Languedoc – Rousillion je bývalý region Francie, nacházející se na jejím jihu, na hranici se Španělskem. Českými turisty a cestovními kancelářemi je tato oblast Francie téměř nepolíbená. Když jsem se sem před více než 10 lety vydala poprvé, byla jsem okouzlena zdejší krajinou a i kulturními památkami. Od té doby navštěvuji oblast okolo města Narbonne každý rok. Nejprve jsem sem jezdila s rodiči a často i s kamarády. V současnosti sem jezdím se svým malým synem, který si tuto oblast Francie také zamiloval.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

Na jih Francie se můžete dopravit několika způsoby. Nejrychlejší cesta je letadlem. Levné lety nabízí společnost Ryanair (www.ryanair.com) z Bratislavy do Girony ve Španělsku. Z Girony je to pak na hranici s Francií cca 70 km, tedy 45 min. jízdy po dálnici vedoucí přes Pyreneje. Druhá možností je letět až do vzdálenější Barcelony. Levné lety z Prahy a Vídně do Barcelony nabízí společnost Vueling (www.vueling.com). Výhodou letu do Barcelony je, že do této destinace odlétají letadla z Prahy a Vídně denně, zatímco Ryanair do Girony létá v současnosti pouze dvakrát týdně.

 

Na letišti v Gironě nebo v Barceloně si můžete u místní autopůjčovny zapůjčit auto a jet do Francie autem. Druhou možností je jízda mezinárodním rychlíkem RENFE (http://es.voyages-sncf.com/es/billete-tren/), který Vás například z Girony do Narbonne dopraví velmi pohodlně za cenu 33 až 48 EUR (záleží na času odjezdu) v čase 1 hodina a 20 minut.

 

Další možností je letět s některou z leteckých společností přímo do Francie (Nice nebo Marseille). Nevýhodou jsou ale vyšší ceny letenek do těchto destinací.

 

Na úplný jih Francie se můžete dopravit také autobusem či vlakem. Cesta ale trvá téměř 24 hodin. Pokud zvolíte k přepravě do Francie auto, musíte počítat s poplatky na dálnicích v Německu a ve Francii. Cesta tam i zpět (počítám-li poplatky na dálnici a palivo) vyjde přibližně na 10 tis. Kč. Cestu přes Itálii a Rakousko nedoporučuji, protože je ve srovnání s trasou přes Německo časově náročnější (obě trasy mám osobně několikrát vyzkoušeny).

 

V tomto svém příspěvku bych se ráda zmínila o několika místech, které doporučuji v oblasti Languedoc – Roussilion navštívit. Bezesporu největší atrakcí regionu je středověké opevněné město Carcassonne (1997 zařazeno na seznam kulturních památek UNESCO), které působí jako z pohádky. Dojem trochu kazí velké množství turistů, kteří navštěvují Carcassonne i mimo hlavní sezónu.

 

 

carcassonne

 

Pokud máte rádi přírodu a zvířata, doporučuji navštívit africké safari a zoo v jednom Sigean – Réserve Africaine de Sigean (http://www.reserveafricainesigean.fr). Na výlet si vyčleňte celý den, je tam toho opravdu hodně k vidění. První část prohlídky je formou safari, kdy projíždíte park autem a okolo auta Vám pobíhají lvi, zebry, žirafy a jiná divoká zvířata. Poté následuje pěší prohlídka zoo, kde uvidíte například medvědy, nosorožce, slony a opice.

 

Za návštěvu stojí také romantické rybářské vesnice Bages a Peyriac – de Mer. Mne tyto vesničky okouzlily natolik, že se do nich každoročně vracím… Obě jsou obklopeny étangy (jezery). V Bages je k vidění malinký rybářský přístav (spíše jen pár loděk uvázaných ke kůlům) v tradičním stylu.

 

 

bages

 

V Peyriac – de Mer si můžete udělat téměř hodinovou procházku po dřevěných lávkách vedoucích po jezeře. Lávky jsou sjízdné i s dětským kočárkem (a jsou i bezpečné), mám osobně vyzkoušeno!

 

Kouzelné je také středověké městečko Lagrasse, kterým protéká říčka.

 

Určitě nesmíte zapomenout navštívit francouzské hrady, které kdysi bývaly strážnými hrady na hranici mezi Francií a Španělskem. Můžu doporučit tyto katarské pevnosti ležící na úpatí Pyrenejí, které jsem osobně navštívila, a které mě okouzlily: zřícenina hradu Peyrepertuse z 11. stol. ležící vysoko na horském hřebeni; zbytky hradu Quéribus u vsi Cucugnan (taktéž z 11. stol.) a hrad Puylaurens.

 

Láká-li Vás koupání v moři, vhodná doba k návštěvě toho regionu je od června do září, kdy má moře příjemnou teplotu na koupání.

 

 

sam_4363

 

Malé děti ocení dlouhé čisté pláže s jemným pískem a všudypřítomná dětská hřiště. Plánujete-li spíše poznávat místní kraj, než trávit čas na pláži, vhodná doba na dovolenou je březen až květen nebo pak září. Ostatní měsíce v roce je (zejména při pobřeží) počasí spíše větrné.

 

plaz

 

Jižní Francie je také krajem vína. Romantické jsou projížďky na kole po cyklostezkách vedoucích vinicemi.

 

vinice

 

 

Chcete-li koupit kvalitní víno, zajeďte si přímo do některého z chateau, což je ve zdejším kraji název pro vinařství, ke kterému patří vlastní vinice. Například kousíček od romantického města Gruissan má vlastní vinice a prodej vína slavný francouzský herec Pierre Richard (http://vinspierrerichard.com). Když budete mít štěstí, tak se se slavným hercem třeba i potkáte…

Magdalena S

Languedoc – Rousillion – Díl II.
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!