Pokud Vás láká navštívit krásné, bezpečné i levné město, ve kterém se vyhnete turistům a nebudete na každém rohu muset utíkat před prodejci turistických suvenýrů a falešných kabelek, Vilnius si zamilujete. Tato perla Baltu je známá také jako město kostelů, ale své si zde najdou nejen milovníci architektury.

Jak se dostat z letiště?

Vilnius Airport

Středně velké letiště Vilnius se nachází nedaleko centra, a je proto dobře dostupné.

Autobusové spojení

K transferu z letiště můžete využít autobusy veřejné dopravy linek 1, 88 či rychlejší 3G, ve kterých můžete jezdit na obyčejný lístek do MHD.

 • Linkou 1, která jezdí v intervalech 40-50 minut od 5:49 do 22:23 se lze dostat na hlavní autobusové nádraží.

 • Autobusem č. 2, který jezdí cca každých 20 minut, se lze dostat na hlavní vlakové nádraží.

 • Linka 88 jezdí každých 16 minut id 5:16 do 1:39 a taktéž se s ní dostanete do centra.

 • Možná nejlepší volnou je však expres linka 3G, která jezdí v 10 minutových intervalech od 5:22 do 23:11 a do centra města Vás dostane podstatně rychleji. Přehled stanic a odjezdů autobusů z metra naleznete zde.

Vlakové spojení

Skvěle se dá do centra dostat i vlakem. Vlakové nádraží je vzdálené několik set metrů směrem západně od výstupu z terminálu. Cesta do Vilniusu trvá asi 10 minut a zaplatíte za ni cca 1€. Vlaky však jezdí v delších intervalech kolem 40 minut.

Ubytování ve Vilniusu

Ubytování ve Vilniusu je velice levné a pěkný pokoj pro dva seženete i v přepočtu za 1200 Kč na noc. Poměrně levné je i ubytování v těch nejluxusnějších pětihvězdičkových hotelech pro náročné turisty, například v luxusním hotelu Narutis v centru města můžete pokoj pro dva na noc pořídit i pod 3000 Kč. Srovnání cen hotelů můžete prozkoumat na webu www.trivago.com .

Jak se pohybovat po Vilniusu?

Ve Vilniusu se nenachází metro, a veřejná doprava je proto zajišťována pouze autobusy a trolejbusy. Vozový park čítá jak nové a moderní modely, tak i autobusy, se kterými jsme se mohli v Česku setkat naposledy v 90. letech. K dispozici je šest zeleně označených expresních linek označených jako 1G až 6G. Dále klasické modře značené autobusové linky číslované od 1 do 88 a následně 114 až 116. Na závěr je třeba zmínit i 21 červeně označených trolejbusových linek čísel 1 až 21. Pro návštěvu většiny památek se vyplatí využít jakoukoliv z expresních linek, ze kterých všechny projíždějí centrem Vilniusu.

Alternativou za veřejnou dopravou mohou být tzv. maršrutky. Jedná se o minibusy soukromých dopravců, které sice mají pevně vyznačené zastávky, ale mohou zastavit i na požádání. Do těchto minibusů neplatí jízdenky do MHD a ceny jsou o něco vyšší v závislosti na konkrétním dopravci.

Kompletní plánek autobusových spojení ve Vilniusu naleznete ve formátu PDF ke stažení zde.

Veřejná doprava ve Vilniusu je poměrně levná, jednorázový 30 minutový lístek koupíte v automatech za 0,64€, u řidiče pak za 1€. K dispozici jsou také 60 minutové jízdenky za 0,93€. Pokud plánujete veřejnou dopravu využívat častěji, mohl by se Vám vyplatit celodenní lístek za 3,48€, popřípadě i 3denní či 10 denní jízdenky za 6,08€, respektive 11,87€. Doba platnosti se odečítá vždy až od chvíle, kdy jízdenku označíte.

Jak ušetřit na pobytu?

Jako ve většině dalších měst, i zde lze zakoupit turistickou kartu. Díky Vilnius City Card lze získat vstupné do mnoha objektů zdarma, mnoho slev do památek i restaurací či popřípadě v určitých verzích i neomezené jízdné veřejnou dopravou. Přehled slev naleznete zde. Vilnius Card lze zakoupit v některém z turistických středisek za 13€ (24h bez veřejné dopravy), 17€ (24h s veřejnou dopravou) nebo 26€(72h s veřejnou dopravou). Kartu lze koupit v jednom z turistických center nebo objednat přes internet.

Památky, které nesmíte vynechat

Katedrální náměstí

Katedrální náměstí je považováno za jakési srdce města. Dominantou náměstí je téměř 60 metrová věž s unikátními hodinami, které fungují bez minutové ručičky. Hned vedle věže se nachází katedrála sv. Stanislava a sv. Vladislava, která je i dnes velice důležitým místem pro tamní katolíky.

Hradní kopec

Nedaleko katedrály se na kopci tyčí Vilniuský hrad budovaný od počátku 14. století. Návštěvníkům je k dispozici prohlídka za 1€, ale asi ze všeho nejzajímavější je výhled na celý Vilnius.

Prezidentský palác

Oficiální sídlo prezidenta Litvy se nachází jen pár desítek metrů od Hradního kopce a katedrály sv. Stanislava. Zajímavá je nejen architektura budovy, ale taktéž nádvoří a blízký park.

Kostel sv. Onos (Anny)

Gotický kostel sv. Anny je další ukázkou unikátní baltské architektury.

Radniční náměstí

Jak již název napovídá, na tomto náměstí se nachází městská radnice. Kromě této zajímavé budovy je ale náměstí důležité jako dějiště mnoha společenských akcí a oslav.

Hrad Trakai

Ostrovní hrad Trakai se nenachází přímo ve Vilniusu, ale zhruba 30 kilometrů západně od něj. Prohlídka hradu zahrnuje i návštěvu mučírny a vězení, kde si můžete sami vyzkoušet pracovat nástroji práva útrpného. Vstupné do hradu je 6€ a snadno se k němu dostanete vlakem z hlavního nádraží, železniční stanice se jmenuje Trakai.

Muzeum KGB

V bývalém žaláři KGB se dnes nachází muzeum této organizace. Tato nevšední a možná i pochmurná výstava vybavení a praktik KGB Vás vyjde na 2€.

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00-8:30 – prohlídka radnice a okolí (zastávka Rotušé linky č. 88)

 • 8:30-9:00 – přesun skrze malebné uličky ke kostelu sv. Anny

 • 9:00 – 9:45 – prohlídka kostelu sv. Anny

 • 9:45 – 10:00 – přesun ke Katedrálnímu náměstí

 • 10:00 – 13:00 – prohlídka náměstí, katedrály a paláce

 • 13:00 – 13:45 – procházka parkem na Hradní kopec

 • 13:45 – 15:45 – návštěva hradu

 • 15:45 – 16:45 – přesun na nedalekou zastávku Karaliaus Mindaugo titlas a přejezd trolejbusem č. 4 nebo 17 na zastávku Juozo Tumo-Vaižganto k muzeu KGB

 • 17:00 – 18:30 – návštěva muzea KGB

 • Pokud se Vám podaří projít veškeré vilniuské památky a zbude Vám čas, doporučuji udělat si procházku podél řeky Neris historickým centrem a kochat se nasvícenými mosty

Průvodce zdarma – Vilnius
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!