Vídeň – město na den i na týden

Vídeň – město na den i na týden

Vídeň je pro české turisty ideální svou polohou. Z Prahy se tam autem dostaneme za necelé 3 hodiny, autobusem (Regiojet za 380 korun jedním směrem) za 4 hodiny, vzhledem k zastávce v Brně. Díky snadné dostupnosti se tak z Vídně stala moje každoroční tradice. Posledních pár let se tam vydávám v období Vánoc na jeden den, ale asi tři roky nazpět jsme tam strávily i týden během letních prázdnin. Navíc než se rozrostla nákupní zóna v Dřážďanech, jezdily jsme nakupovat třikrát do roka právě na okraj Vídně.

 

<

 

Co stihnout za den?

 

Pokud zvolíte dopravu od Regiojet, do Vídně přijedete na stanici Stadion, což je také stanice metra. Doprava do centra je tím pádem poměrně snadná. Vídeňské metro, které má 5 linek, je vesměs přehledné a jednoduché na orientaci. Jednorázová jízdenka stojí 2,20 euro (pro děti polovinu), 24hodinová jízdenka je za 7,60 euro. Každopádně se dá během jednoho dne vystačit i jen s dvěma jízdama (od stadionu a večer zpět). Kromě toho nechci nabádat k nedodržování pravidel, ale nikdy jsem nezažila v metru kontrolu revizora (princip metra stejný jako v Praze – zakoupíte jízdenku a před vstupem jí označíte).

 

 

Největším centrem, a pro mě většinou i výchozím bodem, je stanice Stephansplatz na linkách U1 a U3. Tomuto asi nejznámějšímu náměstí dominuje obrovská Katedrála sv. Štěpána. Od tohoto místa se doporučuji vydat do jižní části města. Co se památek, respektive architektury týče, za vidění stojí určitě náměstí Michaelplatz, na kterém stojí palác Hofburg. Skrz jeho nádvoří lze projít k druhému paláci Neue Burg, který se nachází v zahradách Volksgarten. Jedná se o příjemné místo na procházku, protože obrovské budovy uprostřed parku jsou fascinující.

 

 

IMG_1929

 

 

Jen přes ulici se nachází Maria-Theresien-Platz, na kterém „začíná“ vídeňská muzejní čtvrť. Přímo na náměstí, opět v obrovských historických budovách, sídlí Přírodovědecké a Uměleckohistorické muzeum. Pokud se poté vydáme po ulici Opernring, dostaneme se až ke galerii Albertina. Toto muzeum jsem kdysi navštívila v rámci školního výletu a mohu jej určitě doporučit. Na to, jak nejsem muzejní typ, tak zde lze najít velmi známá díla umělců jako byl Monet či Picasso. Děti do 19ti let mají vstup zdarma, dospělí za 12,90 euro (pro majitele Wien Karte i levněji, stejně tak i slevy pro studenty s ISIC). 

 

 

IMG_2457

 

 

Naproti Albertině je další z ikon Vídně, a to Opera. Z venku lze obdivovat krásnou architekturu a vevnitř se hrají velmi proslulé opery, které jsou tak populární, že se někdy promítají i na velká plátna před operou. Opera se už nachází na vnitřním okraji centra, které je obehnané větší silnící, která tvoří okruh. Uvnitř tohoto okruhu lze najít ulice, o kterých bych já řekla, že jsou typický vídeňské, neboli budovy jsou zdobené, velké a celkově doplňují ikonické paláce a další větší památky.

 

 

IMG_2267

 

 

Z vnější strany okruhu už najdeme i více budov, které slouží jako obytné a zároveň i více kanceláří. Kousek od opery si lze prohlédnout krásnou budovu Karlskirche a poté pokračovat čtvrtí Wieden až k vídeňskému Belvederu a jeho zahradám. Stavba je to krásná, ale byla jsem u něj v zimě a tak jsem byla spíše ráda, že jsem k ničemu nepřimrzla a zahrady jsme nijak podrobně neprocházeli.

 

 

IMG_2470

 

 

Kam zajít když máme více času?

 

Nebo když je hezčí počasí, respektive při dýchání vám nejde od pusy pára. Ve Vídni je například spousta krásných parků a zahrad. Některé z nich jsem zmínila, ale kromě nich bych ještě doporučila navštívit Stadtpark, který je také kousíček za okruhem lemujícím centrum, a dále také zahrady Schönbrunnu. Podstatnou část těchto zahrad tvoří i známá vídeňská Zoo mezi jejíž největší poklady patří panda velká a koala. Zejména kvůli těmto dvoum zvířatům (plus lenochodovi) jsme se do zoo v létě vypravily. Zoo je sice obrovská, ale obecně bych asi zhodnotila jako lepší tu pražskou. Přijde mi, že v té naší je více zvířat a lze si je lépe prohlédnout. Ve vídeňské byla většina zvířat zalezlá nebo na ně nešlo pořádně vidět. Největším zklamáním bylo, když jsme zjistily, že se zrovna narodilo pandí miminko a jejich pavilon je tím pádem uzavřen. Po hodině nakonec ale vylezl ven alespoň na chvíli táta panda, tak jsme jej mohly zahlédnout.

 

Druhou známou atraktcí, která má smysl především v létě, je zábavní park Prater. Narozdíl od jiných velkých parků neplatíe za vstup do parku, ale pouze za jednotlivé atrakce, na které půjdete. V mých očích se jedná víceméně o velkou Matějskou. Klasické atrakce od řetízkáčů a autodromů, přes rozvrzané minihorské dráhy a strašidelné domy až k pár modernějším atrakcím jako je Boomerang dráha či sto metrový řetízkáč. Největší dominantou Prateru je ale velké ruské kolo s kabinkami.  A koho by nebavily atrakce, tak součástí parku je Muzeum voskových figurín Madame Tussauds. Samozřejmě je menší než hlavní londýnská pobočka, ale i tak tu lze najít mnoho známých tváří.

 

 

IMG_2242

 

 

Obecně působí Prater hrozně hezky, má svojí veselou pouťovou atmosféru, ale myslím si, že pro ty, kteří již zažili „opravdový“ zábavní park jako je Disneyland nebo Universal Studios, už to nebude tak zajímavé. Na druhou stranu, oproti českým poutím s pěti kolotoči (a asi i oproti holešovické Matějské), to je něco jiného. Pokud se sem vydáte v zimě, naprostá většina atrakcí bude zavřená. Tím pádem se z parku stává dokonalá hororová procházka opuštěným lunaparkem – nutno dodat že zvuky strašidelných domů pořád fungují a figuríny klaunů jsou na každém rohu.

 

 

Jídlo, jídlo, jídlo

 

Nemůžu samozřejmě opomenout ani doporučení na jídlo. Při jednodeních výletech se většinou nechávám zlákat na sushi. Co si pamatuju, tak poslední dva roky jsem pokaždé jedla na zastávce Praterstern. Jednou v malém venkovním bistru a já se sushi, i kamarád s nudlemi, jsem byla spokojená. Podruhé jsme zkusili místní running sushi – jídlo bylo docela dobré, ale ve výsledku průměrné. Pro hlavní jídla tedy úplně stoprocentní doporučení nabádnout nemohu. Za zkoušku by ovšem stál pravý Wienerschnizel (čti jako řízek). Ten jsem ochutnala pouze kdysi v restauraci v zoo – opět si nemůžu na nic stěžovat, byl dobrý, ale ve výsledku „prostě řízek“. Možná v restauraci specializované přímo na ně, by byl chuťově zajímavější…

 

 

IMG_1928

 

 

Něco jiného je to ovšem ve Vídni s kavárnami. Vídeňskou vyhlášenou specialitou je dort sacher neboli dort, ve kterém už snad ani více čokolády být nemůže. Během našeho letního výletu jsme zašly přímo do hotelu Sacher vedle Opery. Pouze zde by měl být opravdu pravý nefalšovaný sacher dort. Pokud si na něm ale budete chtít pochutnat právě zde, musíte se připravit na frontu – my čekaly na místo kolem 15 minut. Tuším, že cena dortu se zde pohybovala kolem 8 euro a káva na tom byla podobně.

 

 

IMG_2449

 

 

Pokud ovšem nepotřebujete „značkový“ dort, naleznete jej i ve spoustě jiných kaváren po celé Vídni. Osobně můžu doporučit například roztomilou kavárnu Aida, které se nachází kousek od Stephansplatzu. Kavárna je dvoupatrová, permanentně narvaná a stylem mi lehce připomínala 50. léta, zejmána díky všudepřítomné růžové a uniformám servírek. Můžete si zde objednat již zmíněný sacher, ale také spousty dalších rozmanitých zákusků a mnoho druhů kávy. Navíc je Aida podstatně levnější než Sacher hotel.

 

 

IMG_2489

 

 

Pokud byste si chtěli odvézt nějaké dobré jídlo i domů, rozhodně doporučuji velký obchod Julius Meinl přímo v centru. Pamatuji si, že cca 15 let nazpět byl řetězec s tímto jménem i v Praze, ale jednalo se o poměrně obyčejné supermarkety. Ve Vídni s tímto názvem naleznete dvoupatrový obchod plný jídla z celého světa. Na každé cenovce je i vlajka země původu a lze tu najít mnoho typických potravin. Já si do Meinlu chodím pro vody Voss, které se mi líbí designem lahví, a pro americké sladkosti. Kromě trvanlivého zboží je zde ale i prodejna čestvých sýru a tuším, že i uzenin. Ceny mi nepřišly ani výrazně vyšší než v běžném obchodě s potravinami, i když samozřemě záleží na typu (tj. například vína byla drahá, ale kvalitní čaj šel sehnat docela výhodně).

 

 

IMG_2501 

 

 

Pro shopaholicy

 

Jak jsem již na začátku zmínila, Vídeň je i oblíbeným místem pro nákupy a proto přidám pár rychlých tipů na nákupy. Lze tu najít spoustu obchodů, které u nás nemáme. Příkladem může být například Primark, který má módu na úrovni například H&M, ale podstatně levnější. Primark naleznete v centru G3 na okraji Vídně. Mazi další doporučení patří pak Forever 21 a Brandy Melville, jakožto obchody spíše pro mladší. Teď už nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, ale hodně jsem četla, že Vídeň je i velmi dobrým místem pro nákup „dospělejšího“ a luxusnějšího zboží jako jsou značkové oblečení či společenské oděvy. Každý si tu najde něco.

 

 

Přeji šťastné cesty a příjemné prozkoumávání Vídně,

 

Veronika K

(pro více fotek mě můžete sledovat na mém Instagramu)

 

 

PS: Na závěr fotka ve stylu Classic Art Memes, na které je socha od vstupu do Hofburgu.

 

 

IMG_2497