Neapol na prodloužený víkend za 1500Kč. (Pompeje, Sorrento aj.)

Neapol na prodloužený víkend za 1500Kč. (Pompeje, Sorrento aj.)

Výhodné letenky do Neapole nabízí právě společnsot EasyJet na červen. I když samotná Neapol toho cestovatelům mnoho nenabídne, vřele mohu z vlastní zkušenosti doporučit návštěvu Pompejí a městečka Sorrenta. To je úžasné zvlášt při pod/večerní návštěvě, kdy je nesmírně fotogenické a okouzlující. Za zvážení stojí i návštěva ostrova Capri, kterou jsme ale bohužel časově nestihli. Neapol je hodně levné město a vyplatí se do něj zaletět i kvůli nákupu oblečení, které je pěkné a ceny začínají už na několika Eurech.

<

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

Odlet i přílet bude z dobře dostupné Vídně, kam se nejlépe dostanete s Eurolines nebo Student Agency. Průvodce Vídní naleznete zde >>

Samotné letenky zakupujte na webu EasyJet.com, na datum 8. – 12. června za 3012Kč/2 osoby. Tedy cca 1500Kč/os.

Neapol

Cena zahrnuje jedno příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 56 x 45 x 25 cm, včetně držadel a koleček, a jedno malé zavazadlo pod sedačku (kabelku/notebook). Dokoupit můžete zavazadlo odbavené, ale osobně v tom nevidím žádný smysl.

Všechny hotely v Neapoli na toto datum, naleznete zde >>

Neapol dokáže cestovatele okouzlit svými památkami i životním stylem, a někdy ho zase znechutit špinavými ulicemi plnými odpadků a kapsářů. Neapol se musí milovat, nebo nenávidět. Ať tak či onak, jedná se o město, které vyvolá emoce, a právě taková města lákají cestovatele z celého světa.

Transfer z letiště

 

Doprava z letiště je zajištěna express linkou společností ANM, která jezdí z příletového terminálu každých 20 minut a za 3€ Vás doveze během 15 minut až do centra, popřípadě do přístavu. Levnější alternativou jsou autobusy linky S3, které jezdí každých 30 minut pouze za 1€, avšak doba jízdy je značně delší, protože tyto autobusy staví prakticky na každém rohu. Přehled dopravců a jízdní řády naleznete zde, kromě samotného města se z letiště dá dostat i do okolních měst jako Salerno či Sorrento.

 

Ubytování v Neapoli

 

Ubytování v Neapoli je poměrně levné, i v sezoně lze hezký pokoj pro dvě osoby sehnat pod 1500 Kč za noc. Neapol je známá jako líheň zlodějů, a i na základě vlastních zkušeností tak doporučuji vyhnout se hotelům v přímé blízkosti nádraží Garibaldi. Pro nejlepší srovnání cen hotelů doporučujeme využít web Booking.

 

 

Jak se pohybovat po Neapoli?

 

Neapol má poměrně širokou, nicméně už ne tak spolehlivou síť veřejné dopravy, která se skládá z metra, autobusů, vlaků a trolejbusů. Autobusy v Neapoli nejsou příliš spolehlivé, a raději proto doporučujeme volit dopravu metrem. Autobusová síť je spletitá a přehled všech linek včetně jejich tras naleznete zde. Neapol má také 7 linek metra označených barvami či čísly 1-7, z nichž každé končí v blízkosti přístavu. Mapu sítě metra naleznete níže. Pro okolní výlety je také důležitá síť příměstských vlaků, z nichž nás nejvíce bude zajímat linka Circumvesuviana jezdící na východ k Pompejím a na pobřeží Amalfi.

 

Samostatné jízdenky stojí v řádu eur, přesto se však vyplatí koupit si tamní Arte Card, díky které je doprava po Neapoli či v celém regionu zdarma. Arte Card lze koupit pouze v hotovosti na nádraží Garibaldi, 3 denní karta pak stojí v závislosti na věku a rozsahu karty od 12 po zhruba 35 €. S Arte Card pro celý region se navíc můžete zdarma dostat do Pompejí či do okolních měst a ostrovů vyjma Capri. Kromě neomezené dopravy také získáte vstupné zdarma nebo za sníženou sazbu do většiny památek.

 

Pokud by Vás lákala cesta na nedaleký proslulý ostrov Capri, můžete využít některé z trajektů vyplouvajících z přístavu. Nemá cenu trajekty objednávat předem, stačí rovnou přijít do přístavu a vybrat si jednoho z mnoha prodejců, ceny za převoz na Capri se pohybují kolem 20€.

 

 

Jak lze ušetřit na pobytu?

 

Hned po příletu se vydejte na nádraží Garibaldi pořídit si zmíněnou Arte Card. Nejenže odpadá starost ohledně dopravy, ale díky Arte Card máte také zdarma nebo levnější vstup do tamních památek. Vyplatí se koupit verze pro celou Kampánii, která je jen o pár euro dražší a zahrnuje dopravu do atrakcí, jako jsou Pompeje, Sorrento či ostrovy Ischia a Procida. Více informací o Arte Card naleznete na http://www.artecard.it/.

 

Pokud plánujete stravování v restauracích, vyhněte se přístavu. Kromě něj se totiž v Neapoli najíte levněji než ve velkých českých městech. Pravá pizza nestojí víc než 4€ a italské víno za 3€ předčí to, co Vám v Česku prodají za 300 Kč.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Castel Nuovo

Nový hrad, jak zní doslovný překlad této památky nacházející se u přístavu, je zřejmě nejslavnější budovou Neapole. K dispozici jsou prohlídky za 5€ nebo za 2,50€ pro držitele Arte Card.

 

Castel dell´Ovo

Stará normanská pevnost z 12. století se tyčí na skalnatém ostrůvku v Neapolském zálivu. Pověst tvrdí, že pevnost byla postavena na vejci a pokud se ono vejce rozbije, budovu stihne neštěstí.

 

Archeologické muzeum

Budova bývalých kasáren v sobě ukrývá jedno z nejuznávanějších muzeí tohoto druhu na světě, které skýtá vzácné antické památky i nálezy z Pompejí a Herculanea.

 

Vesuv a Pompeje

Známý vulkán i jím zbídačené město se nacházejí jen pár kilometrů východně od Neapole, a jsou tak snadno dosažitelné některým z příměstských vlaků. Prohlídka Pompejí společně s výstupem na Vesuv je však náplň na celý den, je třeba brát v potaz, že ačkoliv má Vesuv jen necelých 1300 m, začínat budete prakticky od hladiny moře. K dispozici jsou tak autobusy, které Vás zhruba za 10€ dovezou na vrchol sopky.

 

Ostrovy Capri, Ischia a Procida

Tří krásné ostrovy se nacházejí v blízkosti Neapole. Nejkrásnější je zřejmě Capri, které je slavné svými jeskyněmi lemovanými azurově modrým mořem, avšak jedná se také o ostrov nejdražší. Alespoň jeden z těchto ostrovů nicméně stojí za to navštívit.

 

Pobřeží Amalfi

Voda v Neapoli je velice špinavá a koupání na drahé městské pláži proto příliš nedoporučujeme. Lepší variantou je výlet na východ, kde se nacházejí levnější, prázdnější i čistší pláže včetně slavného skalnatého Amalfinského pobřeží.

 

Sorrento

Sorrento je malebné město poblíž pobřeží Amalfi, které je známo svými pestrobarevnými budovami i městskou pláží. Z Neapole se tam dostanete v celku jednoduše příměstskou dopravou.

 

 

Co Vše se dá stihnout za jeden den?

 

Náš jednodenní výlet začneme ráno na nádraží Garibaldi, odkaď se vlakem dostaneme do Pompejí. Prohlídka zničeného města trvá přes dvě hodiny, a hned po návratu do Neapole se tedy uchýlíme do nějaké z tradičních restaurací. Po obědě zbude čas na prohlídku Castel Nuovo i místních muzeí nacházejících se v centru a kolem přístavu. V podvečer se přesuneme do přístavu a pojedeme se podívat na okružní jízdu kolem Capri, zpoza jejichž mořských jeskyní budeme pozorovat západ slunce.

 

 

Tipy na závěr

  • Letenky kupujte zhruba 2 měsíce před odletem, jelikož v tu dobu jsou nejlevnější

  • Využívejte aplikace pro chytré telefony

  • Přestože s kriminalitou v Neapoli to není tak zlé, jak nám média mnohdy prezentují, buďte stále obezřetní

  • Počítejte s tím, že v neděli je většina obchodů i restaurací zavřená

  • Nejlevnější trajekty na ostrovy naleznete brzy ráno nebo večer