Chcete se vydat do Říma za kulturou a neošidit se o příjemné ochlazení v moři? Nemusíte! V okolí tohoto historicky protkaného město je několik pláží, které stojí za to. Poradíme vám, kam se za koupáním a sluněním v okolí Říma vydat.

 

Místní Římané většinou volí buď „moře Římanů“ v Ostii, nebo Tyrhénské moře na plážích severně i jižně od města. Pláže okolo Říma jsou různorodé. Některé jsou liduprázdné a najdete zde božský klid, jinde budete sdílet svoje radovánky v obležení desítek dalších lidí. Každý si najde to svoje. Pro někoho je vodítkem čistota vody, pro jiného třeba vybavenost pláže, nebo její dostupnost. Nechte se inspirovat námi vybranými a zvolte si, která pláž bude pro vás číslo 1.

 

 

 

Lido di Ostia a „cancelli“

Moře Římanů“ se přezdívá moři v Ostii. Je to z důvodu dostupnosti a vzdálenosti od města. Pro místní je zdejší pláž tou nejvyhledávanější. Z centra Říma se sem dostanete příměstským vlakem za 40 minut ze zastávky Porta San Paolo. Pokud si budete chtít na cestě sednout, vyjíždejte právě z této zastávky. Vlaky jsou jinak dosti přeplněné. K zastávce se dostanete pokud vystoupíte z metra linky B na zastávce Piramide. Ze stejné linky metra se do nadzemky dostanete i na dalších zastávkách, např. Basilica San Paolo a EUR Magliana.

Lido di Ostia je stovky metrů dlouhá pláž. K pronajmutí jsou zde lehátka a slunečníky. Bary, restaurace, toalety a sprchy jsou na soukromých plážích samozřejmostí. Většina pláží je placených, ale je tu i několik veřejných pláží, kam je vstup zdarma.

Chcete-li najít pláž, kde je více klidu, méně lidí a přesto nechcete cestovat moc daleko, zamiřte směrem na jih. Podél silnice směřující do obcí Castel Fusano a Castel Porziano jsou tzv. cancelli – očíslované vstupy na pláže. Některé pláže jsou vybavené, jiné volné. Autobus, vyjíždějící z Ostie právě tímto směrem, zastavuje u všech vstupů, stačí si vybrat tu pravou pláž pro vás.

Pokud nechcete za vstup na pláž platit, vystupte až na konečné zastávce Cristoforo Colombo. K veřejným plážím se dostanete linkovými autobusy 061 nebo 062, stojícími těsně před výstupem z nadzemky. Cesta trvá ještě zhruba 10 až 15 minut. Na pláže sice vstup neplatíte, ale za lehátko či slunečník ano, na každý si připravte 5 €.

Mnohem více možností poskytují soukromé pláže. Výhodou je, že se nemusíte jet většinou doslova narvaným autobusem, nevýhodou cena, kterou za pobyt zaplatíte. Na pláž jsme zavítali ve třech lidech a vstup, lehátka a slunečník nás přišly na 39 €. K soukromým plážím se dostanete pěšky od stanic nadzemky, například Lido Centro, Stella Polare či Castel Fusano.

 

 

 

By: Herb Neufeld

 

 

Torvajanica 

Torvajanica je ideální volbou, pokud se vám nechce cestovat daleko, ale máte k dispozici auto. I zde však platí, že je pláž často hodně přeplněna (hlavně o víkendech). Je tu spoustu vodních atrakcí a sportovního vyžití. Vstup do moře je velmi pozvolní, což ocení především rodiny s dětmi, nebo starší lidé. Stovky metrů dlouhé pláže lákají i k procházkám podél moře. Pokud se však nechcete cítit při romantické procházce jako na Václavském náměstí v Praze, volte dobu procházky spíše ráno a nebo navečer. Pokud chcete více klidu, volte pláže na okraji města, zejména ty směrem na sever. Scházejí se zde spíše místní obyvatelé.

 

 

 

 

Sabaudia a Sperlonga

Pláže v obcích Sabaudia a Sperlonga lákají na průzračně čistou vodu. Nachází se asi na půlce cesty mezi Římem a Neapolí.

Sperlonga je krásné městečko postavené na skále. Zdejší dlouhé bývají velmi plné, ale nic jim to neubírá na podmanivém kouzlu. Voda je velmi čistá a teplá. Nejlépe se sem dostanete autem, pokud jej nemáte k dispozici, jeďte vlakem do Fondi a dále pokračujte na Sperlongu autobusem.

Dostat se autobusem do Sabaudia je mnohem složitější. Máte-li však k dispozici auto či motorku, mohu zdejší pláž doporučit. Voda i příroda jsou zde skvostné. Pláž a příjezdovou silnici na opačné straně od moře nelemuje město, ale jezero Lago di Sabaudia. Okolo Saubadie si užijí hlavně milovníci turistiky. Nachází se zde Národní park Circeo. Výlet je to ovšem pouze pro skutečně zdatné turisty.

 

By: Andy Hay

 

 

Santa Marinella a Santa Severa

Čím budete dál od Říma, tím bude voda čistší. Pro obě tyto pláže to platí obzvlášť. Dostanete se sem pohodlně vlakem.

Pláž v Santa Marinella není příliš veliká, proto zde o víkendech není moc místa. Na Santa Severa je místa více. V letních měsících se tu konají různé kulturní a sportovní akce. Vstup do moře je v těchto místech o něco strmější, než jinde. Také tu často fouká vítr, který přináší ty velké mořské vlny. Netradiční je zde i barva písku, který je velmi tmavý, skoro až černý. Důvodem je jeho lávový původ.

 

 

Fregene

Moře u tohoto letoviska nepatří k těm nejčistším, ale vynahrazuje to perfektně vybavená pláž se spoustou služeb a restaurací. Velmi oblíbené jsou ve Fregene aperitivy, podávané přímo na bílých prostěradlech na pláži. Kromě slunečníků a lehátek si tu můžete pronajmout i romantické postele s nebesy.

 

By: Diego

 

 

Lago Albano a Castel Gandolfo

Skvělým tipem na koupání je sladkovodní jezero Albano. Z okolní přírody v krásné oblasti Castelli Romani, budete nadšeni. Čistá voda a klid, který tu panuje, je pro toho místo charakteristický. Můžete si tu zapůjčit lodičky nebo šlapadla. O kouzlu tohoto místa není pochyb, vždyť i papeži si kdysi právě vysoko nad tímto jezerem zařídili v Castel Gandolfo své letní sídlo.

 

Pláže v okolí Říma, aneb jak spojit jeho s pobytem u moře?
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!