Letenky na autosalón v Ženevě z Vídně za 1518Kč (cena za obě letenky)

Letenky na autosalón v Ženevě z Vídně za 1518Kč (cena za obě letenky)

Autosalón v Ženevě je velkým svátkem pro všechny fanoušky světa automobilů a letos proběhne v termínu 3. – 13. března. Zatímco levné letenky z Prahy jsou již vyprodány, situace je jiná u odletu z Vídně s EasyJetem. Pro názornost jsem zvolil termín 9. – 10. 3., protože vychází cenově nejvýhodněji, ale za malý příplatek je možných více termínů, vč. prodlouženého víkendu. Kalkulaci dělám pro 4 lidi, protože vám to umožní ušetřit jak na letenkách, tak na ubytování. 

<

Pokud nemáte s individuální turistikou žádné zkušenosti, doporučuji vám k přečtení tento podrobný návod >>

Odlet i přílet bude z dobře dostupné Vídně, kam se nejlépe dostanete s Eurolines nebo Student Agency. Průvodce Vídní naleznete zde >>

Samotné letenky zakupujte na webu EasyJet.com, pokud budete chtít letět v příkladovém termínu, zvolte datum 9. – 10.3. Cena letenek u EasyJetu se skládá ze dvou částí – samotné letenky + poplatku, který se platí pouze jednou za všechny letenky, které zakupujete. Z toho vyplývá, že čím více letenek najednou zakoupíte, tím budou levnější. Je tedy mnohem rozumější, když jeden ze skupiny letenky zakoupí a ostatní mu to zaplatí, než aby si je každý zakupoval sám.

Včetně všech poplatků tedy letenka pro 4 lidi, tam i zpět, vychází na 6071Kč, tedy 1518Kč/osobu.

Cena zahrnuje jedno příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 56 x 45 x 25 cm, včetně držadel a koleček, a jedno malé zavazadlo pod sedačku (kabelku/notebook). Dokoupit můžete zavazadlo odbavené, ale osobně v tom nevidím žádný smysl. Uvedené datum berte pouze příkladově, je vhodné spíš pro lidi, kteří se ze zvědavosti chtějí zaletět na autosalon podívat. Skalní fanoušci budou pravděpodobně potřebovat více času, než přiletět jeden den v 18:15 a druhý den v 15:30 odlétat. I u prodlouženého víkendu se ale budete pohybovat u ceny kolem 2 tisíc za letenku tam i zpět, což je velice rozumné.

Před samotným nákupem letenky si spočítejte celkové náklady, ubytování v Ženevě je drahé a v průběhu autosalónu jsou levné možnosti obvykle již vyprodány. Všechny možnosti na tento termín naleznete zde. Ušetřit můžete právě tím, že vezmete hotel pro 4 lidi.

Další dobrou variantou, jak ušetřit, je využít slevu 494Kč a zajistit si ubytování přes Airbnb. Jde v podstatě ubytování u místních, kteří vám za úplatu poskytnou svůj byt, či dům.

Jak se dostat z letiště?

Autobusové spojení

Spojení mezi Ženevou a letištěm obsluhují autobusové linky č. 5, 10, 23, 28 a 57. Jízda trvá asi 15 minut, výhodou je to, že transfer z letiště je zdarma. Stačí si u výdeje zavazadel z automatu vyzvednout lístek s platností 80 minut.

Vlakové spojení

Alternativou za autobusy je využití vlakové linky. Cesta vlakem na hlavní nádraží zabere asi 6 minut a podobně jako u autobusů lze i zde využít 80 min jízdenek zdarma.

Ubytování v Ženevě

Švýcarská metropole patří mezi nejdražší města v Evropě, což samozřejmě platí i pro ubytování. Při výběru ubytování se proto vyplatí dostatečně dopředu prohlížet internetové srovnávače typu Booking a hledat slevy. Pokud se Vám nepoštěstí, rozumnou nabídku poměru cena/výkon naleznete u řetězce IBIS.

Jak se pohybovat po městě?

Ženeva sice nemá vlastní metro, nalezneme zde však velice propracovanou a moderní síť tramvajových a autobusových linek. Na každé zastávce naleznete displej s aktuálními odjezdy a automaty na jízdenky. Ve městě najdeme 31 autobusových linek a 4 tramvajové linky (12, 14, 15 a 18). Provoz většinou funguje mezi 5:30 a 1:00, některé klíčové linky mají provoz prodloužen až do 3:00. Kromě standardních dopravních prostředků můžete využít i přívozy na Ženevském jezeře, žluté lodě zvané Mouettes uznávají lístky do MHD, vybrat si však můžete z desítek dalších soukromých přepravců.

Turisté ubytovaní v hotelech a hostelech v Ženevě disponují velikou výhodou, kterou je jízdné po dobu pobytu zdarma. Stačí si o jízdenku zažádat na recepci, využívat můžete autobusy, tramvaje, trolejbusy, městské vlaky i žluté lodě Mouettes na Ženevském jezeře.

Cena za jízdenku na 60 minut činí 3,50 CHF, pro krátké cesty do tří zastávek (nebo jedné zastávky při plavbě přívozem) je cena 2,00 CHF. Koupit si můžete i denní jízdenku za 10,60 CHF (od 9:00 dokonce za 8:00 CHF).

Jak ušetřit na pobytu?

Většina muzeí v Ženevě má na své stálé sbírky vstupné zdarma, nebo alespoň vstupné zdarma každou první neděli v měsíci. Turistům je k dispozici také turistická karta Geneva Pass, která nabízí volné vstupné do památek, jízdné veřejnou dopravu, projížďku městským vláčkem, krátkou plavbu po Ženevském jezeře a několik slev na různé aktivity a do restaurací. Kartu můžete zakoupit v turistických centrech, nejvíce se vyplatí vměstnat co nejvíce aktivit do 24 hod karty za 25 CHF, zakoupit ale můžete i 48 hod kartu za 35 CHF či 72 hod kartu za 45 CHF.

Jídlo je v Ženevě velice drahé, pokud chcete ušetřit, nakupujte pouze ve větších obchodních řetězcích. Pokud cestujete automobilem, ještě lepší variantou je sjet na nákup do nedaleké Francie, kde je jídlo i další zboží mnohem levnější.

Památky, které nesmíte vynechat

Jet d´Eau

Vodotrysk nacházející se na břehu Ženevského jezera sloužil původně pouze jako způsob, jak snížit vysoký tlak v potrubí, dnes se však jedná o nejznámější městskou atrakci. Vodotrysk je vidět prakticky z celého města a přímo k až 140 metrů vysokému sloupci vody vede také molo.

Cathédrale St. Pierre

Tato převážně gotická katedrála postavěna v roce 1230 je asi největší atrakcí malebného Starého města. Vstup do katedrály je zdarma, připlatit si pak můžete za výstup do věže, ze které je vidět na celé město i Ženevské jezero.

Place du Bourg de Four

Toto náměstí bývávalo původně středověkou tržnicí, dnes zde najdeme malebné domy z 16. století, galerie, staré hospody i kašnu z 18. století.

Île Rousseau

Nedaleko mostu Pont des Bergues se nachází malý ostrůvek se sochou zdejšího rodáka a osvícenského spisovatele J. J. Rousseaua.

Ženevská muzea

Ženeva nabízí širokou škálu muzeí, nejzajímavější jsou asi Muzeum umění a historie a Přírodovědecké muzeum. Do těchto muzeí je vstupné zdarma.

Palais de Nations

Palác národů je největší kongresové centrum na světě. Tato kolosální budova byla postavena v roce 1936 jako sídlo Společností národů, v její blízkosti nalezneme také malebnou botanickou zahradu.