Jak na individuální turistiku – podrobný návod
Protože se mi množí dotazy lidí, kteří by chtěli využít některý z tipů našeho magazínu, ale nevědí jak na to, rozhodl jsem se sepsat tento návod, kde vám vše důkladně vysvětlím. Předem se omlouvám zkušenějším cestovatelům, že půjdu do detailů – mým cílem je, aby to pochopili i lidé, kteří s individuální turistikou nemají vůbec žádné zkušenosti. Pokud vám bude cokoliv nejasného, nestydte se napište do komentářů otázku. Rád vše dovysvětlím a článek doupravím.
1. Nákup letenky
Na začátku je vaše návštěva našeho skvělého webu Levnocestování :). Zde se dozvíte zajímavou nabídku i s odkazem, kde ji zakoupit. K tomu, aby se k vám dostala včas, doporučuji přihlásit se k odběru našich emailů – Facebook dává zprávy jen části fanoušků a ty nejlepší nabídky bývají rychle pryč.
Při nákupu letenky dávejte velký pozor na vkládání informací a překlepy, změny jsou většinou zpoplatněny. Rovněž si rozmyslete, zda chcete jet pouze se zavazadlem příručním, nebo odbaveným. Za sebe doporučuji cestovat jen s příručním, jakkoliv vám to přijde nereálné :). Dá vám to svobodu a vezmete si jen to, co skutečně potřebujete. Rozměry příručních zavazadel jsou individuální dle společnosti, ale průměr je cca 55 x 40 x 20cm a váha 8kg (článek s přesnými rozměry i váhou u jednotlivých společností brzy připravím). Já i přítelkyně používáme a mohu doporučit po dlouhééém výběru tento batoh >> (zatím vždy do letadla prošel).
Poté, co nákup provedete, vám přijde na email potvrzení o nákupu na email, který jste zadali. Tento pochází od Ryanairu – od jednotlivých společností se liší, ale princip je stejný.
Pokud si s nákupem nevíte rady, neváhejte se na mě obrátit v komentářích, rád vám pomohu. Do emailu mi nepište, problém jako vy může řešit více lidí a tak je lepší pro všechny, když je pomoc veřejná.
2. Nákup hotelu
Jakmile máte letenku potvrzenou, je rozumné zajistit si hotel (tedy pokud si ho nechcete zajištovat i na místě). Čím dříve tak učiníte, tím větší výběr máte a pravděpodobněji seženete výhodnou nabídku. Doporučuji vybírat přes Booking a rezervovat pokoje, které je možné 24 hodin před zrušit. To proto, pokud byste onemocněli, našli výhodnější nabídku, nebo se stalo cokoliv jiného.
Společností jako je Booking je víc. Já ho doporučuji z toho důvodu, že ceny jsou obdobné a z vlastní zkušenosti mohu říct, že má velice kvalitní podporu, pokud se ocitnete v nesnázích. Na Mallorce se nám stalo, že když jsme dojeli na zaplacený hotel, majitel a vrátný v jedné osobě už odešel někam slavit. Samozřejmě kolem byly i jiné hotely, ale za ceny mimo náš rozpočet. Zavolali jsme tedy na Booking, vysvětlili co se nám stalo (přes den funguje podpora i v češtině) a zhruba za hodinku nám zavolali, že pro nás mají jiný hotel, v mnohem lepší kvalitě. Ten jsme sice museli uhradit, ale Booking nám rozdíl v ceně během několika dnů poslal zpět na účet. Bydleli jsme tedy v luxusním hotelu za 2800Kč/noc za cenu cca 750Kč :). Proto doporučuji již pouze ten, rozdíl několika málo korun nestojí za horší služby.
Pokud nakupujete hotel i pro děti, zadejte do vyhledávání i jejich věk. V některých hotelech mohou mít levnější pobyt, případně být ubytovány úplně zdarma.
Druhou alternativou je bydlet u místních, kteří vám pronajmou pokoj, byt nebo celý dům. To už je na vašem zvážení, osobně tuto službu mám rád, protože je levnější a máte k dispozici kuchyn a pračku. Od nás navíc získáte kupon 612Kč na první rezervaci – zde k tomu máte článek – Airbnb a využít slevu 600Kč přes náš slevový kupon
At už se rozhodnete jakkoliv, berte do úvahy, že se k hotelu nějak z letiště musíte dostat. Pokud si pronajmete na letišti auto (doporučuji porovnávač všech autopůjčoven Rentalcars), tak máte po starostech a vybírat hotel můžete bez omezení. Pokud ale spoléháte na místní dopravu, je více jak rozumné si zjistit nejdříve jak a za kolik se k hotelu dostanete. Nejlépe je k tomu využít naši službu mapy.levnocestovani.cz kam zadáte letiště + adresu hotelu a vyjede vám cesta včetně cen dopravy. Pokud budete potřebovat taxi (ve 4 lidech se to často vyplatí více, než autobus), můžete zkusit službu Uber, u které od nás dostanete kredit 200Kč zdarma. Ne všude jezdí, ale pokud ano, tak její velkou výhodou je to, že vidíte přesnou cenu ještě před objednáním.
3. Cestovní přípravy
Nyní už máme letenku a pobyt zajištěný, zbývá se na cestu připravit.
a/ pár dní před odletem provedte online check-in vaší letenky a vytiskněte si jí. Pokud s tím budete mít potíže, klidně mi napište na email levnocestovani@email.cz a já vám pomohu.
b/ nezapomente se na cestu pojistit, nikdy nevíte co se vám stane stojí to za to
c/ pokud je potřeba, zkontrolujte si platnost pasu – měla by být delší, jak 6 měsíců (pokud je potřeba).
d/ Informace o konkrétních podmínkách do jednotlivých států světa najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Pokud jedete do rizikovějších zemí doporučoval bych se dobrovolně přihlásit do DROZDu
e/ udělejte si kopie všech dokladů, co budete potřebovat, včetně občanky či pasu (v případě ztráty vám to značne ulehčí situaci)
f/ zařidte si roaming na vašem telefonu, stáhněte si do něj offline navigaci (doporučuji Maps.me) a výhodou je i slovník
4. Cestování s dětmi
Pokud děti nemáte, můžete tuto pasáž pochopitelně přeskočit :). Pokud máte, je třeba rozdělit děti do dvou kategorií
Létání s dětmi do dvou let
Už při nákupu letenek společnost upozorněte, že poletíte s malým dítětem. V závislosti na letecké společnosti pak obdržíte sedačku s více místem a často malé dítě poletí zdarma (případně za malý poplatek). Nevýhodou je, že nebude mít vlastní sedačku (málokdy se ale stane, že je letadlo zcela obsazeno) a nemůžete na něj vzít zavazadlo. Od 6 měsíců pro něj sedačku můžete přikoupit, pak se cena pohybuje v rozmezí 60-100% klasické ceny (máte pak ale nárok na stejné služby, jako dospělý). Kočárek je přepravován zdarma – dbejte pouze na to, aby byl dobře zabalen.
Dobře ale přepravu takto malého dítěte zvažte.
Létání s dětmi od dvou let
Zakoupit je nutno klasickou letenku. V závislosti na letecké společnosti pak bude cena od 70 – 100% normální ceny. Na zavazadla se vztahují stejné podmínky, jako na dospělého.
5. Letiště
Na letiště jedte s předstihem cca 2 hodiny, pokud jedete z větší dálky, raději ještě více. Zažil jsem v Paříži situaci, kdy se na pár desítek km vzdálené letiště díky nehodě jelo téměř 2 hodiny, čemuž následně odpovídala i obsazenost letadla (letenky na Sardínii přitom stály jen 20€, takže bylo jistě vyprodané). Opravdu se to vyplatí nepodcenovat.
Velká města mají více letišt, proto si dobře ověřte, z kterého letiště letíte, než k němu zamíříte :). Rovněž si zjistěte, z kterého terminálu (budovy letiště) odlétáte. Pokud si nejste s něčím jistí, bez obav zamiřte na informace – ty lidi tam od toho jsou a rádi vám poradí.
Pokud máte zavazadlo k odbavení (velký kufr), najděte si check-in vaší letecké společnosti. Dejte pozor na váhový limit zavazadla, nadváha se okamžitě kontroluje a dost draze doplácí. Rovněž nezapomente kufr důkladně připravit na cestu – folii si vemte i z domova, je to levnější.
Jakmile máte zavazadlo odbavené, nebo ho vůbec nemáte, zamiřte k bezpečnostní kontrole. Nezapomente na to, že pokud máte cokoliv tekutého (voda, konzerva, šampon) musí to mít max. 100ml a všechny tyto věci musí být zabaleny v plastovém pytlíku o max. obsahu 1000ml. Počítá se přitom obsah plného balení, ne jeho část. Pokud tedy budete mít opalovací krém o 150ml a půlka ho bude vypotřebovaná, stejně kontrolou neprojde a bude vyhozen. Velmi se to hlídá a dodržuje.
Rovněž nesmíte převážet žádné chemikálie, hořlaviny, nože atd. Zatímco u něčeho je jasné ne, např. u délky nožů záleží spíš na vůli toho, kdo vás kontroluje a letišti. Zatímco z Polska do Norska pronesete kde co, v opačném směru to může být problém.
Jídlo je po Evropě tolerováno (i když jsem slyšel příběh o tom, jak v Miláně bylo vyházeno), mimo Evropu už bych s ním byl opatrnější. Nicméně pokud poletíte z Polska tak bych si zásoby udělal (a taky pravidelně dělám 🙂 ), tam by kontrolou prošel snad i stánek s Hot dogem.
6. Přílet
Po příletu je nejrozumější vyhledat informace a zeptat se jich, odkud vám jede spoj, který jste si dohledali hledání hotelu (a mějte na něj připravené drobné). Pokud si půjčujete auto, dobře si ho před převzetím prohlédněte a jakýkoliv škrábanec nahlašte.
I když je tento návod dlouhý a možná vypadá vše jako velký problém, opak je pravdou. Na poprvé z toho budete jistě nervozní, ale s každým dalším letem vám to bude připadat snažší a služby CK vám přijdou naprosto zbytečné. Pokud něco nebudete vědět, zeptejte se. Drtivá většina lidí vám ráda pomůže a v nejhorším se zeptáte někoho jiného :).
Pokud mi pak z akce pošlete report ke zveřejnění pro další čtenáře na levnocestovani@email.cz, budu moc rád.