Jaký má vliv dlouhodobá pracovní neschopnost na váš nárok na dovolenou? Budete mít jako dlouhodobě nemocní nárok na dovolenou ve stejném rozsahu, jako když byste nemocní nebyli? Jaká jsou konkrétní pravidla pro krácení dovolené se dozvíte v tomto článku.

 

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

Kdy lze dovolenou krátit?

Důvodů ke krácení dovolené je hned několik. Nesmíme jej však zaměnit se samotným výpočtem klasické dovolené. Krácení dovolené se děje z pěti hlavních důvodů. U třech z těchto důvodů nelze krátit roční dovolenou pod dva týdny v situaci, kdy zaměstnanec pracoval celý kalendářní rok. Jednotlivé důvody si probereme detailněji. Kromě posledního zmíněného pravidla se text nevztahuje na dovolenou za odpracované dny, nebo dovolenou dodatkovou. Ty se mohou krátit pouze za neomluvenou absenci.

 

Důvod č.1: Krácení za 100 dnů zameškaných (nejen) pro pracovní neschopnost

Dovolená se vám zkrátí o 1/12, jestliže do práce nepřijdete nejméně 100x za jeden rok. Pokud pracujete 20 dní v měsíci, je to téměř 5 měsíců soustavné pracovní neschopnosti. Aby vám byla z tohoto důvodu dovolená krácena, musíte meškat opravdu hodně.

 

Důvod č.2: Krácení za každých dalších zameškaných 21 dnů (nad 100)

V práci jste nebyli více než 100x za rok a o dvanáctinu dovolené jste přišli. Za každý další neodpracovaný měsíc (21 dní) přijdete o další 1/12 celkové dovolené.

 

Důvod č.3: Krácení pro odnětí svobody

Jste-li ve výkonu trestu, za každých neodpracovaný měsíc (21 dní) budete mít dovolenou zkrácenou o 1/12.

 

 

 

 

Důvod č. 4: Krácení za dobu strávenou ve vazbě

Zde platí to samé jako pro předchozí důvod. Každých neodpracovaných 21 dnů vám dovolenou zkrátí o 1/12.

 

Důvod č.5: Krácení kvůli neomluvené absenci

Když se neomluvíte a nepřijdete do práce, může vám zaměstnavatel, pokud chce, zkrátit dovolenou o 1 – 3 dny.

 

U důvodů č. 1, 2 a 5 má zaměstnanec právo na alespoň 2 týdnů dovolené (pokud pracoval celý kalendářní rok). U výkonu trestu a vazbě může přijít zaměstnanec o dovolenou celou. Platí také pravidlo, že dovolená za odpracované dny (když zaměstnanec neodpracuje ani 60 dní v roce) a dovolená dodatková (riziková povolání) se může krátit pouze z důvodu č. 5. Krácení dovolené není možné přenášet do dalšího roku.

 

 

Krácení dovolené – hlavní důvody, kdy vám může zaměstnavatel zkrátit dovolenou
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!