Ivo patří mezi ty cestovatele, kteří si na cestách nejvíce cení osobní svobody. Podniká proto spolu s přítelkyní Evou roadtripy po Evropě v zařízené dodávce. Na jeho stránkách vás nepochybně zaujmou jeho unikátní fotografie, které se umisťují v soutěžích a mají mnoho pozitivních ohlasů. A to byl i jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli Iva vyzpovídat v dnešním rozhovoru. Pokud vás láká nevšední dobrodružství a chcete na cestách ušetřit, věříme, že vám bude dnešní rozhovor nápomocný. Po shlédnutí Ivových fotografií, je totiž opravdu těžké odolat pokušení a nevydat se někam na cestu, však posuďte sami…

 

<

 

Proč se tvoje stránky jmenují Vilíkův svět?

 Ahoj, no to je pozoruhodná story, jelikož se ani Vilík, nebo Vilda nejmenuji. Ale říkají mi tak. K přezdívce jsem přišel, když jsme s kamarády cestovali po Provence. Jelikož já pořád někde odbíhal nebo doslova „létal“ jak říkala kamarádka, po tamních památkách, městech a levandulích a přítelkyně mě hledala, tak se ptala kamarádky, kde je ten můj Ivík. No a kámoška z toho udělala Vilík, páč říkala, houby Ivík – Vilík to je, pořád někde lítá, skoro ho nevidíme. Ta přezdívka je ale trošku absurdní vzhledem k tomu, že Vilík ze Včelky Máji, byl asi nejlínější hmyz v té pohádce.

No a jelikož mi hodně lidí říká, že si žiju ve svým světě, naposledy před dvěma dny i moje učitelka angličtiny, tak jsem stránky pojmenoval Vilíkův svět.

 

Krimmelský vodopád a Ivo, Rakousko

 

Čím se tvůj blog zabývá a co všechno se v něm mohou čtenáři dozvědět?

 Zabývá se především fotografiemi z cest, doplněných články. V článcích je uvedeno, kde např. v autě přespat, aniž by člověk musel jet do campu, co navštívit, kudy jet apod. Jelikož jsem především fotograf, tak dost v mém plánování vyhledávám místa, odkud je na daná místa pěkný pohled a fotografuji převážně ráno a v podvečer, tedy pokud není ošklivé počasí. Např. večerní snímky měst jsou nejideálnější, je tam patrná pěkná atmosféra samotného města.

Na blogu dávám také tipy na různé cestovatelské věcičky, co si koupím a testuji, např. oblečení Icebreaker, filtr na vodu a další.

 

Krkonoše, Foto: Ivo Jelínek

 

Proč jste se rozhodli cestovat dodávkou a jaké jsou podle tebe největší výhody?

Hlavní aspekt byl větší komfort v nepřízni počasí a také do budoucna počítám s rodinou a nechci se zbavit myšlenky přestat s cestováním. Proto jsem si pořídil nynější pojízdný domeček, který si upravuji k obrazu svému. Cestujeme tak již čtvrtým rokem a nejvíce se mi líbí ta volnost a rychlost přesunů z jednoho zajímavého místa na druhé v krátkém časovém horizontu. Zastavím si, kde chci, kdy chci, na místech přespím, nikam nespěchám a díky tomu si atmosféru daných míst užiju naplno. 

Největšími výhodami jsou právě volnost pohybu, nocování, úspora času, komfort i za špatného počasí, rychlý přesun z místa na místo, možnost s sebou vzít plno věcí, včetně koloběžek, kajaků, kola apod., V neposlední řadě taky možnost cestování i jako rodina, kdy takové cestování po Evropě vyjde finančně levněji. Jako velikou výhodu oproti campervanu nebo caravanu beru mobilitu a především nenápadnost co se týče parkování na parkovištích ve městech, třeba přes noc. Nikdo neví jestli v dodávce spím a nebo jsem ji tam jen zaparkoval.  

V cestování jsem v poslední době začal preferovat tzv. road trip, kdy člověk prostě jede k nějakému cíli a po cestě zastavuje na naplánovaných i neplánovaných místech. Je to vlastně taková dovolená napůl v automobilu na cestě a napůl na místech, která chci vidět a mít je na svých snímcích.

 

Zátoka u Hallstattu, foto: Ivo Jelínek

 

Co si máme představit pod pojmem „Pojízdný domeček“?

Pod tím pojmem si z mé strany představuji automobil uzpůsobený k bydlení a cestování zároveň. A jak píši pořád je to automobil a ne těžký a ohromný karavan nebo campervan. Jsou v něm jen věci potřebné na kempování, spaní a vše co k tomu patří. 

Co mě na pořízení dodávky také lákalo bylo to, že si nemusím pořizovat chatku na víkend, která pořád stojí na jednom a tom samém místě, ale sbalím věci, naložím kolobrndu, kajak a vyrazím kam chci a každý víkend mohu být na jiném místě, aniž bych nějak strádal co se týče pohodlí. Uvnitř si uvařím, posedím nebo zahraji nějakou hru, když venku prší a v čase spánku, zaměním obyčejným rozložením sedačky, obývák za ložnici.  To je pro mě slovo „pojízdný domeček“.

 

Obytná dodávka v přírodě, foto: Ivo Jelínek

 

Jak zvládáte tolik hodin za volantem – není to trochu únavné?

Když si člověk pořídí dodávku a udělá si z ní pojízdný domek, troufám si říci, že bude takové cestování milovat a nebude mu vadit, že tráví cca 30 – 40% řízením na cestách. Záležet bude hlavně na tom, na jak dlouho jede a jak velké úseky bude přejíždět.

Např. my jsme za 4 dny naposledy navštívili v Polsku přístavní město Gdaňsk, Malbork, kde je největší gotická stavba z cihel, Baltské moře na hranicích s ruskou federativní republikou, nebo alespoň tak to bylo na hranicích na ceduli napsané a polskou poušť u Leby. A z toho se 10.00 hod. jelo tam a stejný čas i zpět + nějaké ty přesuny a celkem se najelo 1600 km.

 

Foto: Ivo Jelínek

 

Jaké období je pro cestování a spaní v dodávce podle tebe ideální?

Pokud máte dodávku kompletně zařízenou a máte v ní nezávislé topení, ledničku a zdroj energie, třeba přes solární panely, tak v ní můžete cestovat celoročně s plným komfortem. Výhodné je to např. i v zimě do alpských středisek, kde nemusíte platit za drahé ubytování. Pokud takové vymoženosti ve svém automobilu nemáte, tak od jara do podzimu je to OK. Pro mě je jaro a podzim nejideálnější, ale beru to z hlediska fotografického, kvůli barvám v přírodě.

 

Foto: Ivo Jelínek

 

Jak se připravuješ na cestu a co je nejnáročnější?

Nejnáročnější je pro mě plánování, zabere to spousty času. Vyhledávání destinací dle fotografů a cestovatelů co sleduji. Rozplánování trasy – ( je potřeba počítat i jaké místo je nejlepší navštívit večer a jaké ráno, apod. To ostatní je v poho. Nejlehčí z toho je balení věcí, to mám většinou za 10 minut, krom jídla tedy. 

 

Foto: Ivo Jelínek

 

Jak řešíte vaření, vodu a ukládání potravin?

Vaříme na normálním plynovém vařiči, vodu vždy někde nabereme, jelikož jezdíme především po horských střediscích, kde je čisté vody spousty a jinak používáme filtr na vodu. Co se týče ukládání potravin, tak jsme to vždy řešili jen s trvanlivými potravinami a jinak mám v plánu kompresorovou lednici.

 

<

 

V kolika lidech většinou cestujete? Je snadné se na cestách seznámit s lidmi s podobným nadšením?

Nejčastěji cestujeme ve dvou lidech. Ale pokud by měl někdo zájem – určitě se k nám může se svým pojízdným domkem přidat :). Máme rádi společnost a to hodně.

Co se týče seznámení na cestách, je to velmi snadné. Vždy narazíme na podobně zaměřené lidi. Např. teďka naposledy jsme narazili na 36 letého Belgičana, který nechal doma rodinu a jel sám dodávkou z Belgie do Estonska, Litvy, Běloruska atd. Setkali jsme se u polské pouště Leba, kde jsme parkovali na neplaceném parkovišti. Byl suprově upovídaný a zrovna včera psal, že se vrátil do Belgie a jestli jsme dojeli v pořádku domů, a že se těší, až si vyměníme v mailu fotografie a pokecáme přes skype.

 

Foto: Ivo Jelínek

 

Stala se vám někdy nehoda a jak jste to v cizí zemi řešili?

Jednou jsme srazili srnu, ale dopadlo to pro nás dobře i pro naší octávku, byl jen posunutý nárazník a světlomet. Srna na tom byla hůře. Jinak jsme měli pár poruch, ale vždy se to naštěstí nějako vyřešilo, např. i přes pojišťovnu, kdy nám poslali mechanika. Na každou cestu si automobil pojišťuji, kdyby se nám něco porouchalo apod.

 

Hallstatt, foto: Ivo Jelínek

 

Jakou destinaci bys pro roadtrip z vlastní zkušenosti doporučil?

Popravdě nevím, mně se líbí a líbilo všude. Ale co se týče jízdy autem, tak super výhledy, krásná příroda a hory jsou v Dolomitech (Itálie). Pro mě největší zážitek bylo spojit Dolomity s cyklistickým závodem Giro d’Italia. Nejlepší atmosféra, kterou jsem kde a kdy zažil a krásné výhledy na tamní klikaté cesty a přírodu okolo nich. A Dolomity doporučuji také jet okolo září, kdy modříny mají tu správnou barvu a samozřejmě i okolní stromy – z hlediska fotografování je to parádní ;).

 

Západovka na Adamekhütte, foto: Ivo Jelínek

 

Proč jste do Bavorska vezli kajaky a jak jste je převáželi?

Kajaky vozíme všude sebou, jelikož je krásné prohlížet si např. takový Hallstatt z vody, stejně jako Neuschwanstein v Bavorsku. Jinak je převážíme normálně v autě, jelikož jsou nafukovací od firmy GUMOTEX a jedná se o kajaky Swing, které jsou spíše určené na jezera a klidné řeky. Jinak konkrétně do Bavorska jsme měli kajaky naložené v combikové octavii a když se mělo spát, měli jsme je pod hlavou, žádný luxus takto cestovat 3 týdny.

 

Kajakování na jezeru Chiemsee, Foto: Ivo Jelínek

 

Jaký je tvůj největší cestovatelský zážitek?

Nevím jestli největší, to asi né, ale nejvíce se mi líbil Hallstatt a jeho okolí a hned vedle něho je Lago di Garda. I Provence byla krásná. 

 

Abbaye de Senanque, foto: Ivo Jelínek

 

Co ještě letos plánujete?

 V plánu je Bretagne, Normandie, Toskánsko, Bruggy a Slovinsko, tak uvidíme co z toho dopadne.

 

Děkujeme za inspirující rozhovor a přejeme hodně vydařených cest!    Ivův FB: Vilíkův Svět

 

 

Rozhovor s fotografem a blogerem Ivem o cestování na vlastní pěst
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!