Objevte krásy řeckého ostrova Santorini

Objevte krásy řeckého ostrova Santorini

Nejromantičtější řecký ostrov a jeden z nejkrásnějších ostrovů Evropy, to je Santorini. Malý ostrůvek v Egejském moři nabízí nádherné pláže, křišťálově čisté moře a nejkrásnější západy slunce na celé planetě. Je vyhledávanou destinací novomanželů na svatebních cestách i zamilovaných párů z celého světa.

<

Santorini je největším ostrovem stejnojmenného souostroví sopečných ostrovů nacházejícího se v Egejském moři. Santorini ve tvaru půlměsíce vznikl sopečnou erupcí a mezi řeckými ostrovy je unikátní svými plážemi s barevným lávovým pískem. Díky dřívější vulkanické činnosti jsou pláže ostrova zabarveny do různých barev. Najdete zde pláže s pískem čistě bílým, ale i s černým či červeným. Mezi nejkrásnější pláže ostrova patří bělostná White Beach na jihu ostrova či červená Red Beachnacházející se u zřícenin antického městečka Akrotiri. Rodiny s dětmi ocení písečné pláže s pozvolným vstupem do vody.

Nejjižnější ostrov souostroví Kyklady Santorini je pouhých 18 kilometrů dlouhý a necelé dva kilometry široký. Typické řecké bílé domky s modrými okenicemi a střechami, vysoké skály a romantické pláže vytvářejí tak nádherné panorama ostrova, že je Santorini považován za jedno z nejfotogeničtějších a nejfotografovanějších míst Řecka. Ne náhodou se tomuto luxusnímu ostrovu také přezdívá „malý ráj“. Počítejte však s tím, že dovolená na Santorini nepatří mezi nejlevnější, zvláště vyberete-li si některý z luxusnějších resortů. Díky malé rozloze ostrova je ubytovací kapacita omezená a ceny pozemků dosahují v některých lokalitách až astronomických výšek. Velká část turistů proto navštěvuje Santorini pouze v rámci jednodenních výletních plaveb bez přenocování na ostrově. Spousta cestovních kanceláří ale dnes už i na tento ostrov nabízí pobytové zájezdy na přijatelné ceny, a to už od 10 000 Kč za osobu!

Windmill on Santorini island, Greece

Za jedno z nejkrásnějších letovisek ostrova je považováno Imerovigli. Zdejší bílé domky rozeseté vysoko na útesech a pláže s černým pískem učarovaly i Woody Allenovi, který do romantického letoviska často přijíždí trávit svou dovolenou. Většina luxusních hotelů vystavených na útesech má svůj vlastní bazén, protože sestup k moři je na některých místech trochu krkolomný a navíc trvá dlouhé minuty.
Mezi turisticky nejoblíbenější letoviska ostrova patří Kamari. Nachází se na východním pobřeží ve vzdálenosti pouhých 7 km od mezinárodního letiště. V letovisku se nachází nejznámější a největší oblázková pláž ostrova, která je lemována množstvím obchůdků, restaurací, barů a taveren. Kamari patří mezi nejrušnější místa ostrova. Milovníci zábavy ocení také dovolenou v hlavním městě ostrova Fira (či také Thira). Naleznou zde množství diskoték, barů a restaurací.

Hledáte-li víc klidu, jako stvořené je pro Vás letovisko Perissa. Přes den letovisko žije na dlouhé plážové promenádě táhnoucí se několik kilometrů, večer však již ruch utichá. Zdejší pláž s černým vulkanickým pískem je považována za jednu z nejkrásnějších na ostrově. Až Vás unaví opalování se a vodní radovánky, vypůjčte si oslíka a udělejte si výstup na vrchol skalního masívu Mesa Vouno, který se tyčí nad pláží a letoviskem Perissa. Na vrcholu na Vás čeká archeologické naleziště a nádherný výhled na okolní krajinu.

Romantické duše zamíří na ostrově do vesničky Oia vystavěné vysoko na útesech nad úžinou, oddělující od hlavního ostrova malý ostrůvek Thirasia. Zamilované dvojice si při posezení v některé z místních taveren užívají pohledy na nejkrásnější západy slunce na ostrově.
Jako všude v Řecku, i na Santorini naleznete množství historických památek. Za návštěvu stojí ruiny starobylé Théry či klášter Profitis Ilias ležící na stejnojmenné nejvyšší hoře ostrova. Jelikož je Santorini ostrov spojený s vulkanickou činností, rozhodně nevynechejte výlet k sopce Nea Kameni. Po výstupu na stále aktivní vulkán Vás čeká nádherný výhled na celý ostrov.