Na den v Bratislavě

Na den v Bratislavě

Jsem toho názoru, že člověk nemusí procestovat 1000 mil jen proto, aby zažil něco nezapomenutelného. Někdy mu stačí porozhlédnout se po jeho vlastní zemi, a někdy zase vyrazit do země, která ještě před několika lety kté jeho patřila. Nedávno jsem vyrazila smamkou do hlavního města Slovenska a dnes bych se svámi ráda podělila o to, co jsem tam za necelý den stihla vidět.

<

Grasalkovičův palác

Prvním místem, které jsme navštívily, byl Grasalkovičův palác, kterému se také říká Prezidentský. Jak už název napovídá, jedná se o sídlo samotného prezidenta Slovenské republiky. Zdobí jej jak ozdobná vstupní brána a francouzské záhrady, tak fontána ve tvaru zeměkoule, která symbolizuje svobodu. Tato budova se nachází přibližně 15 minut chůze od hlavního nádraží a je stejně vzdálená i od centra města.

Five Points

Na snídani jsme zavítaly do kavárny Five Points, která se nachází přímo vsrdci Bratislavy. Vyznačuje se především výbornou a výběrovou kávou zpražírny 9 Grams Coffee. Vychutnat si zde můžete jak 100% Arabicu, tak kávy zjiných kontinentů, které se zde často střídají. Já to ráno zvolila filtrovanou kávu, mamka cappuccino a společně jsme se rozhodly pro anglickou snídani, která byla přímo výborná. Posedět můžete venku, tak jako my, nebo uvnitř, kde se můžete kochat nádherným interiérem.

Bratislavský hrad

Po vydatné snídani musí následovat samozřejmě i pohyb, kterého budete mít až dost při výšlapu na hrad. Pokud nejste fanoušky hradů a zámků, určitě si zamilujete výhled, který se vám zmalokarpatského hřebenu naskytne. Musím říct, že není nic hezčího, než pohled na Dunaj a most SNP, který přes něj vede. Hrad jako takový není od centra moc vzdálen, vlastně naopak.

<

Centrum

Samotné centrum není nijak velké, ale naleznete vněm mnoho zajímavých památek. Za zmínku určitě stojí slavná socha Čumila, Michalská brána, Maxmiliánova fontána, Stará radnice nebo historická budova Národního divadla, které svým vzhledem připomíná to naše. Hlavní rozdílem, kterého si všimnete hned, je střecha. Ta je na rozdíl od toho českého stříbrná. Cestu k divadlu lemují nejrůznější restaurace a podniky, a pokud budete mít štěstí, můžete narazit i na pódium, kde se konají nejrůznější vystoupení.

Bratislavská reštauracia

Neexistuje lepší způsob zakončení výletu, než ochutnávka typických Slovenských pokrmů. Jelikož jsem nebyla sama, zvolila jsem jídlo pro dva, které se skládá zhalušek se zelím, halušek sbrynzou a pirohů plněných brynzou skoprem. Je to ideální volba, pokud se nemůžete rozhodnou jen pro jedno jídlo a chcete ochutnat něco charakteristického pro tuto zem. Zaručuji vám, že hladoví odcházet nebudete. Kpití můžete zvolit třeba pivo Kláštorný ležák, které je vyráběné přímo vKláštorném pivovaru.

A co vy? Byli už jste někdy v Bratislavě? Taky nepotřebujete letět na jiný kontinent, abyste měli krásné vzpomínky? Dejte mi vědět, jaké místo je pro vás tím nejkrásnějším.

Lea, http://moimelea.blogspot.cz