O Krakově se říká, že je to nejhezčí město Polska a že je dokonce navštěvovanejší než hlavní město Varšava. Všichni o něm vždycky mluvili jako o skvělém městě a tak jsem měla již delší dobu v plánu se tam podívat. Před necelými dvouma týdny jsem narazila na slevový kód na konkurenční stránce o cestování. Kód platil na u společnosti Lux express na cestu do Varšavy nebo Krakova. Rychle jsem sehnala někoho s kým jet a jen tak tak jsme na poslední chvíly koupily jízdenky.

 

 

 Zpáteční jízdenky nás díky slevě stály 325 korun, normálně stojí cca dvojnásobek (i když na inzerují tuto cestu od 5 euro, nikde jsem jí takhle nenašla). Cestu jsme naplánovaly tak, že před půnocí vyjedeme z Prahy, prospíme se v autobuse a v 7 ráno budeme v Krakově. Původně jsme takhle měly jet i zpět, ale náš plán se změnil – k tomu se ještě dostanu.

 

Jako takové můžu autobusy Lux express rozhodně doporučit. Dokonce bych řekla, že to asi zatím byl ten nejpohodlnější autobus, kterým jsem cestovala, i když mu Regio jet šlape na paty. Stejně jako u české společnosti máte zásuvky pro nabíjení a v sedačkách zabudovaný zábavný systém, nevýhodou pro někoho může být že je v angličtině a pouze s poslkými titulky (já stejně celou dobu spala, tak mi tohle bylo jedno). Na druhou stranu ale nabízí free wifi připojení po celou dobu jízdy a nejenom na území jednoho státu jako je tomu právě i Regio jetu. U této společnosti vás sice nebude obsluhovat stewardka, ale horké nápoje si můžete dle libosti sami uvařit v automatu. Největší výhodou pro mě bylo velké místo na nohy a opravdu pohodlné sedačky.

 

A v čem tedy byl můj problém? Při cestě do Krakova jsme na nádraží na Florenci ujeli cca 20 metrů než se řidičovi podařilo vysklít jedno okno uprostřed autobusu. To by ještě nebylo tak strašné, ale místo toho, abychom jeli jiným autobusem, tak řidič pouze vylámal zbytky skla a přes obrovskou díru jen svázal dva malé závěsy. Takhle jsme jeli s obrovským průvanem až do Ostravy (4 hodiny cesty), než díru zadělali pomocí matrace a kobercové pásky, což alespoň trochu pomohlo. Bohužel jsem ale kvůli zimě toho moc nenaspala a ještě horší bylo, že jsem poměrně citlivá na chlad – poslední 3 hodiny mě tak bolela nastydlá záda a břicho, že jsem si říkala, že asi jen v Krakově najdu nejbližší nemocnici a tak umřu. Nutno podotknout že posádka autobusu nerozumněla ani slovo anglicky, takže když jsem je žádala o pomoc s mým zdravotním problémem, tak to bylo bez úspěchu. Když jsem ale nemohla spát, tak jsem alespoň psala naštvané emaily na jejich helpdesk. Na zpět mi přislo mnoho omluvných emailů a hlavně nabídka jet zpět do Prahy místo půlnoci už v 15:30, což jsme hned braly. O dva dny později nám navíc nabídli vrácení pěnez a dostaly jsme gift card na 2 cesty s jejich společností.

 

 

 

IMG_4586

 

 

Svoje zdravotní problémy jsem vyřešila ibalginem, náletem do polské lékarny (zde všichni mluvili už bez problémů anglicky a dokázali mi pomoc) a obrovským kafem. Každopádně se mi udělalo dobře a tím, že jsme měly méně času, tak jsme se hned vydaly do centra města.

 

 

IMG_4590

IMG_4588

 

 

Kam zajít?

 

Líbí se mi, jak je krakovské staré město celé oblehlé úzkým parkem Planty a odděluje jej tak od ostatních čtvrtí. Právě tímto parkem jsme se vydaly od nádraží kolem divadla až zhruba do půlky a odtud na malý a velký rynek, neboli na dominantu Krakowa. Velkému rynku vévodí obrovská Bazilika svaté Marie. Na rynku jsme byly poměrně brzo, cca kolem deváté ráno, takže zde ještě nebylo moc lidí. Naopak tu ale bylo, jako na spoustě dalších míst, spousta holubů, které někteří lidé i krmili přímo z ruky. 

 

 

 

IMG_4597

IMG_4596

 

 

 

Naší další zastávkou byl zámek Wawel, ke kterému jsme se dostaly kolem velkého kostela svatého Petra a Pavla. Do tohoto kostela lze i zadarmo nahlédnout a poslechnout si průvodce. Interiér je bohatě zdobený a působivý, ale nesmí se uvnitř fotit. V zámku jsme se uvnitř podívat nebyly, ale stojí za to, prohlédnout si jej alespoň zvenku. Navíc je ze zámku i skvělý výhled na půlku města.

 

 

 

IMG_4605

IMG_4649

IMG_4610

IMG_4614

 

 

 

Od zámku jsme se vydaly do židovské čtvrti Kazimierz. Co se týče architektury, tak mi čtvrt nepřišla natolik jiná než zbytek Krakowa, akorát domy zde možná působily trochu starší. Co ale bylo jiné, byl hojně přítomný street art a celková fotogeničnost téhle čtvrti, která tvoří příjemnou atmosféru. 

 

 

IMG_4615

IMG_4618

IMG_4619

 

 

 

Naší poslední turistickou zastávkou bylo Muzeum moderního umění v Krakově, kam je vstup v úterý zdarma – tuhle informaci, která se vztahuje na více krakovských muzeí, jsme zjistilo náhodou až po koupi lístků a byly jsem rády, že jsme vybraly správné datum. Muzeum je ve dvou patrech a dá se projít za cca hodinu (my trochu pospíchaly, ale řekla bych že ta hodina je taková optimální). Na to, že nejsem vůbec muzejní typ, mě tohle muzeum opravdu nadchlo a našla jsem si spoustu zajímavých věcí, které se mi opravdu líbily. Obecně preferuju v umění spíše nová média, plastiky, instalace a podobně před klasickými obrazy. A když už se má jednat o dvourozměrné umění, mám radši když má nějakou zjevnou myšlenku a nehledám jen hluboký záměr autora. 

 

 

 

IMG_4629

IMG_4641

 

 

Expozice jsou zaměřené hodně na tělesnost, lidství a podoby. Některé exponáty by někdo mohl považovat až za nechutné, například lidskou nohu, naložené orgány v lihu či záznam plastické operace obličeje na fotkách. Mě nejvíce zaujala plastika vytvořená ze zkumavek krve, obsahující vzorky od 3800 různých pacientů umělce, který byl i zároveň doktorem. Na spoustu dalších věcí ale člověk kouká a říká si, jestli je to opravdu to, co si myslí a přesně tenhle pocit z umění se mi líbí.

 

 

IMG_4631

IMG_4635

IMG_4642

 

 

Mimo to je muzeum je skvělá budova z architektonického hlediska, protože i když se jedná o holou betonovou stavbu, je na mnoha místech zajímavě prosklená, včetně jedné části podlahy, tudíž vidíte zeshora i na dolní expozice.

 

 

IMG_4644

 

 

Po muzeum jsme se vrátily zpět na hlavní nádraží a využily k tomu i jedinkrát místní městkou dopravu. Tramvaje jsou pohodlné a lístky si jde koupit v automatu přímo v tramvaji za 2,80 zlotých na 20 minut. Linek mají ve měste celkem dost a přišlo nám, že nejezdí moc často – na naší tramvaj jsme čekaly 10 minut a jiná mezitím nepřijela, i když tam jezdily další 4 linky.

 

 

Kde se najíst?

 

I když jsme snídani odflákly kafem z mekáče a svačinkou z domova, je v Krakově spousta míst kam si zajít na jídlo. My jsme se ve výsledku dostaly jen do jednoho z původně vybraných tří podniků. Byla jím neuvěřitelně roztomilá palačinkárna Kolonko °6, která se nachází uprostřed židovské čtvrti. Už z venku vypadala krásně a její interiér nás taky dostal. Zvlášť prosklená zahrádka uprostřed se spoustou zeleně, kam jsme si ale kvůli zimě radši nesedly.

 

 

IMG_4621

IMG_4625

 

 

Za 15 zlotých tu dostanete 2 sladké palačinky, na které si (na každou) můžete vybrat 3 různé toppingy z poměrně bohaté nabídky. Já vyzkoušela kombinaci jogurt+broskve+mangová poleva a vanilkový sýr+banány+slunečnicová semínka. Asi nejlepší palačinky mého života. A ani milovníci slaného nebudou ochuzeni – zde je nabídka sice omezena již vytvořenými kombinacemi a jídlo stojí 19 zlotých, ale i o nich jsem slyšela, že jsou výborné.

 

 

IMG_4626

 

 

Doporučím jestě dva podniky, které jsem si přála navštívit, ale nebyl ani čas a ani hlad. Jedním z nich je podnik Bagelmama, který se nachází jen pár ulic od palačinkárny a co jsem se dočetla, tak je svými bagely vyhlášený. Druhým je polský řetězec kaváren Cupcake corner (bohužel nemají všechny pobočky na rohu), které jsou proslulé výbornými, i když velmi sladkými, cupcaky. My jsme šli pouze okolo a nakoukly, že interiér vypadal doslova sladce. Bohužel jsme byly zrovna po naší socka-snídani a řekly jsme si, že se zastavíme později, na čož bohužel už nebyl čas- příště!

 

 

IMG_4599

 

 

Na to jak špatných bylo prvních 7 hodin našeho výletu do Krakova, tak nakonec jsem spokojená. Město je to skvělé a asi bych se i klidně vrátila a město prozkoumala důkladněji. Zároveň si myslím, že i co se jídla týče, tak má ještě spoustu co nabídnout (a jídlo mě na cestování baví hodně……). Jediné, za co se skoro až modlím, je, aby už nikdy nejela autobusem ve stylu kabrioletu – to totiž mezi příjemné zážitky rozhodně nepatří. Na druhou stranu, takovou smůlu už snad podruhé v životě mít nebudu.

 

 

Krásné cesty,

Veronika K.

(pro více fotek mě můžete sledovat na mém Intagramu)

 

Na skok do Krakova
Štítky:                        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!