Češi patří mezi časté návštěvníky Nizozemí, ovšem jejich cesty vedou převážně do proslulého Amsterdamu. Nizozemská metropole má zaručeně co nabídnout, pokud ale chcete zažít Nizozemí s jeho atmosférou a vyhnout se davům turistů, vyražte za hranice hlavního města. Těchto pět měst budete milovat.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

Gouda

Malebné město, které je domovem stejnojmenného sýru Gouda. Nejrychleji se tam dostanete vlakem z Amsterdamu a cesta by vám měla zabrat okolo 30 minut. Do centra města se následně dostanete pěšky do 10 minut. Hlavní náměstí vás učaruje svou radnicí, ale především – právě zde se konají tradiční sýrové trhy, a to každý čtvrtek od 10:00 do 13:00. Gouda vás učaruje svými malebnými uličkami nebo větrnými mlýny. Ty jsou dostupné veřejnosti, i když jsou přidruženy k soukromým obydlím. Nebojte se tedy vkročit dovnitř a vystoupejte si žebříkem do jejich vnitřku. Co by to bylo jinak za návštěvu Holandska…

 

 

    

 

 

Delft

Město proslulé svým modře malovaným fajánsem, který připomíná čínský porcelán. Jejich motivy vám neuniknou hned na vlakovém nádraží. Delftu se přezdívá malý Amsterdam, a to oprávněně. Přestože většina nizozemských měst se může pochlubit tradiční holandskou architekturou, delftské uličky připominají metropoli nejvíce a grachty si tu užijete stejně jako v Amsterdamu. Delft nabízí romantickou atmosféru a koncem července se zde koná průvod – jak jinak – na kanále. Městem tak proplouvají alegorické čluny a všude zní hudba. Delfťané se usadí podél kanálů, připraví jídlo, bleší trhy, zábavu pro děti a užívají si atmosféru v ulicích.

 

 

 

 

 

 

Dordrecht

Dordt (jak je mu zkráceně přezdíváno) je okouzlující idylické město, ve kterém se rádi ztratíte. Dordrecht je pověstný svou městskou bránou Groothoofdspoort, která se nachází u břehu toků Mázy. Budete mít ale pocit, že se díváte na mořskou zátoku. Bránou se dostanete do spleti malebných ulic. Ani zde nezapomeňte zvednout hlavu a všímat si jedinečných holandských domů. Do Dordrechtu se dostanete jednoduše vlakem, ale pokud chcete získat nový zážitek, vydejte se do starobylého města po vodě z Rotterdamu, a to tzv. Water Taxi.

 

 

 

 

Naarden

Naarden by měl být povinnou součástí návštěvy Holandska každého Čecha. Právě zde se nachází nalezená hrobka J.A. Komenského, má tu své muzeum a sochu před katedrálou Grote Kerk. Naarden je bývalá pevnost, tudíž se jedná o opravdu malé městečko. Přesto zde ale dokážete strávit celý den. Naarden je jedno z nejvíce malebných míst v celém Holandsku a jeho atmosféra vás vtáhne do jiného světa. Pokud si potřebujete odpočinout od ruchu velkoměsta, nenajdete lepší prostředí. Počkejte na člun a projeďte se okolo pevnosti, popovídejte si s kapitánkou a zaposlouchejte se do městksé historie. Návštěvu zakončete kávou a tradičním jablečným koláčem. Do Naardenu se dostanete vlakem z Amsterdamu, musíte ovšem vystoupit na stanici Naarden Bussum a do samotné pevnosti Naarden dojít pěšky.

 

 

 

 

Rotterdam

Rotterdam, město, které se vymyká ostatním holandským městům. Rotterdam byl v minulosti, stejně jako Berlín, vybombardován, tudíž je postaven na nových základech. O to více si ho užijí milovníci moderní architektury. Tou budete uchváceni ihned po výstupu z nádraží. Rotterdam je multikulturní a nabízí nemálo kulturního vyžití. Přesto se ale jedná o velice klidné místo. Češi se mnohokrát podívají jen na slavné žluté domky Blaakse Bos a městu již více pozornosti nevěnují. To je ale chyba. Rotterdam se nejlépe pozná na kole. Jeho dopravní systém pro kola je lépe organizovaný, než je tomu v jiných městech, a proto se začátečník nemusí bát, že kvůli němu bude kolabovat doprava. Cyklisté tu mají vlastní pruhy oddělené od silnic a své semafory. A jaké místo navštívit? Jednoznačně Fenix Food Factory. Bývalá továrna je předělána na místo plné kaváren a bister, stále si ale zachovává industriální ráz. Posadíte se na břeh Mázy a můžete pozorovat dění okolo hotelu New York a nově vystavěných mrakodrapů. Zároveň se po cestě nachází Nederlands Fotomuseum, kde měl nedávno výstavu přední český fotograf Josef Koudelka. Výhodou Rotterdamu je i jeho lokace, která vám umožní navštívit spoustu dalších holandských měst, kromě výše zmíněných se do 30 minut dostanete i do Den Haagu nebo třeba na pláž Hoek van Holland.

 

 

Města doporučuje navšítivit autorku blogu Obrazem.

Co vidět v Holandsku aneb 5 měst, která si zamilujete
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!