Průvodce zdarma – Bratislava

Průvodce zdarma – Bratislava

Bratislava jakožto po Praze druhé nejvíce prosperující město postkomunistické části Evropské unie nabízí dech beroucí kombinaci moderního světa a střepin připomínajících nejsvětlejší časy Rakouska Uherska a Velké Moravy, ale i odkazy prvních lidí v Evropě.

Jak se dostat do Bratislavy?

Autobusová doprava

Do Bratislavy se lze z České republiky velice pohodlně dostat autobusy Student Agency, které jezdí z Prahy ÚAN Florenc a staví i v Brně před hotelem Grand. Cesta z Prahy na AS Mlynské Nivy trvá 4 h 15 min a zaplatíte za ni od 250 do 340 Kč v závislosti na termínu spoje. Standardně každý den vyjíždí sedm spojů, přičemž první vyjíždí z Prahy v 5:00 a poslední ve 23:00.

Podobným způsobem lze cestovat i prostřednictvím Eurolines, které taktéž z pražské Florence provozují tři až čtyři linky denně, první v 7:00 a poslední v 18:00. Autobusy mají stejnou trasu, takže také staví u brněnského hotelu Grand a cesta trvá stejně dlouho. V předstihu se dají jízdenky koupit za 250 Kč, jinak stojí 340 Kč, tedy stejně jako u Student Agency.

Vlaková doprava

Alternativou za autobusy může být doprava vlakem, pokud si u ČD zakoupíte včasnou jízdenku, můžete za čtyř hodinovou cestu z Prahy a zpět zaplatit 768 Kč. Vlak Eurocity jede z Prahy přes Pardubice, Brno až na hlavni železniční stanici v Bratislavě.

Doprava na letiště

Bratislavské letiště je skvěle propojené pomocí MHD. Od hlavní železniční stanice se lze na letiště dostat během 20 minut linkou 61 nebo linkou 96, která staví na nedaleké zastávce Prokofievova a jejíž cesta trvá 35 minut. Ve špičce jezdí autobusy každých 10 minut, noční dopravu pak zajišťuje linka N61, která jezdí každou hodinu.

Pokud jste cestovali autobusy na AS Mlynské Nivy, nejlépe se na letiště dostanete opět přes hlavní železniční stanici, na kterou se lze z autobusového nádraží dostat trolejbusem linky 210 či autobusovými linkami 21 a 25, které staví na Predstaničnom námestí. Ve všech zmíněných linkách platí standardní lístky do MHD.

Pokud jste na cestu do Bratislavy využili automobil s cílem využít Bratislavu jako přestupní stanici pro let do ciziny, můžete využít nekryté, ale hlídané parkoviště P2 v pěší vzdálenosti od letištního terminálu. Parkování na 4-5 dní vyjde na 30€, 6-7 dní na 35€ a 8-12 dní na 39€.

Ubytování v Bratislavě

Ubytování v Bratislavě je poměrně levné, v sezoně seženete příjemný dvoupokoják s dobrou dostupností do centra za 1500 Kč na noc, mimo sezonu pak i za 1000 Kč. Doporučit mohu hotel Blue Garni, pro srovnání cen hotelů je pak nejlepší využít internetový srovnávač, například Booking.

Jak se pohybovat po Bratislavě?

Bratislava nemá metro, ale spolehlivě Vám poslouží tramvaje, trolejbusy, autobusy i vlaky. Nejrychleji se skrz město dostanete tramvajemi linek 2 až 9, skvělou vyhlídkovou trasu po levém břehu Dunaje nabízejí linky 4, 5, 6 a 9. Nejrozšířenějším prostředkem veřejné dopravy jsou nicméně autobusy, na výběr máte přes 70 autobusových linek a 20 nočních autobusových linek (centrem projíždí linky N31, N33 a N34). Kompletní seznam linek včetně jízdních řádů i výluk naleznete na těchto stránkách.

Lístky do Bratislavské MHD lze zakoupit v automatech, prodejnách s logem DPB, novinových stáncích či železničních stanicích. Lístky se označují při vstupu do vozidla a kromě 15 minutového je možno využívat přestupy. K dispozici je široká škála tarifů, z nichž se vyplatí znát následující:

 • 15 min bez přestupu – 0,70€

 • 60 min přestupný (o víkendech platí 90 min) – 0,90€

 • 90 min přestupný na noční spoj – 1,60€

 • 24 hod – 4,50€

 • 48 hod – 8,30€

 • 3 denní – 10 €

 • 7 denní – 15 €

Alternativou za vícedenní jízdenky může být Bratislava City Card, která je jen o něco málo dražší, ale nabízí množství slev a prohlídku města s průvodcem zdarma.

Jak ušetřit na pobytu?

Pokud máte v plánu stihnout v Bratislavě co nejvíce atrakcí, pořiďte si Bratislava City Card. Ta umožňuje neomezené cestování veřejnou dopravou, hodinovou prohlídku města s průvodcem a širokou škálu nejrůznějších 10 – 50% slev do památek, muzeí, restaurací, divadel, lázní a mnoha dalších objektů, které si můžete prohlédnout zde. Kartu lze zakoupit na 1 den (10€), 2 dny (12€) nebo 3 dny (15€) v turistickém centru na letišti, v centru na ulici Klobučnícka nebo v zákaznických centrech ŽSSK.

Památky, které nesmíte vynechat

Staré Město

Nejstarší část města patří také mezi tu nejnavštěvovanější, nachází se zde radnice, kostely, galerie i státní úřady. Na jihovýchodním okraji se pak nachází i Bratislavský hrad.

Bratislavský hrad

Oblast, kde se dnes 85 metrů nad Dunajem tyčí dominanta města, byla osídlena již během eneolitu. Pokud toužíte po prohlídce hradu, máte na výběr ze dvou možností. Okruh A za 7€ zahrnuje prohlídku klenotnice a hradu, zatímco kratší okruh B za 2€ obsahuje jen prohlídku klenotnice.

Stará radnice

Stará radnice se nachází na Hlavním náměstí a ukrývá v sobě Městské muzeum s expozicí o historii Bratislavy. Mezi exponáty nechybí historické zbraně, pohled do žaláře s mučicími nástroji a pozůstatky po výpravě Napoleona z 19. století.

Dóm Sv. Martina

Dóm Sv. Martina je gotická sakrální stavba, která je zároveň největším a nejvýznamnějším kostelem Bratislavy a jedním z největších kostelů na Slovensku.

Grasalkovičův palác

Grasalkovičův palác je rokoková budova nacházející se na Hodžově náměstí v centru Bratislavy, kde sídlí prezident Slovenska. Sídlo nese jméno podle chorvatského hraběte, který palác nechal v roce 1760 postavit, dnes už se mu často říká jednodušeji Prezidentský palác.

Hrad Devín

Pozůstatky hradu Devín se nacházejí nedaleko soutoku Moravy s Dyjí poblíž rakouských hranic. Hrad, jenž je spjat především s dějinami Velkomoravské říše je otevřený návštěvníkům, prohlídka hradu vyjde na 4€.

Národní muzeum

Hlavní budova Národního muzea v sobě ukrývá širokou škálu exponátů, z nichž nejcennější jsou ty mapující vývoj slovenského národa. Základní vstupné do muzea jsou 4€.

Bratislavská ZOO

ZOO a Dinopark Bratislava zaujme především mladší návštěvníky. Bratislavská ZOO se pyšní především chovem mláďat rysa ostrovida, avšak nachází se zde pochopitelně několik set dalších druhů. Od dubna do září je vstupné 4,50€ (3€ snížené vstupné), mimo sezonu pak 3€ (2,50€ snížené vstupné).

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 10:00 – prohlídka Prezidentského paláce

 • 10:00 – 10:40 – přesun do historického centra k radnici

 • 10:40 – 12:30 – prohlídka expozice na radnici

 • 12:30 – 13:00 – přesun k Dunaji do Národního muzea

 • 13:00 – 15:00 – prohlídka muzea

 • 15:00 – 15:30 – procházka po historickém centru k Dómu sv. Martina

 • 15:30 – 16:00 – prohlídka dómu

 • 16:00 – 16:30 – přesun k Bratislavskému hradu

 • 16:30 – 18:30 – prohlídka hradu a vyhlídky na město