Jednodenní Londýn z Prahy za 1258Kč (neděle o letních prázdninách)

Jednodenní Londýn z Prahy za 1258Kč (neděle o letních prázdninách)

Přespání v Londýně je obecně drahou záležitostí, kdy i jedna noc v hotelu je citelný zásah do rozpočtu. Alternativou je ranní přílet v 7 a odlet ve 21:00. Někdo může nabídnout, že kvůli dopravě budete mít na prohlídku Londýna jen pár hodin (cca 9), ale na základní prohlídku to stačí. Dopřát si tak můžete originální výlet s rodinou, dopřát přítelkyni/ovi překvapení, nebo si jen zajet na nákupy. Samozřejmě to není pro každého, pokud si chcete Londýn důkladněji prohlédnout, zvolte raději pobyt na více dní.

<

Nejlevněji vychází neděle 17.7., ale pokud by vám nevyhovovala, za menší příplatek je možná i neděle 7.8. Cena platí pro členy Wizz klubu. Pokud ještě členem nejste a poletíte alespon ve dvou, zakupte si ho spolu s letenkami. Letenky vás pak vyjdou na 1700Kč/osobu a členství vám zůstane další rok. Letenky objednávejte přímo na Wizzair.com.

Během roku podobný výlet seženete i levněji, ale vzhledem k tomu, že se jedná o víkend přes letní prázdniny, určitě to stojí za zvážení.

Letenky do Londýna
Letenky do Londýna

V základní ceně máte pouze příruční zavazadlo do rozměru 42x32x25cm, ale vzhledem k délce pobytu, to bude stačit bohatě. Sebou stačí svačina, zpět suvenýry :). Pamatujte, že do letadla v příručním zavazadle nepronesete tekutiny nad 100ml, kamaráda to v Londýně minule stálo suvenýr v podobě skleněné koule zasněženého Londýna.

Jízdenky z letiště do Londýna si rezervujte hned po zakoupení letenek na stránkách EasyBus.com. Ceny začínají na 2 librách.

Doprava v Londýně ve špičce často kolabuje, a nejlepší variantou je tedy londýnské metro tzv. Tube. Toto nejstarší metro na světě Vás rychle a spolehlivě doveze prakticky kamkoliv, jízdenky do metra jsou však poněkud dražší. Co je pro londýnskou dopravu specifické, je také to, že cena se liší podle toho, jestli je zrovna dopravní špička či nikoliv. Londýnské metro má 11 linek a 274 stanic, stanice v blízkosti významných památek poté nesou jejich názvy a pro turisty není těžké je najít. Kromě metra jsou turistům k dispozici i autobusy, které mají zastávky na každém rohu, avšak nejsou stoprocentně spolehlivé a přehledné. Naprosto fantastický soubor map, jízdních řádů a všech dalších možných informací, které turista může potřebovat, naleznete na https://www.tfl.gov.uk/maps. Veškeré soubory si taktéž můžete stáhnout ve formátu PDF a používat v telefonech i během offline režimu.

 

Nejlevnější jízdné získáte s tzv. Oyster Card, což je karta, kterou za vratnou zálohu 3£ získáte na každé stanici metra. Následovně si kartu můžete nabít na libovolnou částku a poté skrze ni platit jízdné. Jízda autobusem Vás díky Oyster Card vyjde na 1£ místo 1,50£, ceny u metra jsou o něco vyšší.

 

Další alternativou je Travelcard, což je jakási krátkodobá varianta naší Opencard. Tuto kartu je možné zakoupit na 1,3 nebo 7 dní a cena se odvíjí podle počtu zón, do kterých si kartu koupíte (drtivá většina památek se nachází v zóně 1). Travelcard koupíte na všech stanicích metra, cena za 1 denní kartu do zóny 1-2 začíná na 5,60£.

 

Památky, které nesmíte vynechat

Tower

Tower je známý jako věznice, avšak jedná se o celý komplex zahrnující královský palác, mincovnu, pokladnici, pevnost, zbrojnici a samozřejmě také onen slavný žalář. Vstupné do Toweru začíná na 20£.

 

Tower Bridge

Slavný most z Viktoriánské éry nese název po blízkém komplexu Tower. Návštěvníkům je k dispozici prohlídka mostu, která přijde přes internet na 8£.

 

Buckinghamský palác

Oficiální sídlo britského monarchy je přes léto, které tráví Alžběta II. Ve Skotsku, také často navštěvovanou turistickou atrakcí. Návštěvníci z celého světa obdivují unikátní architekturu a často navštěvují i střídání stráží, které probíhá obden vždy v 11:30.

 

Westminsterský palác

Nejstarší parlament na světě s dominantní věží často mylně označovanou po svém zvonu jako Big Ben je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí v Londýně. Vstupné za prohlídku začíná na 17,50£.

 

Westminsterské opatství

Unikátní budova, ve které jsou již od roku 1066 korunováni britští králové a královny, je místem křtů, svateb i posledního odpočinku mnoha významných britských osobností. Vstupné pro dospělé činí 18£.

 

Trafalgar Square

Největší londýnské náměstí s dominantním sloupem se sochou admirála Nelsona sledujícího přístav je taktéž sídlem Národní galerie. Jedná se o zřejmě nejznámější „meeting place“ v Londýně.

 

St Paul´s Cathedral

Katedrála Sv. Pavla byla vybudována po velkém požáru v roce 1666 slavným architektem Sirem Christopherem Wrenem. Vstup do budovy s charakteristickou kupolí vyjde na 15£.

 

Britské muzeum

Britské muzeum je jedno z nejznámějších muzeí světa. Obdivovat zde můžete například pozůstatky egyptských faraonů nebo známou Rosettskou desku.

 

Co vše se dá stihnout za jeden den?

 

Prohlídku začneme ráno u Westminsterského paláce, ke kterému se dá nejrychleji dostat ze stanice metra Westminster. Nabízí se rychlá prohlídka budovy parlamentu i nedalekého Westminsterského opatství. Od opatství je to jen nedaleko do Buckinghamského paláce, kde akorát stihneme střídání stráží v půl dvanácté. Od sídla královny se vydáme východně skrze St. James Park, kde se to hemží stánky s typickými Fish and Chips až k Trafalgar Square. Z Trafalgaru se metrem přesuneme k St. Paul´s Cathedral nacházející se na stejnojmenné stanici. Prohlídku ukončíme prohlídkou nedalekého Toweru a následnou návštěvou nad Temží třpytícího se Tower Bridge.