Jak na nejvýhodnější kurz Eura či dolaru a jak nejvýhodněji platit na cestách?

Jak na nejvýhodnější kurz Eura či dolaru a jak nejvýhodněji platit na cestách?

V dnešním článku si ukážeme, jak co nejvýhodněji rozměnit české koruny (CZK) na Eura, či dolary a to přesně podle devizovýho kurzu ČNB. To je jinak problém, protože banky či směnárny z tohoto samozřejmě chtějí nějakou provizi, kterou v menší či větší míře zaplatíte právě vy. Krom toho si ukážeme, jak můžete v zahraničí vybírat peníze z bankomatu skoro zdarma. Při shlédnutí délky článku to může vypadat složitě, ale ve skutečnosti je to velmi jednoduché a pomůže vám to spolehlivě ušetřit několik stovek.

<

Krok 1 – otevřete si účet zdarma, umožnující mít účet krom CZK i dolarech a Eurech

Osobně znám (a využívám) FIO banku a Equa banku (klidně ale můžete využít i jinou, pokud to umožnuje). Oboje jsou v základu zcela zdarma a stačí zhruba desetiminutová návšteva jejich pobočky.

Nás bude zajímat především Equabank, protože krom vedení účtu ve více měnách, umožnuje i výběr v kterékoliv zahraničním bankomatu za 9Kč. Je to pouze marketingový tah, protože si tuto „výhodu“ kompenzuje horším kurzem. Ale to nás vůbec nezajímá, protože má skvělou vychytávku a to je ta, že pokud máte Eura na Eurovém účtu, automaticky jsou vám vyplaceny ty. Reálně tedy jen zaplatíte jen 9Kč. To stejné s dolary.

Tip: Pokud při založení účtu uvedete jako doporučujícího klienta 774969766, obdržíte zdarma 100Kč (a já také). Ale kvůli tomu tento článek nevzniká.

Krok 2 – převod CZK na Eura či dolary ve středovým kurzu ČNB (výhodněji to nejde)

K tomu, abychom Eurový či dolarový kurz „naplnily“ výhodně, použijeme aplikaci TransferWise. Ta umožnuje posílání a rozměnování peněz za menší poplatek, ale pokud použijete tento odkaz, získáte první převod zcela zdarma a to až do výše 17 tisíc CZK. Při rozměnění této částky ušetříte na poplatcích 500-1000Kč.

Je tedy výhodné si rozměnit CZK na EUR tímhle způsobem, protože získáte nejlepší kurz a v zahraničí můžete bez omezení vybírat za 9Kč. (tedy v zemích, kde se platí Eury či dolary, pokud by šlo o zemi s jinou měnou, tak sice zaplatíte jen 9Kč, ale převod se uskuteční z českého účtu).

Pro férovost dodávám, že i já z toho linku mám prospěch, za 3 lidi, kteří rozmění nad 200 liber, získám 100 liber. To můžete po registraci využít i vy, stačí poslat link svým přátelům. Tento způsob rozměnování peněz je vskutku výhodný a doporučením jim jenom pomůžete.