NORSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy

NORSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy

Během června jsem procestovala Norsko od zdola až nahoru a chci se svámi podělit o své zážitky, zkušenosti a levno-cestovatelské tipy ztéto nádherné země. Norsko je považováno za zemi súchvatnou jedinečnou přírodou, ale mnozí lidé se do Norska nikdy nevydají, jelikož je velice drahou zemí. A to je velká škoda! Poradím vám, jak procestovat Norsko křížem krážem, vidět jeho největší krásy, a přitom cestovat nízkonákladově.

<

Letenky do Norska zakoupíte zde. Zájezdy do Norska zakoupíte zde >>

Co musíte vidět

Fjordy

Norsko je zemí fjordů, což jsou úzké dlouhé zálivy vedoucí od moře mezi hory či skály na pevnině. Na fjordy je úžasný pohled shora či přímo zlodi, která vás fjordem proveze. Doporučuji navštívit např. Nærøyfjord, který je zapsaný na seznamu UNESCO a je vůbec nejužším fjordem. Zaplaťte si po něm výlet lodí nebo se vydejte na jeden zkopců vokolí, abyste získali ty nejkrásnější fotky a vzpomínky. Dále stojí za návštěvu Gejrangerfjord, který je taktéž zapsaný na seznamu UNESCO a je asi tím nejnavštěvovanějším fjordem vcelém Norsku. Přímo nad fjordem je parkoviště pro auta, odkud je krásný výhled. Za vidění stojí taktéž Sognefjord – nejdelší norský fjord či Aurlandsfjord, nad kterým se tyčí dřevěná vyhlídka Stegastein, ze které je úžasný výhled.

Gjende fjord

Vodopády

VNorsku uvidíte neuvěřitelné množství vodopádů. Od mohutných prudkých vodopádů přes menší vodopády až po dlouhé štíhlé vodopády, které padají zvysokých skal. Na vodopády narazíte všude u silnic. Mezi ty nejzajímavější patří např. Kjelfossen poblíž Flåm – jde o tři vodopády, které padají zvysokých hor. Dále neopomeňte jedny znejvětších norských vodopádů Mardalsfossen (pozor, jsou spuštěny pouze mezi 20.6. – 20.8. kvůli elektrárně). Velkolepé divoké vodopády uvidíte také vTrollstigen.

Vodopád Norsko

Ledovce

Mnoho ledovců se nachází voblasti národního parku Jostedalsbreen. Doporučuji navštívit krásný Nigardsbreen nebo Briksdalsbreen, pod který lze dojít snadnou trasou (cca 4 km od parkoviště) nebo dokonce dojet turistickými vozítky. Dále se můžete vydat kledovci Kjenndalsbreen, pod který se dostanete autem kolem jezera Lovatnet (pozor, cesta je zpoplatněna 40 NOK).

Ledovec Briksdalsbreen

Jezera

Po celém Norsku je velké množství jezer. Doporučuji návštěvu toho nejkrásnějšího znich – jezera Lovatnet. Jde o ledovcové jezero obklopené horami a skalami, které má neuvěřitelně modrou a čistou vodu. Jezero je chladnější, ale za vykoupání určitě stojí. Kolem jezera se nacházejí rekreační chaty, které jsou vjedinečném souladu sokolní krajinou – často mají střechy porostlé trávou, aby nerušily krásnou scenérii.

Jezero Lovatnet

Vyhlídky

Norsko nabízí mnoho vyhlídek zvysokých hor, ze kterých je opravdu úžasný pohled na přírodu pod vámi. Známé jsou vyhlídky, které jsou tvořené kamennými výčnělky, např. Preikestolen nebo Trolltunga. Je však nutné knim podniknout poměrně náročný trek. Např. vpřípadě Trolltungy je výšlap na vyhlídku povolený bez profesionálního průvodce kvůli náročnému terénu jen vlétě. VNorsku jsou však i vyhlídky, ke kterým je možné dostat se autem, např. Stegastein.

Vyhlídka Stegastein

Průsmyky

Milovníci řízení a aut si vNorsku přijdou na své při cestě horskými průsmyky. Přítomnost velkého množství hor a skal má za následek potřebu tyto přírodní překážky překonat právě nejrůznějšími průsmyky plnými serpentin, při kterých si rozhodně zatočíte volantem. Jedním znejdivočejších je průsmyk Trollstigen neboli Trolí cesta.

Trollstigen

Města

Změst stojí za návštěvu hlavní město Oslo, kde uvidíte zajímavou moderní architekturu – např. budovy ve čtvrti Aker brygge, Operu na vodě, či skleněnou nápodobu plachetnice tzv. Bjorviku. Dále zde můžete navštívit historickou pevnost Akershus, královský palác a velkolepou budovu radnice sdvěma věžemi a obrovskými hodinami.

Snad nejkrásnějším norským městem je Bergen. Nenechte si ujít jeho historickou část u vody nazvanou Bryggen. Stojí zde slavné barevné celodřevěné domy, na které je úžasný pohled. Nedaleko se nachází pevnost Bergenshus. VBergenu nevynechejte ani návštěvu rybího trhu, který najdete kousek od slavného Bryggenu. Na trhu se prodávají výborné rybí speciality od lososů, velryb a jiných ryb přes krevety, humry, slávky a ústřice až po kaviár. Také zde seženete uzeniny zvelrybího nebo sobího masa. Prodejci nabízejí ochutnávky, takže není problém místní speciality zdarma vyzkoušet.

Bergenský Bryggen

Třetím pěkným norským městem je Trondheim. Stejně jako vBryggenu zde najdete vokolí řeky Nidelvy dochované barevné dřevěné domy, které jsou prostě kouzelné. Břehy řeky navíc spojují pěkné dochované mosty. Hlavní atrakcí Trondheimu je však Niadórský dóm – obrovská gotická katedrála, která je nejvelkolepější architektonickou středověkou stavbou vcelém Norsku. O nedělích narazíte vcentru Trondheimu na bleší trhy.

Souostroví Lofoty

Lofoty jsou souostrovím, které je omýváno Norským mořem a je charakteristické svojí zelenou přírodou a rybářskými vesničkami. Lofotské vesnice si zachovávají jedinečnou atmosféru původních rybářských vesnic s červenými dřevěnými domky na kůlech ve vodě, které jsou obklopeny dřevěnými tyčemi na sušení ryb. Jedna zkrásných tradičních rybářských vesnic leží u Nusfjord. Je zde možné navštívit původní rybářské domy, znichž nejstarší je dochován zroku 1877. ZNusfjordu vede původní rybářská cesta do Neslandu. Dále stojí na Lofotách za návštěvu Lofotská katedrála Kabelvåg, město Svolvaer, nádherná vesnice Reine obklopená mořem zobou stran, kde je při polárních nocích vidět údajně jednu znejkrásnějších polárních září, město snejkratším názvem na světě „Å“ a pláže sbílým pískem a azurovým mořem. Např. pláž u města Ramberg, ze které lze v noci dobře pozorovat půlnoční slunce.

Lofoty

Zvířata

VNorsku žije velké množství losů a polárních sobů, takže se můžete těšit na setkání snimi. Varovné značky u silnic upozorňují na jejich přítomnost a není nikterak těžké je potkat, přestože jde o plachá zvířata. Jejich maso je vNorsku pochoutkou. Tato zvířata kNorsku patří a vy sami určitě znáte polárního soba, který je symbolem Vánoc. Dále vNorsku narazíte na mnoho pasoucích se ovcí, koz či poníků, které často odpočívají na odlehlejších silnicích a nechtějí vám uhnout z cesty. Vtakovém případě je objeďte, stejně jako to dělají Norové.

Poníci v Norsku vám dají hlavu až do auta

<

Levno-cestovatelské tipy

Norsko je velice drahou zemí. Norské ceny jsou vcifrách velmi podobné těm našim, ale vzhledem ke kurzu 1 NOK = 2,83 CZK, musíte tyto ceny ještě vynásobit třemi. Ve výsledku vás tedy náklady na ubytování a stravování vyjdou přibližně na třikrát více než vČR. Jde to však i jinak.

Jak ušetřit na ubytování a stravování

Doporučuji vydat se do Norska autem, vzít s sebou stan, karimatky, spacáky, vařič, lednici do auta a zásoby na celou dobu vašeho pobytu. Vyhnete se tak veškerým nákladům na stravování i ubytování. VNorsku platí zákon o volném kempování, takže postavit stan si zde můžete prakticky úplně všude zadarmo. Pro kempování je Norsko dobře uzpůsobeno – nejenom že nabízí mnoho krásných osamělých míst vhodných ke stanování, ale u silnic se navíc nacházejí každých několik desítek kilometrů zastávky stoaletami, stoly a lavicemi, kde si můžete vklidu uvařit a odpočinout. Také sprchování není problém. Je možné se osprchovat vkempech za mírný poplatek, aniž byste se museli ubytovat. I některé benzínky nabízejí za poplatek sprchy. Pokud je hezké počasí, můžete se samozřejmě vykoupat vjednom zmnoha čistých jezer. Doporučuji také zakoupit filtr na vodu (sama používám Sawyer mini, který je velmi lehký, skladný a vydrží na mnoho let cestování), se kterým můžete přefiltrovat vodu zkterékoliv vodní plochy a zcela čistou ji pít nebo používat na vaření. VNorsku je možné bez poplatku rybařit na moři a fjordech. Vyskytuje se zde velké množství lososů i jiných výborných ryb, které si můžete zdarma ulovit, uvařit a sníst.

Jak ušetřit na cestování

Pokud toho chcete vNorsku vidět a zažít co nejvíce, doporučuji vycestovat autem, abyste se mohli pohodlně pohybovat mezi jednotlivými přírodními krásami. VNorsku jsou o něco dražší pohonné hmoty než vČR. Nemusíte však za ně utratit o mnoho víc, pokud víte, kde tankovat. Ve velkých městech jsou pohonné hmoty zpravidla levnější než vodlehlých oblastech, takže doporučuji tankovat právě tam. Nafta se pohybuje mezi 11,8–15 NOK (33,5 – 42,5 CZK) a benzín mezi cca 14–17 NOK (39,5 – 48 CZK) za litr. Doporučuji hledat lacinou čerpací stanici již spolovinou nádrže, abyste byli schopní najít co nejlepší cenu. Také si dejte pozor na určité dny vtýdnu – např. před víkendem mnohé čerpací stanice zdražují, a to o dost. Pokud to je možné, vyhněte se tankování vpátek a vsobotu. My jsme za celé 3 týdny, které jsme vNorsku strávili, tankovali nejdráž za 34 Kč za litr. Norsko výrazně podporuje elektro-automobily, takže pokud máte elektro-auto, projedete Norsko úplně zadarmo. Velké množství nabíjecích stanic vám toto umožní.

Co se týče poplatků za silnice, mosty a tunely, některým není možné se vyhnout. Např. vokolí větších měst jako je Oslo, Bergen a Trondheim počítejte spřibližně 200 Kč za vjezd a výjezd z města. Každý, kdo využívá vNorsku placené úseky, má povinnost se do několika dnů online zaregistrovat na stránkách www.epcplc.com. Některé zpoplatněné úseky mimo města však lze objet. Stím vám pomůžou stránky www.vegvesen.no/trafikkbeta, díky kterým si můžete naplánovat objízdnou neplacenou trasu. Stačí v pravém sloupci zakliknout „Bomstasjoner“ a uvidíte, kterým silnicím se vyhnout. Také za poplatky za parkování můžete ušetřit, pokud budete jezdit do měst o víkendu, kdy je parkování zdarma.

Bodový plán cesty

Následující plán cesty zahrnuje hlavní norské krásy, které byste při návštěvě této země neměli opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním autem od jihu kseveru svyužitím trajektu zDánska do norského Langesund nebo letět do hlavního města Osla, pronajmout si zde auto, projet si Norsko půjčeným autem a odletět domů zAlta nebo Honningsvåg. Následující plán cesty vám zabere přibližně 3 týdny. Plán zahrnuje dle mého názoru ty nejlepší atrakce celého Norska. Můžete si samozřejmě vybrat pouze některé z nich a objet pouze kratší úsek Norska.

Oslo – hlavní město

Langfossen – vodopády

Trolltunga – vyhlídka s trekem

Bergen – město

Kjelfossen – vodopády

Flåm a Nærøyfjord – fjord

Aurlandsfjord a Stegastein – fjord a vyhlídka nad ním

Laerdalstunnelen – ledový tunel

Jotunheimen a Veslfjellet – národní park a trek

Lovatnet – jezero

Kjenndalsbreen – ledovec

Briksdalsbreen – ledovec

Gejrangerfjord – fjord

Trollstigen – Trolí cesta plná serpentin

Rampestreken – vyhlídka

Mardalsfossen – jedny znejvyšších vodopádů

Trondheim – město

Saltstraumen – největší vodní víry světa

Lofoty – souostroví

Nordkapp – nejsevernější bod