Velká pobřežní cesta, Austrálie

Velká pobřežní cesta, Austrálie

Great Ocean RoadVelká pobřežní cesta. Tak se nazývá silnice vedoucí podél jižního pobřeží Austrálie. A co můžete čekat? Dlouhé pláže, vápencové útesy, deštný prales, eukalyptové lesy a k tomu nějaké ty endemické druhy zvířat.

<

Na Velkou pobřežní cestu se nejsnadněji dostanete, pokud jedete z Melbourne, rozhodně si budete muset půjčit auto, kolo nebo skútr. I když pokud jste příznivci pěší turistiky, je tu pro Vás alternativa v podobě Great Ocean Walk, budete jen potřebovat poněkud víc času.

Půjčení automobilu v Austrálii je jednoduchý akt, jen se připravte, že budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Na všechna zajímavá místa, především vyhlídky upozorňují značky a stačí si jen zvyknout na jízdu vlevo.

Pobřežní cesta oficiálně začíná ve městě Torqay vzdáleném od Melbourne asi hodinu a půl cesty a oficiálně končí v Allansfordu, což je dohromady 243 km.

Jako první zastávku můžete zvolit třeba vyhlášenou surfařskou pláž Bells beach u Torqay. Další zastávka by mohla být u maják Split Point Lighthouse.

Lorne je rekreační městečko s dovolenkovou atmosférou. Vidět tu můžete spoustu papoušků kakadu. Zvykli se na lidi, především na turisty, kteří je krmí. Najdete tu pláž, se sprchami, spoustu obchůdků a fajn kavárnu The Bottle of Milk.

Jak bylo zmíněno na začátku, velká pobřežní cesta nejsou jen pláže a útesy, ale také deštný prales mírného pásu. Určitě se zajeďte podívat kousek do vnitrozemí. Je to hotová oáza, která zapůsobí na všechny vaše smysly. Zpívající ptáci, příjemný vlhký vzduch, všechny odstíny šťavnaté zelené, čisté potůčky a vodopády, roztodivné rostliny a hmyz. Na vodopády Erskine Falls jsme vyrazili hned ráno, je to krátká procházka. Ráno tam ještě nebyli skoro žádní turisté, ale přesto jsme od vodopádů procházeli ještě kousek dál po směru říčky, kde stále vedla stezka a byli jsme okouzleni tamními zákoutími.

Kam za koalou?

Zdá se, že tato zvířata se pohybují tak málo, že když vám dám nějaký tip, kde tyto roztomilé vačnatce vidět, s velkou pravděpodobností tam opravdu budou. Koala prý 20 hodin denně spí a zbytek času projí. Její jedinou potravovou jsou listy eukalyptu. Často sedí spící vysoko ve větvích a zahlédnout ji může být obtížné, velká nápověda jsou auta zaparkovaná u silnice a fotící lidi. Jedno takové místo je v městečku Kennet River, zaparkujete auto u kavárny příznačného názvu Kafe Koala a vydáte na krátkou procházku ulicí Grey River Rd., hned u parkoviště rostou eukalypty a na nich sedávají koaly, ale také papoušci. Další místo, kde se dají koaly běžně pozorovat je okolí majáku Cape Otway.

Maják Cape Otway je nejstarší stavbou svého druhu v Austrálii a také nejvýznamnější. Pro většinu přistěhovalců z 19. století cestujícímí z Evropy, Asie a Severní Ameriky, to byla první pevnina, kterou na své cestě viděli.Asi kvůli důležitosti tohoto místa se k majáku platí vstupné skoro 20 AUD na osobu.

<

Maits Rest Rainforest Walk a Mellba Gully jdou další krátké procházky deštným pralesem. Večer navíc ozvláštněny o tzv. glow worms, což jsou v překladu světélkující červy.

Skalnaté pobřeží jižní Austrálie se stalo osudným mnoha lodím. Pozůstatky dvou z nich jsou k vidění na pláži Wreck Beach. Cesta k ní je od parkoviště malinko náročnější, protože k ní vede více než 350 schodů, ale díky tomu stojí za to, protože tam moc lidí nejde. Zbytky kotev na pláži jsou viditelné pouze při odlivu a při přílivu není doporučeno tam chodit.

Oproti Wreck Beach je schodů Gibson Steps jen asi 76 a vy se tak snadno dostanete z útesu dolů na pláž. Další pláž, která je přístupná pouze za nižší hladiny vody. Udělejte si čas a projděte si ji na obě strany, opět tam už nešel nikdo a výhledy na útesybyly úchvatné.

12 Apoštolů je nepochybně nejznámější scenerie z celé australské pobřežní cesty. Také tu potkáte nejvíc lidí. Ale výhledy stojí za to. Doporučuji si příjezd sem naplánovat na východ slunce nebo podvečerní světlo a západ slunce, kdy budou fotky nejkrásnější. Útesů v moři je v současné chvíli pouze 8 a i další čeká podobný osud.

The Arch, London Bridge, The Grotto,jsou další skalní útvary na cestě. Ubývá dopravy, místa vypadají divočejší. Většina turistů zřejmě končí u 12 apoštolů. Pokud máte čas, klidně se vydejte ještě kousek dál.

Rezervace Tower Hill Wildlife Reservenabízí různě dlouhé i obtížné pěší okruhy, většinou spíš minimálně náročné vhodné i pro rodiny s dětmi.V kráteru této vyhaslé sopky můžete vidět mnoho druhů divokých zvířat.Nám do “sbírky” chyběli ještě emu.

Nádherný opuštěný maják Port Fairy Lighthouse na Griffitově ostrově je vzdálený krásnou procházkou po ostrově, kde můžete pozorovat různé druhy ptáků i klokany.

Vracíte-li se zpět do Melbourně, stojí za zvážení po pobřežní cestě malá změna a to turistika v pohoří Grampiany. Tento národní park vás ohromí pískovými vrcholky a rozeklanými úbočími.

Z jednoduchých jednodenních tras je nejpopulárnější túra s názvem Pinnacle, která vede ke stejnojmenné vyhlídce. Další oblíbená zastávka jsou vodopády Mackenzie Falls. Opět doporučuji jít z vodopádů ještě kousek dál po proudu řeky a nechat davy za sebou. Ve vodopádu se nesmí koupat, ale tady v krásných tůňkách vás s trochou štěstí nikdo nenachytá.

Nakonec ještě malý tip ohledně ubytování po cestě. Austrálie má plno tábořišť zdarma, kde můžete zaparkovat auto a postavit stan. V sezoně se rychle plní, protože je nemůžete dopředu rezervovat, ale fungují na principu kdo dřív přijde. Tyto tábořiště mají toalety bez tekoucí vody a občas ohniště a gril. Na google mapách je najdete pod spojením free camping.