Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí

Na co si dát pozor při půjčení auta v zahraničí

Letenky už máte zakoupené, cesta do daleka je naplánovaná, těšíte se na dovolenou, ale ještě něco chybí. Potřebujete si vcílové destinaci vypůjčit auto. Jak na to? Čeho se vyvarovat a na co si dát pozor? Poradíme Vám!

<

Zapůjčení automobilu vzahraničí je dnes už běžná věc. Autopůjčovny nejrůznějších společností se nacházejí snad už na každém letišti a také v mnoha velkých městech. Půjčení auta je ale dobré naplánovat předem, jen tak předejdete nejasnostem a nepříjemnostem, které Vás mohou při půjčení auta zaskočit.

Nenechávejte půjčení auta na poslední chvíli a vhodnou autopůjčovnu a automobil si vyberte spředstihem přes Internet zklidu domova. Využít můžete například server www.rentalcars.com, které zprostředkovávajípůjčení auta nejrůznějších autopůjčoven. Neovládáte-li dobře angličtinu, doporučujeme využít některého zwebů včeštině. Před samotným vypůjčením auta si totiž nesmíte zapomenout prostudovat podmínky, za kterých je auto nabízeno kvypůjčení.

Zkontrolujte si, jaké doklady jsou kzapůjčení auta potřeba. Některé autopůjčovny vyžadují mezinárodní řidičský průkaz. Jste-li mladý řidič, ověřte si, jaký je nejnižší možný věk řidiče, kterému je auto půjčeno.

Většina autopůjčoven požaduje zaplatit auto kreditní kartou. Pozor, nejedná se o klasickou platební kartu, která je vydávána kběžným účtům (tyto karty bývají debetní)! Není-li na vaší kartě výslovně uvedeno, že se jedná o kartu debetní a máte-li kartu embosovanou, může se výjimečně stát, že Vám ji zahraniční autopůjčovna uzná. Nepozná totiž, zda karta je nebo není kreditní. Důrazně ale nedoporučujeme na toto spoléhat. Vyřiďte si raději kreditní kartu. Cestujete-li častěji, určitě ji využijete a nemusíte se už při vypůjčení auta stresovat, zda tentokrát debetní karta „projde“ či ne.

Plánujete-li svypůjčeným autem překročit hranice státu, ověřte si dopředu, zda je to svybraným autem možné (některé autopůjčovny překročení hranic nepovolují). Vpřípadě, že je překročení hranic povoleno, zjistěte, jak je tato služba zpoplatněna. Některé autopůjčovny překročení hranic nezpoplatňují, jiné si účtují poplatek za každý den strávený vzahraniční, a to většinou ve výši 5 – 6 EUR na den.

Zjistěte, jaká by byla u vybrané autopůjčovny Vaše spoluúčast vpřípadě dopravní nehody či poškození vozu. Ve smlouvě si ohlídejte, zda se na Vás vztahuje spoluúčast i vpřípadě, že nejste viníkem nehody. Dopředu zvažte, zda si auto připojistíte či nikoliv. Při rezervaci auta online Vám ve většině případů rezervační systém nabídne možnost pojištění. Toto pojištění často bývá levnější, než to, které Vám nabídne vybraná autopůjčovna při přebírání auta. Nevýhodou pojištění u externí pojišťovny ale je, že pokud se cokoli vzahraničí sautem stane, škodu nejprve zaplatíte poškozené autopůjčovně Vy a teprve potom Vám budou finance navráceny pojišťovnou.

Zvažte také, zda budete vzahraničí potřebovat navigaci, autosedačku či jiné vybavení auta. Jejich vypůjčení je často neúměrně drahé a mnohem levněji Vás vyjde, přivezete-li si toto potřebné vybavení již ssebou zdomu. Například dětskou autosedačku již přepravuje většina leteckých společností zdarma kceně dětské letenky.

Nezapomeňte, že auto musí na místě přebírat přímo řidič a kreditní karta musí být na jméno hlavního řidiče. Budete-li se při řízení střídat sdruhým řidičem, i on musí být osobně přítomen předávání auta a toto stvrdit svým podpisem. Zde je opět na místě si ověřit, zda si Vámi vybraná autopůjčovna účtuje za druhého řidiče příplatek či zda je druhý řidič zdarma.

Při samotném přebírání auta budete mít ještě možnost ujasnit si vše ohledně výpůjčky spracovníkem autopůjčovny. Nebojte se zeptat! Je potřeba auto vrátit sprázdnou či plnou nádrží? Pokud je potřeba dotankovat, kde je vblízkosti autopůjčovny čerpací stanice? Některé autopůjčovny nabízejí i možnost vrátit nádrž vyčerpanou pouze zčásti. Zjistěte, zda na Vás nečekají sankce při pozdním vrácení vozidla, nedotankování či vrácení vozidla se zašpiněným interiérem. Raději ale doporučujeme se možným problémům vyhnout a například interiér vozu před vrácením auta alespoň mírně vyčistit či vysát.

Při přebírání vozu si zkontrolujte stav tachometru a porovnejte ho súdajem ve smlouvě (v případě, že nemáte vůz sneomezeným počtem kilometrů). Stejně tak súdajem ve smlouvě porovnejte stav paliva a také stav automobilu. Pracovník autopůjčovny je povinen zakreslit všechna stávající poškození vozu do protokolu. Najdete-li nějaké nezakreslené poškození, neváhejte se vrátit do kanceláře autopůjčovny a nechat si ho do protokolu zakreslit. Velmi vhodné je i celé auto při přebírání vyfotit.