Chystáte se letecky na cestu do zahraničí a nejste si jisti, jak probíhá odbavení na letišti a co vše budete u odbavovací přepážky potřebovat? Poradíme Vám, jaké doklady si připravit, či jaké formy odbavení lze zvolit. Postupně krok za krokem.

 

 

<

 

 

Co je Schengenský prostor?

Schengenský prostor lze jednoduše vysvětlit jako volný pohyb osob mezi členskými státy bez nutnosti procházení přes hraniční kontrolu. Státy Schengenského prostoru jsou převážně země EU. Do tohoto prostoru spadají i některé zámořské oblasti členských zemí. V současné době zahrnuje Schengenský prostor členské státy EU kromě Kypru, Rumunska, Bulharska a Chorvatska. Monako, San Marino a Vatikán sice nejsou oficiálně součástí Schengenu, ale uplatňují se zde jejich dohody a vstup přes hranice je volný. Do Andorry pak sice hraniční kontroly jsou, avšak postačí vám platný občanský průkaz namísto cestovního pasu.

 

Jak probíhá klasické odbavení na letištní přepážce? (Check-in)

Klasické odbavení probíhá většinou u společností, jako je například ČSA nebo KLM. Odbavit na přepážce se samozřejmě můžete i u nízkonákladových aerolinek, u kterých se můžete setkat i s jinými formami odbavení, o kterých se dočtete o pár řádků níže.

Postup při check-inu

1. Najděte svoji odbavovací bránu podle letištní tabule.
2. Připravte si doklady – ve Schengenském prostoru Vám postačí platný občanský průkaz.
3. Na přepážce Vás zaměstnanec letiště požádá o doklady, předáte mu také svá zavazadla k odbavení, která jsou zvážena a poslána k příslušnému letadlu.
4. Po ověření vašich dokladů a předání zavazadel dostanete palubní lístek (boarding pass), který Vás opravňuje ke vstupu do letadla.
5. Dostanete také ústřižek jako potvrzení odbaveného zavazadla, ten si uschovejte pro případnou reklamaci, či kdyby se Vaše zavazadlo ztratilo.

Pokud chcete, můžete pracovníka přepážky požádat o lepší místa v letadle (třeba u okna). Pokud bude moci, jistě žádosti vyhoví.

 

Self check-in na letišti

Self check-in znamená, že se odbavíte sami u automatu na letišti. Své zavazadlo pak půjdete odevzdat na speciálně tomu určenou přepážku tzv. baggage drop-off. Pokud nemáte zavazadlo k odbavení, ale pouze příruční tašku, pokračujete rovnou k bezpečnostní kontrole. Tuto možnost odbavení nabízejí pouze klasické nebo prémiové aerolinky. Výhodou určitě je, že si místa v letadle můžete vybrat sami.

 

Postup při self check-in

1. Najděte automat označený jako „self-servise check-in machine„.
2. Na display vypište své údaje z dokladu totožnosti, který jste použili již při nákupu letenky a kód potvrzení rezervace.
3. Pokud to automat umožňuje, vyberte si své místo v letadle. Můžete zvolit také volbu automatického výběru sedadla.
4. Automat Vám vytiskne palubní lístek, který si schovejte, budete ho potřebovat u nástupu do letadla.

 

 

 

 

Online check-in

Tento způsob odbavení patří k nejrozšířenějším. Doma si vytisknete letenku, která Vám přijde na e-mail, který jste zadali u rezervace letu. Z takto vytisknutou letenkou pak pokračujete buď na přepážku Baggage Drop-off, nebo (pokud máte jen příruční zavazadlo) k bezpečnostní kontrole. Velkou výhodou je, že se vyhnete frontám a ušetříte svůj čas. U nízkonákladových společností je tento způsob odbavení zdarma, u klasických většinou za poplatek.

 

Check-in skrze mobilní telefon

Nejnovější způsob odbavení, který si získává stále větší oblibu. K odbavení potřebujete chytrý telefon s připojením na internet. Skrze webové stránky přepravce, nebo jeho mobilní aplikaci se jednoduše odbavíte. Na e-mail, nebo do aplikace Vám přijde potvrzení včetně QR kódu. Tento kód pak otevřete u bezpečnostní kontroly, kde „pípnete“ displayem telefonu. To samé platí i před nástupem do letadla. Tuto možnost využijete především pokud nemáte zavazadla k odbavení. Projdete pak letištěm velice rychle.

 

Odbavení nadrozměrných zavazadel

Odbavení nestandartních nebo nadrozměrných zavazadel probíhá u přepážky zvané Nadrozměrná zavazadla (Oversize Baggage). Do této kategorie patří kola, lyže, surf, apod. Odbavení pak probíhá stejně jako u klasické odbavovací přepážky. V cílové destinaci je třeba vyzvednout zavazadla také u zvláštní přepážky.

 

 

Odbavení na letišti do zemí Schengenského prostoru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!