Kréta je největší ostrov Řecka, kde se podle legendy zrodil bájný Zeus. Ostrov nesmírně zajímavý svojí starověkou historií dokáže téměř každému něco nabídnout. Na své si zde přijdou nadšenci dobrého vína, plážoví povaleči, vášniví dobrodruzi, či milovníci nočního života. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku tohoto úžasného ostrova.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Základní informace v kostce:

Rozloha: 8261 km²
Počet obyvatel: 620 000
Nejvyšší vrchol: Psiloritis (2 456 m.)
Největší město: Iraklio
Měna: Euro
Čas: +1 hod.

 

Počasí

Počasí se na Krétě v jednotlivých oblastech dost mění. Na východě se téměř srážky nevyskytují a je zde velmi sucho. Na západě je naopak větší množství srážek a trochu chladněji. Jih je velmi horký, ale naopak moře trochu chladnější. Sever je o trochu chladnější, ale moře je zde velmi teplé. Průměrné teploty se pohybují v jednotlivých obdobích takto: zima 10-12 °C, jaro 13-20 °C, léto 22-30 °C, podzim 16-20°C.

Moře: Egejské, Libyjské

Největší lákadla: pláže (Elafonossi, Balos, Lagoon), Heraklionovo muzeum, přístav Chania, staré město Rethymnon, ostrov malomocných, národní park Samaria Gorge, vinice Manousakis, jezero Kournas, palác Knossos, klášter Arkadi

 

Kdy Krétu navštívit?

Pokud toužíte po aktivní dovolené a spíše než válení se u pláže preferujete výlety do hor, navštěvování památek a objevování krás ostrova, doporučil bych jaro. Teploty jsou na jaře velmi příjemné s dostatkem slunečných dní. V tomto období je zde spousta zeleně a příroda je vskutku nádherná. Ceny letenek jsou nižší než v hlavní sezoně a to samé platí často i o ubytování.

Pakliže je pro Vás největším lákadlem koupání a opalování, pak bych zvolil léto díky horkým dnům. Přes den se můžete koupat či podniknout výlet, večer se jít projít nebo vyrazit za zábavou. Ceny letenek a ubytování jsou však v hlavní sezoně dražší.
Samozřejmě většinu toho, co zde bylo zmíněno můžete nakombinovat a užít si tak pestrobarevnou dovolenou.

 

PŘED CESTOU

 

Co si vzít sebou?

Pokud vyrazíte na Krétu na týden, příliš toho nepotřebujete. Počasí je po většinu roku teplé a slunečné. Pokud hodláte podnikat výlety po přírodě, vezměte si kvalitní obuv. V létě si vystačíte s plavkami a pár kusy oblečení. V případě, že berete stan, bude pravděpodobně zapotřebí si připlatit další zavazadlo. 

 

 

 

Letenky

 

Praha

Za přímé letenky na Krétu si zaplatíme od 7000 Kč a více, proto bych volil let s přestupem. Let Praha – Chania začíná na 2 500 Kč, na letiště Heraklion se ceny pohybují od 3 600 Kč. Po většinu roku se vyplatí více letenky na letiště Chania, pouze v letních měsících jsou ceny srovnatelné. Za mě je nejlepší vyhledávač letenek http://www.azair.cz/.

 

Letiště Chania

14 km od města Chania, na letišti si můžete vzít taxi, pronajmout auto, či se svézt autobusem. Toto letiště je nejlepší pokud míříte na západ Kréty. Autobus z letiště stojí 2,50 euro, jízdní řády naleznete zde: http://www.e-ktel.com/en/component/imeticket/?view=routetable&Itemid=403.

Pokud si chcete pronajmout auto, zkuste zde: http://www.rentalcars.com/. Také je možnost využít mini-van, ceny najdete zde: http://www.cretetravel.com/travel_tips/transportation-with-taxi-deluxe-mini-vans-buses-from-chania-heraklion-airpo/.

Na ceny taxi se koukněte zde: https://www.cretetaxi.net/price-list-2017/. V případě, že jedete přes cestovní kancelář či zůstanete v hotelu, zjistěte si, zda vás nevyzvednou na letišti. Tato možnost bývá často zdarma.

 

Praha – Chania: S přestupem většina letů trvá okolo 6-8 hodin. Nejčastěji je přestup v Bruselu, Aténách a Manchesteru. Cestovat obvykle můžeme se společnostmi Aegen, Easy Jet a Ryanair.

Chania – Praha: S přestupem většinou na cestě strávíme 5-8 hodin. Nejčastější možností je přestup v Londýně či Milanu. Cestovat budeme hlavně se společností Ryanair, Easy Jet a Wizzair.

 

 

Ceny letenek

leden-únor: v zimě se na Krétu nevyplatí letět, momentálně se letenky nedostanou pod 5 800,- Kč
březen – květen: nejvýhodněji vycházejí letenky na přelom března/dubna, ceny začínají na 2 300 Kč, v květnu si pak připlatíte minimálně o 1 000 Kč
červen – září: v červnu a září ceny začínají na 3800 Kč, v hlavní letní sezoně se zatím pohybují od 4 500 Kč a výš

 

Letiště Heraklion

Toto letiště se nachází 5 km od města Heraklion. Z letiště se sem dostaneme taxikem, autobusem či máme pronajatým autem. Pokud si chcete pronajmout auto, zkuste zde: http://www.rentalcars.com/.

Můžete také využít mini-van, ceny najdete zde: http://www.cretetravel.com/travel_tips/transportation-with-taxi-deluxe-mini-vans-buses-from-chania-heraklion-airpo/.

Na ceny taxi se koukněte zde: https://www.cretetaxi.net/price-list-2017/. V případě, že jedete přes cestovní kancelář či zůstanete v hotelu, zjistěte si, zda vás nevyzvednou na letišti. Tato možnost bývá často zdarma.

 

Praha – Heraklion:

červen – září: V tomto období začínají ceny na 4500,- Kč

 

 

 Zajímavé alternativy z okolních letišť

Zvažte také cestu z okolních letišť, nabídky z Katovic jsou velmi zajímavé pokud žijete v Ostravě a jejím okolí. Navíc let je bez přestupu a trvá pouze okolo 2,5 hodiny. Dalším výhodným místem odletu bývá zpravidla Vídeň.

březen – květen:

Frankfurt: březen – duben: 1 600,- Kč

                           květen:2 800,- Kč (3-5 hod. s přestupem)

Varšava: 2 000 Kč (3 – 12 hod. s přestupem)

Katovice: březen – duben: 1 350,- Kč

                        květen: 2 300,- Kč (2,5 hod. s přestupem)

 

Červen – Září:

Berlín: 2 900,- Kč (3-13 hod. s přestupem)
Katovice: 3 000,- Kč
Bratislava: 3 800,- Kč (5-15 hod. s přestupem)

 

 

Rozpočet

Low cost varianta (cena pro 1 osobu): Levné ubytování či zdarma na 6 nocí+letenky+doprava+vstupy+jídlo (1 denně v restauraci) = 7 000 – 8 000 Kč.

Varianta s hotely a případnými organizovanými výlety: Ubytování v hotelech či apartmánech 6 nocí+letenky+doprava+vstupy+organizované výlety+jídlo (1 denně v restauraci)= 9 000 – 10 000,- Kč.

Cenu hodně ovlivňuje doprava. Pokud některé tipy vynecháte a nebudete se moc přesouvat po ostrově, cena se dost sníží.

 

Agios Nikolaos. Agios Nikolaos is a picturesque town in the eastern part of the island Crete built on the northwest side of the peaceful bay of Mirabello.

 

 

Itinerář + tipy na skvělé ubytování 

Cestu jsem naplánoval na září či červen, kdy je krásné počasí a méně turistů. Letenky se v tuto dobu pohybují okolo 4 000 Kč za zpáteční let z Prahy či 3 000 Kč z Katovic. Zvolil jsem cestování ve dvou, vychází tak levněji ubytování (v zimě je cena i poloviční), případně pak pronájem auta a benzín.

 

1. DEN

PRAHA (KATOVICE) – CHANIA

Jelikož levný let s přestupem trvá z Prahy 6-8 hod, příliš toho první den pravděpodobně nestihnete, pokud nepoletíte brzo ráno.

Plán: Cesta zabere velkou část dne, pravděpodobně na mnoho aktivit čas nezbude. Oba nabízené tipy ubytování se však nacházejí blízko krásného přístavu s velkým majákem. Romantická procházka ve večerních hodinách je na tomto místě opravdu kouzelná. Pokud budete mít energii, můžete také navštívit starou tržnici z roku 1911, či sebou pouze plácnout na některé z místních pláží. Z doporučených ubytování to zabere přibližně 10 minut chůze.

Pro první noc bych zvolil ubytování přímo v městě Chania o kterém se říká, že je nejkrásnějším městem na Krétě. Město je také často označováno jako Benátky východu.

 

 

Možnosti ubytování

 

· Couchsurfing: Více než 800 hostů.

· Airbnb: Ceny v této lokalitě začínají na 600 Kč za noc, zkuste například toto studio: https://www.airbnb.cz/rooms/15388179?checkin=15.09.2017&checkout=16.09.2017&guests=2&adults=2&children=0&infants=0&s=ZuVvztxr

· Hostel: Pokud nepotřebujete příliš mnoho soukromí, velmi dobře hodnocený hostel naleznete zde: http://www.booking.com/hotel/gr/chania-hostel.cs.html?aid=357024;label=gog235jc-hotel-cs-gr-chaniaNhostel-unspec-cz-com-L%3Acs-O%3AwindowsSnt-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3Ac;sid=5ceb5bf06b12fdf1ac46ed6899d91e61. Cena za noc pro 1 osobu v 10-ti lůžkovém pokoji vyjde na 324,- Kč. Super je, že hostel nabízí vyzvednutí z letiště a slevy na výlety.

· Hotel: Zde je velmi dobře hodnocené studio, které nabízí také transport z letiště: http://www.booking.com/hotel/gr/angelika-studios.cs.html?aid=357024;label=gog235jc-hotel-XX-gr-angelikaNstudios-unspec-cz-com-L%3Acs-O%3AwindowsSnt-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=5ceb5bf06b12fdf1ac46ed6899d91e61;dist=0&group_adults=1&group_children=0&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total&#rt-lightbox-open-RD1330702. Cena pro 2 osoby činí 1 081 Kč.

· Kemp: Zůstat můžete také v kempu, s vlastním stanem se dostanete pod 500 Kč na noc, nebo si stan půjčte či pronajměte mobilní dům. Zkuste například tento kemp: http://www.camping-chania.gr/.

 

 

 

2. DEN

PLAVBA A OBJEVOVÁNÍ KRÁS CHANIE

Druhý den ráno můžete vyrazit opět do přístavu a zvolit jednu z mnoha zajímavých plaveb. Já jsem vybral tu nejlépe hodnocenou s přijatelnými cenami. Můžete vyjet na hodinou až 3,5 hodinovou plavbu, případně si pronajmout soukromě kapitána. To už ovšem levné nebude :). Plavbu naleznete zde: http://chaniaboatcruise.com/.

Specialitou lodi je, že můžete díky průhlednému spodku lodi pozorovat krásy podmořského světa. Kapitán pak často pluje pod lodí a vy můžete pozorovat jak loví chobotnici, kterou pak následně přinese ukázat na loď. Při troše štěstí můžete spatřit i želvy. Během plavby například navštívíte ostrov Thodorou, který je přírodní rezervací, kde se vyskytují volně žijící kozy bezoárové či uvidíte potopený vrak německého letadla. Další ostrov, který můžete navštívit, je ostrov Lazaretta, kde je nádherná pláž a je perfektní pro šnorchlování.

Po plavbě pak můžete prozkoumat místní památky jako jsou 3 km dlouhé hradby, řeckořímské ruiny města aptera či mešitu Hassan Pascha. Fotbalové fanoušky by mohlo zaujmout místní fotbalové muzeum řeckého fotbalu. Pro mě nejhezčí a nejlacinější možností, je ztratit se v místních kouzelných uličkách, zkrátka se jen toulat a nasávat čerstvý mořský vzduch.

Možnosti ubytování jsou stejné, jako předchozí noc. 

 

 

 

 

3. DEN

SOUTĚSKA SAMARIA

Třetí den vyrazíme k soutěsce Samaria, která se nachází v pohoří Levki Ori (bílé hory). V tomto pohoří je také největší vrchol Kréty – Páchnes. Celý kaňon měří 18 km. Průchod soutěskou je jedinečným zážitkem, díky nádherným vyhlídkám či zachovalé fauně a flóře.

Cesta kaňonem Samaria začíná ve výšce 1250 m a končí o 16 km dále ve vesničce Agia Roumeli. Po kamenech a kořenech stromů pak sestupujete soutěskou dolů a můžete se kochat nádhernými výhledy na okolní krajinu. Během cesty se pak prochází opuštěnou vesničkou Samaria. Nejznámějším místem je Železná brána, pouze 3 m široké místo v kaňonu, které je však 500 m vysoké. Výlet končí v Agia Roumeli, kde se nachází nádherná pláž.

I když to možná zprvu nevypadá, cesta je velmi náročná. Rozhodně ji nepodceňte! Doporučuji pevnou obuv, přikrývku hlavy a opalovací krém. Po cestě je mnoho míst na toalety a pro doplnění vody.

 

Jak se sem dostat?

Auto bych příliš nedoporučoval. Soutěska vede většinu času dolů a vlastně by jste se museli k autu vrátit stejnou cestou nahoru.
Nejčastější možností jsou zájezdy od CK, kterých seženete v CHANII mnoho. Ceny se pohybují od 25 euro, často však není započítán vstup (cca 5 euro). Autobus vás vyveze nahoru a po konci celé túry pojedete lodí do Hora Sfakion odkud se svezete opět autobusem zpět do Chanie.

Já bych zvolil osobně alternativu, kdy se časným ranním veřejným autobusem svezete na trase Chania – Omalos. Autobus odjíždí brzy ráno, koukněte zde: http://www.e-ktel.com/en/. Po absolvování soutěsky bych se pak přes noc ubytoval v Agia Roumeli. Poslední loď odjíždí již v 17:00 a tak bychom si to zde nemohli náležitě vychutnat, navíc západ slunce je zde úchvatný a celý výlet si tak více vychutnáte!

 

 

Možnosti ubytování

Nejlevněji vychází tento výborně hodnocený hotel s výhledem na pláži za 891 Kč pro dvě osoby: http://www.booking.com/hotel/gr/tarra.cs.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaDqIAQGYAQW4AQzIAQzYAQPoAQGoAgM;sid=5ceb5bf06b12fdf1ac46ed6899d91e61;all_sr_blocks=136364602_93465161_2_2_0;checkin=2017-09-14;checkout=2017-09-15;dest_id=-815126;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=136364602_93465161_2_2_0;hpos=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=2e29f6d4b7d11fd70b1abebb4324b506dea95abeX2;type=total;ucfs=1&

 

 

 

4. DEN

LOUTRO, SWEET WATER BEACH, HORA SFAKION

Druhý den ráno se odsud dostaneme lodí. Můžeme se vydat přímo do Hora Sfakion nebo do Loutro a odtud pěšky či znovu lodí do Hora Sfakion. Osobně bych volil výlet do Loutro a poté pěšky. Za prvé ušetříte polovinu ceny, za druhé cesta do Hora Sfakion trvá přibližně 1,5 hodiny a je to opravdu zážitek. O cenách lodí více informací naleznete zde: http://www.anendyk.gr/pages/en/company.php. Loutro je krásná malá vesnička, jejíž zvláštností je, že zde nenaleznete žádné silnice. Dejte si oběd v některé místní taverně a vydejte se pěšky do Hora Sfakion. Cesta začíná od Ilingas beach. Poté narazíte postupně na 3 pláže a to Pervolaki, Timios Stavros a Sweet water beach. Hlavně Sweet water beach je opravdu jedinečná. Při plavání můžete pozorovat impozantnost okolních skal a na břehu na vás čeká jedna zvláštnost. Pod povrchem pláže se totiž nachází pitná voda (odtud název Sweet water). Stačí odhrnout pár kamínku a místo se naplní vodou. Pláž je také často vyhledávána nudisty. Zde můžete strávit odpoledne a přenocovat v Hora Sfakion.

 

Možnosti ubytování

Využijte například tuto možnost s terasou a výhledem na moře: http://www.booking.com/hotel/gr/lefka-ori-sfakia.cs.html?aid=357024;label=gog235jc-hotel-XX-gr-lefkaNoriNsfakia-unspec-cz-com-L%3Acs-O%3AwindowsSnt-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=5ceb5bf06b12fdf1ac46ed6899d91e61;dist=0&group_adults=2&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total& za 919 Kč pro 2 osoby.

Na Sweet water beach můžete zadarmo kempovat, v létě se obejdete i bez stanu :). Jen pozor, nepokládejte hlavu blízko skal, hrozí sesuvy kamenů!

 

 

5. DEN

RETHYMNON

Dopoledne dorazíme do Rethymnonu, což je třetí největší město Kréty mající také svůj přístav, kde se nachází Benátsko-turecká pevnost (vstup 3 €). Pevnost je opravdu obří a nabízí pěkné výhledy na moře. Samotné historické město je napůl renesanční a napůl ovlivněno orientem. Je zde cítit působení Turků v minulosti. Dokládají to například místní mešity. Jako téměř všude na Krétě i zde najdeme pěkné pláže.

 

Jak se sem dostat?

Buď si pronajmete auto, například zde: http://www.sfakia-rent-cars.com/sfakia-tours2.html, či vyrazíte autobusem s půlhodinovou zastávkou ve vesničce Vrisses. Cena za autobuse je 8 €. Jízdní řád najdete zde: https://rethymnon.com/TheBus-Bus-Service-Crete/timetabledet.php?lg=2&line=9

 

 

Možnosti ubytování

 

· Couchsurfing: více než 350 hostů

· Airbnb: Ceny přes Airbnb začínají v této lokalitě na 600 Kč. Zkuste například: https://www.airbnb.cz/rooms/16625072?checkin=15.09.2017&checkout=16.09.2017&guests=2&adults=2&children=0&infants=0&s=sKopRIL-#host-profile

· Hotel: Využijte například velmi dobře hodnocený apartmán s výhledem na pláž http://www.booking.com/hotel/gr/eftihia-apartment.cs.html?aid=357024;label=gog235jc-hotel-XX-gr-eftihiaNapartment-unspec-cz-com-L%3Acs-O%3AwindowsSnt-B%3Achrome-N%3AXX-S%3Abo-U%3AXX;sid=5ceb5bf06b12fdf1ac46ed6899d91e61;dist=0&group_adults=2&no_rooms=1&sb_price_type=total&type=total& za 946 Kč.

· Kemp: Zkuste například tento kemp: http://www.camping-elizabeth.net/index.php/citylife-features. Ceny jsou trochu vyšší než v Chanii, ale stále se to vyplatí.

 

 

 

6. DEN

ARKADI, STAVROS

Další den se vypravíme dopoledne do kláštera v Arkadi. Toto místo je historicky významné a váže se k němu emotivní příběh, kdy místní ženy a děti nechaly vybuchnout místní prachárnu a raději se obětovaly než-li by padly do rukou turků. V areálu nalezneme prachárnu, muzeum a historický klášter. Okolní výhledy dodávají tomuto místu ještě větší kouzlo.

 

Jak se sem dostat?

Dostaneme se sem a zpět autobusem. Jedna cesta stojí 3 €. Jízdní řády naleznete zde: https://rethymnon.com/TheBus-Bus-Service-Crete/timetabledet.php?lg=2&line=9

Odpoledne se pak vydáme do Chanie a odtud navštívíme nedaleký Stavros. Ten je specifický romantickými uličkami a krásnými plážemi. Ty nejsou přelidněné jako mnoho pláží a jsou jednoduše dosažitelné. Večer se přemístíme zpět do Chanie, kde je levnější bydlení a je to blíže k letišti. Můžeme využít stejné bydlení jako na začátku výletu. Poslední den se můžete jít pobavit do jednoho z místních barů, ty nejlépe hodnocené naleznete zde: https://www.tripadvisor.cz/Attractions-g189415-Activities-c20-Chania_Town_Chania_Prefecture_Crete.html

Cesta Rethymnon-Chania stojí 7 euro, jedna cesta na Stavros pak 2,50 euro, všechny spoje naleznete zde: http://www.e-ktel.com/images/pdfs/CHANIA_FROM_09-01-2017_UNTIL_13-01-2017.pdf

 

Možnosti ubytování jsou stejné jako první 2 dny. 

 

 

7. DEN

CHANIA – PRAHA (KATOVICE)

Pokud neletíte brzo ráno, využil bych poslední den k balení, nákupu posledních suvenýrů či pobytu u pláže. Na letiště se pak dostaneme autobusem či využijeme transfer z ubytování pokud zvolíte z nabízených možností.

 

Lake Vulismeni in Agios Nikolaos,Crete, Greece

 

PRAKTICKÉ TIPY

1) Nepodceňte sluníčko a kvalitní obuv na výlety.
2) Nebojte se zkusit kempování či couchsurfing, náklady se tím podstatně sníží.
3) Neberte si zbytečně mnoho věcí, pokud se budete přesouvat po více místech, je zapotřebí být mobilní.
4) Zkuste podnikat výlety na vlastní pěst, s cestovkou se to často prodraží. Na druhou stranu je v tom větší jistota.

 

 

Krásy Kréty za týden – Itinerář 2017
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!