Zima se pomalu hlásí o slovo, takže jistě uvažujete o tom, kam vyrazit za teplem. Pokud toužíte po slunění na nádherných plážích s bílým pískem, koupání v azurové vodě, potápění u korálových útesů, poznávání pohádkových buddhistických památek, uvolnění při thajské masáži, projížďce na slonovi či výtečné thajské kuchyni, je ostrov Phuket tím pravým místem pro vás. Poradíme vám, jak získat tyto neskutečné zážitky co nejlevněji.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Zájezdy na Phuket zakoupíte zde.

Letenky na Phuket zakoupíte zde.

 

Zážitky

Na Phuketu vás čeká mnoho úžasných zážitků, které jinde na světě nezažijete. Tyto zážitky navíc nemusí být vůbec nákladné nebo mohou být zcela zdarma. Stačí vědět jak na to, a s tím vám poradíme v následujícím textu.

 

Projížďka na slonovi a zdejší exotická zvířata

Na Phuketu máte možnost svézt se na slonovi, který vás proveze džunglí. Funguje zde několik společností provozujících výlety na slonech. Jednou z nich je např. Kokchang Safari, která se nachází nad Kata Beach. Nabízí různé délky výletů na slonovi, od 20ti minutových až po hodinové. Projížďka je kouzelná – prodíráte se džunglí na sloním hřbetu, který se pod vámi nekontrolovatelně hýbe, a obdivujete výhledy na oceán, jež se vám v určitých částech projížďky otevírají. Cena začíná na 400 Kč pro jednu osobu. Můžete získat slevu zhruba 130 Kč, pokud si projížďku zarezervujete předem na webových stránkách společnosti. Pokud se vám nechce za projížďku na slonovi platit, můžete Kokchang Safari přesto navštívit a zdarma si slony prohlédnout. Jsou ve dřevěných ohradách hned u silnice. Při mojí návštěvě safari zde zrovna byla malá slůňata, která jsem si mohla pohladit a nakrmit je.

Kromě slonů potkáte na Phuketu také mnoho opic. Doporučuji navštívit kopec Rang Hill nad Phuket Town, kde se vyskytuje velké množství opic. Za banán či jinou dobrotu se od vás nechají celkem ochotně vyfotit a budou se před vámi předvádět. Dejte si však pozor – opice moc rády kradou, takže si dobře hlídejte svoje věci.

 

Opice Rang Hill Phuket/Foto: Samocestování

 

Buddhistické chrámy a památky

Na Phuketu se nachází mnoho nádherných buddhistických památek a chrámů. Nejkouzelnější z nich je chrámový komplex Wat Chalong. Na každém kroku zde potkáte tradičně oděné mnichy a místní lidi se zapálenými vonnými tyčinkami a trsy květin, které pokládají k sochám Buddhy a modlí se u nich. Chrámy jsou tak krásné, že v komplexu probíhá mnoho thajských svateb. Do všech chrámů se můžete zdarma podívat. Musíte si však před vstupem zout boty.

 

Chrámový komplex Wat Chalong Phuket/Foto: Samocestování

 

Nejznámější buddhistickou památkou Phuketu je socha Big Buddha z barmského mramoru vysoká 45 m, která se tyčí na kopci nad jižním Phuketem. Je od ní krásný výhled na moře. Když budete pečlivě hledat, můžete zde najít otisk Buddhovy dlaně a chodidla. Buddhistický mnich, oblečený v tradičním oranžovém úboru přes jedno rameno, vám „požehná“ postříkáním tváře vodou a uváže vám na ruku barevný náramek. Návštěva Big Buddhy je zcela zdarma. Zaplatíte pouze pokud si budete chtít koupit destičku mramoru, podepsat se na ni a tato destička bude později použita při dostavbě Big Buddhy.

 

Big Buddha Phuket/Foto: Samocestování

 

Thajské masáže

K dovolené v Thajsku patří relaxace při thajské masáži. Na Phuketu vás na každém rohu budou lákat krásné Thajky zahalené oblakem vůně masážních olejů do svých salonů na masáž. Nejrozšířenější je samozřejmě thajská masáž, která je však velice silná – masérka ji provádí celou vahou svého těla, „prokřupává vás“ a vytáhne vám všechny prsty z kloubů s hlasitým lupnutím, takže je to poměrně bolestivé. Krátce po masáži se však dostaví pocit úžasného uvolnění. Pro nejvýhodnější cenu a zároveň kvalitní masáž se vydejte mimo turistická letoviska k slepým masérům.

 

Krásné pláže

Phuket se pyšní velkým množstvím nádherných pláží s jemným světlým pískem a průzračným mořem. Poradím vám, které pláže navštívit. Mezi nejznámější pláže patří Kata Beach a vedlejší Karon Beach na jihu ostrova. Pláže jsou krásné, ale je u nich mnoho hotelů a tedy i turistů. Pokud hledáte soukromí, vydejte se raději k málo známé Ao Sane Beach, která je schovaná nedaleko mezi dvěma vysokými kopci. Nemíří k ní žádné ukazatele, takže o ní mnoho lidí neví. Pláž se dělí na dvě části – klasickou písečnou s širokým vstupem do moře a s několika turisty se slunečníky a opuštěnou část za korálovým útesem. Tady nejsou téměř žádní lidé, moře je azurově modré a vhodné k potápění. Uvidíte zde ryby, kraby i hvězdice. Pokud vás více než koupání a potápění láká pohled na typické thajské dřevěné loďky s dlouhou přídí, zavítejte na Rawai Beach na jihu ostrova, která jich je plná. Širokou nabídku vodních sportů, možnost masáží na pláži a mnoho plážových barů najdete na městské pláži Patong Beach, která je však velice přelidněná. Velmi zajímavá je Mai Khao Beach, která leží těsně u letiště. Jde o moc hezkou pláž s jemným pískem a nádhernými zákoutími. Z pláže navíc můžete sledovat přistávající letadla, která létají v těsné blízkosti nad vámi – uvidíte pilotovi až do kokpitu. V místě, kde pláž leží nejblíže letišti, si však dejte pozor na odlétající letadla. Když letadlo startuje z ranveje a pustí naplno motory, může vás sfouknout do moře.

 

Hot Spring Beach Thajsko/Foto: Samocestování

 

 

Thai Box

Muay thai neboli thai box je velmi oblíbeným bojovým uměním v celém Thajsku. Souboje v thai boxu se původně odehrávaly na tržištích, později se přesunuly do ringu. Na Phuketu si můžete thai box zkusit i vy, a to v tréninkových centrech pro turisty, které najdete po celém ostrově. Pokud vás neláká vyzkoušet thai box na vlastní kůži, zavítejte alespoň do největšího stadionu thai boxu na Phuketu, který se nachází ve městě Patong. Každý večer zde probíhají souboje. Lístky jsou však poměrně drahé. Začínají na ceně zhruba 1.000 Kč za osobou.

 

Thajská kuchyně

Thajská kuchyně je celosvětově proslulá. Nejlépe si ji na Phuketu užijete na trhu hotového jídla ve městě Patong. Funguje pouze v době večeře a nabízí vše od různých druhů grilovaného masa na špejli (včetně krokodýlího) přes vážené nudle, různé závitky a červy až po mini dezerty. Můžete si koupit jeden kousek na ochutnání za pár korun nebo celou porci. Vydatná večeře vás zde vyjde max. na 50 Kč. Přes den navštivte thajské vývařovny, ve kterých připravují výborné syté polévky, různé druhy masa, mořské plody, nudle a rýži. Najíte se v nich zhruba za 30 Kč. Vyhněte se turistickým restauracím se západní nabídkou (pizzy, hamburgery), které jsou předražené, a navíc zde neochutnáte nic zajímavého. Pokud budete mít náladu vařit, nakupujte na trzích nebo v supermarketech. Seženete zde velmi levně ryby, mořské plody a čerstvou zeleninu a ovoce. Výborné jsou zdejší kokosy, papáje, melouny a ananasy. Např. ananas lze sehnat za 8 Kč/ks. K pití si kupujte kokosy plné zdravé kokosové vody nebo pravý thajský Red Bull, který seženete v přepočtu za 7 Kč. Tip: nakupujte v supermarketech večer, několik hodin před koncem otevírací doby se totiž výrazně snižuje cena hotových jídel, některého ovoce, zeleniny a masa, a to až o 50 %.

 

Trh hotového jídla Patong/Foto: Samocestování

 

Divoký noční život

Thajsko je známé svým divokým nočním životem. Nejvyhlášenějším místem pro noční život na celém ostrově je město Patong. Po setmění to zde opravdu žije. Všude po městě se objeví stánky s jídlem, oblečením a suvenýry. Z barů a diskoték se ozývá hudba, jelikož zde vystupují různé kapely. Doslova všude jsou krásné vyzývavě oblečené Thajky, které nabízejí turistům masáže, erotické show či jiné služby. V nočním městě se setkáte i s nabídkou marihuany, přestože distribuce drog je v Thajsku velice přísně trestána. Zavítejte do jednoho z barů, který nabízí Happy Hours na pivo a koktejly – vyjdou vás na velmi nízkou cenu.

 

Plavba tradiční lodí na ostrov

Kolem Phuketu se nachází stovky různých ostrovů. Velké množství cestovních kanceláří vás na každém kroku bude lákat vybrat si z široké nabídky výletů na ostrovy jako – Phi Phi, ostrov Jamese Bonda, Koh Lanta, Koh Yao, Krabi, Koh Samui a další.  Jednodenní výlet na některý z ostrovů však vychází přibližně na 2.000 Kč pro 2 osoby, takže jde o poměrně drahou záležitost. Pokud chcete ušetřit, domluvte se s nějakým místním člověkem, který vás na ostrov sveze na své dřevěné lodi s dlouhou přídí – vyhnete se davům turistů, budete moci jet kamkoliv a navíc zaplatíte jen polovinu ceny. Nás svezl na ostrov Jamese Bonda neboli Ko Tapu ochotný Thajec. Ko Tapu je asi 20 metrů vysoký vápencový útvar, který za svoji slávu vděčí Bondovce Muž se zlatou zbraní. Vstup na něj není z důvodu eroze možný, ale vše důležité stejně uvidíte z lodi. Kolem vás vystupují z vody desítky skalních útvarů a Ko Tapu je jeden z těch nejvyšších. Jde o velmi romantickou podívanou.

 

Západ slunce nad Promthen Cape

Západ slunce na Promthen Cape je naprosto nezapomenutelný zážitek, který si nesmíte nechat ujít. Promthen Cape je nejjižnější cíp Phuketu. Musíte zdolat vysoký kopec, abyste se k němu dostali. Poté se vám otevře úchvatný výhled na širé moře. Před vámi bude pouze moře, slunce a palmy. Často zde vystupuje pouliční umělec, který svou hrou na kytaru a zpěvem písní dotváří kouzelnou atmosféru šeřícího se dne. Na Promthen Cape pravděpodobně nebudete sami, jelikož západ slunce je zde tak krásnou podívanou, že se sem kromě turistů sjíždějí také místní Thajci z celého ostrova. Až slunce klesne k hladině moře, budete mít zvláštní pocit sepjetí s okolní přírodou a přítomnými lidmi. Jakmile slunce úplně zapadne, rozzáří se světla zdejšího majáku. Kouzelný zážitek, který můžete prožít zcela zdarma.

 

Západ slunce Promthen Cape/Foto: Samocestování

 

 

Památky v Phuket Town

Na Phuketu můžete vidět také historické památky. Nejvíce jich je v hlavním městě Phuket Town. Najdete zde historické buddhistické a čínské svatyně, čínské koloniální domy i mnoho lákavých kaváren a obchůdků s krásným thajským zbožím. Pokud vás nezajímá historie a nákupy, zavítejte raději k Upside Down House – rodinnému domu, který je postavený vzhůru nohama. Dům můžete za poplatek 230 Kč navštívit a chodit po jeho stropě – ve skutečnosti po podlaze, ale veškeré vybavení je přilepené ke stropu, takže dojem je opačný. Také zahrada u domu je naruby včetně auta a poštovní schránky. V Phuket Town dále stojí za vidění akvárium, které představuje život pod hladinou Andamanského moře. Za poplatek 120 Kč zde spatříte různé druhy ryb, piraní, žraloků, mořských želv a dalších vodních tvorů.

 

Národní park Sirinat

Pokud vás láká příroda, vydejte se do Národního parku Sirinat na severozápadě Phuketu. Uvidíte zde vzrostlé letité stromy jako např. kaučukovník brazilský, přesličník tichomořský, rozsáhlé porosty mangrove i krásné přilehlé pláže s korálovými útesy. Park je přístupný zdarma.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Ubytování

Celé Thajsko včetně ostrova Phuket je velmi levnou a přesto nádhernou turistickou destinací s vysokou úrovní služeb, takže zde seženete laciné a zároveň kvalitní ubytování. Ubytování hledejte přes web Airbnb od soukromých osob, které nabízejí svoje domy či byty k pronájmu už od 200 Kč za noc pro 2 osoby. Díky Airbnb navíc lépe poznáte místní lidi i jejich kulturu. Vaši hostitelé si s vámi jistě rádi popovídají o svém životě, se vším vám poradí a pomůžou, jelikož Thajci jsou obecně velmi přátelští lidé. Pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu na ubytování ve výši 725 Kč. Slevu můžete využít zde. Tip: ubytujte se minimálně na týden nebo dokonce celý měsíc, většina hostitelů vám poskytne týdenní (měsíční) slevu. Já sama jsem bydlela na Phuketu měsíc a pronájem krásného plně vybaveného domu mě stál pouhých 6.000 Kč. Pro poznávání ostrova si pronajměte skútr – porovnejte nabídky více pronajímatelů a smlouvejte. Dobrá cena za pronájem skútru je zhruba 100 Kč/den.

 

 

Přeji vám šťastnou cestu!

 

 

PHUKET – exotická dovolená v ráji za pár korun
Štítky:        

4 komentáře u „PHUKET – exotická dovolená v ráji za pár korun

 • 7.10.2017 (6:06)
  Trvalý odkaz

  Hezký, nicméně Koh Samui je z Phuketu docela z ruky 😉

  Reagovat
 • 7.10.2017 (7:14)
  Trvalý odkaz

  Proč doporučujete něco tak hrozného, jako jízdu na slonech. Jsou divocí sloni kteří byli odchyceni, aby poté mohli sloužit turistům. Pravda je, že se nejdříve musi zkrotit, než mohou být využíváni k zábavě lidí. Je používáno mnohem většího násilí a brutálních technik, a to už v době, kdy jsou sloni ještě mláďata. Divocí sloni by si nikdy nenechali líbit, aby si na jejich záda sedl člověk. K tomu, abyste divokého slona zkrotili, je zapotřebí použít techniku, která doslova zlomí duši slůněte. Proces se nazývá Phajaan, nebo také „crush“ – zlomení.
  Součástí procesu je odebírání slůňat od jejich matek a jejich držení v malém prostoru, jako jsou klece, nebo vyhloubené jámy v zemi, kde se téměř nemohou pohybovat. Ano i tento zábavný průmysl má svou stinnou stránku. Proto se těchto atrakcí raději vyhněte a navštivte sloní sirotčinec v Thajsku (ENP)

  Reagovat
  • 9.10.2017 (12:33)
   Trvalý odkaz

   Ano, má to i své stinné stránky. Na druhou stranu, ne vždy to tak musí fungovat. Na Koh Changu jsme byli u slonů a ty podmínky by jim záviděla většina zvířat z velkochovů u nás. To rozhodnutí je na každém, stejně jako jestli pije mléko z věčně otelených kraviček bez možnosti pohybu, jí vajíčka slepic co nikdy neuvidí slunce, nebo podporuje vypalování pralesů díky palmovému oleji. Levnocestování je o cestování, nemám právo nikomu mluvit do života a říkat, co proti živým tvorům je ok a co už ne. Mě třeba chování se ke kravám přijde jako větší zvěrstvo, ty sloni jsou často docela v pohodě a kdyby je nečekalo vození turitů, tak makají někde v lese. Tam mimochodem končí z těch vašich doporučovaných sirotčinců. Uvázaní na řetězu.

   Reagovat
 • 7.10.2017 (8:49)
  Trvalý odkaz

  Propagujete jizdu na slonech? Zjistete si prosim, co tomu vsemu predchazi. Takto jen podporujete pytlaky, mafii a naprosto otresne tyrani zvirat. Diky.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!