Milán je dominantou bohaté severní Itálie, která láká miliony turistů především na neuvěřitelné množství významných katedrál a kostelů, ale také muzeí či galerií. Italská metropole nadchne nejen fotbalové fanoušky, své si tu najde milovník renesančních staveb i moderního umění.

 

 

Jak se dostat z letiště?

Letiště Milán Malpensa

Letiště Milán Malpensa je hlavní milánské a druhé nevytěžovanější letiště v Itálii využívané například Travel Servicem nebo ČSA. Letiště má dva terminály, jeden pro mezinárodní a mezikontinentální lety a druhý pro nízkonákladové aerolinky. Letiště Malpensa je bohužel známé také zdlouhavým odbavováním zavazadel a ne vždy příjemnými pracovníky, raději si tedy při odletu nechte větší časovou rezervu.

 

Autobusové spojení

Nejlevněji se z letiště dostanete autobusy, které vždy odjíždějí z Terminálu 1, někdy i z Terminálu 2. První možností je Malpensa Bus Express, který Vás zaveze za cca 5,5€ během 1 h 10 min na hlavní nádraží. Tento autobus jezdí od 6:30 v 10 minutových intervalech. Druhou možností je o něco rychlejší Malpensa Shuttle Air Pullman, který za 7 € nabízí asi o 20 minut rychlejší transfer, tyto autobusy zároveň jezdí již od 5:30.

 

Vlakové spojení

Alternativou za autobus může být pohodlnější, rychlejší, ale také dražší vlakové spojení. Dopravu z Terminálu 1 zajišťuje Malpensa Express, který jezdí každou půlhodinu a za necelých 40 minut Vás za 11€ (zpáteční jízdenka za 15€) doveze do centra Milána přímo k metru. Trochu levněji může vyjít cesta z nedalekého Gallarte, kam se dá dostat z obou dvou terminálů autobusy za přibližně 2€. Cesta z Gallarte do Milána pak vyjde zhruba na další 4€.

 

 

Letiště Milán Orio Al Serio (Bergamo)

Letiště Milán Orio Al Serio, neboli Bergamo je vyhledáváno spíše nízkonákladovými přepravci jako Wizzair či Ryanair.

 

Autobusové spojení

Autobusové spojení s Milánem zajišťuje dopravce Terravision, který jezdí v intervalech 20-30 minut od 4:05 do 1:00. Jízda trvá zhruba hodinu a za cestu zaplatíte 5€ (zpátečně za 9€). Alternativou je autobus ATB linky 1, který jezdí v intervalech od 15 do 30 min na hlavní nádraží i do centra města. Koupit si můžete 90 minutovou jízdenku za 2,30€, nebo rovnou 24h /72h jízdenku platnou do všech linek společnosti ATB, za kterou dáte 5€, nebo 7€.

 

Vlakové spojení

Přímé vlakové spojení s letištěm neexistuje, můžete se ale za 2€ svést do nedalekého Bergama a poté za asi 5€ využít služby Trenitalia a dojet až do Milána.

 

 

Letiště Milán Linate International Airport

Letiště Milán Linate International je využívané především pro vnitrostátní lety společností Alitalia, ale také pro kratší mezinárodní lety.

 

Autobusové spojení

Letiště je od Milána vzdáleno jen 7 km, a proto je napojeno i na veřejnou dopravu přes autobusovou linku č. 73, která v intervalech kolem 10 minut jezdí až do centra Milána na zastávku metra San Babila Station.

 

 

Ubytování v Miláně

Při výběru ubytování se vyplatí porozhlédnout se po hotelu v blízkosti metra, ideálně pak v blízkosti metra žluté linky, ze kterého se dostanete na většinu památek, včetně hlavního nádraží Milano Centrale. Srovnání cen hotelů si můžete prohlédnout na serveru Booking .

 

 

Jak se pohybovat po Miláně?

Lístky na veřejnou dopravu se dají koupit ve stanicích metra, automatech, novinových stáncích a často i v běžných prodejnách označených logem ATM. Základní jízdenka na jízdu metrem nebo 90 minut jízdy v tramvaji stojí 1,50 €, balíček deseti takovýchto jízdenek se dá koupit za 13,80€. K dispozici je zákazníkům také 24 hodinová jízdenka za 4,50€ a 48 hodinová verze za 8,25€.

 

Milánské metro má tři linky – červenou M1, zelenou M2 a žlutou M3, nedokončené jsou pak ještě linky M4 a M5. Orientace v metru je jednoduchá, vše je barevně značeno a na každé stanici jsou plánky. Milánské metro jezdí zhruba od 6:00 po 24:00.

 

Tramvaje jsou v Miláně velice rozšířené a často budete využívat jejich služby. Zajímavostí je, že na tramvajových linkách č. 1, 5 a 33 jezdí historické tramvaje z 30. let, které rozhodně stojí za svezení. V tramvajích platí stejné lístky jako v metru. Kromě tramvají se můžete setkat i s autobusy či trolejbusy, ty však jezdí spíše na příměstských linkách. Standardně jezdí autobusy a tramvaje zhruba od 5:00 do 1:00, ale k dispozici jsou i linky 90 a 91, které jezdí i v noci. Aktuální informace o cenách jízdenek i konkrétních spojích naleznete na stránkách ATM.

 

 

Jak lze ušetřit na pobytu?

 

Pokud máte v plánu navštívit co nejvíc památek skrze veřejnou dopravu, určitě se Vám vyplatí Milano Card. Jedná se o kartu určenou pro turisty, se kterou získáváte neomezenou dopravu, poukázky na službu UBER (pouze pro nové úživatele, kteří nikdy nepoužili žádný promo kód na UBER, jde o 2 vouchery po 1 jízdě do 15 EUR), slevy do muzeí, galerií, opery, restaurací, mapu města s průvodcem a v neposlední řadě také nárok na lékařskou péči zdarma po dobu platnosti karty. Jednodenní karta vyjde na 7€, dvoudenní 13€ a třídenní verze na 19€. Kompletní seznam míst, kde můžete uplatnit slevy i další informace o kartě naleznete zde.

 

Pokud Vás láká návštěva i dalších okolních italských měst jako je Janov, Florencie, Pisa, nebo dokonce i Řím, můžete využít služby společnosti Megabus. Ta ve své nabídce nově nabízí i jízdenky po Itálii, hlavním tahákem je však to, že Megabus uvolňuje část jízdenek za akční ceny, výlet po okolí Vás tak může přijít i na 2€.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Milánský Dóm (Duomo)

Jedna z největších katedrál na světě byla budována více než 500 let, a jsou na ní proto patrné gotické, renesanční i neorenesanční prvky. Katedrála obsahuje několik menších výstav, jejichž vstupy začínají na 2 a končí na 13€.

 

Zámek Castello Sforzesco

Renesanční zámek vyzdobený samotným Leonardem Da Vincim je pokladnicí architektury i malířství. Vstupné do zámku činí 5€, přičemž děti do 18 let mají vstup zdarma.

 

Kostel San Lorenzo Maggiore

Tento kostel ze 4. století láká nejen milovníky architektury, nachází se v něm také jedna z nejvýznamnějších sbírek raných římských vykopávek.

 

Bazilika Sant´Ambroggio

Malebné náměstí Sant´Ambroggio ukrývá jednu z nejstarší milánských budov, tamní bazilika byla postavena již v roce 379.

 

Klášter Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie je renesanční klášter, který zřejmě ze všeho nejvíce prospěl slavným obrazem Poslední večeře od Da Vinciho.

 

EXPO 2015

Zapomenout nesmíme ani na světovou výstavu, která se pro rok 2015 koná v Miláně. Projít si veškeré expozice je záležitostí minimálně na jeden celý den, přesto se však jistě vyplatí tuto atrakci z itineráře nevynechat. Vstupenka na předem určené datum vyjde na 34€.

 

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci

Toto muzeum představuje exponáty s vědeckou tématikou i kolekce z vynálezů Leonarda Da Vinciho.

 

 

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00 – 10:00 – prohlídka Castello Sforzesco a zámeckých zahrad (zastávka metra Cadorna, Lanza nebo Cairoli)

 • 10:00 – 10:20 – procházka ulicí Carducci ke kostelu Santa Maria

 • 10:20 – 11:00 – prohlídka kostelu

 • 11:00 – 11:15 – přesun po ulici Carducci k bazilice S. Ambrogio

 • 11:15 – 12:00 – návštěva baziliky

 • 12:00 – 13:30 – prohlídka muzea vědy nacházejícího se hned naproti bazilice

 • 13:30 – 14:00 – přesun ulicí Edmondo de Amicis ke kostelu San Lorenzo Maggiore

 • 14:00 – 15:00 – prohlídka kostelu

 • 15:00 – 15:30 – procházka historickou částí milána na Piazza del Duomo

 • 15:30 – 18:30 – prohlídka Dómu a Palazzo Reale

Průvodci zdarma – Milán
Štítky:    

1 komentář u „Průvodci zdarma – Milán

 • 22.5.2017 (9:33)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, mám dotaz k jízdenkám v Miláně. S přítelkyní se tam chystáme na víkend, přiletíme do Bergama a nevíme, jak se dostat do centra Milána. Resp. našel jsem nějaké autobusy, ale zajímalo by mě, jestli je možné zakoupit nějakou jízdenku cca na 3 dny, s kterou bychom se dopravili z Bergama do Milána a zároveň s ní pak mohli cestovat po Miláně?
  Děkuji.

  Vítek

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!