Zajímavosti / Evropa / Belgie / Brusel / Muzeum Reného Magritta

Muzeum Reného Magritta

Muzeum Reného Magritta

Muzeum Reného Magritta se nachází v městské čtvrti Jette a je umístěno přímo v domě, kde umělec žil a tvořil během let 1930 až 1954. René Magritte patří k nejvýznamnějším belgickým surrealistickým malířům. Muzeum o ploše 2500 metrů čtverečních je rozděleno do pěti pater. Expozice zahrnuje 250 děl a dokumentuje všechna tvůrčí i životní období tohoto malíře.

Co dělat v Bruselu

O muzeu a jeho významu

Muzeum Reného Magritta bylo slavnostně otevřeno v roce 2009 jako součást Královských muzeí výtvarných umění Belgie. Nachází se v historické budově Altenloh Palace v srdci Bruselu a na ploše více než 2500 metrů čtverečních představuje nejrozsáhlejší sbírku Magrittových děl na světě. Muzeum spravuje přes 230 uměleckých děl a artefaktů - včetně olejomaleb, kreseb, soch, reklamních návrhů, vzácných fotografií a filmů. Tato impozantní kolekce pokrývá celou Magrittovu kariéru a dává návštěvníkům možnost prozkoumat vývoj jeho jedinečného surrealistického stylu.

Muzeum Reného Magritta

Život a dílo Reného Magritta

René Magritte (1898-1967) se narodil v belgickém městě Lessines a stal se jedním z nejvlivnějších umělců 20. století. Na rozdíl od mnoha svých avantgardních současníků, Magritte žil poměrně konvenčním životem - pracoval jako reklamní návrhář, nosil buržoazní oblek s buřinkou a bydlel v nenápadném bruselském předměstí. Za touto nenápadnou fasádou se však skrývala revoluční mysl, která vytvářela obrazy zpochybňující naše chápání reality. Magritte byl mistrem v kombinování běžných objektů v neobvyklých kontextech, čímž vytvářel provokativní vizuální hádanky, které nutí diváka přemýšlet o samotné podstatě reprezentace a vnímání. Magrittův život byl poznamenán traumatickou událostí z dětství - jeho matka spáchala sebevraždu utopením, když mu bylo pouhých 13 let. Některé motivy v jeho díle, jako jsou zaslepené tváře nebo postavy zahalené látkou, bývají interpretovány jako odraz tohoto traumatu, i když sám umělec takové psychologické výklady svého díla odmítal.

Co uvidíte v muzeu

Muzeum je chronologicky rozděleno do několika pater, která mapují Magrittův umělecký vývoj od raných prací až po jeho nejslavnější surrealistická díla. Při procházení expozicemi se postupně odhaluje příběh umělce, který dokázal měnit způsob, jakým vnímáme svět kolem sebe.

Přízemí: Počátky a vlivy

V přízemí se seznámíte s Magrittovými raně uměleckými díly a vlivy, které formovaly jeho styl. Zde uvidíte jeho rané experimenty s kubismem a futurismem, než našel svůj charakteristický surrealistický výraz. Zajímavé jsou ukázky jeho komerčních prací z oblasti reklamy, které mu zajišťovaly obživu.

Klíčové dílo: "Le Retour" (Návrat, 1940)

Tento obraz sovy s lidským obličejem sedící na větvi představuje Magrittovu fascinaci transformací běžných objektů. Dílo je typickým příkladem jeho schopnosti vytvářet znepokojivé hybridní bytosti, které narušují naše očekávání.

První patro: Ikonická díla

První patro nabízí několik Magrittových nejslavnějších prací a představuje klíčová témata jeho tvorby: oddělení slov od obrazů, záhady každodenních předmětů a narušení konvenčního vnímání prostoru a času.

Klíčové dílo: "La Trahison des images" (Zrada obrazů, 1929) - kopie

Ačkoli originál tohoto slavného obrazu s dýmkou a nápisem "Ceci n'est pas une pipe" (Toto není dýmka) je v Los Angeles, v muzeu můžete vidět jeho kvalitní reprodukci a další variace na toto téma. Dílo brilantně ilustruje Magrittův zájem o vztah mezi objekty, jejich reprezentací a jazykem.

Klíčové dílo: "L'Empire des lumières" (Říše světla, 1954)

Jeden z nejpodmanivějších Magrittových obrazů zobrazuje dům v noci s temnou ulicí, zatímco nad ním je denní obloha. Toto časoprostorové paradoxní spojení dne a noci vytváří tajemnou atmosféru, která je pro Magritta typická.

Druhé patro: Experimentální období

Na druhém patře se setkáte s Magrittovým méně známým "Vache" (Kráva) obdobím, kdy experimentoval s expresivnějším, téměř karikaturním stylem, a jeho pozdějšími díly, která se často vracela k jeho nejúspěšnějším motivům, ale s novými variacemi.

Klíčové dílo: "Le Fils de l'homme" (Syn člověka, 1964)

Tento slavný autoportrét muže v obleku a buřince s jablkem zakrývajícím jeho tvář je jedním z nejrozpoznatelnějších Magrittových děl. Obraz představuje jeho celoživotní fascinaci skrýváním a odhalováním, stejně jako jeho charakteristickou hru s identitou.

Magrittovy surrealistické motivy

Při procházení muzeem si všimněte opakujících se motivů v Magrittově tvorbě:

  • Buřinky a muži v oblecích - symbol anonymity a buržoazie
  • Zelená jablka - zdánlivě běžný předmět používaný k narušení reality
  • Modrá obloha a bílé mraky - často se objevující v nečekaných kontextech
  • Zvonky a zvony - inspirované italským malířem de Chiricem
  • Ptáci a holubi - symbol svobody a transcendence
  • Závěsy a zahalené postavy - tajemství a skrytá identita

Muzeum Reného Magritta, Surrealismus

Další pozoruhodné exponáty

  • "Les Amants" (Milenci, 1928) - zobrazující políbení dvou postav s hlavami zahalenými látkou
  • "La Clairvoyance" (Jasnozřivost, 1936) - autoportrét umělce malujícího ptáka při pohledu na vejce
  • "Le Domaine d'Arnheim" (Arnheimovo panství, 1938) - hora ve tvaru orla
  • "Golconde" (Golconda, 1953) - muži v buřinkách vznášející se na obloze nad městem
  • "La Condition Humaine" (Lidský úděl, 1933) - obraz na plátně dokonale zachycující krajinu za ním

Muzejní zážitek

Muzeum Reného Magritta není jen o uměleckých dílech samotných, ale o komplexním zážitku, který vás vtáhne do surrealistického světa tohoto výjimečného umělce.

Multimediální prvky

Expozice je obohacena o dobové fotografie, osobní dopisy, filmy a dokumenty, které poskytují kontext k Magrittově práci. Interaktivní dotykové obrazovky nabízejí hlubší vhled do jednotlivých děl a umožňují prozkoumat detaily, které by jinak mohly zůstat nepovšimnuty.

Archivní materiály

Zvláště zajímavá je sbírka archivních fotografií zachycujících Magritta při práci v jeho ateliéru nebo ve společnosti přátel z uměleckých kruhů. Tyto snímky odhalují překvapivě konvenční život muže, jehož mysl vytvářela některé z nejprovokativnějších obrazů 20. století.

Magrittův ateliér

Součástí muzea je rekonstrukce Magrittova ateliéru, který vám pomůže představit si prostředí, ve kterém tvořil. Vidíte zde jeho malířské potřeby, nábytek a osobní předměty, které vytvářejí intimní portrét umělce při práci.

Tip pro návštěvníky: Audioprůvodce poskytuje fascinující kontextové informace a citace samotného Magritta, které významně obohacují zážitek z prohlídky. Je dostupný v češtině a rozhodně stojí za příplatek 120 Kč. Při vstupu si také můžete vyzvednout brožuru s mapou muzea, která vám pomůže orientovat se v expozici.

Praktické informace pro návštěvníky

Kdy je nejlepší čas na návštěvu

Muzeum bývá nejméně rušné v úterý a čtvrtek dopoledne. Naopak o víkendech a během turistické sezóny (červenec-srpen) můžete očekávat větší davy. Pokud chcete mít více prostoru pro klidné prohlížení děl, doporučujeme přijít během prvních dvou hodin po otevření.

Fotografování: Fotografování bez blesku je v muzeji povoleno pro osobní účely, nicméně u některých zapůjčených děl může být fotografování zakázáno. Respektujte prosím všechna označení a pokyny personálu.

Základní informace

  • Adresa: Place Royale 1, 1000 Brusel, Belgie
  • Otevírací doba: Úterý až pátek 10:00-17:00, víkendy 11:00-18:00 (pondělí zavřeno)
  • Vstupné: Dospělí 270 Kč, studenti 180 Kč, děti do 18 let zdarma
  • Audioprůvodce: 120 Kč (dostupný v 8 jazycích včetně angličtiny)
  • Doporučená doba návštěvy: 1,5-2 hodiny

Služby pro návštěvníky

  • Muzejní obchod - nabízí kvalitní reprodukce Magrittových děl, knihy, plakáty a další suvenýry
  • Kavárna "Le Surréaliste" - příjemné místo pro odpočinek s výhledem na muzejní nádvoří
  • Šatna - bezplatná úschova kabátů a menších zavazadel
  • Bezbariérový přístup - výtahy do všech pater a upravené toalety

Speciální programy

Muzeum pravidelně pořádá:

  • Komentované prohlídky (každou sobotu v 15:00, v angličtině nebo francouzštině, 150 Kč navíc k vstupnému)
  • Vzdělávací workshopy pro děti a školní skupiny
  • Dočasné tematické výstavy rozšiřující kontext Magrittova díla
  • Večerní programy s přednáškami a filmovými projekcemi (obvykle první čtvrtek v měsíci)

Kombinovaná vstupenka

Zvažte zakoupení kombinované vstupenky do Královských muzeí výtvarných umění, která kromě Muzea Reného Magritta zahrnuje také Muzeum starého umění, Muzeum moderního umění a přístup k dočasným výstavám. Cena kombinované vstupenky je 450 Kč a platí dva dny, což vám dává dostatek času na prohlídku všech expozic.

Okolí muzea

Muzeum se nachází v historické čtvrti Mont des Arts (Umělecký vrch), která je domovem několika dalších významných kulturních institucí:

  • Královský palác (Palais Royal) - oficiální sídlo belgického krále, otevřené veřejnosti v letních měsících
  • Královská knihovna (Bibliothèque Royale) - národní knihovna s bohatými sbírkami rukopisů a vzácných tisků
  • Bozar - Palác krásných umění s pravidelným programem výstav a koncertů
  • Muzeum hudebních nástrojů (MIM) - s jednou z největších sbírek hudebních nástrojů na světě

Po návštěvě muzea doporučujeme krátkou procházku (asi 15 minut) na Grand Place (Grote Markt), hlavní náměstí Bruselu obklopené velkolepými cechovními domy, které je zapsáno na seznamu UNESCO.

Jak se do muzea dostat

Z letiště Brusel (Zaventem)

Z bruselského mezinárodního letiště se do centra města dostanete vlakem za přibližně 20 minut. Vystupte na stanici "Bruxelles-Central/Brussel-Centraal", odkud je to k muzeu jen 5 minut chůze.

Veřejnou dopravou

  • Metro: Linky 1 a 5, zastávka "Gare Centrale/Centraal Station" nebo "Parc/Park"
  • Tramvaj: Linky 92 a 93, zastávka "Palais/Paleizen"
  • Autobus: Linky 27, 38, 71, 95, zastávka "Place Royale/Koningsplein"

Autem

Brusel má poměrně komplikovanou dopravní situaci a parkování v centru může být náročné a drahé. Doporučujeme využít některý z parkovacích domů v okolí:

  • Parking Albertine - nejbližší k muzeu, sazba přibližně 90 Kč/hodinu
  • Parking Grand Place - větší kapacita, sazba přibližně 80 Kč/hodinu
Dopravní tip: Brusel je relativně kompaktní město a většina turistických atrakcí je v pěší vzdálenosti od muzea. Zvažte zakoupení denní jízdenky na veřejnou dopravu (240 Kč), která pokrývá všechny prostředky městské hromadné dopravy.

Kde naleznete více informací

Pro aktuální informace o otevírací době, vstupném, speciálních výstavách a rezervacích jsou k dispozici následující zdroje:

  • Oficiální webové stránky muzea: www.musee-magritte-museum.be (dostupné ve francouzštině, nizozemštině a angličtině)
  • Královská muzea výtvarných umění Belgie: www.fine-arts-museum.be
  • Turistické informační centrum Bruselu: visit.brussels (dostupné v mnoha jazycích včetně češtiny)
  • Telefonní kontakt: +32 2 508 32 11 (denně 9:00-17:00)

Doporučené publikace pro hlubší pochopení Magrittova díla:

  • "Magritte: The Mystery of the Ordinary" (vydáno v češtině jako "Magritte: Tajemství všednosti") - dostupná v muzejním obchodě za přibližně 990 Kč
  • "René Magritte: Selected Writings" - fascinující sbírka Magrittových vlastních textů a dopisů

Chystáte se do Bruselu? S námi ušetříte!

Levné letenky najdete zde >

Levné zájezdy najdete zde >

Levné hotely najdete zde >

Levné výlety najdete zde >

Levný pronájem auta najdete zde >

Conversion widget

Nejčastější dotazy

Jaké jsou nejznámější obrazy Reného Magritta, které mohu v muzeu vidět?

V Muzeu Reného Magritta můžete obdivovat řadu ikonických děl, včetně "L'Empire des lumières" (Říše světla) zobrazující paradoxní spojení denní oblohy nad nočním domem, "Le Fils de l'homme" (Syn člověka) - slavný autoportrét muže v buřince s jablkem před obličejem, a "Les Amants" (Milenci) s postavami líbajícími se přes látku zahalující jejich tváře. Ačkoliv originál "La Trahison des images" (Zrada obrazů) se slavnou dýmkou a nápisem "Toto není dýmka" je v Los Angeles, v muzeu najdete jeho kvalitní reprodukci a další variace tohoto motivu.

Kolik stojí vstupné do Muzea Reného Magritta a jsou k dispozici nějaké slevy?

Základní vstupné do Muzea Reného Magritta činí 270 Kč pro dospělé a 180 Kč pro studenty, přičemž děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma. Za příplatek 120 Kč si můžete zapůjčit audioprůvodce dostupný v osmi jazycích včetně angličtiny. Pokud plánujete navštívit i další části Královských muzeí výtvarných umění, doporučujeme zakoupit kombinovanou vstupenku za 450 Kč, která je platná dva dny a zahrnuje přístup do Muzea starého umění, Muzea moderního umění a k dočasným výstavám.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu muzea, abych se vyhnul davům?

Muzeum Reného Magritta bývá nejméně rušné v úterý a čtvrtek dopoledne, kdy můžete díla obdivovat v klidnější atmosféře. Naopak o víkendech a během hlavní turistické sezóny v červenci a srpnu lze očekávat vyšší návštěvnost. Pro optimální zážitek doporučujeme přijít během prvních dvou hodin po otevření muzea, tedy kolem 10:00 ve všední dny nebo 11:00 o víkendech, kdy většina turistů teprve plánuje svůj den.

Je v muzeu povoleno fotografování?

Fotografování bez blesku je v Muzeu Reného Magritta obecně povoleno pro osobní účely, což vám umožní zachytit vzpomínky na tuto jedinečnou sbírku. Je však důležité poznamenat, že u některých zapůjčených děl může být fotografování zakázáno na základě požadavků zapůjčitelů. V takovém případě budou tato díla jasně označena a je nutné respektovat všechna označení a pokyny muzejního personálu, aby byla zachována integrita uměleckých děl.

Jak se nejlépe dostanu do muzea z bruselského letiště?

Z bruselského mezinárodního letiště (Zaventem) se do centra města a k muzeu dostanete nejpohodlněji vlakem, který vás za přibližně 20 minut doveze na stanici "Bruxelles-Central/Brussel-Centraal". Odtud je to k muzeu pouhých 5 minut chůze po značených cestách. Alternativně můžete využít taxislužbu, která vás doveze přímo před muzeum, nicméně za výrazně vyšší cenu než veřejná doprava, která je v Bruselu efektivní a spolehlivá.

Co dalšího mohu navštívit v okolí muzea?

Muzeum Reného Magritta se nachází v kulturně bohaté čtvrti Mont des Arts (Umělecký vrch), která nabízí řadu dalších atraktivních míst. V bezprostřední blízkosti můžete navštívit Královský palác (otevřený veřejnosti v letních měsících), Královskou knihovnu s cennými sbírkami rukopisů, centrum Bozar (Palác krásných umění) s pravidelnými výstavami a koncerty, či Muzeum hudebních nástrojů s jednou z největších sbírek na světě. Pěší procházkou přibližně 15 minut se dostanete na slavné náměstí Grand Place (Grote Markt), které je zapsáno na seznamu UNESCO.

Nabízí muzeum speciální programy nebo komentované prohlídky?

Muzeum Reného Magritta pravidelně organizuje komentované prohlídky, které se konají každou sobotu v 15:00 v angličtině nebo francouzštině za příplatek 150 Kč k základnímu vstupnému. Kromě toho muzeum pořádá vzdělávací workshopy pro děti a školní skupiny, dočasné tematické výstavy prohlubující kontext Magrittova díla a večerní programy s přednáškami a filmovými projekcemi, které se obvykle konají první čtvrtek v měsíci. Pro aktuální program doporučujeme sledovat oficiální webové stránky muzea.

Jsou v muzeu k dispozici služby pro návštěvníky, jako je kavárna nebo obchod se suvenýry?

V Muzeu Reného Magritta naleznete několik praktických služeb, které zpříjemní váš zážitek. Muzejní obchod nabízí kvalitní reprodukce Magrittových děl, knihy, plakáty a další suvenýry spojené s umělcem a surrealismem. Kavárna "Le Surréaliste" poskytuje příjemné místo pro odpočinek s výhledem na muzejní nádvoří, kde si můžete vychutnat kávu a lehké občerstvení. K dispozici je také bezplatná šatna pro úschovu kabátů a menších zavazadel a muzeum je plně bezbariérově přístupné s výtahy do všech pater a upravenými toaletami.

Co je zvláštního na uspořádání Muzea Reného Magritta?

Muzeum Reného Magritta je chronologicky uspořádáno do několika pater, která návštěvníky provádějí umělcovým vývojem od raných prací až po jeho nejslavnější surrealistická díla. V přízemí se seznámíte s Magrittovými počátky a vlivy, první patro představuje jeho ikonická díla a klíčová témata tvorby, zatímco druhé patro se věnuje experimentálnímu období a pozdním pracím. Expozice je obohacena multimediálními prvky, dobovými fotografiemi, osobními dopisy a dokumenty, které poskytují širší kontext. Zvláště zajímavá je rekonstrukce Magrittova ateliéru, která návštěvníkům umožňuje nahlédnout do prostředí, kde tento významný surrealista tvořil.

Jaké opakující se motivy mohu v Magrittových dílech pozorovat?

Při prohlídce muzea si všimnete několika charakteristických motivů, které se v Magrittově tvorbě pravidelně opakují a vytvářejí jeho jedinečný surrealistický rukopis. Patří mezi ně muži v oblecích a buřinkách symbolizující anonymitu a buržoazii, zelená jablka používaná k narušení běžné reality, modrá obloha s bílými mraky objevující se v nečekaných kontextech, zvonky a zvony inspirované dílem italského malíře de Chirica, ptáci a holubi jako symboly svobody a transcendence, a zahalené postavy či závěsy reprezentující tajemství a skrytou identitu. Tyto motivy Magritte kombinoval způsobem, který zpochybňuje naše konvenční vnímání světa a nutí nás přehodnotit vztah mezi obrazy a realitou.

Ubytování

Kde se v Bruselu ubytovat?

Nejoblíbenější volbou pro většinu návštěvníků je ubytování přímo v historickém centru Bruselu. Pokud se snažíte svůj rozpočet držet na uzdě, ubytujte se v okolí nádraží Gare du Midi.

Další možnosti

Letenky

Praha
Populární
Letiště Brusel Zaventem
Populární

Doprava

z/na
Nejlevnější dopravaAutobus linky 272od 2 EUR / cca 50 Kč
Nejrychlejší dopravaVlak9,1 EUR / cca 250 Kč
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaZarezervovat auto
Nejpohodlnější dopravaTaxiObjednat taxi

Průvodce letištěm

  • Letiště Brusel Zaventem je od centra Bruselu vzdálené zhruba 15 km.
  • Podrobnější informace nejen o dopravě naleznete v průvodci po letišti Brusel.