TOP 6 nejlepších měst pro podzimní eurovíkendy

TOP 6 nejlepších měst pro podzimní eurovíkendy

Letní sezóna už je za námi, to však neznamená, že je konec s cestováním. Podzim je skvělým obdobím pro podnikání kratších poznávacích dovolených, takzvaných eurovíkendů. Pokud vás chytají choutky objevit nějaký pěkný kousek světa, jste tu správně. V tomto článku najdete několik tipů na nádherná místa, která se hodí navštívit právě v podzimním období a nebude chybět ani lehký nástin, co zde musíte zažít a jaké počasí vás pravděpodobně bude čekat.

Berlín

Nemusíme jezdit příliš daleko, abychom objevili zajímavé architektonické skvosty, pochutnali si na dobrotách a skvělém pivu. Obzvlášť pokud máte jen omezený čas, vydejte se určitě prozkoumat krásy Berlína.

Když se řekne Berlín, snad každému se vybaví Berlínská zeď, tu byste při své návštěvě města určitě neměli vynechat. Navštivte Alexander Platz, nádherné náměstí s červenou radnicí, televizní věží a množstvím nákupních příležitostí. Nejvýznamnější náměstí však leží více za západ, takzvané Postupimské (Postdamer) náměstí je kulturním centrem města. Najdete zde nespočet barů, restaurací a kaváren, bude tak skvělým místem pro ochutnávání místních specialit, preclíků nebo currywurstu (párek s pikantní omáčkou). V Berlíně je také skvostná ZOO a velké množství zajímavých muzeí.

Počasí vás příliš nepřekvapí, můžete očekávat podobné jako je u nás, tedy v říjnu se průměrné teploty pohybují kolem 13 °C a v listopadu kolem 7 °C.

Způsobů, jak se do Berlína dostat, je hned několik. Pro obyvatele Moravy bude asi nejlepší a nejpohodlnější využít služeb nízkonákladové společnosti Ryanair, která má přímou linku BrnoBerlín. Letenky můžete vyhledávat zde. Z Prahy se do Berlína dostanete pohodlně vlakem Českých drah nebo autobusy RegioJet či FlixBus.

berlín
Berlín

Lisabon + Porto

Portugalsko je nejenom domovem výborného vína, ale také krásných přírodních a kulturních památek.

Vydejte se do hlavního města Lisabonu a absolvujte jízdu známou historickou žlutou tramvají po kopcích tohoto nádherného města. Nesmíte vynechat ikonický hrad sv. Jiřího vypínající se na majistátně nad městem, Belémskou věž u pobřeží, hlavní náměstí ,,Praça do Comércio” či barevnou čtvrť Bairro Alto. Najdete zde také mnoho pěkných parků. Rozhodně ochutnejte místní rybí speciality a navštivte některý z trhů.

Pokud budete mít více času, nakombinujte si větší výlet a spojte hned dvě krásné města do jedné cesty. Necelé tři hodiny vlakem od Lisabonu se nachází město Porto. Určitě se vám hned vybaví portské víno, které rozhodně stojí za to v Portugalsku ochutnat. Výhled na město se světoznámým mostem krále Ludvíka vám vezme dech.

Počasí u Atlantiku je celoročně velmi proměnlivé, ale zpravidla příjemné a teplé. V říjnu čekejte teploty kolem 20 °C a v listopadu je průměrně 15 °C. Sluníčko však svítí velmi často a mnohdy celý den. S blížící se zimou je však třeba očekávat četnější srážky.

Z Prahy do Portugalska létá společnost TAP a ČSA. Pokud chcete ušetřit, využijte nabídky nízkonákladovek z Vídně či Berlína. Letenky můžete vyhledávat zde.

Lisabon
Lisabon

Edinburgh

Skotsko vás jistě uchvátí svojí jedinečnou tajemnou atmosférou. Krásná zeleň díky vydatným přeháňkám, historické budovy, příjemní lidé a kulinářské zážitky, nejen to vás čeká ve skotském Edinburghu.

Jednoznačně největší dominantou města je hrad, který nesmíte vynechat. Skvostný výhled se vám však naskytne také na vyhlídce Calton Hill. Nevynechejte ani palác Hollyrood, kam se dostanete po slavné ulici Royal Mile přímo cesto z hradu. Určitě stojí za návštěvu také muzeum whisky, kde můžete nakoupit skvělé suvenýry pro sebe i známé.

Průměrné teploty se na podzim pohybují mezi 13 a 7 °C. Nemusíte se tak bát, že byste tu zmrzli, počasí bývá podobné tomu u nás, někdy však více prší, zkrátka záleží na štěstí.

Do Edinburghu se létá z Prahy, Bratislavy i Vídně, každý si tak vybere, co mu vyhovuje. Ceny v akci klesají až k tisícovce. Letenky můžete vyhledávat zde.

Edinburgh
Edinburgh

Řím

Všechny cesty vedou do Říma. Tak byste tam alespoň jednou za život měli zavítat i vy.

Však toto nádherné italské město se nerovná jenom Koloseum, najdete zde spoustu nádherných památek. Navštivte také Forum Romanum, Kapitol, Circus Maximus, Španělské schody, Pantheon a Andělský hrad. Odtud už to budete mít jen co by kamenem dohodil do Vatikánu, který také stojí za návštěvu. Světoznámé Svatopetrské náměstí s bazilikou sv. Petra budete mít jako na dlani. Pokud máte rádi muzea a galerie, také si zde přijdete na své.

Při návštěvě Itálie by žádný návštěvník neměl vynechat návštěvu nějaké zdejší restaurace, a tak možnost dát si výbornou místní pizzu, těstoviny (pasta) či risoto, které zapije výborným vínem.

Počasí v italské metropoli bude příznivější než u nás, můžete se těšit, že se ohřejete. V říjnu rtuť teploměru obvykle ještě překračuje dvacítku, v listopadu vás zde čeká stále příjemných 16 °C.

Do Říma se letecky dostanete z Prahy, Bratislavy i Vídně, a to poměrně levně. Letenky můžete vyhledávat zde. Pozor však na to, že jsou zde dvě letiště Fiumicino a Ciampino. První jmenované leží dál u pobřeží, ale i tak je doprava do města bezproblémová.

Řím

Budapešť

Maďarská metropole by na vašem cestovatelském seznamu rozhodně neměla chybět.

Hlavní dominantou města je budova parlamentu, která se rozprostírá přímo u břehu Dunaje. Pohled na ni je skvostný nejen ve dne, ale i v noci. Na protějším břehu rozhodně nepřehlédnete majestátný Budínský hrad. Další zajímavá místa k vidění jsou například Matyášův chrám, bazilika sv. Štěpána či Náměstí hrdinů. Určitě doporučujeme vydat se na plavbu po Dunaji, nejkrásnější to bude v noci.

Pokud si chcete odpočinout od procházek po památkách, zavítejte do některých historických lázní, kde si krásně odpočinete. Nezapomeňte si dát místní výborný trdelník a nakupte si domů výborné uzeniny a další speciality.

Očekávejte o něco málo teplejší klimatické podmínky než u nás. V říjnu průměrné teploty dosahují až k 16 °C a v listopadu se pohybují kolem 9 °C.

Do Budapešti máte několik možností dopravy. Vlak ČD, autobus RegioJet nebo letenky od Ryanair (z Prahy). Letenky můžete vyhledávat zde.Záleží tak na tom, kolik máte času a jaký typ cestování je vám nejpříjemnější.

Budapešť

Kodaň

Když se řekne Kodaň, určitě se mnohým z vás vybaví roztomilý přístav obehnaný barevnými domečky. Přístav se jmenuje NyHavn a určitě na vašem seznamu ,,co navštívit” nesmí chybět.

Dále navštivte radnici, některý z krásných parků, nezapomeňte na fontánu bohyně Gefion, zakázené město Christianie nebo hrad Rosenborg. Pokud vyhledáváte ruch a zábavu, vydejte se do zábavního parku Tivoli. Během pobytu v Kodani navštivte některý z místních podniků, ochutnejte místní speciality a výborné pivo Carlsberg.

Počasí je zde ovlivňované Golfským proudem, takže ikdyž poletíte směrem na sever, nemusíte se bát příliš velké zimy. V říjnu je v Kodani průměrně 13 °C a v listopadu o 5 stupňů méně.

Letecky se sem dostanete jak z Prahy, tak i z okolních letišť. Létá sem nízkonákladová společnost Ryanair, která často vyhlašuje akce, letenky se tak mohou pohybovat i kolem 500 korun. Záleží na štěstí, jaké zrovna chytíte. Letenky můžete vyhledávat zde.

Kodaň
Kodaň

Pokud jste však duší opravdu cestovatelé, můžete si počkat na levné letenky a až podle toho, co ulovíte, si i zvolit cílovou destinaci. Může to být výzva a kus dobrodružství v jednom. Levné letenky vyhledávejte zde. Teď už nám nezbývá nic než vám popřát krásné podzimní objevování nových krás naší země. Cestování zdar!