Kypr

Kypr

Kypr, to je ostrov na pomezí Evropy a Asie, jenž svými přírodními krásami každoročně láká turisty z celého světa. Tyrkysové čisté moře ve spojení s historickými památkami z dob řecké a osmanské nadvlády působí jako magnet na nejednoho cestovatele.

 

<

 

 

Základní informace

Ostrov Kypr je rozdělen na jižní Kyperskou republiku a severní tureckou část. Jižní Kyperská republika je součástí Evropské unie, pro vstup do země si proto vystačíte s platným občanským průkazem. Pokud však plánujete výlety i na sever, je třeba vzít si s sebou platný cestovní pas a počítat s hraničními kontrolami.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 8.6. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie, hasiči i záchranná služba: 199

Na Kypru se využívají především zásuvky typu G jinak používané ve Velké Británii a Irsku. Před cestou nebo přímo na místě tak je třeba zakoupit adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Kypr

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Kypru

Pro dovolenou s dětmi je Kypr vhodná destinace. Úroveň služeb je na velice vysoké úrovni a častým standardem je i program s animátory. Pláže jsou většinou písčité a pro děti ideální.

Mezi nejpopulárnější letoviska pro rodiny s dětmi patří především Ayia Napa, Paphos, Protaras či Cape Greco. Raději se naopak vyhněte turecké části ostrova, která je sice pěkná pro jednodenní výlety, služby jsou však zde podstatně horší.

 

Na Kypr se psem

 

Ubytovací a restaurační zařízení jsou již na turisty beroucí svého čtyřnohého přítele s sebou zvyklí. Počítat však musíte s tím, že na lepších plážích je vstup se psy zakázán. Pro vstup na území Kyperské republiky se psem jsou jinak třeba jen standardní doklady jako dokument o zájmovém chovu a očkování proti vzteklině.

 
Kypr jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

V posledních letech Kypr stále aktivněji láká turisty starší 55 let. Díky tomu se na ostrově stále zlepšuje kvalita služeb. Kromě toho se zde také nachází řada krásných pláží i unikátních historických měst, není tedy důvod, proč si Kypr jako destinace pro relax nevybrat.

 

Nákupy na Kypru

Z Kypru si turisté možná trochu překvapivě často odvážejí brýle, které jsou zde velice levné. Jinak je však většina zboží dovážena z pevniny, takže ceny jsou zhruba na stejné, možná vyšší úrovni než v České republice. Obchodní centra naleznete především ve velkých městech typu Larnaka, Limassol či Nikosie.

Otevírací doba obchodů většinou začíná již kolem 6:00 a končí v mezi 19:00 až 19:30, o nedělích má většina obchodů zavřeno.

 

Noční život na Kypru

Kypr rozhodně patří mezi jedno z nejživějších míst ve Středozemí. Noční kluby a diskotéky se nacházejí převážně na jižním pobřeží kolem letovisek jako Ayia Napa, Protaras, Limassol či Larnaca. Mezi mladými lidmi je pak nejoblíbenější jihozápadní město Paphos.

 

Ubytování na Kypru

Pobřeží Kypru je plné hotelů a apartmánových domů, naopak hostely na Kypru téměř nenajdete. Ceny za ubytování jsou poměrně přívětivé, apartmán pro dva se na začátku sezony dá sehnat i za 700 Kč na noc. Nabídka ubytování je široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Ještě lepší ceny můžete sehnat od soukromníků, kteří pronajímají pokoje či celé apartmány na Airbnb. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Zajímavá místa pro výlety na Kypru

Famagusta

Famagusta je město v turecké severní části Kypru. Ve středověku se jednalo o velice důležitou obchodní trasu a z tohoto období tak pochází většina historických památek, včetně citadely a paláce Provveditore. Po obsazení města Turky byly nicméně nejvýznamnější kostely přestaveny na mešity, a právě mešity Sinan Paša a Lala Mustafa Paša jsou dnes nejoblíbenějšími turistickými atrakcemi.

 

Kyrenia

Kyrenia je přístavní město v severní části ostrova. Nedaleko města se nacházejí křižácké hrady Kantara a St. Hilarion. Mimo jiné je zajímavá i přístavní benátská pevnost, ve které se dnes nachází námořní muzeum. V něm se mimo jiné nachází jedna z nejstarších dochovaných lodí, pocházející až ze 4. století před naším letopočtem.

 

Salamis

Na východě ostrova se nachází města Salamis, jež je význačné až 3 000 let starými řeckými stavbami. Velice zachovalé je především tamní řecké divadlo, za prohlídku ale stojí i zřícené chrámy a promenády.

 

Nikósie

Nikósie je hlavní a zároveň největší město ostrova. Město se nachází přímo na hranici mezi jižním a severním Kyprem. V Nikósii se nachází slavné Muzeum Kypru s cennými antickými a byzantskými artefakty. Mezi historickými památkami jsou potom nejzajímavější benátské hradby, mešita Selimiye, komplex Buyuk Han či akvadukt.

 

Paphos

Paphos je historické město na jižním pobřeží ostrova. V Paphosu se nachází malebný přístav se středověkým strážným hradem. Velice zajímavý je také odeonský amfiteátr postavěný ve 2. století před naším letopočtem. Paphos proslul také zachovalými katakombami či sloupem, kde byl bičován Svatý Pavel.

 

Klášter Kykkos

Kykkos je jeden z nejvíce zdobených klášterů na ostrově. Stavba se ukrývá ve vnitrozemním pohoří Troodos v panenské přírodě. Mezi největší atrakce kláštera patří převážně zlatá mozaika s podobiznou Panny Marie.

 

Larnaca

Larnaca je přístav na jihu Kypru, jenž zažil rozkvět během dob Osmanské nadvlády. Nachází se zde proto zajímavá mešita Hala Sultan Tekke s katakombami, osmanská pevnost ze 17. století či unikátní turecký vodovod již z roku 1745. Mezi nejstarší památky pak patří kostely sv. Lazara a Panhagia Angeloktistos z 11. století.

 

Bellapais

Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí severního Kypru je městečko Bellapais. To je plné malebných domečků v ostrovním stylu. Největším tahákem je však tamní augustiniánské opatství, proslavené spisovatelem Lawrencem Durrelem.

 
Tipy na jednodenní výlety po Kypru

  • 1.Den – Famagusta a Kyrenia

V tomto výletě zavítáme do severní turecké části Kypru. Za půl dne si lze projít hlavní turistické atrakce města Famagusta. Určitě si prohlídněte mešitu Lala Mustafa Paša, palác Provveditore a hradby městské citadely. Odpoledne následuje přesun do přístavního městečka Kyrenia. Zde stojí za vidění benátská pevnost a námořní muzeum. Pokud budete rychlí, stihnete večer ještě výlet ke gotickému opatství Bellapais.

 

  • 2.Den – Salamis a opatství Bellapais

Stopy po starověkých civilizacích naleznete na východě ostrova ve městě Salamis. Město je poměrně malé, za dopoledne si tak pohodlně stihnete projít uličky s ruinami domů a chrámů, nebo třeba velice zachovalé řecké divadlo. Další historické památky si budete moci užívat po cca hodinovém přejezdu směrem k vesnici Bellapais. Ta je proslavená především nádherným augustiniánským opatstvím s typickými oblouky a všudypřítomnými cypřiši.

 

  • 3.Den – Nikósie a blízké horské vesnice

Větší část dne vám jistě zabere výlet do vnitrozemského města Nikósie. Minimálně dvě hodiny si rezervujte pro návštěvu Muzea Kypru, kde se dozvíte mnoho o bohaté historii ostrova. Mezi nejvýznamnější historické památky, které lze stihnout obejít potom patří určitě mešita Selimiye, Nikosijský akvadukt, katedrála sv. Jana a Staré město obecně. Od ruchu města si pak můžete odpočinout večerním výletem do vinařské vesničky Omodhos s 

ortodoxním klášterem Sv. Kříže.

 

  • 4.Den – Paphos a okolí

Co se jižní části ostrova týče, nejzajímavějším městem je zřejmě Paphos. Zhruba dvě hodiny vám zabere procházka přístavem s prohlídkou hradu, ještě před obědem pak stihnete i katakomby a kostel Chrysopolitissa. Po obědě se pak můžete vydat k amfiteátru, odkud následuje přejezd do města Kurion.  V Kurionu se totiž nachází zřícenina paláce a řecko-římské divadlo. Cestou zpět se ještě můžete zastavit u Petra Tou Romiou. Právě na tomto místě se totiž dle legend z mořské pěny zrodila bohyně Afrodita.

 

  • 5.Den – pohoří Troodos a klášter Kykkos

Pokud jste znavení všudypřítomnými turisty na pobřeží a v historických městech, zamiřte do vnitrozemního pohoří Troodos. To je specifické subtropickou florou a pěkným výhledem až k moři. Túru můžete nasměrovat i k majestátnímu klášteru Kykkos schovanému uprostřed nedotčené přírody. Večer pak můžete zakončit ve vinařské vesničce Lania, který je krom vína vyhlášená ještě nádhernou květinovou výzdobou na každém kroku.

 

  • 6.Den – Hrady Buffavento a Sv. Hilarion

V turecké části ostrova na severním pobřeží se nachází několik velice zajímavých a prastarých hradů. Nejvýchodněji se nachází byzantský hrad Buffavento. Ten byl postaven vysoko na kopci, počítejte tak že i s náročnější cestou k hradu bude prohlídka trvat alespoň 2 hodiny. Jen kousek jízdy na západ se poté nachází ještě větší středověký hrad Sv. Hilarion. Ten je opět postaven vysoko na skalnatém vrchu tak, aby z něj byl co nejlepší výhled do okolí. Areál hradu je opravdu rozsáhlý a vyhraňte si tak na prohlídku celé odpoledne. Zajímavostí je, že se tímto hradem nechalo inspirovat studio Disney v známé pohádce o Sněhurce.

 

Pláže a koupání na Kypru

 

Kypr je bohatý na oblázkové i písečné pláže. Písečné pláže se nacházejí převážně kolem oblasti Ayia Napa a města Protaras. Tu nejlepší kombinaci písečných a oblázkových pláží pak najdete na pobřeží Coral Bay u města Paphos, kde byla dle pověsti stvořena bohyně Afrodita.

Dlouhé pláže se sice nacházejí i kolem větších měst jako Larnaca či Limassol, zdaleka však nejsou tak čisté a pěkné jako ve výše zmíněných letoviscích. Poměrně pěkné pláže pak najdete i kolem severokyperského města Famagusta, kam je však lepší dojíždět z jižní části ostrova na jednodenní výlety.

 

Doprava na Kypru

 

Z mezinárodního letiště v Larnace se do okolí nejlépe dostanete autobusy společnosti Kapnos. Do Nikósie vyjde jízdenka na 7€, okolní letoviska pak stojí kolem 4€.

Veřejná doprava v Kyperské republice funguje spíše ve větších městech a navíc ne příliš spolehlivě. Většina autobusových linek totiž končí provoz již po šesté hodině večerní, o víkendech je pak problém s dopravou během celého odpoledne. Na severu je poté autobusová doprava podstatně hustší a z Lefkosie se tak dostanete pohodlně do všech turisticky atraktivních oblastí za ceny do 7€.

Celý ostrov nejlépe poznáte, pokud si zajistíte automobil v tamní půjčovně. Ceny sice začínají na 35€ na den, pokud však chcete za rozumnou dobu procestovat co největší plochu, vyplatí se to. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Počasí na Kypru

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Kypru je velice deštivé, v průměru prší každý třetí den. Teploty moře na Kypru se pohybují kolem slušných 19°C, teplota vzduchu ve stínu činí přes den 10 až 19°C.

Počasí v lednu na Kypru je podobně deštivé a trochu chladnější než v prosinci. Teploty vzduchu v průměru klesají na 13°C a moře má kolem 18°C.

V únoru pomalu ubývá srážek, teplota vzduchu v únoru se však stále pohybuje kolem 13°C a moře má cca 17°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Kypru je již mírně teplejší. Teploty vzduchu se pohybují od ranních 9°C po odpoledních příjemných 19°C. Srážky sice nejsou tak časté jako v zimě, stále ale musíte počítat s kratšími, ale intenzivnějšími přeháňkami.

Dubnové počasí na Kypru je opět o něco méně deštivé a o trochu teplejší. Teploty dosahují ve stínu v průměru 17°C a moře má kolem 18°C. Otužilci se tak již pomalu mohou smočit v moři.

V květnu je již počasí na Kypru velice slunné a s minimem srážek. Teploty vzduchu se pohybují mezi 15 a 24°C. Pokud nejste vyloženě zimomřiví, můžete se již i koupat v moři, jehož teplota v květnu činí v průměru 20°C.

 

Počasí v létě

Červen je v porovnání s květnem značně teplejší. Teploty vzduchu mají v průměru 23°C, moře má pak velice příjemných 24°C. Jedná se tak o skvělé období pro letní dovolenou těsně před největším přívalem turistů.

Červenec a srpen na Kypru jsou dva nejsušší, nejteplejší a nejslunnější měsíce v roce. Počasí v červenci na Kypru je typické teplotami mezi 20 a 30°C. Teplota moře v červenci na Kypru má velice příjemných 26°C

V srpnu je počasí na Kypru podobně teplé, teploty vzduchu stejně jako moře dosahují v průměru 27°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Kypru zůstává stále velice teplé a ideální ke koupání v moři bez věších davů turistů. Teploty vzduchu se pohybují v průměru kolem 24°C. Teplota moře má pak stále skvělých 26°C. Na poměry Středozemí je pak také počasí na Kypru v září poměrně chudé na srážky.

Dobré podmínky pro koupání v moři nabízí i počasí v říjnu. Říjnové počasí na Kypru je sice deštivější než v září, teploty vzduchu i moře však v průměru klesají pouze o 2 až 3°C, takže zejména na začátku měsíce se můžete dočkat pěkného počasí.

Počasí na Kypru v listopadu je již o poznání deštivější. Teploty vzduchu v listopadu se pohybují v průměru kolem 18°C a teplota moře činí stále příjemných 22°C. Teplých a slunných dní vhodných ke koupání je tak již poskrovnu.

 

Aktuální počasí na Kypru naleznete zde.

Předpověď počasí na Kypru na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Kypr

Kypr je typickým příkladem destinace, kam lze velice levně vycestovat především na last minute s cestovní kanceláří. Pokud však volíte cestu na vlastní pěst, můžete se za přijatelnou sumu dostat na Kypr z nedalekých polských a německých letišť.

Letiště v Larnace je využívané nízkonákladovým Wizzairem, který odsud provozuje přímé lety do Katovic a Varšavy. Zpáteční letenku na začátku sezony přitom můžete pořídit i pod 3000 Kč. Zhruba o 20% dráže pak vycházejí lety s EasyJetem z Berlína. Lety z Prahy obsluhuje řecký Aegean s pohodlnými přestupy v Athénách. Ceny za odlety z Prahy na začátku léta začínají na 4000 Kč, výjimkou však nejsou ani promo akce.

Pro sledování levných letenek na Kypr můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé turistické oblasti na Kypru

Argaka

Argaka je letovisko na západním pobřeží ostrova. Nachází se zde několik pěkných písečných a oblázkových pláží v těsné blízkosti zelených hájů vnitrozemního pohoří.

Ayia Napa

Ayia Napa je jedno z nejkrásnějších letovisek na východě Kypru. Ayia Napa je považována za centru nočního ruchu v širokém okolí a láká turisty na dlouhou písčitou pláž a nedaleký přírodní park Cavo Greco.

Ayia Marina

Ayia Marina je letovisko na jihovýchodním břehu Kypru. Ve městě se nachází dlouhá písečná pláž, která je však zároveň často přeplněná.

Ayia Thekla

Ayia Thekla je pěkné letovisko na východním břehu ostrova. Nachází se zde dlouhé písečné pláže, na kterých jsou velice často pořádány svatby.

Bellapais

Bellapais je vesnička s rozlehlým augustiniánským opatstvím na severu ostrova.

Buffavento

Buffavento je středověký hrad na severu ostrova. Hrad je postaven na kopci, takže z cimbuří je nádherný výhled na moře.

Cape Greco

Cape Greco je nejvýchodnější oblast Kyperské republiky. Nacházejí se zde nádherné skalnaté pláže, které vybízejí ke šnorchlování.

Famagusta

Famagusta je město v severní turecké části ostrova. Nachází se zde veliký přístav a několik vzácných historických památek včetně dvou velkých mešit.

Kinousa

Kinousa je oblast na západní části ostrova nedaleko letoviska Argaka. V této oblasti se nacházejí luxusní hotely a vily, jejichž hosté zde nacházejí větší klid než na přeplněném pobřeží.

Kiti

Kiti je obec nacházející se nedaleko města Larnaca. Oblast je známá především díky starobylému kostelu Panagia Angeloktisti.

Klášter Kykkos

Kykkos je monumentální klášter ukrytý v lesích ve vnitrozemí ostrova. Uvnitř kláštera se nacházejí zajímavé mozaiky a zlaté ikony s Pannou Marií.

Kurion

Kurion je historické město, kde lze obdivovat původní antické stavby. Mezi nejimpozantnější budovy v Kurionu patří bezesporu zachovalé řecko-římské divadlo.

Kyrenia

Kyrenia je severokyperské město, v němž se nachází malebný přístav s benátskou pevností. V té se aktuálně nachází námořní muzeum s nejstarším nalezeným lodním vrakem.

Larnaca

Larnaka je významný přístav na jihu ostrova, jenž zažil rozkvět během osmanské okupace ostrova. Najdeme zde proto mešitu Hala Sultan Tekke nebo osmanskou pevnost ze 17. století.

Latchi

Latchi je letovisko na západě ostrova. Nachází se zde pěkná písečná pláž, kterou lemuje promenáda s palmami.

Limassol

Druhé největší město ostrova turisty láká především na své antické památky a templářským hradem.

Makenzy

Makenzy je letovisko s dlouhou písečnou pláží, která se proslavila především tím, že jen kousek nad ní prolétávají přistávající dopravní letadla.

Maroni

Maroni je květinami bohatě zdobené městečko na jihu ostrova. Nachází se zde také písečná pláž, která sice neurazí, ale zrovna tak neohromí.

Mazatos

Mazatos je luxusní lázeňské město plné přepychových vil. Nachází se zde také velbloudí park, kde se děti mohou svézt na velbloudu, nebo zblízka pozorovat pštrosy.

Morphou

Morphou je severokyperské město typické tureckou atmosférou. Ve městě se nachází velké tržiště a byzantský klášter Sv. Mamas.

Neo Chorio

Neo Chorio je městečko nedaleko západní části pobřeží zvané Afroditiny lázně. Nedaleko města se tak nachází krásné skalnaté pobřeží, které je velice vhodné pro šnorchlování.

Nikósie

Nikósie je největší a také hlavní město ostrova. Nachází se zde zajímavé archeologické muzeum, akvadukt a několik pěkných kostelů i mešit.

Omodos

Omodos je vinařské městečko na úpatí pohoří Troodos. Město je typické bílými domky a úzkými uličkami, každý srpen se zde navíc koná festival vína.

Oroklini

Oroklini je město na východním pobřeží nedaleko Larnaky. Nachází se zde solidní písečná pláž s lehátky, nedaleko města se pak nacházejí chráněná slaná jezera.

Paphos

Paphos je jedno z nejvyhlášenějších přímořských letovisek na ostrově. Mimo jiné se v tomto jihokyperském městě nachází také velice zachovalé divadlo a středověký přístavní hrad.

Pervolia

Město Pervolia nacházející se nedaleko Larnaky je bývalá residence středověké smetánky. Dnes město táhne především na byzantský kostel a dlouhou písčitou pláž.

Petra Tou Romiou

Petra Tou Romiou je skála, u niž byla dle legend z mořské pěny stvořena bohyně lásky a krásy Afrodita.

Peyia

Peyia je malebné městečko plné palem nacházející se na západním pobřeží nedaleko Paphosu.

Protaras

Protaras je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na Kypru. Nachází se tady pláž označovaná jako Fig tree, která je často považovaná za nejkrásnější pláž na Kypru.

Rizokarpaso

Rizokarpaso je historické město na poloostrově v severovýchodní části Kypru. Nachází se zde pompézní kostel Ayios Synesios a mešita Dipkarpaz.

Salamis

Salamis je historické město na východě ostrova, proslavené především pozůstatky z řeckého osídlení na přelomu letopočtu.

Sv. Hilarion

Sv. Hilarion je jeden z nejznámějších strážných hradů na severním pobřeží. Hrad byl postaven ve středověku s cílem odrazit útoky z moře, z kopce na kterém se hrad nachází je proto skvělý výhled na moře i ostrov.

Tala

Tala je malebné skalnaté městečko na západní straně ostrova. Město je plné zeleně a nacházejí se zde luxusní vily a apartmány.

Tersefanou

Tersefanou je vnitrozemní město nedaleko Larnaky. Nachází se zde několik hotelů, a turisté se tak zde často ubytují a dojíždějí na nedaleké pláže.

Troodos

Troodos je vnitrozemní pohoří, vyhledávané pro tyrkysová horská jezera a vysoké vodopády.

Zygi

Zygi je přístavní město na jižním pobřeží Kypru. Zájmu médií se město dostalo především v roce 2011 po explozi v námořní základně.

Jazyk a pár základních frází

 

Úředním jazykem Kyperské republiky je řečtina, místní vša

k mluví trochu odlišným dialektem. Díky britské koloniální činnosti se však na jižní části ostrova lze pohodlně domluvit anglicky, v letoviscích pak i německy. Nápisy a brožury jsou v současné době psané i latinkou.

V severní turecké části ostrova je úředním jazykem Turečtina, v turistických oblastech se však opět domluvíte i anglicky.

Základní fráze z kyperské řečtiny (přepsáno do fonetiky):

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?