Neapol dokáže cestovatele okouzlit svými památkami i životním stylem, a někdy ho zase znechutit špinavými ulicemi plnými odpadků a kapsářů. Neapol se musí milovat, nebo nenávidět. Ať tak či onak, jedná se o město, které vyvolá emoce, a právě taková města lákají cestovatele z celého světa.

 

Transfer z letiště

 

Doprava z letiště je zajištěna express linkou společností ANM, která jezdí z příletového terminálu každých 20 minut a za 3€ Vás doveze během 15 minut až do centra, popřípadě do přístavu. Levnější alternativou jsou autobusy linky S3, které jezdí každých 30 minut pouze za 1€, avšak doba jízdy je značně delší, protože tyto autobusy staví prakticky na každém rohu. Přehled dopravců a jízdní řády naleznete zde, kromě samotného města se z letiště dá dostat i do okolních měst jako Salerno či Sorrento.

 

Ubytování v Neapoli

 

Ubytování v Neapoli je poměrně levné, i v sezoně lze hezký pokoj pro dvě osoby sehnat pod 1500 Kč za noc. Neapol je známá jako líheň zlodějů, a tak sebu neberte větší hotovost a věci, co se dají strhnout z motorky (kabelka, foták, kamera). Pro nejlepší srovnání cen hotelů doporučujeme využít web Booking.

 

 

Jak se pohybovat po Neapoli?

 

Neapol má poměrně širokou, nicméně už ne tak spolehlivou síť veřejné dopravy, která se skládá z metra, autobusů, vlaků a trolejbusů. Autobusy v Neapoli nejsou příliš spolehlivé, a raději proto doporučujeme volit dopravu metrem. Autobusová síť je spletitá a přehled všech linek včetně jejich tras naleznete zde. Neapol má také 7 linek metra označených barvami či čísly 1-7, z nichž každé končí v blízkosti přístavu. Mapu sítě metra naleznete níže. Pro okolní výlety je také důležitá síť příměstských vlaků, z nichž nás nejvíce bude zajímat linka Circumvesuviana jezdící na východ k Pompejím a na pobřeží Amalfi.

 

Samostatné jízdenky stojí v řádu eur, přesto se však vyplatí koupit si tamní Arte Card, díky které je doprava po Neapoli či v celém regionu zdarma. Arte Card lze koupit pouze v hotovosti na nádraží Garibaldi, 3 denní karta pak stojí v závislosti na věku a rozsahu karty od 12 po zhruba 35 €. S Arte Card pro celý region se navíc můžete zdarma dostat do Pompejí či do okolních měst a ostrovů vyjma Capri. Kromě neomezené dopravy také získáte vstupné zdarma nebo za sníženou sazbu do většiny památek.

 

Pokud by Vás lákala cesta na nedaleký proslulý ostrov Capri, můžete využít některé z trajektů vyplouvajících z přístavu. Nemá cenu trajekty objednávat předem, stačí rovnou přijít do přístavu a vybrat si jednoho z mnoha prodejců, ceny za převoz na Capri se pohybují kolem 20€.

 

 

Jak lze ušetřit na pobytu?

 

Hned po příletu se vydejte na nádraží Garibaldi pořídit si zmíněnou Arte Card. Nejenže odpadá starost ohledně dopravy, ale díky Arte Card máte také zdarma nebo levnější vstup do tamních památek. Vyplatí se koupit verze pro celou Kampánii, která je jen o pár euro dražší a zahrnuje dopravu do atrakcí, jako jsou Pompeje, či Sorrento. Více informací o Arte Card naleznete na http://www.artecard.it/.

 

Pokud plánujete stravování v restauracích, vyhněte se přístavu. Kromě něj se totiž v Neapoli najíte levněji než ve velkých českých městech. Pravá pizza nestojí víc než 4€ a italské víno za 3€ předčí to, co Vám v Česku prodají za 300 Kč.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Castel Nuovo

Nový hrad, jak zní doslovný překlad této památky nacházející se u přístavu, je zřejmě nejslavnější budovou Neapole. K dispozici jsou prohlídky za 5€ nebo za 2,50€ pro držitele Arte Card.

 

 

By: Charlie

 

 

Castel dell´Ovo

Stará normanská pevnost z 12. století se tyčí na skalnatém ostrůvku v Neapolském zálivu. Pověst tvrdí, že pevnost byla postavena na vejci a pokud se ono vejce rozbije, budovu stihne neštěstí.

By: Graham C99

 

 

Archeologické muzeum

Budova bývalých kasáren v sobě ukrývá jedno z nejuznávanějších muzeí tohoto druhu na světě, které skýtá vzácné antické památky i nálezy z Pompejí a Herculanea.

 

 

Vesuv a Pompeje

Známý vulkán i jím zbídačené město se nacházejí jen pár kilometrů východně od Neapole. Na hlavním nádraží sednete na vlak dráhy Circumvesuviana do Pompei Scavi-Villa dei Misteri a do půl hodinky jste v Pompejích. Na prohlídku Pompejí společně s výstupem na Vesuv si vyčlente celý den. K dispozici jsou tam případně autobusy, které Vás zhruba za 10€ dovezou na vrchol sopky. Připravte se na to, že na místě je spoustu lidí, kteří parazitují na neznalosti turistů. Lístky do Pompejí tak zakupte v ofiko stánku až u vstupu (poznáte to podle front) a vodu u vstupu si nekupujte. I pokud byste si ji náhodou nepřivezli, cestou najdete kohoutky s pitnou (a dobrou) vodou.

 

 

By: Hegyesi

 

 

Ostrovy Capri, Ischia a Procida

Tří krásné ostrovy se nacházejí v blízkosti Neapole. Nejkrásnější je zřejmě Capri, které je slavné svými jeskyněmi lemovanými azurově modrým mořem, avšak jedná se také o ostrov nejdražší. Alespoň jeden z těchto ostrovů nicméně stojí za to navštívit.

 

 

By: heydrienne

 

 

Pobřeží Amalfi

Voda v Neapoli je velice špinavá a koupání na drahé městské pláži proto příliš nedoporučujeme. Lepší variantou je výlet na východ, kde se nacházejí levnější, prázdnější i čistší pláže včetně slavného skalnatého Amalfinského pobřeží.

 

 

By: Alpha 350

 

 

Sorrento

Sorrento je malebné město poblíž pobřeží Amalfi, které je známo svými pestrobarevnými budovami i městskou pláží. Z Neapole se tam dostanete v celku jednoduše příměstskou dopravou. Je mnohem hezčí, než na fotkách :).

 

 

IMG_1092

 

Caserta

Bývalé sídlo Karla VII, kam se rovněž dostanete vlakem. Připravte se na dlouhou procházku, jen cesta od zámku k vodopádu má 2,5km a společně s prohlídkou zámku a anglickou zahradou, tak lehce nachodíte přes 10km ani nemrknete. Na trase jezdí autobus, takže když toho budete mít „plné kecky“ můžete si do něj nastoupit.

 

 

IMG_1423

 

 

 

Co Vše se dá stihnout za jeden den?

 

Náš jednodenní výlet začneme ráno na nádraží Garibaldi, odkaď se vlakem dostaneme do Pompejí. Prohlídka zničeného města trvá přes dvě hodiny, a hned po návratu do Neapole se tedy uchýlíme do nějaké z tradičních restaurací. Po obědě zbude čas na prohlídku Castel Nuovo i místních muzeí nacházejících se v centru a kolem přístavu. V podvečer se přesuneme do přístavu a pojedeme se podívat na okružní jízdu kolem Capri, zpoza jejichž mořských jeskyní budeme pozorovat západ slunce.

 

 

Tipy na závěr

 • Letenky kupujte zhruba 2 měsíce před odletem, jelikož v tu dobu jsou nejlevnější

 • Využívejte aplikace pro chytré telefony

 • Přestože s kriminalitou v Neapoli to není tak zlé, jak nám média mnohdy prezentují, buďte stále obezřetní

 • Počítejte s tím, že v neděli je většina obchodů i restaurací zavřená

 • Nejlevnější trajekty na ostrovy naleznete brzy ráno nebo večer

 

Průvodce zdarma – Neapol

7 komentářů u „Průvodce zdarma – Neapol

 • 25.6.2017 (8:52)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den ,

  Arte Card pro dopravu na Ischii neplatí.

  Zdraví MK.

  Reagovat
  • 26.6.2017 (18:50)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, děkuji za info – doplněno.

   Reagovat
  • 9.8.2017 (15:05)
   Trvalý odkaz

   A kolik euro stojí v průměru lístek na Ischii?
   Doporučil byste mi tam nějaké ubytování?
   Díky MŠ

   Reagovat
   • 1.9.2017 (8:29)
    Trvalý odkaz

    Listek na trajekt vyjde na cca 12eur. dopurucuju pagodahotel.com

    Reagovat
 • 19.8.2017 (10:59)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  koncem září jedem do Sorrenta a chci se zeptat jestli je přímí autobus z letiště do Sorrenta. Děkuji

  Reagovat
 • 24.3.2018 (10:39)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den. Plati ArteCart také na dopravu do Sorrenta, Positana a Amalfi? Pojedeme z Neapole. A druhá otázka- 2 dospělí a 2 děti 10 a 14- jak se nejlevněji dostat na Ischii cca na 3 hodinovou procházku po ostrově? Děkuji

  Reagovat
 • 7.1.2019 (10:58)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den
  Kolik stojí cca přeprava taxi z letiště Neapol do přístavu Neapol směr ostrov Ischia
  Poradíte jak tuto cestu případně absolvovat MHD
  Je možné na Ischii koupi týdenní kupon na autobusovou dopravu za kolik ?
  Plati ArteCart k možné slevě i na termální lázně na Ischii. Případně kolik %
  Velice děkuji za radu
  Tomáš

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!