Jednou z dominant a symbolů New Yorku je i socha Svobody. Její historie a parametry jsou dobře známy, omezím se proto na informace, které jsou pro naše spoluobčany důležité, pokud se ji rozhodnou navštívit. Turista má v souvislosti se Sochou Svobody několik možností: může si ji prohlédnout bezplatně z dálky z paluby trajektu, mířícího na Staten Island, může si zakoupit pouze plavbu lodí na Ostrov svobody (Liberty Island), tedy ostrov, na kterém je socha umístěna, a může si zaplatit i vstupenku na vlastní sochu, buď pouze na její podstavec, nebo až do její koruny. Od bezplatné vyhlídky na sochu cena návštěvy s rozšiřující se nabídkou samozřejmě stoupá, každá vstupenka však současně platí jako lodní lístek.

 

 

Lodě na Liberty Island odplouvají jednak z Manhattanu, jednak z pobřeží New Jersey. V ceně plavby je automaticky zahrnuta i zastávka na dalším ostrově Ellis Islandu, který v minulosti sloužil jako vstupní brána a filtr pro všechny imigranty. Lodě odplouvají v pravidelných půlhodinových intervalech, které se během dne zkracují na dvacetiminutové. Pokud má turista v úmyslu navštívit i vlastní sochu, měl by si obstarat vstupenky předem přes internet, protože počet návštěvníků na podstavec a tím spíš do koruny („čelenky“) sochy je omezen. My jsme si zajistili na webu vstupenky až do koruny s velkým předstihem a dobře jsme udělali: ačkoli byl duben a poměrně nevlídné počasí, po příchodu k místu odplutí stála poblíž pokladny cedule, oznamující, že vstupenky do koruny jsou na dnešní den již vyprodány.

 


Nádvoří Castle Clinton s cedulí „Vstupenky do koruny na dnešní den již nejsou“

 

Na stránky s prodejem vstupenek se lze snadno dostat, když se například v Googlu zadá „Statue of Liberty, tickets“. Při objednávce vstupenek přes internet si turista vytiskne voucher, který v den návštěvy vymění v pokladně za vlastní vstupenku. Vstupenky jsou opatřeny datem a hodinou odplutí. K pokladně se doporučuje přijít s aspoň půlhodinovým předstihem. Z Manhattanu odplouvají lodě až z jeho nejjižnějšího cípu, z Battery Parku, z místa, které se jmenuje Castle Clinton, ne snad podle bývalého prezidenta USA, ale podle starosty New Yorku z počátku 19. století. Na loď se vstupuje za podobných bezpečnostních opatření jako u jiných pamětihodností – první prohlídka zavazadel a průchod přes bezpečnostní rámy čekají cestující již před odplutím.

 

Fronta před vstupem do stanu, kde je první bezpečnostní kontrola
Vlastní kontrola probíhá poměrně rychle

 

Plavba k Ostrovu svobody trvá zhruba dvacet minut. Když se loď blíží k ostrovu, naskytne se návštěvníkům výhled jako na dalším obrázku.

 

Socha Svobody se blíží

 

 

Po připlutí k přístavišti pokračují návštěvníci k další bezpečnostní kontrole. Tady již neprobíhá všechno tak hladce jako u odplutí: na sochu si lze vzít s sebou pouze foťák, kameru a mobil, všechno ostatní je třeba uložit do schránek (2 dolary na dobu 3 hodin). Aby se socha nezahltila návštěvníky, ostraha je pouští dále pouze po menších skupinkách. Nejprve se pak prochází vstupní halou, kde všechny upoutá původní pochodeň, jež musela být v minulosti vyměněna a jejíž vysloužilá podoba hale dominuje.

 

 

Na cestě od přístaviště čeká návštěvníky další stan s bezpečnostní kontrolou
Vstupní hala se starou pochodní

 

 

Pro výstup na podstavec sochy je možné použít výtah, ten však bývá stále obsazen a tvoří se před ním fronty. Našinec, odchovaný dálkovými pochody, může schody na podstavec absolvovat po svých. Po obvodu podstavce se rozkládá vyhlídková terasa, odkud se naskýtají výhledy na široké okolí.

 

Pohled z podstavce na přístaviště
Pohled na Ellis Island, za ním pobřeží New Jersey; Manhattan vykukuje na obrázku vpravo
Pohled na Manhattan

 

Kdo se dostatečně pokochal okolím, může za předpokladu, že má zaplaceno, pokračovat až do koruny. Ostraha nejprve zbaví vaše zápěstí červených pásků, které znamenají, že vaše vstupenky platí až nahoru. Pak již vás čeká cesta vzhůru po velice úzkém točitém schodišti. Pokud mu to stav jeho zdravotní stav (zvýšený tep i dechová frekvence) dovolí, může obdivovat důmyslnou vnitřní konstrukci s paralelními schodišti nahoru a dolů – projektoval ji údajně sám Gustave Eiffel.

 

Vnitřní konstrukce sochy se schodištěm
Detailní pohled na vnitřní konstrukci sochy

 

 

 

Když se konečně vyšplháte do koruny, zjistíte, že ji pro návštěvníky představuje jenom úzká plošinka, kam se s bídou vejde jen pár osob. Z přilehlých výklenků vás pozorně hlídá hned několik strážců zákona.

 


Kromě měřicích přístrojů střeží návštěvníky v koruně i policisté

 

V nejvyšším bodě, představovaném jenom úzkou plošinkou, vás strážce zákona ochotně vyfotografuje. Vzhledem k úzkým okénkům a tlačícím se dalším návštěvníkům si tady ale výhled nikdo moc neužije. Po sestoupení po úzkém točitém schodišti a z podstavce a po vyzvednutí osobních věcí ze skříněk může návštěvník ještě obejít ostrov po jeho obvodu a snažit se o co nejlepší záběr celé sochy.

 

Pohled na ochoz po obvodu ostrova z podstavce sochy
Pohled na ochoz po obvodu ostrova z podstavce sochy
Socha Svobody s podstavcem, focená z terasy na obvodu ostrova

 

 

Pak již jen zbývá nastoupit na loď a nechat se odvézt buď zpátky na Manhattan, většinou s mezipřistáním a prohlídkou Ellis Islandu. O tom však až někdy příště.

 

Poslední pohled na Sochu Svobody

 

 

Karel Kopička

Socha svobody – cestopis
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!