Muzeum Train World

Nadšencům do vlakové dopravy by určitě nemělo uniknout bruselské muzeum Train World, které se nachází v prostorách železniční stanice Schaarbeek. Můžete si zde prohlédnout modely parních lokomotiv, různé druhy uniforem, jízdenky či vagony, které byly využívány belgickými krály. Zlatým hřebem celé výstavy je nejstarší dochovaná lokomotiva kontinentální Evropy z 19. století.
- Nejlepší ubytování v okolí naleznete zde.
- Vstupenky můžete pořídit na tomto odkazu.
Věděli jste?
Belgie byla první kontinentální evropskou zemí, která vybudovala železniční síť, a to už v roce 1835, pouhých deset let po zprovoznění první veřejné železnice na světě v Anglii.
Co v muzeu uvidíte: Fascinující svět na kolejích
Train World není pouhým muzeem, ale živou cestou časem železniční historie, kde každý exponát vypráví vlastní příběh. Celý prostor je rozdělen do čtyř hlavních sekcí, které chronologicky a tematicky provádějí návštěvníky vývojem belgické železnice od jejích prvopočátků až po futuristické vize budoucnosti.
Historické lokomotivy a vagony: Skvosty železniční techniky
Srdcem muzea je impozantní kolekce 22 pečlivě restaurovaných historických lokomotiv a vagonů, které jsou instalovány v dramaticky nasvícených prostorách tak, aby vynikla jejich technická dokonalost i estetické kvality. Každý exponát doprovází multimediální prezentace s dobovými fotografiemi, technickými parametry a zajímavostmi.
- Type 12 Atlantic – majestátní aerodynamická parní lokomotiva z roku 1939, která byla ve své době považována za nejrychlejší v Evropě s rychlostí až 140 km/h. Její proudnicový design inspirovaný americkými stroji představoval revoluci v designu lokomotiv. Muzeum uchovává jeden ze dvou dochovaných exemplářů a její restaurování trvalo více než tři roky.
- Replika "Le Belge" – věrná funkční replika první belgické lokomotivy z roku 1835, která zahájila železniční éru v kontinentální Evropě. Lokomotiva byla vyrobena v britských dílnách George Stephensona a do Belgie byla dopravena lodí. Replika je vytvořena podle původních plánů a dokumentace a ukazuje, jak primitivní, ale zároveň převratné byly počátky železnice.
- Královský vagón Leopolda II. – opulentně zařízený salónní vůz z roku 1901 představuje jeden z nejluxusnějších železničních vozů své doby. Interiér zdobí mahagonové obložení, křišťálové lustry, sametové čalounění a mramorová koupelna. Návštěvníci mohou nahlédnout do pracovny, jídelny i ložnice, kde belgický král trávil čas během svých cest po zemi.
- Poštovní vagon – plně vybavený železniční vůz z 30. let 20. století určený pro třídění pošty za jízdy. Uvnitř je zachováno kompletní vybavení včetně třídících přihrádek, razítek, váh a dalších poštovních potřeb. Návštěvníci si mohou prohlédnout, jak probíhal složitý proces doručování pošty v době před digitalizací.
- Parní lokomotiva Type 10 – mohutný nákladní stroj z roku 1910, který představoval páteř belgické nákladní dopravy až do 50. let. Její masivní konstrukce a impozantní rozměry ukazují sílu a odolnost parních lokomotiv té doby. Exponát je doplněn o funkční topeniště se simulací hoření, které návštěvníkům přibližuje, jak náročná byla práce topiče.
- Dieselová lokomotiva série 59 – představitel přechodného období, kdy parní stroje ustupovaly modernějším dieselovým pohonům. Tento stroj z roku 1954 s charakteristickým červeným nátěrem sloužil více než 40 let na hlavních belgických tratích. Návštěvníci mohou nahlédnout do kabiny strojvedoucího a porovnat ji s její parní předchůdkyní.
- Elektrická lokomotiva Type 18 – moderní stroj reprezentující současnou železniční dopravu, schopný dosáhnout rychlosti až 200 km/h. Exemplář v muzeu byl vyřazen z provozu teprve nedávno a představuje nejmodernější technologie v osobní dopravě včetně počítačového řízení a energeticky efektivních systémů.
- Historické osobní vagony – muzeum nabízí průřez vývojem cestování po železnici od dřevěných vagonů 19. století s tvrdými lavicemi až po luxusní vozy Pullman z meziválečného období. Návštěvníci mohou vstoupit do několika historických vagonů různých tříd a na vlastní kůži zažít, jak se měnil komfort cestování.
Nevšední exponát
Jedním z nejpozoruhodnějších exponátů je kompletně zachovaný přepravní vůz pro koně z roku 1890. Tento specializovaný vagon umožňoval přepravu až osmi koní a byl vybaven žlaby, napájecími systémy a speciálním odpružením pro klidnou jízdu zvířat. Vůz je jedním z posledních dochovaných exemplářů svého druhu v Evropě.
Interaktivní expozice: Železnice na vlastní kůži
Train World není muzeum, kde byste jen pasivně pozorovali exponáty za sklem. Celá koncepce je postavena na aktivním zapojení návštěvníků prostřednictvím sofistikovaných interaktivních prvků, které přibližují různé aspekty železničního provozu.
- Simulátor řízení vlaku – plně vybavená replika kabiny moderní lokomotivy s panoramatickými obrazovkami, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet řízení různých typů vlaků na realistických tratích. Simulátor nabízí různé scénáře včetně náročných povětrnostních podmínek a mimořádných situací. Instruktor vysvětlí základní ovládání a posléze můžete projet vybranou belgickou trať.
- Železniční dispečink – interaktivní stůl s projekcí železniční sítě, kde návštěvníci mohou řídit provoz na virtuálním nádraží, přestavovat výhybky a řešit dopravní situace. Tato expozice názorně ukazuje složitost koordinace železničního provozu.
- Funkční modelová železnice – propracovaný model demonstrující vývoj signalizačních systémů od jednoduchých mechanických návěstidel po moderní elektronické zabezpečovací systémy. Návštěvníci mohou sami aktivovat různá návěstidla a sledovat jejich funkci v praxi.
- Železniční stavitelství – expozice věnovaná stavbě tratí a mostů s interaktivními modely, kde si můžete vyzkoušet principy stavby železničního svršku, funkci výhybek nebo konstrukci železničních mostů pomocí stavebnice v reálném měřítku.
- Virtuální prohlídky – stanoviště s technologií rozšířené reality, která umožňuje prohlédnout si interiéry historických lokomotiv, kam není běžně přístup, nebo nahlédnout do struktury parního stroje pomocí 3D vizualizací s průhledem dovnitř mechanismů.
- Dílna s praktickými ukázkami – rekonstrukce železniční dílny z 30. let 20. století s původním vybavením a nástroji. V pravidelných časech zde probíhají demonstrace údržby historických vozidel vedené zkušenými mechaniky, kteří vysvětlují principy fungování parních lokomotiv.
- Zvuková laboratoř – speciální prostor věnovaný zvukům železnice, kde si návštěvníci mohou poslechnout autentické nahrávky různých typů lokomotiv, železničních stanic a signálů. Interaktivní panel umožňuje mixovat různé zvuky a vytvářet vlastní železniční atmosféru.
Tematické expozice: Železnice v širším kontextu
Kromě vozidel samotných muzeum nabízí fascinující vhled do různých aspektů železniční historie a provozu prostřednictvím tematicky zaměřených expozic, které ukazují, jak železnice proměnila společnost, ekonomiku i každodenní život.
- Síň slávy belgické železnice – galerie představující klíčové osobnosti, které se zasloužily o rozvoj železniční dopravy v Belgii. Expozice zahrnuje portréty, osobní předměty a dokumenty významných inženýrů, podnikatelů a železničních zaměstnanců od pionýrů 19. století po současné vizionáře.
- Evoluce železniční sítě – rozsáhlá interaktivní mapa s časovou osou ukazující, jak se vyvíjela belgická železniční síť od první tratě Brusel-Mechelen v roce 1835 až po současnou vysokorychlostní infrastrukturu. Návštěvníci mohou pomocí dotykové obrazovky procházet jednotlivými obdobími a sledovat, jak železnice měnila tvář země.
- Za oponou železničního provozu – fascinující pohled do zákulisí každodenního fungování železnice včetně komunikačních systémů, organizace směn, údržby tratí a vozidel. Expozice zahrnuje rekonstrukci výpravní kanceláře z různých historických období a vysvětluje, jak se měnily pracovní postupy s příchodem nových technologií.
- Budoucnost na kolejích – expozice představující nejnovější technologie a vize budoucího vývoje železniční dopravy včetně hyperloop systémů, magnetických levitačních vlaků a autonomních jednotek. Součástí jsou konceptuální modely a interaktivní simulace budoucích dopravních systémů.
- Železnice ve válce a krizi – působivá expozice dokumentující klíčovou roli železnice během obou světových válek a dalších krizových období. Vystaveny jsou artefakty z válečných transportů, příběhy železničářů v odboji a rekonstrukce improvizovaných oprav tratí a mostů po bombardování.
- Železnice a umění – galerie uměleckých děl inspirovaných železnicí včetně historických plakátů, obrazů slavných malířů, fotografií a filmových záběrů. Expozice ukazuje, jak železnice ovlivnila estetické vnímání moderní doby a stala se symbolem průmyslového věku.
- Sociální historie železnice – expozice věnovaná každodennímu životu železničářů a jejich rodin s rekonstrukcí typické domácnosti železničáře z přelomu 19. a 20. století. Představeny jsou uniformy, nástroje, osobní předměty i dokumenty zachycující pracovní podmínky a sociální postavení železničních zaměstnanců.
Unikátní archivní materiály
Součástí muzejních sbírek je rozsáhlý archiv historických jízdních řádů, technických výkresů, fotografií a dokumentů, které jsou částečně zpřístupněny v digitální podobě prostřednictvím interaktivních terminálů. Badatelé mohou po předchozí domluvě získat přístup k rozsáhlejším archivním materiálům pro studijní účely.
Speciální instalace a dočasné výstavy
Muzeum pravidelně obměňuje část expozic a pořádá tematické výstavy zaměřené na různé aspekty železniční historie a současnosti. Mezi oblíbené patří:
- Orient Express a luxusní cestování – dočasná expozice věnovaná legendárním luxusním expresům s originálními artefakty z jejich zlaté éry
- Železniční dobrodružství – interaktivní výstava zaměřená na rodiny s dětmi, kombinující vzdělávací prvky s herními aktivitami
- Mosty a tunely – technicky zaměřená výstava představující největší inženýrské výzvy železničního stavitelství
- Železničáři vyprávějí – orální historie zachycená v audiovizuálních záznamech vzpomínek bývalých zaměstnanců drah
Aktuální program dočasných výstav najdete na oficiálních webových stránkách muzea.
Tip pro fotografy
Train World nabízí mimořádné fotografické příležitosti díky dramatickému osvětlení a pečlivě komponovaným expozicím. Fotografování je dovoleno v celém areálu muzea bez použití blesku a stativu.
Praktické informace
Otevírací doba
Muzeum je otevřeno od úterý do neděle v čase 10:00 – 17:00, přičemž poslední vstup je možný v 16:00. V pondělí je zavřeno. Dále je muzeum uzavřeno 1. ledna a 25. prosince.
Vstupné
Dospělí | 320 Kč |
Senioři (65+) | 240 Kč |
Děti a mládež (6-18 let) | 180 Kč |
Děti do 6 let | Zdarma |
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti) | 750 Kč |
Studenti s platným průkazem | 180 Kč |
K dispozici jsou také speciální B-Excursion vstupenky, které kombinují vlakovou jízdenku z jakéhokoliv místa v Belgii a vstupné do muzea za zvýhodněnou cenu. Tyto vstupenky lze zakoupit na belgických vlakových nádražích.
Doplňkové služby
- Audioprůvodce: K dispozici v angličtině, francouzštině, nizozemštině a němčině za 120 Kč
- Guided tour: Skupinové prohlídky s průvodcem v hlavních evropských jazycích (nutná rezervace předem)
- Muzejní obchod: Nabízí široký sortiment suvenýrů, publikací a modelů vlaků
- Kavárna Train Bistro: Občerstvení a nápoje v příjemném prostředí s železniční tematikou
- Úschovna zavazadel: K dispozici bezplatně pro návštěvníky muzea
- Wi-Fi: Bezplatné připojení v celém areálu muzea
Tipy pro návštěvníky
- Na prohlídku si vyhraďte alespoň 2-3 hodiny, abyste si muzeum opravdu užili
- Nejméně návštěvníků bývá ve všední dny dopoledne
- Pro rodiny s dětmi jsou k dispozici speciální průvodcovské listy s hravými úkoly
- Některé části muzea jsou věnovány technickým detailům a mohou být méně zajímavé pro nenadšence
- Muzeum je plně bezbariérové a přístupné pro vozíčkáře
Jak se do muzea dostat
Train World se nachází u historické vlakové stanice Schaerbeek (Schaarbeek), přibližně 3,5 km severovýchodně od centra Bruselu.
Vlakem
Nejautentičtější a zároveň nejjednodušší způsob, jak navštívit železniční muzeum, je přirozeně vlakem. Stanice Schaerbeek je dobře obsluhována spoji z hlavních bruselských nádraží:
- Z Brusel-Centraal/Bruxelles-Central: Přímé spojení každých 15-20 minut, cesta trvá přibližně 7 minut
- Z Brusel-Noord/Bruxelles-Nord: Přímé spojení každých 10 minut, cesta trvá přibližně 3 minuty
Po vystoupení z vlaku stačí sledovat značení k muzeu Train World, které se nachází přímo u nádraží.
Metrem a tramvají
Z centra Bruselu můžete využít kombinaci metra a tramvaje:
- Metrem (linka 3 nebo 4) dojeďte na stanici Gare du Nord/Noordstation (Severní nádraží)
- Přestupte na tramvaj linka 7 směr Heysel a vystupte na zastávce Princesse Elisabeth
- Muzeum se nachází přibližně 200 metrů od tramvajové zastávky
Autobusem
Muzeum je dostupné autobusovými linkami STIB/MIVB:
- Linka 58 a 59: Zastávka "Princesse Elisabeth" nebo "Gare de Schaerbeek"
- Linka 69: Zastávka "Princesse Elisabeth"
Autem
Přestože doporučujeme využít veřejnou dopravu, je možné přijet i autem:
- Adresa pro navigaci: Place Princesse Elisabeth 5, 1030 Schaerbeek, Brusel
- V okolí nádraží Schaerbeek jsou k dispozici placená parkoviště
- O víkendech je obvykle snazší najít parkovací místo než ve všední dny
Upozornění: Parkování v této části Bruselu může být obtížné, zvláště ve špičce.
Pěšky z centra
Pro nadšené chodce je muzeum dostupné i pěšky z centra Bruselu. Cesta od Grand Place trvá přibližně 45 minut a vede částečně historickými čtvrtěmi.
Kde naleznete více informací
Pro aktuální informace, plánování návštěvy a speciální výstavy doporučujeme následující zdroje:
- Oficiální webové stránky: www.trainworld.be - dostupné v angličtině, francouzštině, nizozemštině a němčině
- Oficiální Facebook stránka: Train World Museum - pravidelné aktualizace o událostech a výstavách
- Turistická kancelář Brusel: visit.brussels - informace o kombinovaných vstupenkách a dalších atrakcích
- Belgické železnice SNCB/NMBS: www.belgiantrain.be - jízdní řády a speciální nabídky B-Excursion
- TripAdvisor: Recenze a tipy od předchozích návštěvníků
Pro skupinové návštěvy a speciální prohlídky je možné kontaktovat muzeum přímo:
- Telefon: +32 2 224 75 88
- Email: info@trainworld.be
Nenechte si ujít v okolí
Pokud máte čas, stojí za návštěvu i další zajímavá místa v blízkosti muzea:
- Park Josaphat - rozlehlý městský park vzdálený 10 minut chůze
- Belgické centrum komiksu - přibližně 15 minut jízdy veřejnou dopravou
- Mini-Europe - zábavní park s modely evropských památek
Průvodce byl vypracován v březnu 2025. Ceny a otevírací doby se mohou změnit, proto doporučujeme před návštěvou ověřit aktuální informace na oficiálních webových stránkách muzea.
Chystáte se do Bruselu? S námi ušetříte!
Levné letenky najdete zde >
Levné zájezdy najdete zde >
Levné hotely najdete zde >
Levné výlety najdete zde >
Levný pronájem auta najdete zde >
Nejčastější dotazy
Kde se nachází muzeum Train World a jak je velké?
Muzeum Train World se nachází na adrese Place Princesse Elisabeth 5 v bruselské čtvrti Schaerbeek, přímo u historické železniční stanice Schaerbeek. Muzejní komplex se rozkládá na ploše více než 8000 metrů čtverečních a sídlí v původní historické budově nádraží z roku 1887, která byla citlivě zrekonstruována a doplněna o moderní prvky.
Kolik času bych měl/a věnovat návštěvě muzea?
Pro plnohodnotnou návštěvu muzea Train World doporučujeme vyhradit si alespoň 2-3 hodiny. Tato doba vám umožní nejen prohlédnout si všechny historické lokomotivy a vagony, ale také si vyzkoušet interaktivní expozice, prostudovat tematické výstavy a případně si dopřát občerstvení v muzejní kavárně Train Bistro. Pokud jste skutečný železniční nadšenec, můžete v muzeu strávit i celý den.
Kolik stojí vstupné do muzea Train World?
Základní vstupné pro dospělé činí 320 Kč, senioři nad 65 let zaplatí 240 Kč, děti a mládež ve věku 6-18 let a studenti s platným průkazem 180 Kč. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Pro rodiny je k dispozici zvýhodněné rodinné vstupné ve výši 750 Kč, které platí pro dva dospělé a až tři děti. Pokud cestujete po Belgii vlakem, můžete si na belgických nádražích zakoupit zvýhodněnou kombinovanou jízdenku B-Excursion, která zahrnuje vlakovou jízdenku a vstup do muzea.
Jaká je otevírací doba muzea?
Muzeum Train World je otevřeno šest dní v týdnu, od úterý do neděle, vždy od 10:00 do 17:00 hodin, přičemž poslední návštěvníci mohou vstoupit v 16:00. V pondělí a během dvou svátků v roce – 1. ledna a 25. prosince – zůstává muzeum zavřené. Nejnižší návštěvnost bývá ve všední dny dopoledne, což je ideální čas pro návštěvu, pokud preferujete klidnější prostředí.
Co jsou největší atrakce a exponáty v muzeu?
Mezi nejvýznamnější exponáty muzea patří aerodynamická parní lokomotiva Type 12 Atlantic z roku 1939, která byla ve své době považována za nejrychlejší v Evropě, replika historicky první belgické lokomotivy "Le Belge" z roku 1835, luxusní královský vagón, který používal belgický král Leopold II., kompletně vybavený poštovní vagon pro třídění zásilek za jízdy a několik exemplářů moderních elektrickým lokomotiv. Kromě samotných vozidel jsou velmi populární také interaktivní expozice, zejména simulátor řízení vlaku a funkční modelová železnice.
Jak se do muzea nejlépe dostanu?
Nejautentičtější a zároveň nejpohodlnější způsob, jak navštívit Train World, je vlakem, protože muzeum se nachází přímo u nádraží Schaerbeek. Z centrálního bruselského nádraží (Brusel-Centraal) jezdí přímé vlaky každých 15-20 minut a cesta trvá pouhých 7 minut. Alternativně můžete využít kombinaci metra (linky 3 nebo 4) na stanici Gare du Nord a tramvaje (linka 7) do zastávky Princesse Elisabeth. Pro motoristy je k dispozici placené parkování v okolí, ale vzhledem k omezené kapacitě parkovacích míst doporučujeme spíše veřejnou dopravu.
Je muzeum vhodné pro návštěvu s dětmi?
Muzeum Train World je velmi přátelské k rodinám s dětmi a nabízí řadu prvků, které zaujmou i nejmenší návštěvníky. Pro děti jsou k dispozici speciální průvodcovské listy s hravými úkoly vztahujícími se k exponátům, interaktivní expozice včetně simulátoru řízení vlaku a modelové železnice jsou u dětí mimořádně populární. V muzeu je dostatek prostoru pro pohyb a většina historických vagonů je přístupná k prozkoumání zevnitř. Pro rodiny s dětmi je výhodné rodinné vstupné ve výši 750 Kč, které pokrývá vstup pro dva dospělé a až tři děti.
Je muzeum bezbariérové?
Ano, muzeum Train World je plně bezbariérové a přístupné pro návštěvníky na invalidním vozíku nebo s omezenou pohyblivostí. Všechny výstavní prostory jsou vybaveny výtahy a rampami, toalety jsou upraveny pro handicapované návštěvníky a mezi jednotlivými exponáty je dostatek prostoru pro pohodlný průjezd vozíkem. Personál muzea je vyškolen k poskytování asistence osobám se speciálními potřebami, a pokud požádáte předem, mohou vám připravit prohlídkovou trasu optimalizovanou pro vaše konkrétní potřeby.
Jsou v muzeu k dispozici audioprůvodci nebo prohlídky s průvodcem?
Muzeum nabízí audioprůvodce v několika jazycích včetně angličtiny, francouzštiny, nizozemštiny a němčiny za poplatek 120 Kč. Česká verze bohužel zatím není k dispozici. Pro skupiny od 15 osob je možné předem rezervovat komentovanou prohlídku s průvodcem v hlavních evropských jazycích. Průvodci jsou velmi znalí a dokáží přizpůsobit výklad zájmům skupiny, ať už jde o technické aspekty lokomotiv nebo kulturně-historický kontext belgické železnice. Rezervaci prohlídky s průvodcem doporučujeme provést alespoň dva týdny předem prostřednictvím emailu na info@trainworld.be.
Mohu v muzeu fotografovat?
Fotografování pro osobní účely je v muzeu Train World povoleno bez dodatečných poplatků, což je skvělou zprávou pro všechny milovníky železniční fotografie. Muzeum nabízí výjimečné fotografické příležitosti díky dramatickému osvětlení a pečlivě komponovaným expozicím. Jedinou podmínkou je nepoužívat blesk, který by mohl poškodit historické materiály, a stativ, který by mohl překážet ostatním návštěvníkům. Pro komerční fotografování nebo natáčení je třeba získat předchozí povolení od vedení muzea.
Kde najdu aktuální informace o speciálních výstavách a akcích v muzeu?
Nejspolehlivějším zdrojem aktuálních informací o dočasných výstavách, tematických akcích a speciálních programech jsou oficiální webové stránky muzea na adrese www.trainworld.be, které jsou dostupné v angličtině, francouzštině, nizozemštině a němčině. Pravidelné aktualizace najdete také na oficiální facebookové stránce muzea facebook.com/trainworld.be. Pro telefonické dotazy můžete kontaktovat informační centrum muzea na čísle +32 2 224 75 88 nebo zaslat email na adresu info@trainworld.be. Aktuální informace o dopravním spojení a speciálních vlakových jízdenkách B-Excursion najdete na stránkách belgických železnic www.belgiantrain.be.
Ubytování
Kde se v Bruselu ubytovat?
Nejoblíbenější volbou pro většinu návštěvníků je ubytování přímo v historickém centru Bruselu. Pokud se snažíte svůj rozpočet držet na uzdě, ubytujte se v okolí nádraží Gare du Midi.
Další možnosti
- Nejlépe hodnocené hotely najdete zde >
- Nejlepší hotely pro rodiny s dětmi najdete zde >
- Nejlevnější hotely najdete zde >
- Nejluxusnější hotely najdete zde >
Letenky
Doprava
z/naNejlevnější doprava | Autobus linky 272 | od 2 EUR / cca 50 Kč |
Nejrychlejší doprava | Vlak | 9,1 EUR / cca 250 Kč |
Nejflexibilnější doprava | Půjčení auta | Zarezervovat auto |
Nejpohodlnější doprava | Taxi | Objednat taxi |
Průvodce letištěm
- Letiště Brusel Zaventem je od centra Bruselu vzdálené zhruba 15 km.
- Podrobnější informace nejen o dopravě naleznete v průvodci po letišti Brusel.