Svatba v zahraničí

Svatba v zahraničí

Svatba je nepochybně jedním z nejvýznamnějších mezníků ve Vašem životě a měla by být krásnou vzpomínkou na celý život. Prožijte ji proto na místě a způsobem, který je vám nejbližší. Řekněte si své „ANO“ na romantické písečné pláži, v zahradním altánu nad mořem, ve stínu kokosových palem, na stylové lodi, soukromém ostrově nebo na kamenném majáku či jiném výjimečném místě v exotice nebo v Evropě.

<

Co vše je třeba pro svatbu v cizině zařídit?

Před tím, než se pustíte do zařizování svatby v zahraničí, si promyslete, zda se o vše postaráte sami, nebo svatbu zadáte zkušené svatební agentuře. Bez agentury se připravte na náročné papírování. Bez běhání po úřadech a vyplňování dokumentů vás svatba v ráji nemine. Pro hladký průběh svatby v zahraničí, kterou si organizujete sami, je nutná i jazyková vybavenost, znalost tamních předpisů a postupů na místních úřadech. Svatební balíček od agentury může vyjít o něco dráž, ale je bezstarostný. Záleží jen na vás, která možnost zvítězí.

Záleží také, v jaké zemi a na jakém místě se chystáte manželství uzavřít. Snáz to půjde v Evropské unii, obtížněji v zapadlé exotice. Ve všech případech ale platí, že zatímco forma a pravidla uzavírání sňatku – náležitosti obřadu, potřebné dokumenty a tak dál – se řídí právními přepisy země, kde obřad probíhá, vaše způsobilost uzavřít manželství a podmínky jeho platnosti se posuzují podle českého právního řádu.

Jestli vám jde jen o zážitek a rituál, vezmete se v Las Vegas během deseti minut. Jestli chcete, aby svatba v Las Vegas později platila i v Česku, budete se muset chystat déle – splnit běžný postup spojený s uzavíráním sňatku v zahraničí a nechat se oddat od člověka, který k tomu má ve Spojených státech oprávnění. Totéž samozřejmě platí pro všechny ostatní cizokrajné svatební destinace.

Nejdříve se ptejte

Nejdřív byste měli kontaktovat úřad, před kterým chcete sňatek uzavřít – což znamená úřad ve vaší vysněné svatební lokalitě. Konkrétně příslušné matriční úředníky. Ti by vás měli informovat, jaké doklady a náležitosti budete k obřadu potřebovat – v souladu s právním řádem daného státu. První užitečné informace můžete najít třeba na webu města, kde byste rádi veselku.

Případně se s žádostí o radu zkuste obrátit na ambasádu cílového státu u nás. Nebo alternativně na českou ambasádu v cílové zemi. Hodně pomoct může i zvláštní matrika v Brně, která má pozdější uznávání svateb uzavřených za hranicemi jako jediná v zemi na starost. V Česku – například na Ministerstvu zahraničních věcí nebo matrice v Brně – také pro jistotu ověřte, jestli sňatek, který jste si naplánovali, český stát později uzná.

Jaké potřebuji doklady

Místní úřady si od vás obvykle vyžádají následující sadu dokumentů:

– rodné listy
– potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství, vydané českou matrikou (případně českou ambasádou)
– kopie strany pasu s fotkou (měl by být platný ještě šest měsíců po návratu z ciziny)
– potvrzení o rozvodu – v případě, že některý ze snoubenců do manželství vstoupil už dřív
– u vdovy nebo vdovce také úmrtní list bývalého partnera, případně i dřívější oddací list

Doklady by měly být stvrzeny apostilou – tedy doložkou, která prokazuje ověření podpisu a otisku razítka na listině za účelem jejího použití v zahraničí. Získáte ji na Ministerstvu zahraničí. Na ministerstvo si musíte přinést kolkové známky (na každý dokument stokorunovou), které pořídíte na každé poště. Ale pozor, apostilu lze uplatnit pouze v zemích, které jsou členy Haagské úmluvy. Tu podepsalo přes devadesát států. Z běžně navštěvovaných zemí na seznamu chybí například Egypt. Když s apostilou nevystačíte, je třeba takzvaná superlegalizace dokumentu – což je v podstatě systém dvojího ověření: na našem Ministerstvu zahraničí a ještě na tuzemském zastupitelském úřadu země, do které se chystáte.

Dokumenty potvrzené apostilou nebo superlegalizací pak nechte přeložit soudním překladatelem do angličtiny nebo úředního jazyka státu, kde se budete brát. Místní matriční úřady si od vás nejspíš doklady vyžádají písemně už v předstihu – posíláte kopie, originály přivezete později osobně. Počítejte také se správním poplatkem za uzavření sňatku, ceny jsou různé, obvykle se v přepočtu na koruny vyšplhá na tisícikoruny, někde na nižší desetitisíce.

Další výdaje se budou odvíjet od toho, jak velké nároky budete na svůj svatební den klást. Řada hotelů, destinací a agentur nabízí celé svatební balíčky.

Po obřadu

Úředničina nekončí ani po samotném obřadu. Po obřadu obdržíte oddací list (nebo alternativní dokument podle místního práva). Opět na něj budete potřebovat apostilu – tentokrát vystavenou místními úřady. Takže v první fázi bude třeba zjistit, který úřad v zemi je oprávněn apostilou stvrzovat – obvykle sídlí v hlavním městě. Když se jedná o zemi, která není členem Haagské úmluvy, apostila, jak už víte, nestačí, budete muset dokument superlegalizovat – u místního ministerstva zahraničí a následně místního zastupitelského úřadu České republiky. Jestli vám na svatbě svědčil někdo z místních, poznamenejte si před odjezdem také základní údaje o něm – jméno, adresu, datum narození atp. Je možné, že je později bude žádat česká matrika. Úplně ideálně si opatřete kopii svědkova pasu nebo průkazu totožnosti.

Po návratu domů

Po příjezdu domů si nechte potvrzený oddací list úředně přeložit do češtiny. Pak se vypravte na matriku v místě bydliště. S sebou vezměte oddací list se všemi potvrzeními, jeho překlad, rodné listy a občanky. Matrika následně podklady odešle na zvláštní matriku v Brně, která je jako jediná v zemi oprávněná stvrzovat platnost sňatků uzavřených v zahraničí a která vám také vystaví český oddací list.
Pokud se chcete těmto krokům vyhnout, zadejte organizaci svatby agentuře, která tyto věci vyřídí za vás. Ušetří vám tak spoustu času, ale připlatíte si.

Oblíbené země aneb právě sem míří snoubenci nejčastěji

Cenově dostupné jsou řecké ostrovy, Itálie i Chorvatsko. Romantiky láká malebný ostrůvek Santorini, jehož bělostné domky s modrými střechami jsou proslulé napříč celým světem. Taková romantika však něco stojí a celková cena se může vyšplhat k 100 000 Kč. Proto zvažte např. ostrov Rhodos, kde svatba a líbánky vychází cca na 50 000 Kč. Oblíbená je také svatba v Benátkách na gondole nebo s výhledem na italská alpská jezera. Nároční snoubenci jistě neodolají Karibiku, Francouzské Polynésii nebo jednomu z ostrovů v Indickém oceánu. Na špici oblíbených zahraničních svatebních destinací se drží Seychely, Maledivy a také Mauricius. Svatební balíček spolu s letenkou a ubytováním vás vyjde kolem 200 000 Kč.

Řecké ostrovy lákají romantikou i tradicemi

Dá se říci, že v této zemi není ostrov, na kterém by se svatební obřad uspořádat nedal. Základní balíček, jenž obsahuje svatební obřad, administrativní poplatky, zajištění oddacího listu včetně ověření a překladu potřebného pro matriku v ČR a pomoc asistenta, vyjde kolem 15 000 Kč. Pokud vezmete v potaz fakt, že stejný poplatek často dáte i na zámcích a jinak zajímavých místech v Česku, pak možná spíše dáte přednost Řecku. Zájezdy na řecké ostrovy jsou díky četnosti zájezdů za velmi příznivé ceny a lze je pořídit u jakékoliv cestovní kanceláře. A ceny se již mohou pohybovat i do deseti tisíc za osobu na týden. Navíc pokud si zájezd objednáte s velkým předstihem, můžete na něm vydělat dnes mnohem více než na poslední chvíli.

Do Itálie nejen za výtečnou kuchyní

Výbornou alternativou tradičním svatbám v České republice jsou svatby v Itálii. Obřad lze dohodnout nejen na konzulátu v Římě, ale také v oblíbených destinacích jako jsou Benátky či krásné jezero Lago di Garda. Obřad v Benátkách lze pořídit již od 40 tisíc korun. Pokud si ale zaplatíte i fotografa, květiny, romantickou projížďku v gondole, láhev kvalitního champagne a další služby včetně například oběda pro deset lidí, pak si připravte kolem 100 tisíc korun a ani tato cena nemusí být konečnou. Samozřejmě je důležité nezapomenout na cenu za dopravu do Benátek a ubytování. Ovšem obojí se dá sehnat za velmi slušnou cenu, záleží na požadovaném komfortu. Pokud se rozhodnete pro skutečně nevšední svatbu, pak lze doporučit svatbu u jezera Lago di Garda.

Tato oblast patří mezi nejvyhlášenější z pohledu úžasné kuchyně, ale také pevné organizace, tudíž zde málokdy dochází k nějakým zpožděním apod. Navíc zde lze svatbu uspořádat i v zimě – nádherná krajina italských Alp k tomu přímo navádí. Celková cena samozřejmě vychází z požadavků a výběru, ale základní balíček lze pořídit již od 50 tisíc korun. V balíčku je ale pouze zahrnut pronájem prostoru, svatební obřad, administrativa včetně překladu do češtiny a svatební kytice. Za ostatní si budete muset připlatit a je pravda, že se cena může vyšplhat velmi vysoko. Přestože ubytování včetně cesty lze již sehnat do 15 tisíc za osobu na týden, poplatky za služby tu jsou vcelku vysoké. Pokud však budete skromnější, lze svatbu pořídit do 100 tisíc korun a to v Česku bývá téměř standardní cena. Samozřejmě zde bez přítomnosti rodiny a přátel.

Rakousko láká svou historií a blízkostí

Rakousko je především velmi blízko a vychází z podobných tradic, jako jsou u nás. Svou svatbu zde můžete uspořádat nejen v nádherných katolických kostelech, ale i na velmi honosných zámcích či přímo na vinicích nebo v blízkosti ledovce. Možností je opravdu spoustu. Civilní obřad na vinici pod širým nebem lze pořídit již za 40 tisíc. V základním balíčku je pak zahrnut i koordinátor a tlumočník, svatební kytice, květinový košík s kvítky, čtyřchodový svatební oběd či večeře pro svatební pár a jedna noc ve stylovém hotelu.

Za svatbou a za hazardem do Las Vegas

Las Vegas láká především svou neformálností. Svatbu zde lze mít bez větších příprav. Oddají vás zde v kdejaké kapličce. Ovšem pro Čechy to není tak jednoduché, jako pro jiné národy. Nás i zde čeká spoustu papírování, pokud toužíme, aby sňatek měl svou váhu i u nás. O tom, že vás tato svatba vyjde na velmi slušné peníze není pochyb. Cestu lze mimo sezónu pořídit do 15 tisíc za letenku na osobu. Základní balíček, který nabízejí české cestovní kanceláře se dá pořídit již za 15 tisíc korun. A spadá sem nejen samotný obřad včetně hudby, ale i administrativa spojená se zajištěním právních dokumentů a oddacího listu, služeb koordinátora, květin pro nevěstu a služby fotografa.

Do ráje na Mauricius a Seychely

Za svatbu v opravdovém ráji si budete muset připlatit a to přes velmi příznivé ceny například německých cestovních kanceláří a samotných hotelů, které již pro snoubence nabízejí i 25 -50 % slevy na pobyt. K svatbě jako v pohádce budete také potřebovat mnoho oficialit a to především v podobě dokumentů, jež musíte mít s sebou. Mezi ně patří kopie pasu a u soudního znalce ověřený do angličtiny rodný list (jste-li rozvedeni i oddací listy a rozsudky o rozvodu či doklad o ovdovění z předchozích manželství) a vyplněný speciální formulář. Nejkratší termín přitom pro zajištění svatby na Mauritiu je jeden měsíc a na Seychelách 14 dní od dodání dokumentů. Zajímá-li Vás cena, tak nejnižší možná za dvě letenky, levný pobyt v destinaci a obřad činí kolem 100 000 až 120 000 korun za dvojici.