Průvodce zdarma – Vídeň

Průvodce zdarma – Vídeň

Vídeň je nádherné město proslavené památkami z dob rozkvětu Rakouské říše i malebnými Vánočními trhy, které každoročně lákají turisty z celého světa. Mimo jiné je vídeňské letiště díky své poloze častým místem odletu českých turistů.

Jak se nejlevněji dostat do Vídně?

Nejlevněji se do Vídně dostanete autobusy Eurolines, pokud budete mít štěstí, za 4,5 hodinovou cestu s PROMO jízdenkou z Prahy, kterých je vždy jen omezený počet, zaplatíte za jednosměrnou jízdenku jen 190 Kč. Stejnou trasu obsluhuje i Student Agency, jízdenka z Prahy koupená s předstihem vyjde u tohoto dopravce na 270 Kč. Výhodou Student Agency je, že vypravuje 12 autobusů denně, včetně nočního autobusu s odjezdem v 3:30 z Prahy. Obě vídeňské zastávky se nacházejí v blízkosti metra, a není proto problém se z nich pohodlně dostat do města či na letiště.

Pokud využíváte Vídeň čistě jako přestupní stanici pro Váš odlet, můžete využít služby Student Agency, která vypravuje autobusy přímo na letiště před odletový terminál, cena však činí 540 Kč a z finančního hlediska je tak výhodnější cestovat klasickým spojem do Vídně a až poté na letiště, z časového hlediska je však tato varianta zajímavější.

Pokud je Vám milejší vlak, můžete využít spoje RailJet, které vyjdou na 524 Kč jedním směrem. Jízda trvá 4h 10 min a z Prahy hl.n. přes den vyjíždějí vlaky každé dvě hodiny.

Jak se dostat z/na letiště?

Letiště Schwechat

Pokud cestujete vlakem, nejpohodlnější variantou je City Airport Train, který jezdí každou půlhodinu z hlavního vlakového nádraží, kam zároveň přijíždějí vlaky z České republiky. Vlak jede na letiště 16 minut a jednosměrná jízdenka vyjde na 9€ (s Vienna Card 7,50€). Pokud cestujete autobusy, nevyhnete se dodatečné cestě metrem. Jednou variantou je cesta na hlavní nádraží a odtud opět City Airport Train, druhou variantou je rychlodráha Schnellbahn S7. Ze stanice metra linky č.3 Mitte / Landstraße se vlakem na letiště dostanete za 6€, pokud máte navíc Vienna Card či předplacenou denní jízdenku, cesta Vás bude stát jen 2,00€. Ze zastávky Eurolines se dá dostat na Landstraße přímo z přilehlé zastávky Erdberg, pokud cestujete se Student Agency, budete muset cestovat ze stanice Stadion linky č.2 a přestupovat na stanici Volks-theater.

Levnější, ale pomalejší alternativou mohou být autobusy jezdící za 8€ (13€ zpáteční jízdenka) linek:

 • 1183 z Donauzentrum (tato linka jezdí přímo od zastávky Student Agency)

 • 1185 z Morzinplatz (centrum města)

 • 1187 z Westbahnhof (hlavní nádraží)

Autobusy jezdí zhruba v hodinových intervalech a cesta na letiště se pohybuje v závislosti na lince a dopravní situaci mezi 25-40 minutami. Autobus se vyplatí především pokud cestujete Student Agency, jelikož se obejdete bez nutnosti využívat metro.

Ubytování ve Vídni

Ve Vídni je k dispozici široká nabídka hotelů i apartmánů, které se při delších pobytech rozhodně vyplatí, jelikož díky vlastní kuchyni ušetříte za poměrně drahé vídeňské restaurace. Ubytování standardně seženete pod 1700 Kč za noc pro dva, zejména v zimě se pak můžete těšit z mnoha slev, díky kterým za přijatelnou cenu seženete i pokoje v luxusních hotelech. Kompletní nabídku ubytování si prohlédněte nejlépe na internetovém srovnávači Booking.

Jak se pohybovat po městě?

Pohybovat po Vídni se můžete prostřednictvím 5 linek metra či 28 tramvajových a 90 autobusových linek. Vídeňské metro staví v blízkosti všech hlavních atrakcí a funguje od 5 hodin ráno do půlnoci, o víkendech a svátcích však jezdí metro nepřetržitě.

Autobusové i tramvajové linky většinou začínají také kolem páté ráno, ale končí před půlnocí. Tramvaje jsou velice moderní a v drtivé většině případů jezdí již nízkopodlažní soupravy. Autobusy označené číslem a písmenem (např. 4A) spíše nevyužijete, důležitější jsou však noční autobusy značené písmenem „N“, které jezdí od 00:30 do 5:00. Skvělým pomocníkem při hledání spojení je mobilní aplikace Qando, kterou se rozhodně vyplatí stáhnout.

Jízdenky se kupují v automatech na každé stanici metra, na stáncích dopravního podniku Wiener Linien nebo s přirážkou přímo u řidiče autobusů. Jízdenky se poté následně označují v označovačích umístěných při vstupu do metra nebo přímo v tramvajích a autobusech. Nepřestupní lístek stojí 2,00€ (u řidiče 2,20€), více se ale vyplatí některá z následujících variant:

 • 24hod jízdenka – 6,70€

 • 48hod jízdenka – 11,70€

 • 72hod jízdenka – 14,50€

Pokud máte v itineráři i návštěvu více turistických atrakcí, můžete využít neomezenou dopravu z Vienna Card.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud plánujete často využívat MHD a navštívit co nejvíc atrakcí, vyplatí se koupě Vienna Card, se kterou získáváte neomezenou dopravu a slevy až 50% do památek, diskoték, restaurací a podobných atrakcí. Karta lze zakoupit na 48 nebo 72 hodin, přičemž ceny jsou 18,90€ a 21,90€. Vienna Card lze koupit v turistických centrech na náměstí Albertinaplatz, hlavním nádraží a letišti, popřípadě ji lze také získat prostřednictvím internetu a ve vybraných hotelech.

Památky, které nesmíte vynechat

Hofburg

Tento velice rozsáhlý zámecký komplex byl po dlouhá léta oficiálním sídlem habsburských vladařů, dnes zde najdeme sídlo rakouského prezidenta, galerie, klenotnici, parky a mnoho dalších částí.

Schönbrunn

Bývalé letní císařské sídlo proslulo především nádhernými zahradami a přízní slavné císařovny Sisi. Kromě prohlídky zámku zde nalezneme mnoho zajímavých atrakcí jako nejstarší existující ZOO na světě, zahradní labyrint, Motýlí dům či sluneční hodiny.

Belvedere

Belvedere je zahradní palác vybudovaný princem Evženem Savojským, kde dnes nalezneme nejcennější obrazy Gustava Klimta a další slavná díla malířů jako Schiele či Kokoschka. Prohlídka je rozdělena do několika částí, jednotlivé vstupné se pohybují kolem 15€, celková prohlídka vyjde na 31€.

Albertina

Albertina je světoznámá galerie, kde se můžeme podívat na obrazy velikánů jako Cézanne, Degas, Gauguin, Van Gogh a podobně. Vstupné pro dospělé činí 9,50€, děti do 19 let mají vstupné zdarma.

Katedrála sv. Štěpána

Se 137 metry dominantní věže katedrály sv. Štěpána jsou nepřehlédnutelnou památkou na vídeňský středověk. Unikátní je jak bohaté zdobení uvnitř katedrály, tak originální střecha, na které je z tašek vyobrazena dvojhlavá orlice.

Museums Quartier

Nedaleko sebe se nacházejí slavná Kunsthistorisches Museum (Umělecko-historické muzeum) a Naturhistorisches Museum (Přírodovědné muzeum). Obě muzea obsahují velice cenné sbírky a návštěva alespoň jednoho z nich je téměř samozřejmostí. Vstupné pro děti do 19 let je v obou případech zdarma, pro dospělé je vstupné 14€ (Umělecko-historické muzeum) a 10€ (Přírodovědné muzeum).

Haus der Musik

Dům hudby v sobě skýtá interaktivní sbírku exponátů týkající se hudby z umělecké, historické i fyzikální stránky. Naleznete zde ceněné artefakty slavných skladatelů a sami si vyzkoušíte dirigovat orchestr či připravit vlastní album. Vstupné pro dospělé činí 13,00€.

Program na jednodenní návštěvu

 • 7:00 – 8:00 – prohlídka Belvederu

 • 8:00 – 8:30 – procházka zámeckým parkem k Haus Der Musik

 • 8:30 – 10:00 – prohlídka Haus Der Musik

 • 10:00 – 10:20 – procházka historickým centrem ke Stephansplatz a katedrále sv. Štěpána

 • 10:20 – 11:00 – prohlídka katedrály

 • 11:00 – 12:30 – procházka areálem Hofburgu zpět k Albertině, možnost shlédnutí některé z expozic

 • 12:30 – 13:30 – prohlídka galerie v Albertině

 • 13:30 – 14:00 – přesun k Museums Quartier

 • 14:00 – 17:30 – prostor pro prohlídku muzeí (expozice jsou velice rozsáhlé)

 • 17:30 – 18:00 – přesun metrem ze stanice Museumsquartier na stanici Schönbrunn

 • 18:00 – 21:00 – prohlídka zámku a zámeckého areálu