Hledáte netradiční místo pro vaši dovolenou? Zavítejte do makedonského Ohridu – města, kde se můžete koupat u nádherného modrého průzračného jezera, procházet se romantickými křivolakými uličkami, poznávat starověké památky a pravoslavné kostely, kochat se dech beroucími výhledy, zažít bujarý noční život a pochutnat si na makedonské kuchyni za pohádkové ceny.

 

<

 

Letenky do Makedonie zakoupíte zde.

Zájezdy do Makedonie zakoupíte zde.

 

Ohrid aneb ztracená perla Balkánu

Město Ohrid je považováno za kulturní poklad celé Makedonie. Ohrid překvapí každého návštěvníka svou krásou již na první pohled. Ne nadarmo se mu přezdívá „Ztracená perla Balkánu“. Rozkládá se u stejnojmenného jezera, od něhož se zvedá do kopce, takže zdejší domy s červenými střechami tvoří úchvatné panorama města nad jezerem. Není divu, že je celý Ohrid zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je nejturističtějším místem celé Makedonie. Na dovolenou sem míří nejen Makedonci, ale čím dál tím více také zahraniční turisté, kteří již poznali neuvěřitelnou krásu a kouzlo tohoto města. Svého času stálo v Ohridu údajně celkem 365 kostelů a dodnes se mezi domy vypínají jejich vysoké štíhlé věže s kříži.

 

Ohrid Samuelova pevnost/Foto: Samocestování

 

Ohridské jezero

Ohridské jezero leží na makedonsko-albánských hranicích a je tak velkolepé, že se mu přezdívá makedonské moře. Jde o jedno z geologicky nejstarších jezer na planetě, které je endemicky bohaté, velmi hluboké a čisté. Z toho důvodu je velice oblíbeným místem ke koupání. Čistá krása jezera, které je navíc lemováno velkolepými horami, učaruje snad každému. Nejen město Ohrid, ale i samotné Ohridské jezero je pro svou nádheru zapsáno na seznamu UNESCO. Pokud nejste zrovna nadšenci do koupání, můžete se zúčastnit alespoň plavby po Oridském jezeře, které nabízejí zdejší společnosti přímo na břehu jezera za cenu přibližně 10 euro.

 

Ohridské jezero/Foto: Samocestování

 

Suvenýr v podobě ohridských perel

Jelikož je Ohrid považován za makedonské moře, můžete si odsud stejně jako od jiných moří odvézt perlu. Obchodů s ohridskými perlami zde najdete desítky. Přestože perly samozřejmě nejsou pravé – jde o perly vyráběné ze šupin zdejších vzácných pstruhů – jsou naprosto nádherné. Místní výrobci perlových šperků si už několik staletí údajně předávají tajný návod na výrobu ohridských perel. Navíc mají uměleckého ducha a dokáží z těchto perel vytvořit překrásné šperky s různými zlatými či stříbrnými doplňky. Jde o skvělý suvenýr, kterému neodolá žádná žena. Ohridské perly jsou navíc příznačné – vždyť celému Ohridu se přezdívá „perla Balkánu.“

 

Průvodce ohridskými památkami

Ohrid se pyšní velkým množstvím překrásných památek. Začněte jeho prohlídku např. na promenádě u jezera. Pokochejte se zde výhledem na hladinu jezera na straně jedné a panoramatem plným kostelů a domů s červenými střechami tyčícími se v kopci na straně druhé. Projděte si celou promenádu u jezera, kde si můžete pochutnat na ohridské kuchyni v jedné z místních restaurací nebo nakoupit suvenýry. Dojděte promenádou k velkolepému dochovanému chrámu sv. Sofie z 11. století, který je jednou z nejdůležitějších památek Ohridu. Jeho interiér je zdobený překrásnými freskami. Poté pokračujte křivolakými kamennými uličkami až na kopec nad jezerem. Cestou budete míjet tradiční domky místních obyvatel se zahrádkami, ve kterých roste kiwi. Dojděte k dochovanému antickému divadlu z římských dob. Amfiteátr je skutečně impozantní a člověk má z kamenného půlkruhového ochozu výhled nejen na jeviště pod ním, ale i na jezero a hory stojící za jevištěm. Dodnes se zde konají divadelní či hudební představení, která mají právě díky zdejšímu panoramatu úchvatnou atmosféru. Po návštěvě amfiteátru zamiřte k impozantní bazilice sv. Klimenta, která byla za osmanské nadvlády přestavena na mešitu. Můžete si u ní prohlédnout také  římské vykopávky.  Poté pokračujte až k Samuelově pevnosti nad městem. Pevnost má dochované hradby, od kterých se vám otevře úžasný výhled na celé město i Ohridské jezero.

Ohrid/Foto: Samocestování

 

Ohridská kuchyně

K poznávání cizích zemí a měst patří také poznávání jejich typických pokrmů. Zavítejte do jedné z útulných restaurací na břehu Ohridského jezera a vychutnejte si některou z místních specialit v romantické atmosféře zapadajícího slunce se sklenkou výborného makedonského vína. Doporučuji ohridského pstruha, který byl uloven přímo v jezeře. Kromě sladkovodních ryb však v restauracích stojí za to ochutnat také tradiční makedonskou kuchyni a balkánské speciality. Vyzkoušejte například makedonské národní jídlo tavče gravče (pečené fazole se zeleninou a kořením), burek (koláč z křehkého těsta plněný sýrem, masem nebo špenátem), skaru (různé druhy masa grilovaném na dřevěném uhlí), pljeskavici (kořeněné placky z mletého masa) či sarmu (závitky z litů vinné révy nebo hlávkového zelí plněné masem a rýží).

 

Přeji krásnou dovolenou!

 

 

 

Makedonský OHRID – perfektní místo na dovolenou u jezera
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *