Během června jsem procestovala Norsko od zdola až nahoru a chci se s vámi podělit o své zážitky, zkušenosti a levno-cestovatelské tipy z této nádherné země. Norsko je považováno za zemi s úchvatnou jedinečnou přírodou, ale mnozí lidé se do Norska nikdy nevydají, jelikož je velice drahou zemí. A to je velká škoda! Poradím vám, jak procestovat Norsko křížem krážem, vidět jeho největší krásy, a přitom cestovat nízkonákladově.

 

<

 

 

 Letenky do Norska zakoupíte zde. Zájezdy do Norska zakoupíte zde >>

 

Co musíte vidět

Fjordy

Norsko je zemí fjordů, což jsou úzké dlouhé zálivy vedoucí od moře mezi hory či skály na pevnině. Na fjordy je úžasný pohled shora či přímo z lodi, která vás fjordem proveze. Doporučuji navštívit např. Nærøyfjord, který je zapsaný na seznamu UNESCO a je vůbec nejužším fjordem. Zaplaťte si po něm výlet lodí nebo se vydejte na jeden z kopců v okolí, abyste získali ty nejkrásnější fotky a vzpomínky. Dále stojí za návštěvu Gejrangerfjord, který je taktéž zapsaný na seznamu UNESCO a je asi tím nejnavštěvovanějším fjordem v celém Norsku. Přímo nad fjordem je parkoviště pro auta, odkud je krásný výhled. Za vidění stojí taktéž Sognefjord – nejdelší norský fjord či Aurlandsfjord, nad kterým se tyčí dřevěná vyhlídka Stegastein, ze které je úžasný výhled.

 

 

Gjende fjord

 

 

Vodopády

V Norsku uvidíte neuvěřitelné množství vodopádů. Od mohutných prudkých vodopádů přes menší vodopády až po dlouhé štíhlé vodopády, které padají z vysokých skal. Na vodopády narazíte všude u silnic. Mezi ty nejzajímavější patří např. Kjelfossen poblíž Flåm – jde o tři vodopády, které padají z vysokých hor. Dále neopomeňte jedny z největších norských vodopádů Mardalsfossen (pozor, jsou spuštěny pouze mezi 20.6. – 20.8. kvůli elektrárně). Velkolepé divoké vodopády uvidíte také v Trollstigen.

 

Vodopád Norsko

 

 

Ledovce

Mnoho ledovců se nachází v oblasti národního parku Jostedalsbreen. Doporučuji navštívit krásný Nigardsbreen nebo Briksdalsbreen, pod který lze dojít snadnou trasou (cca 4 km od parkoviště) nebo dokonce dojet turistickými vozítky. Dále se můžete vydat k ledovci Kjenndalsbreen, pod který se dostanete autem kolem jezera Lovatnet (pozor, cesta je zpoplatněna 40 NOK).

 

 

 

Ledovec Briksdalsbreen

 

Jezera

Po celém Norsku je velké množství jezer. Doporučuji návštěvu toho nejkrásnějšího z nich – jezera Lovatnet. Jde o ledovcové jezero obklopené horami a skalami, které má neuvěřitelně modrou a čistou vodu. Jezero je chladnější, ale za vykoupání určitě stojí. Kolem jezera se nacházejí rekreační chaty, které jsou v jedinečném souladu s okolní krajinou – často mají střechy porostlé trávou, aby nerušily krásnou scenérii.

 

 

Jezero Lovatnet

 

Vyhlídky

Norsko nabízí mnoho vyhlídek z vysokých hor, ze kterých je opravdu úžasný pohled na přírodu pod vámi. Známé jsou vyhlídky, které jsou tvořené kamennými výčnělky, např. Preikestolen nebo Trolltunga. Je však nutné k nim podniknout poměrně náročný trek. Např. v případě Trolltungy je výšlap na vyhlídku povolený bez profesionálního průvodce kvůli náročnému terénu jen v létě. V Norsku jsou však i vyhlídky, ke kterým je možné dostat se autem, např. Stegastein.

 

 

Vyhlídka Stegastein

 

 

Průsmyky

Milovníci řízení a aut si v Norsku přijdou na své při cestě horskými průsmyky. Přítomnost velkého množství hor a skal má za následek potřebu tyto přírodní překážky překonat právě nejrůznějšími průsmyky plnými serpentin, při kterých si rozhodně zatočíte volantem. Jedním z nejdivočejších je průsmyk Trollstigen neboli Trolí cesta.

 

 

Trollstigen

 

 

Města

Z měst stojí za návštěvu hlavní město Oslo, kde uvidíte zajímavou moderní architekturu – např. budovy ve čtvrti Aker brygge, Operu na vodě, či skleněnou nápodobu plachetnice tzv. Bjorviku. Dále zde můžete navštívit historickou pevnost Akershus, královský palác a velkolepou budovu radnice s dvěma věžemi a obrovskými hodinami.

Snad nejkrásnějším norským městem je Bergen. Nenechte si ujít jeho historickou část u vody nazvanou Bryggen. Stojí zde slavné barevné celodřevěné domy, na které je úžasný pohled. Nedaleko se nachází pevnost Bergenshus. V Bergenu nevynechejte ani návštěvu rybího trhu, který najdete kousek od slavného Bryggenu. Na trhu se prodávají výborné rybí speciality od lososů, velryb a jiných ryb přes krevety, humry, slávky a ústřice až po kaviár. Také zde seženete uzeniny z velrybího nebo sobího masa. Prodejci nabízejí ochutnávky, takže není problém místní speciality zdarma vyzkoušet.

 

Bergenský Bryggen

 

 

Třetím pěkným norským městem je Trondheim. Stejně jako v Bryggenu zde najdete v okolí řeky Nidelvy dochované barevné dřevěné domy, které jsou prostě kouzelné. Břehy řeky navíc spojují pěkné dochované mosty. Hlavní atrakcí Trondheimu je však Niadórský dóm – obrovská gotická katedrála, která je nejvelkolepější architektonickou středověkou stavbou v celém Norsku. O nedělích narazíte v centru Trondheimu na bleší trhy.

 

Souostroví Lofoty

Lofoty jsou souostrovím, které je omýváno Norským mořem a je charakteristické svojí zelenou přírodou a rybářskými vesničkami. Lofotské vesnice si zachovávají jedinečnou atmosféru původních rybářských vesnic s červenými dřevěnými domky na kůlech ve vodě, které jsou obklopeny dřevěnými tyčemi na sušení ryb. Jedna z krásných tradičních rybářských vesnic leží u Nusfjord. Je zde možné navštívit původní rybářské domy, z nichž nejstarší je dochován z roku 1877. Z Nusfjordu vede původní rybářská cesta do Neslandu. Dále stojí na Lofotách za návštěvu Lofotská katedrála Kabelvåg, město Svolvaer, nádherná vesnice Reine obklopená mořem z obou stran, kde je při polárních nocích vidět údajně jednu z nejkrásnějších polárních září, město s nejkratším názvem na světě „Å“ a pláže s bílým pískem a azurovým mořem. Např. pláž u města Ramberg, ze které lze v noci dobře pozorovat půlnoční slunce.

 

 

Lofoty

 

 

Zvířata

V Norsku žije velké množství losů a polárních sobů, takže se můžete těšit na setkání s nimi. Varovné značky u silnic upozorňují na jejich přítomnost a není nikterak těžké je potkat, přestože jde o plachá zvířata. Jejich maso je v Norsku pochoutkou. Tato zvířata k Norsku patří a vy sami určitě znáte polárního soba, který je symbolem Vánoc. Dále v Norsku narazíte na mnoho pasoucích se ovcí, koz či poníků, které často odpočívají na odlehlejších silnicích a nechtějí vám uhnout z cesty. V takovém případě je objeďte, stejně jako to dělají Norové.

 

 

Poníci v Norsku vám dají hlavu až do auta

 

<

 

 

Levno-cestovatelské tipy

Norsko je velice drahou zemí. Norské ceny jsou v cifrách velmi podobné těm našim, ale vzhledem ke kurzu 1 NOK = 2,83 CZK, musíte tyto ceny ještě vynásobit třemi. Ve výsledku vás tedy náklady na ubytování a stravování vyjdou přibližně na třikrát více než v ČR. Jde to však i jinak.

 

Jak ušetřit na ubytování a stravování

Doporučuji vydat se do Norska autem, vzít s sebou stan, karimatky, spacáky, vařič, lednici do auta a zásoby na celou dobu vašeho pobytu. Vyhnete se tak veškerým nákladům na stravování i ubytování. V Norsku platí zákon o volném kempování, takže postavit stan si zde můžete prakticky úplně všude zadarmo. Pro kempování je Norsko dobře uzpůsobeno – nejenom že nabízí mnoho krásných osamělých míst vhodných ke stanování, ale u silnic se navíc nacházejí každých několik desítek kilometrů zastávky s toaletami, stoly a lavicemi, kde si můžete v klidu uvařit a odpočinout. Také sprchování není problém. Je možné se osprchovat v kempech za mírný poplatek, aniž byste se museli ubytovat. I některé benzínky nabízejí za poplatek sprchy. Pokud je hezké počasí, můžete se samozřejmě vykoupat v jednom z mnoha čistých jezer. Doporučuji také zakoupit filtr na vodu (sama používám Sawyer mini, který je velmi lehký, skladný a vydrží na mnoho let cestování), se kterým můžete přefiltrovat vodu z kterékoliv vodní plochy a zcela čistou ji pít nebo používat na vaření. V Norsku je možné bez poplatku rybařit na moři a fjordech. Vyskytuje se zde velké množství lososů i jiných výborných ryb, které si můžete zdarma ulovit, uvařit a sníst.

 

Jak ušetřit na cestování

Pokud toho chcete v Norsku vidět a zažít co nejvíce, doporučuji vycestovat autem, abyste se mohli pohodlně pohybovat mezi jednotlivými přírodními krásami. V Norsku jsou o něco dražší pohonné hmoty než v ČR. Nemusíte však za ně utratit o mnoho víc, pokud víte, kde tankovat. Ve velkých městech jsou pohonné hmoty zpravidla levnější než v odlehlých oblastech, takže doporučuji tankovat právě tam. Nafta se pohybuje mezi 11,8–15 NOK (33,5 – 42,5 CZK) a benzín mezi cca 14–17 NOK (39,5 – 48 CZK) za litr. Doporučuji hledat lacinou čerpací stanici již s polovinou nádrže, abyste byli schopní najít co nejlepší cenu. Také si dejte pozor na určité dny v týdnu – např. před víkendem mnohé čerpací stanice zdražují, a to o dost. Pokud to je možné, vyhněte se tankování v pátek a v sobotu. My jsme za celé 3 týdny, které jsme v Norsku strávili, tankovali nejdráž za 34 Kč za litr. Norsko výrazně podporuje elektro-automobily, takže pokud máte elektro-auto, projedete Norsko úplně zadarmo. Velké množství nabíjecích stanic vám toto umožní.

Co se týče poplatků za silnice, mosty a tunely, některým není možné se vyhnout. Např. v okolí větších měst jako je Oslo, Bergen a Trondheim počítejte s přibližně 200 Kč za vjezd a výjezd z města. Každý, kdo využívá v Norsku placené úseky, má povinnost se do několika dnů online zaregistrovat na stránkách www.epcplc.com. Některé zpoplatněné úseky mimo města však lze objet. S tím vám pomůžou stránky www.vegvesen.no/trafikkbeta, díky kterým si můžete naplánovat objízdnou neplacenou trasu. Stačí v pravém sloupci zakliknout „Bomstasjoner“ a uvidíte, kterým silnicím se vyhnout. Také za poplatky za parkování můžete ušetřit, pokud budete jezdit do měst o víkendu, kdy je parkování zdarma.

 

Bodový plán cesty

Následující plán cesty zahrnuje hlavní norské krásy, které byste při návštěvě této země neměli opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním autem od jihu k severu s využitím trajektu z Dánska do norského Langesund nebo letět do hlavního města Osla, pronajmout si zde auto, projet si Norsko půjčeným autem a odletět domů z Alta nebo Honningsvåg. Následující plán cesty vám zabere přibližně 3 týdny. Plán zahrnuje dle mého názoru ty nejlepší atrakce celého Norska. Můžete si samozřejmě vybrat pouze některé z nich a objet pouze kratší úsek Norska.

 

Oslo – hlavní město

Langfossen – vodopády

Trolltunga – vyhlídka s trekem

Bergen – město

Kjelfossen – vodopády

Flåm a Nærøyfjord – fjord

Aurlandsfjord a Stegastein – fjord a vyhlídka nad ním

Laerdalstunnelen – ledový tunel

Jotunheimen a Veslfjellet – národní park a trek

Lovatnet – jezero

Kjenndalsbreen – ledovec

Briksdalsbreen – ledovec

Gejrangerfjord – fjord

Trollstigen – Trolí cesta plná serpentin

Rampestreken – vyhlídka

Mardalsfossen – jedny z nejvyšších vodopádů

Trondheim – město

Saltstraumen – největší vodní víry světa

Lofoty – souostroví

Nordkapp – nejsevernější bod

 

 

NORSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy
Štítky:        

6 komentářů u „NORSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy

 • 22.6.2017 (13:29)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  chtěla jsem použít odkaz na nákup letenek do Norska („nakoupíte zde“) v tom krásném článku o Norsku, ale hodí mě to vždycky zpátky na přehled tipů. Nevím, co je špatně…

  Reagovat
  • 22.6.2017 (16:25)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   děkuji za upozornění. Jde o jeden z nedodělků na nových stránkách, na kterém pracujeme 🙂

   Reagovat
 • 23.6.2017 (9:31)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den,

  zajímalo by mne, jestli ty tři týdny byla celková cesta z Čech do Norska a zpátky do Čech a nebo jste tak dlouho jeli Norskem pouze od jihu až na sever? Docela by mě lákalo vidět Lofoty a Nordkapp, ale neumí moc odhadnout, za jak dlouho by se tam dalo dostat, pokud by jsme na neměli celé 3 týdny jako vy, ale jen cca 14-17dnů. Jinak krásný článek se super tipy 🙂

  Reagovat
  • 23.6.2017 (15:37)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den,

   děkuji za pochvalu článku 🙂 My po procestování Norska pokračujeme v cestování Švédskem od severu na jih. Projet celé Norsko jsme stihli za cca 17 dní včetně cesty do Norska. Tři týdny jsem stanovila včetně 4 dnů na návrat do ČR. Nicméně je to velice individuální. Zdáleží, zda chcete být aktivní a cestovat od rána do večera, zda chcete mít i nějaké volné dny jen pro relax apod. Řekla bych, že 3 týdny jsou ideální pro pohodové cestování s nějakým tím volným dnem na jednom místě. I za 17 dnů by to šlo určitě zvládnout.

   Ať se vám v Norsku líbí 🙂

   Klára

   Reagovat
 • 23.6.2017 (17:14)
  Trvalý odkaz

  Velmi pěkný komentář k jednotlivým navštíveným místům a neocenitelné rady. Procestovali jsme autem pouze část jižního a východního Norska před 6 lety a mohu jen doporučit. Ještě doplním, je velký problém sehnat občerstvení na cestách mezi 14 – 17 hod za „rozumnou“ cenu. Opravdu nejlépe je mít své vlastní jídlo s sebou, ale to jsme tenkrát nevěděli.
  Každému, kdo má zájem Norsko vidět, mohu vřele doporučit.

  Reagovat
  • 23.6.2017 (17:28)
   Trvalý odkaz

   Děkuji za milý komentář. S jídlem máte pravdu – na odlehlých místech je velmi složité ho sehnat a bývá dosti drahé. V Norsku je vlastní jídlo a vařič opravdu nedocenitelnou věcí.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!