Průvodce zdarma – Barcelona

Průvodce zdarma – Barcelona

Barcelona je často označována jako nejkrásnější město Španělska. Hlavní město Katalánska je však od zbytku Španělska natolik odlišné, že ho lze stěží považovat za španělské město. Dost možná právě katalánská hrdost v kombinaci s působením umělců jako Antonio Gaudí či Pablo Picasso dělá z Barcelony jedno z nejnádhernějších měst Evropy.

Jak se dostat z letiště?

Barcelona International Airport El Prat

Autobusové spojení

Do centra se dá v celku pohodlně dojet autobusy Aerobus A1 a A2, které jezdí každých cca 12 minut do centra na Plaza Catalunya k metru i velkému obchodnímu domu, cesta s nimi zabere asi 20 minut. Zpáteční jízdné činí 8,75€. Alternativou jsou znatelně pomalejší linky 46, 105, 106 a noční N16 a N17, které vyjíždějí v 30 minutových intervalech od terminálů B a C. Do centra se dostanete za něco málo přes půl hodiny a za jízdenku zaplatíte 2,15€.

Vlakové spojení

Poměrně levné a rychlé jsou vlaky RENFE R2 stavící ve stanicích Sants, Passeig de Gracia a El Clot v centru města. Vlaky odjíždějí každých 30 minut od Terminálu 2B, ke kterému z prvního terminálu jezdí každých 15 minut zelené autobusy PR. Jízda do centra trvá 20-30 minut a za lístek, který můžete používat 2 hodiny od označení i na metro a autobusy zaplatíte 4,10€.

Barcelona Girona

Autobusové spojení

Do 90 km vzdálené Barcelony se lze nejlépe dostat autobusy č. 602 a 604 společnosti Sagalés. Ty jezdí na stanici metra La Sagrera a na Estació del Nord, cesta trvá 1h 15 min a za zpáteční jízdné zaplatíte 21€. Z letiště v Gironě se lze také pohodlně dostat do mnoha přímořských resortů u pobřeží Costa Brava, dopravu zajišťují zmíněný Sagalés a Terravision.

Barcelona Reus

Autobusové spojení

Neexistuje přímé vlakové spojení z letiště Reus do Barcelony, a časově i finančně je proto mnohem výhodnější volit autobus. Spojení obsluhuje dopravce La Hispano Igualadina, jehož autobusy navazují na přílety Ryanairu. Za zhruba hodinu a půl dlouhou cestu zaplatíte 14€, zpáteční jízdné činí 24€.

Ubytování v Barceloně

Ubytování v Barceloně je převážně v letní sezoně velice drahé, vyplatí se proto město navštívit spíše na podzim či na jaře, kdy se dá pěkný pokoj pro dva pořídit do 1800 Kč. Při výběru ubytování se vyplatí využít internetové srovnávače typu Booking.

Jak se pohybovat po městě?

Nejlépe se po Barceloně dá pohybovat prostřednictvím metra, které se skládá z 11 linek a 166 stanic, bez problémů se tak obejdete bez autobusů, zastávka metra se totiž nachází na každém rohu. Metro je rychlé, spolehlivé a ve špičce jezdí v 2 minutových intervalech. Na mapách je metro značeno symbolem <M>, jednotlivé linky jsou pak značeny jako L1 až L11, na každé stanici navíc najdete dobře pochopitelnou mapu metra. Metro je v provozu od 5:00 do 0:00, v pátek je provoz prodloužen do 2:00, a v sobotu funguje metro dokonce nonstop. Jedinou komplikací, co se metra týče, je fakt, že provoz metra je zřizován dvěma různými přepravci – TMB (linky 1 až 5 a 9 až 11) a FGC (linky 6,7 a 8), což má za důsledek to, že při přestupu mezi linkami zřízené různými přepravci je třeba vystoupit ze stanice a opět projít turniketem druhé společnosti. Zatímco trať TMB je ve skrze podzemní, FGC je jakousi verzí příměstské železnice.

V Barceloně nalezneme i desítky autobusových linek fungujících převážně mezi 5:00 až 23:00. Autobusy však nejsou příliš spolehlivé, někdy staví tam, kde nemají, a někdy naopak nestaví tam, kde mají, což je pro turisty poměrně matoucí a je lepší využívat metro. Noční spoje značené jako N0 – N17 jezdí zhruba mezi 23:00 a 6:00. Noční linky mají dvě centra, kde na sebe autobusy čekají – Pl. Espanya a Pl. Catalunya.

Pro přepravu se nevyplatí jednorázové lístky za 2,15€ ani neomezené jízdenky, pokud nemáte Barcelona Card s dopravou v ceně, jednoznačně se Vám nejvíce vyplatí bloky 10 jízdenek T10. Jízdenky jsou uloženy na jediné kartičce, kterou lze zakoupit v automatu na každé zastávce metra. Jízdenka T10 je přenosná a cena se liší podle zón, ve kterých platí. Pro prohlídku centra si však vystačíte s jízdenkou T10 pro první zónu, která stojí 9,95€. Při každém vstupu do metra vložíte kartičku do validátoru u turniketů, čímž se Vám z jízdenky strhne jízdné.

Jak ušetřit na pobytu?

Pro milovníky muzeí je určena Barcelona Card, která nabízí neomezené cestování veřejnou dopravou včetně vlaků na El Prat, zdarma vstupné do muzeí a slevy do nejvýznamnějších památek a restaurací. Karta bohužel neplatí na nejdražší památky jako Sagrada Familia či Casa Mila, na které je poskytována pouze několika eurová sleva, pokud se však chcete zaměřit vyloženě na muzea, vyplatí se. Kartu se díky 15% slevě vyplatí objednat přes internet, v nabídce jsou 3 denní (45€), 4 denní (55€) a 5 denní (60€) turistické karty. Následně si kartu můžete vyzvednout na letišti El Prat, na třídě La Rambla a v dalších turistických centrech.

Určitě se vyplatí ochutnat katalánskou kuchyni v jedné z místních restaurací. Pokud však chcete ušetřit, místo večeře vsaďte na sytý oběd. Restaurace nabízejí výhodná menu v době oběda, za tříchodové menu s vínem tak zaplatíte cca 12 – 15€.

Barcelona je proslulá svým nočním životem, vstupné do klubů s welcome drinkem se však pohybuje kolem 15€, tomu se však můžete leckde vyhnout tím, že do klubu zavítáte již večer (cca kolem deváté večer), kdy ještě není zábava v plném proudu.

V centru narazíte na každém kroku na prodejce sošek ve stylu Antonia Gaudího a nejrůznějších suvenýrů s logem FC Barcelona. Ceny jsou leckdy astronomické, a nebojte se proto smlouvat, prodejci jsou schopni snížit cenu i na polovinu.

Památky, které nesmíte vynechat

Sagrada Familia

I přes všudy přítomné lešení a stavební jeřáby patří velkolepé dílo Antonia Gaudího mezi nejkrásnější a nejznámější katedrály světa. Rozhodně stojí za to vyčekat si dlouhou frontu a zaplatit 15€za prohlídku této unikátní budovy.

Casa Mila a Casa Batlló

Rukopis Antonia Gaudího je patrný i na dalších dvou významných turistických cílech Barcelony. Casa Mila i Casa Battló jsou unikátní vily architektonicky odkazující na povahu moře, na kterých jen stěží najdete rovné linie. Vstupné do památek je poměrně vysoké, nejzákladnější prohlídky vycházejí na 20€.

Park Güell

Další turistickou atrakcí, na které se podílel Antonio Gaudí, je Park Güell. V parku se nacházejí unikátní lavičky, zábradlí i budovy s typickým stylem Antonia Gaudího. Celý park se nachází na pahorku, a tak je z něj krásně vidět na celé město.

Museum Picasso

Další slavnou postavou spojenou s Barcelonou je Pablo Picasso, na jehož počest zde můžeme najít muzeum s rozsáhlou sbírkou jeho obrazů. Základní vstupné je 14€, každou první neděli v měsíci a každou neděli od 15:00 je poté vstupné zdarma, počítejte však s dlouhými frontami.

La Rambla

La Rambla je hlavní barcelonská třída vedoucí až k přístavu. Nalezneme zde restaurace, bary, stánky se suvenýry i pouliční umělce. Zajímavá je také místní tržnice, dejte si však pozor na kapsáře, kterých se zde nachází přehršle.

Gotická čtvrť

Odkazem na barcelonský středověk je prastará Gotická čtvrť s typickými úzkými uličkami. Na rozdíl od dalších památek v Barceloně zde můžeme na budovách pozorovat dokonale ostré linie. Nalezneme zde krásnou katedrálu svaté Eulálie, do které se dostanete jen se zahalenými koleny a rameny.

Camp Nou

Barcelona je neodmyslitelně spjatá s fotbalem, typické rudo-modré pruhované dresy jsou k vidění doslova na každém rohu. Pokud tak chcete poznat pravou krásu Barcelony, navštivte největší evropský fotbalový svatostánek Camp Nou. Za 23€ můžete nahlédnout do muzea Nou Campu, nejlepší je však pochopitelně dostatečně dopředu koupit vstupenky na zápas slavné Barçy.

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00 – 9:30 – prohlídka Park Güell

 • 9:30 – 10:00 – přesun ze zastávky metra L5 El Coll na zastávku Sagrada Familia

 • 10:00 – 12:30 – prohlídka katedrály

 • 12:30 – 13:00 – přesun metrem L5 ze Sagrada Familia na Diagonal k nedaleké Casa Mila

 • 13:00 – 14:00 – prohlídka Casa Mila

 • 14:00 – 14:15 – přesun ke Casa Battló

 • 14:15 – 15:15 – prohlídka Casa Battló

 • 15:15 – 16:15 – procházka skrze Pl. Catalunya třídou La Rambla až k památníku Kryštofa Kolumba u přístavu

 • 16:15 – 16:30 – přesun do Gotické čtvrti k Museum Picasso

 • 16:30 – 18:00 – prohlídka muzea

 • 18:00 – 19:00 – prohlídka Gotické čtvrti

Barcelona nabízí mnoho aktivit i po setmění, určitě se tak vyplatí na konci dne navštívit nějaký tamní podnik či klub, zejména pánové pak jistě nepohrdnou možností vidět zblízka hvězdy FCB.