Národní park Butrint
Historické město Butrint i stejnojmenný národní park leží na samém jihu Albánie, nedaleko hranic s Řeckem. Nachází se asi 20 kilometrů od oblíbeného letoviska Saranda a patří k nejnavštěvovanějším archeologickým nalezištím v Albánii. Jeho dějiny sahají 2 500 let do minulosti a díky svému velkému významu byl zapsán na seznam UNESCO. Najdete zde dochované antické divadlo, raně křesťanské památky, mezi které patří bazilika a baptisterium s působivými mozaikami. Během návštěvy byste určitě neměli vynechat ani plavbu po Butrintském jezeře.
Historie a stavba Národního parku Butrint
Historie Butrintu je dlouhá a bohatá. Osídlení oblasti sahá až do doby bronzové v 8 st. př.n.l. Největší rozkvět zažil Butrint v období antiky, kdy jej obývalo 10 000 lidí. Město bylo založeno jako řecká kolonie s vlastní samosprávou a dalo by se tedy považovat za polis. Později se stalo významným římským centrem a díky vysušení bažin se jeho rozloha zdvojnásobila.
Po pádu římské říše a rozsáhlému zemětřesení město spíše chátralo a bylo opět osídleno až v 9. století pod nadvládou Byzanc. Od 14. století až po 18. byl Butrint pak v rukou Benátské Republiky. Ačkoli se hladiny vod poměrně zvyšovaly a panoval strach z rozvodnění města, byl Butrint strategicky důležitý. Benátčané, kteří měli strach zejména z útoků Turků jeho opevnění ještě více zesílili, a tak vznikla například Trojboká pevnost či Benátská věž.
Na sklonku 18. století však pevnost dobyl osmanský albánský vládce Ali paša Tepelena a Butrint se stal součástí Osmanské říše. Až do získání nezávislosti Albánie v roce 1912 bylo místo plné bažin a prakticky neobydlené. Právě díky bažinám se zachovala velká část této pevnosti s antickými, římskými, byzantskými i benátskými prvky. Dosud archeologové v oblasti pátrají a objevují nové a nové vykopávky.
Architektura a co stojí za to navštívit
Národní park Butrint je bohatý na architektonické památky, které odrážejí jeho dlouhou a pestrou historii. Mezi nejvýznamnější stavby patří:
Antické divadlo: Postavené v 2. století př. n. l., což dokumentuje nápis vyrytý na jedné z kamenných sedaček. Má typický půlkruhový tvar a ve své době pojalo až 2 500 diváků. V prvních řadách si můžete všimnout vyrytých jmen na sedačkách, která patřila zámožným obyvatelům Butrintu, pro něž byla tato místa tímto způsobem rezervována.
Svatyně Asklépia: Asklépius byl řecký bůh lékařství, jehož svatyně byla v Butrintu postavena ve 4.století př.n.l. Sloužila věřícím, kteří se tam přicházeli modlit a žádat o uzdravení, přičemž tam za oplátku zanechávali bohu a jeho kněžím symbolické předměty a peníze. Když svatyně získala na věhlasu, byla kolem pozemku postavena obvodová zeď z jemně opracovaných kamenných kvádrů, které byly spojeny maltou, aby ji chránily.
Bazilika: Pocházející z konce 5. století, tato bazilika je jedna z největších a nejlépe zachovalých raně křesťanských bazilik v zemi. Překvapivě nebyla svou dobou sídlem butrintského biskupa, ale sloužila jako pohřebiště.
Baptisterium: Toto raně křesťanské baptisterium z 6. století sloužící ke křtům je známé svými krásnými mozaikami, které jsou jedněmi z nejlepších v Albánii. Na rozdíl od typických osmibokých baptisterií je toto kulaté.
Benátské opevnění: V 16. století během benátské nadvlády byla postavena také Benátská věž se střílnami a Tříboká pevnost, která je naproti věži. Dostanete se k ní přívozem přes kanál Vivar.
Lví brána: Jedna z šesti tehdejších bran, která je zdobena reliéfem zápasu lva s býkem, symbolizujícím sílu a moc obyvatelstva. Možná vás překvapí, že ačkoli se jedná o hlavní bránu, která otvírá pevnost Butrint, je velmi nízká a návštěvníci se pro průchod musí často i skrčit.
Památek je v parku však mnoho, pokud se o nich chcete dozvědět více, navštivte webové stránky samotného parku Butrint, které jsou v angličtině.
Praktické rady
V areálu parku naleznete toalety i restauraci, ale můžete si přinést i vlastní svačinu či si v tamních zahradách udělat menší piknik. Doporučujeme si s sebou vzít dostatek vody, protože zejména v létě jsou teploty velmi vysoké a v parku není žádný obchod. Myslete také na to, že je v oblasti mnoho močálů a bažin a s nimi i velké množství komárů, repelent tedy určitě oceníte.
Při vstupu obdržíte zdarma mapu areálu a po celém parku jsou umístěny informační tabule, které jsou i v angličtině.
Nejlepší časy pro návštěvu a jak se vyhnout davům
Nejlepší čas pro návštěvu Národního parku Butrint je na jaře nebo na podzim, kdy je počasí příjemné a turistů méně. Letní měsíce mohou být velmi horké a park bývá často přeplněný, což může ztížit prohlídku památek.
Pokud se chcete vyhnout davům, doporučuje se návštěva brzy ráno nebo pozdě odpoledne. V těchto časech je park méně frekventovaný a můžete si v klidu prohlédnout historické památky. Všední dny jsou obvykle méně rušné než víkendy, což je také dobré zohlednit při plánování vaší cesty.
Kde se dozvědět víc
Pokud se chcete dozvědět více o Národním parku Butrint, zde jsou některé užitečné odkazy, které vám poskytnou podrobnější informace:
- Wikipedia – Butrint
- Oficiální stránky Národního parku Butrint
- UNESCO – Butrint
- Tripadvisor – Butrint National Park
Vstupenky a Organizované tour
Pro návštěvu parku Butrint je nejlepší si vyhradit minimálně dvě až tři hodiny. Areál otvírá v 8:00 a zavírá v 19:00. Oficiální stránky parku naleznete na tomto odkazu.
- Individuální vstupenka: 250 Kč (1000 leků)
- Skupinová vstupenka (12 osob) vyjde jednoho na: 200 Kč (800 leků)
- Osoby se zdravotním postižením: 120 Kč (500 leků)
- Ačkoli je na stránkách uvedena i zlevněná vstupenka pro studenty a seniory, ta platí pouze pro místní obyvatele.
Vstupné zahrnuje i vstup do Butrintského muzea, které je otevřené od 8:00 až do 16:00 odpoledne. Návštěva muzea váš čas strávený v parku pravděpodobně velmi prodlouží, ale určitě stojí za to. Dozvíte se více o bohaté historii města, o práci archeologů a prohlídnete si další množství vykopávek. Muzeum je navíc renovované a v letních měsících si zde můžete odpočinout od parného sluníčka a komárů.
Pokud preferujete organizované tour, můžete si je prohlédnout na tomto odkazu. Jste-li ubytováni v Sarandě, můžete výlet spojit i s návštěvou Butrintského jezera a Modrého oka. Tyto celodenní prohlídky s průvodcem můžete nalézt na tomto odkazu (je v nich zahrnuta i doprava ze Sarandy).
Jak se sem dostanu
Nejčastěji turisté navštěvují Butrint ze Sarandy nebo z letoviska Ksamil.
Autem
Nejpohodlnější a nejrychlejší variantou dopravy je auto. Ze Sarandy se do parku můžete dostat přibližně za 30 minut a z Ksamil za 15 minut. Pokud cestujete z jihu (například z řecké Igoumenitsii) můžete se těšit na cestu starým přívozem přes kanál Vivar, který vás těsně před Butrintem čeká. Cestování autem je obecně velkou výhodou, protože když vyrazíte včas, můžete si park užít ještě před návaly turistů, kteří přijíždí autobusy.
Veřejnou dopravou
Další variantou je autobus, který vychází turistům vstříc a vyjíždí každých 30 minut vždycky v půl a v celou ze Sarandy. Zastávku naleznete vedle přístavu v Sarandě. Cesta trvá 45 minut a jedinou zastávku je letovisko Ksamil. Poslední autobus vyjíždí z obou směrů v 18:30. Jednosměrná jízdenka vás vyjde na 25 Kč (100 leků) a lze ji zaplatit pouze u řidiče v hotovosti. Jízdní řády nejsou vždy přesné, ale můžete je zkontrolovat na tomto odkazu.
Taxi
Pokud dáváte přednost Taxi službě, můžete v Sarandě využít i této varianty. V Butrintu se však Taxi shání velmi těžko, a proto je dobré se s taxikářem na odvozu domluvit již předem ve větším městě. Jednosměrná cesta ze Sarandy vás vyjde přibližně na 350 Kč.
Chystáte se do Albánie? S námi ušetříte!
Levné letenky najdete zde >
Levné zájezdy najdete zde >
Levné hotely najdete zde >
Levné výlety najdete zde >
Levný pronájem auta najdete zde >
Ubytování v okolí
Přímo v samotném parku Butrint žádné ubytování nenaleznete, protože se jedná o chráněnou přírodní oblast. Nejblíže k němu je letovisko Ksamil v Albánské riviéře. Toto oblíbené přímořské městečko nabízí spoustu možností ubytování, od hostelů a penzionů až po luxusní hotely s výhledem na moře či Butrintské jezero. Cenově jsou tyto možnosti velmi dostupné a v této lokalitě se pohybují mezi 600 Kč až po 1900 Kč pro dvě osoby na jednu noc.
- Porovnat nabídky ubytování v letovisku Ksamil můžete zde.
Více informací a tipy na ubytování naleznete v našem průvodci "Ubytování v Albánii".
Letenky
Mezinárodní letiště v Albánii je od Národního parku Butrint vzdálené 272 kilometrů.
- Více informací naleznete v kapitole průvodce "Jak se dostat do Albánie".
Doprava
z/naNejlevnější doprava | Autobus Luna | 300 LEK / cca 60 Kč |
Nejflexibilnější doprava | Půjčení auta | Zarezervovat auto |
Nejpohodlnější doprava | Taxi | Objednat taxi |
Průvodce letištěm
Více informací nejen o dopravě naleznete v průvodci letištěm Tirana.