Pokud přemýšlíte, kam letos vyrazit na vánoční trhy, je právě Krakov tím pravým místem pro vás. Toto překrásné město patří k nejatraktivnějším a nejnavštěvovanějším místům celého Polska. Historické budovy, upravená náměstí s kostely, pouliční umění i stánky s tradičními krakovskými preclíky a jinými specialitami lákají mnoho turistů. Nechte se k návštěvě Krakova zlákat v tomto kouzelném předvánočním čase i vy a užijte si jedinečnou atmosféru slavných krakovských vánočních trhů.

 

 

Letenky do Krakova zakoupíte zde.

Zájezdy do Krakova zakoupíte zde.

 

Vánoční trhy

Překrásné vánoční trhy se konají na hlavním krakovském náměstí zvaném Rynek Glówny od 24. listopadu. Celý Rynek je vyzdoben vánočními dekoracemi, dominuje mu velký vánoční stromeček a všude voní svařené víno, hřebíček, skořice i včelí vosk. Vzduchem zní tóny tradičních polských koled, které každou celou hodinu přeruší zvuk trubky z věže Mariánské baziliky. Troubení je krakovskou tradicí, jíž měl na starost krakovský hejnal. Na pódiu u bývalé radnice jsou k vidění vystoupení s ukázkami lidových tanců. Desítky dřevěných stánků nabízejí tradiční polské ruční výrobky a místní speciality. Zakoupíte zde krásné vánoční ozdoby a dárky jako například broušené sklo, keramiku, pletené košíky, výrobky z ovčí vlny, dřevěné hračky, šperky z jantaru, sušené kytice a svíčky z včelího vosku. Poblíž vánočních trhů můžete obdivovat také překrásné malby pouličních umělců nebo se svézt v kočáře taženém koňmi.

 

Krakovský Rynek/Foto: Samocestování

 

 

Místní speciality

K vánočním trhům neodmyslitelně patří horké svařené víno vonící hřebíčkem a skořicí, které vás v chladných dnech skvěle zahřeje. Kromě svařeného vína můžete v Krakově popíjet také čaj s vodkou nebo dokonce zdejší pitný med, který je naprosto vynikající. Mezi nejoblíbenější krakovské speciality patří preclíky „obwarzanky“, tradiční polské pierogi (nekynuté knedlíky plněné masem, houbami, tvarohem, bramborami nebo zelím) či bigos (hustá polévka ze zelí, různých druhů masa, klobásy, hub a koření). Kromě těchto typických polských pokrmů ochutnáte na trzích mnoho dalšího, například jitrnicový prejt, grilované klobásy, kachnu či husu, grilované sýry a různé polévky. Ze sladkého jsou tu k dostání vafle, palačinky i pralinky s různými náplněmi. Ceny v Polsku jsou velmi nízké, takže zde můžete mlsat a popíjet, co hrdlo ráčí. Velká porce teplého hlavního jídla na trhu vás vyjde zhruba do 100 Kč.

 

Co vidět

Krakov je městem s velkým množstvím překrásných historických památek, takže by byla škoda je při návštěvě vánočního města opomenout. Na náměstí Rynek Glówny uvidíte kromě adventních trhů velkolepou baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Radniční věž a můžete navštívit také historickou tržnici Sukiennice, kde je možné koupit mnoho tradičních polských výrobků.

Jednou z nejznámějších krakovských památek je nedaleký hrad Wawel, který byl po staletí sídlem polských panovníků. Nachází se na levém břehu Visly. Součástí královského hradu z 11. století je také překrásně zdobená katedrála sv. Stanislava a Václava, jež bývala místem korunovace králů. V katedrále jsou hrobky polských panovníků, světců i biskupů. Na Wawelu se nachází také Dračí jáma se sochou draka chrlícího oheň, který dle legendy sužoval město a žil právě na tomto místě. Rytíř Krak však dokázal draka přelstít a město po něm bylo pojmenováno.

Nedaleko Wawelu leží židovská čtvrť Kazimierz, jež je plná pozoruhodných židovských domů, synagog a nachází se zde i židovský hřbitov. Čtvrť Kazimierz vám možná bude povědomá, jelikož se zde natáčel film Schindlerův seznam.

Bazilika Nanebvzetí Panny Marie/Foto: Samocestování

 

 

Předvánoční Krakov: město historie, legend a preclíků
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!