Kréta

Kréta

Kréta je ostrov s křišťálově čistým mořem a dlouhými písečnými a oblázkovými plážemi. Kromě koupání však největší řecký ostrov nabízí i nepřeberné množství historických památek. Právě zde totiž vznikaly starověké Krétské a Minojské civilizace, a právě zde vznikla pověst o bájném Minotauru.

<

Základní informace

Ostrov Kréta je součástí Řecka, pro vstup na jeho území si proto vystačíte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 16.6. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

V drtivé většině případů se na Krétě setkáte s našimi zásuvkami na 220V. Některé starší komplexy nicméně využívají i jiné typy zásuvek, před cestou se tak raději obraťte na ubytovací zařízení nebo cestovní kancelář.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Krétu

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Krétě

Co se týče úrovně služeb a bezpečnosti, není Krétě co vytknout. Co se pláží týče, pro děti nejlepší najdete buď západně od Rethymna, nebo zase na jihozápadě ostrova. Na severním pobřeží je velice oblíbená oblast od Skalety po Malia s jednou velkou písečnou pláží, ale také davy turistů.

Na jihu je velice populární například oblast Elafonisi, kde se nachází velice mělká písečná pláž spojující pevninu s mysem Elafonisi. Vyhledávaná je také oblast Vai, která sice nabízí dobré podmínky, ale budete muset počítat s nekonečnými zástupy turistů.

 

Dovolená na Krétě se psem

 

Kréta nepatří mezi místa, kde byste se psím mazlíčkem mohli cítit příjemně. Důvod je zajímavý, místní totiž od pradávna věří v to, že se do psů převtělují Turci, které Kréťané bytostně nesnáší. S příchodem turistů tyto špatné nálady sice pomalu mizí, stejně však můžete mít problémy s ubytováním nebo v restauracích. Ve městech je poté mít psa neustále na vodítku a na většině pláží platí zákaz vstupu se psy.

 

Kréta jako místo pro klidnou dovolenou pro seniory

Pro klidnou dovolenou u moře je Kréta skvělou volbou. Obecně jsou vhodnější jižní letoviska s písečnými plážemi, klidnějším mořem a lepším přístupem k vodě. Kromě skvělého koupání si navíc na Krétě můžete užít četné historické památky. Podobně jako v ostatních případech lze doporučit převážně oblast západně od Rethymna a jihozápadní pobřeží.

 

Noční život na Krétě

Kréta sice nepatří mezi ty naprosto nejživější ostrovy Středomoří, pestrý noční život si však užijete i zde. Tradičnější řecké hospody a vinárny naleznete převážně v přístavních městech Chania a Rethymno. Pokud toužíte po klasických diskotékách či nočních klubech, vydejte se do oblasti mezi obcemi Malia a Elounda, kde se nacházejí zábavní podniky mířící na západoevropské turisty.

 

Co lze na Krétě výhodně nakoupit

 

Co se týče značkových obchodů a větších řetězců s módou a oblečením, nepořídíte na Krétě nic výrazně levněji než u nás. Na Krétě se však střetává východ se západem, můžete si tedy jako suvenýr přivést orientální koření, koberce, nebo třeba výrobky z kůže.

Otevírací doba větších obchodů se na Krétě pohybuje standardně od 9 do 21 hodin. O nedělích mívá mnoho obchodů zavřeno, neplatí to ale pro úplně všechny supermarkety.

 

Ubytování na Krétě

 

Především na severozápadním a jihozápadním pobřeží se nacházejí dlouhé řady hotelů a apartmánových domů. Hostelů zde sice naleznete minimum, nejlevnější hotely však začínají na 500 Kč pro dva na noc. Za pěkný apartmán pro dva na kraji sezony pak zaplatíte cca 800 Kč na noc. Nabídka ubytování na Krétě je extrémně široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak služba Airbnb, přes kterou si můžete pronajmout apartmán či pouhý pokoj od soukromníků, a to většinou za ještě nižší ceny.Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 
Tipy na zajímavá místa pro výlety

 

Palác Knóssos

Archeologický areál v Knóssu je nejcennější historickou pamětihodností Kréty. Nachází se zde totiž 4000 let starý palác a několik dalších staveb vybudovaných významnou Minojskou civilizací. Právě zde se dle řeckých bájí proháněl mytický Minotaurus.

 

Heraklion

Hlavní město ostrova bylo během středověku známo jako nejdůležitější tržiště s otroky ve Středozemí. Díky strategickému významu byla proto ve městě postavena monumentální benátská pevnost a rozsáhlé hradby. Mimo opevnění je město zajímavé také pravoslavnou katedrálou a několika archeologickými muzei.

 

Ostrov Chrissi

Nedaleko Kréty se nachází malebný ostrůvek Chrissi, na který se lze dostat přívozem z Heraklionu či Larapetry. Ostrov je oblíbený pro svojí nedotčenou přírodu plnou cedrů a bílých pláží s tyrkysovou vodou, ve které bují pestrobarevný mořský život.

 

Soutěska Samaria

Samaria je horská vesnička v pohoří Lefka Ori, po které byla pojmenována horská soutěska, jež je místními hrdě považována za nejdelší soutěsku v Evropě. Kaňon je pro turisty otevřen od května do října a nabízí unikátní exkurzi subtropickou horskou krajinou.

 

Ostrov Spinaloga

Nedaleko severního městečka Agios Nikolaos se nachází malý ostrůvek Spinaloga. Na něm se nachází mohutná benátská pevnost z roku 1579, jež dlouhá léta bránila ostrov proti Turkům. Později se pevnost a celý ostrov stala kolonií pro malomocné.

 

Pevnost Gramvousa

Gramvousa je ostrov na severozápadě Kréty, jenž byl ve středověku útočištěm pirátů. Poté zde však byla postavena mohutná benátská pevnost, která střeží jeho břehy dodnes. Kromě pevnosti je oblast ostrova vyhlášená také bohatým podmořským životem, který vyhledávají příznivci potápění.

 

Rethymno

Rethymno je malebné přístavní městečko na severu Kréty. Nachází se zde pro Krétu typická mohutná benátská pevnost Fortezza. Kromě pevnosti se ve městě nachází několik historických muzeí a malebné náměstí s kašnou Arimondi, ze kterého vedou úzké křivolaké uličky.

 

Chania

Benátky východu – tak bývá často označováno přístavní město Chania. Kromě nádechu města na laguně má Chania s Benátkami společné i to, že většina tamních budov je stavěna právě v benátském stylu. Kromě malebného přístavu s pevností se ve městě nachází také gotický chrám sv. Františka, Archeologické muzeum v pevnosti Firkas či původní Janičářskou baštu z dob osmanské nadvlády.

 

 

Pevnost Frangokastello

Frangokastello je jednou z největších a nejstarších benátských pevností na Krétě, pevnost byla totiž vybudována již v roce 1371. S pevností se pojí i zajímavá legenda, v květnu roku 1828 zde došlo k tragické bitvě, při které Turci vyvraždili strážce pevnost a pohřbili je pod hradbami. Každoročně se poté v květnu mrtvé duše vydávají na pouť kolem pevnosti, což vám odpřísáhne nejeden místní.

Zajímavé je to, že na pověsti je přeci jen trochu pravdy. Právě v květnu zde shodou okolností vzniká zrcadlení vzduchu nad Libyjským mořem, které se na pevnině jeví opravdu mysteriozně.

 

Několik tipů na jednodenní výlety po Krétě

 

  • 1.Den – Soutěska Samaria

Celodenní výlet nejdelší soutěskou v Evropě započneme ve vesničce Omalos. Pomalu z horské krajiny z výšky 1200 metrů nad mořem budete sestupovat soutěskou dolů skrze kapličky a kostelíky k opuštění vesnici Samaria. Právě od Samarie se soutěska začíná značně zužovat, nejužší bod soutěsky Iron Gate je široký pouhé 3 metry.

 

  • 2.Den – Knóssos a Heraklion

Další jednodenní výlet začíná v archeologickém parku Knóssos. Zde můžete poznat osudy Minojské civilizace a prozkoumat 4000 let starý palác a okolní budovy. Expozice je poměrně rozsáhlá, větší část dne proto strávíte právě zde. Na odpoledne poté můžete přejet do nedalekého Heraklionu. Zde nesmíte vynechat návštěvu Archeologického muzea. Během podvečera si poté stojí za to projít podél městských hradeb k přístavu a pevnosti.

 

 

  • 3.Den – Kissamos a ostrov Gramvousa

Výlet po krásách západního pobřeží začneme ve městě Kissamos. Za dopoledne si v tomto přístavním městečku stihnete projít rotundu Michael Archangelos a Benátský palác s muzeem. Po obědě následuje přesun do nedalekého městečka Trachilos, ze kterého jezdí lodě směr Gramvousa. Zde se můžete pokochat mohutnou pevností, pokud si s sebou vezmete plavky, můžete se navíc po návštěvě pevnosti v křišťálově čistých vodách ostrova.

 

  • 4.Den – Rethymno a pevnost Frangokastello

Další dopolední výlet začneme na jižním pobřeží u pevnosti Fragokastello nedaleko města Patsianos. Prohlídka prastaré pevnosti zabere asi 2 hodiny, směle se proto můžete ještě před poledne vydat severně směrem Rethymno. Největším lákadlem Rethymna je jednoznačně pevnost Fortezza, ve zbytku dne si však pohodlně stihnete projít celé město včetně Archeologického muzea či náměstí s kašnou Arimondi.

 

  • 5.Den – Chania a ruiny města Aptera

Prohlídka Benátek východu zabere větší část dne. V klidu si stihnete projít pevnost Firkas s muzeem, Archeologické muzeum či kostel sv. Františka. Nejvíce však stejně oceníte unikátní atmosféru přístavního města plného křivolakých uliček a barevných fasád. Na pozdní odpoledne poté můžete s výletem pokračovat na východ do nedalekého městečka Aptera. Zde najdete 3000 let staré ruiny včetně strážní věže, chrámu a lázní.

 

Pláže a koupání na Krétě

Co se pláží týče, lze považovat Krétu za takový řecký klenot. Celkem 97 ze 430 řeckých pláží oceněných Modrou vlajkou totiž najdete právě zde. Nejlepší písečné pláže najdete západně od Rethymna nebo na jihu ostrova, moře na severním pobřeží není tak klidné a pláže jsou zde spíše oblázkové.

Nejvěhlasnější pláží je Elafonissi na jihozápadě ostrova. Nedaleko ní se nachází podobně slavná Falassarna. V okolí města Chania je vyhledávána pláž Georgioupoli či Stavros. Na samotném jihu ostrova se nacházejí další oblíbené pláže jako Frangokostello. Plakias či Preveli.

 

 

 

Počasí na Krétě

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Krétě je velice deštivé s pro prohlížení památek příjemnými teplotami mezi 10 a 17°C.

Lednové počasí na Krétě je také deštivé, převažují však časté, ale krátké přeháňky. Oproti prosinci je poté trochu chladněji, teploty se v průměru pohybují kolem 11°C.

Počasí v únoru na Krétě je zrovna tak deštivé jako v lednu. Teploty mírně stoupají na průměrných 12°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Krétě je ještě stále velice deštivé, oproti začátku roku ale srážek lehce ubývá. Teploty vzduchu se pohybují mezi 10 a 17°C, teplota moře se pak pohybuje kolem 15°C a na koupání tak počasí stále není vhodné.

V dubnu je počasí na Krétě značně teplejší, přes den se teploty vzduchu pohybují mezi 12 a 20°C. Zároveň podstatně ubývá srážek, s teplotami moře kolem 17°C se však do moře opováží vstoupit spíše otužilejší povahy.

Počasí v květnu na Krétě je již velice příjemné s teplotami vzduchu mezi 15 a 24°C. Teplota moře se pohybuje kolem 19°C, takže lze vyrazit i na dovolenou vyloženě k moři.

 

Počasí v létě

Červen na Krétě je velice slunný a suchý. Teploty vzduchu se pohybují mezi 18 a 28°C, teplota vody v červnu na Krétě se pohybuje kolem příjemných 22°C.

Počasí v červenci na Krétě je s průměrnou teplotou 26°C nejteplejší v roce. Moře vyhřáté na 24°C je ideální, a proto také láká velké množství turistů.

Prakticky stejně lze charakterizovat i počasí na Krétě v srpnu. Také srpnové teploty se pohybují kolem 26°C, moře se pak vyhřeje na roční průměrné maximum 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Krétě zůstává velice teplé a suché. Průměrná teplota vzduchu i moře shodně dosahují 24°C, takže září umožní perfektní koupání v moři bez větších davů turistů.

V říjnu opět začíná deštivé období trvající až do března. Teplota jsou však stále příjemné a pohybují se kolem 23°C. Vzhledem k teplotě moře držící se stále na 22°C tak lze i v říjnu najít nejeden den, kdy je možné se vykoupat v moři.

Počasí v listopadu na Krétě je tradičně velice deštivé. Teploty vzduchu v listopadu se pohybují mezi 13 a 21°C, voda má kolem 20°C. S trochou štěstí na počasí se proto i v listopadu dá smočit v moři.

 

Aktuální počasí na Krétě naleznete zde.

Předpověď počasí na Krétě na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava na Krétě

Co se veřejné dopravy týče, z letiště v Heraklionu se lze do města dostat linkou č. 78. Několik autobusových linek poté jezdí i do nedalekých měst Chania a Rethymno. Mezi letištěm Chania a samotným městem poté každých 30 až 60 minut pendluje shuttle bus.

Mezi většími městy funguje poměrně dobré propojení díky levným a spolehlivým autobusovým linkám. Mezi městy typu Heraklion, Chania či Rethymno jezdí autobusy co 30 minut. Do menších měst však jezdí autobusy většinou pouze ráno a večer tak, aby přepravily děti z a do školy. Pokud tak budete chtít v rozumném intervalu objet větší část ostrova, vyplatí se půjčit si auto v půjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Krétu

 

Na Krétě se nacházejí dvě velká letiště – Chania a Heraklion, na které se lze poměrně levně a pohodlně dostat i přímo z České republiky. Přímé lety mezi Heraklionem a Prahou totiž obsluhuje Aegean Airlines, se kterými lze na kraji sezony pořídit zpáteční letenky pod 3000 Kč. Alternativou jak se levně dostat do Heraklionu je poté odlet z nedalekého Lipska s Condor Airlines.

Pokud jste z Moravy, pravděpodobně vám přijde vhod také to, že na letiště Chania létá nízkonákladový Ryanair z polské Vratislavy, a to i za ceny pod 2500 Kč na kraji sezony. Pro sledování levných letenek na Krétu můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé turistické oblasti na Krétě

 

Adelianos Kampos

Adelianos Kampos je městečko na severním pobřeží nedaleko Rethymna. Bývalá rybářská obec se proměnila v rušné letovisko s dlouhou písečnou pláží a množstvím barů a hospod.

 

Agia Marina

Agia Marina je příkladem turistického městečka s kompletním vybavením včetně písečné pláže, bank, nemocnic a obchodů. Možnosti pro pěkné koupání zde dozajista naleznete, tradiční řecké atmosféry je zde však poskrovnu.

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je luxusní letní středisko v oblasti příznačně nazvané Záliv bohatých. Památek zde moc nenaleznete, za to krásných pláží i barů je zde dostatek.

 

Achlia

Achlia je malá přímořská oblast s několika penziony, kterou lemuje skalnaté pobřeží s občasnými písečnými plážemi.

 

Almyrida

Almyrida je malá přímořská oblast plná barů a klubů. Nachází se zde pěkná písečná pláž Mediterraneau.

 

Analipsi

Analipsi je klasické přímořské letovisko s písečnou pláží. Především pro rodiny s dětmi je pak lákadlem i nedaleký vodní park StarBeach WaterPark.

 

Anissaras

Anissaras je velice rušné letovisko nedaleko Analipsi. V blízkém okolí se proto nachází park StarBeach WaterPark.

 

Damnoni

Damnoni je poměrně klidné letovisko nacházející se 30km jižně od Rethymna. Nachází se zde skalnaté i písečné pláže lemované borovými háji.

 

Fodele

Fodele je městečko západně od Heraklionu, které proslulo pěstováním pomerančů i jako rodiště slavného malíře El Greca. Zhruba 5 km severně se nachází také stejnojmenný přímořský resort.

 

Georgioupoli

Georgioupoli je přímořské městečko plné zeleně a kolonád nacházející se nedaleko Bílých hor.

 

Gerani

Gerani je jedno z mála městeček, které si i po turistickém boomu částečně zachovali tradiční atmosféru. V okolí tohoto luxusního letoviska se nacházejí typické venkovské obce jako Modi či Loutraki.

 

Gramvousa

Gramvousa je ostrov na severozápadním cípu Kréty. Nachází se zde mohutná pevnost a pěkné pláže ideální pro potápění či šnorchlování.

 

Heraklion

Heraklion je hlavní a největší město ostrova. Nachází se zde slavné Archeologické muzeum s vykopávkami z nedalekého areálu v Knóssu.

 

Hersonissos

Hersonissos je jedno z nejstarších turistických letovisek na Krétě. Kromě dlouhých skalnatých a písečných pláží se zde nachází také skanzen tradiční lidové architektury Lychnostatis.

 

Chania

Chania je malebné městečko na severním pobřeží. Pro svou propojenost s mořem a stavby v benátském stylu bývá Chania často nazývána jako Benátky východu.

 

Chrissi

Chrissi je malebný ostrůvek, na který se lze dostat lodí z Heraklionu. Nachází se zde neposkvrněná příroda a nádherně čisté a na podmořský život bohaté moře.

 

Istro

Istro je relativně tiché letovisko v zátoce lemované vysokými skalami, mezi nimiž se nachází pěkná písečná pláž.

 

Kalyves

Kalyves je příjemné letovisko vhodné především pro ty, co hledají klid. Nachází se zde solidní pláž, která není sice špičkově vybavení, ale o to více soukromí poskytuje.

 

Kavros

Kavros je oblíbené středisko s pěknou písečnou pláží táhnoucí se od Georgioupoli téměř až k Rethymnu.

 

Kissamos

Kissamos je pěkné městečko na západě ostrova. Nachází se zde malebná rotunda a palác v benátském stylu.

 

Knóssos

Knóssos je archeologický areál nedaleko Heraklionu. Nachází se zde 4000 let starý palác, kde dle legend přebýval bájný Minotair.

 

Lygaria

Lygaria je malé letovisko v zátoce s písečnou pláží.

 

Maleme

Maleme je prozatím ne zcela turistické město nedaleko parku Samaria. V blízkosti se nacházejí písečné pláže, které sice nepatří mezi nejkrásnější na Krétě, za to jsou často prázdné.

 

Malia

Malia je letovisko tvořící společně s nedalekými středisky Hersonsos a Stalida velice rušnou oblast s dlouhou písečnou pláží a mnoha bary a nočními kluby.

 

Matala

Matala je skalami obehnané městečko na jižním pobřeží u krásné zátoky s písečnou pláží.

 

Plakias

Plakias je věhlasné středisko na jihu Kréty. Nachází se zde několik písečných pláží, nedaleko nichž je možné pozorovat želvy.

 

Platanias

Platanias je slavné přímořské středisko typické zachovalou řeckou atmosférou a bohatým nočním životem.

 

Rethymno

Rethymno je přístavní město na severu ostrova. Nachází se zde divadla, muzea a převážně benátská pevnost Fortezza.

 

Samaria

Samaria je soutěska na jihu ostrova, místními často sporně označovaná jako nejdelší soutěska v Evropě.

 

Spinaloga

Nedaleko letoviska Agios Nikolaos se nachází ostrov Spinaloga s pro Krétu typickou mohutnou benátskou pevností.

 

Skaleta

Skaleta je středisko ve vyhledávané oblasti západně od Rethymna. Nenaleznete zde sice mnoho z řecké atmosféry, zato pláže jsou zde nádherné.

 

Jazyk a pár základních frází

Úředním jazykem na Krétě je řečtina. Přestože v turistických střediscích se vcelku bez problémů domluvíte i anglicky, či někdy i německy, znalostí základních slovíček si jistě získáte tamní obyvatele na svou stranu.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?