Vydejte se do jedné z nejpozoruhodnějších a nejdiskutovanějších zemí na světě. Izrael vám učaruje neuvěřitelnými místy a zážitky, které jinde na planetě neokusíte. Vykoupejte se v nejslanějším „moři“ na zeměkouli, poznejte nejposvátnější místa světových náboženství v Jeruzalémě i Palestině, navštivte pozoruhodnou Negevskou poušť, vnímejte kolem sebe neuvěřitelnou směsici kultury a náboženství a ochutnejte výbornou místní kuchyni. To vše a mnohem více vám nabízí Izrael.

 

<

 

Zájezdy do Izraele zakoupíte zde.

Letenky do Izraele zakoupíte zde.

 

Cesta

Do Izraele lze sehnat zpáteční letenky z Prahy velice výhodně – přibližně od 1 500 do 4 000 Kč přímým letem se společností Wizzair. Pro nejvýhodnější cenu sledujte náš web levnocestovani.cz, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Já sama jsem do Izraele pořídila zpáteční letenku za cca 1 800 Kč, takže takto levné letenky skutečně jde sehnat – stačí být trpělivý. Let z Prahy trvá necelé 4 hodiny a nejlevněji se dostanete přímo do hlavního města Tel Avivu.

 

Ubytování

Izrael mnoho lidí považuje za dražší destinaci z hlediska cen ubytování, nicméně díky službě Airbnb, která nabízí výhodné ubytování u soukromých osob, tomu tak není. Strávila jsem v Izraeli necelý týden a přes Airbnb  jsem si našla ubytování u místních Židů za přibližně 700 Kč na noc. Byl to jedinečný zážitek, jelikož jsem díky svým hostitelům poznala židovskou kulturu, kuchyni a lépe nasála místní atmosféru. Přes Airbnb seženete soukromý pokoj pro dvě osoby v Izraeli už od 500 Kč za noc, v hlavním městě Tel Avivu přibližně od 700 Kč za noc. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu až 725 Kč, slevu využijte zde. Tip: ubytujte se přes Airbnb minimálně na týden, většina hostitelů vám poskytne týdenní slevu. Doporučuji vyjet do Izraele na jaře nebo na podzim, kdy jsou v Izraeli nejpříjemnější teploty.

 

<

 

Zážitky

Návštěva Jeruzaléma

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé míří do Izraele, je Jeruzalém. Není divu. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že když jednou navštívíte Jeruzalém, už nikdy na něj nezapomenete. Krása a atmosféra tohoto města starého tisícovky let se nedá popsat. Jeruzalém je jedním z nejstarších měst na světě s obrovskou koncentrací historických památek a prastaré architektury. Je to město tří světových náboženství – židovství, křesťanství i islámu. Díky této rozmanitosti zde poznáte neuvěřitelnou směsici kultury i architektury. Můžete zde spatřit nejposvátnější židovská místa na planetě (Zeď nářků, Chrámovou horu, Olivovou horu), ale i křesťanská posvátná místa (Chrám božího hrobu, Getsemanskou zahradu) a islámská svatá místa (Skalní dóm, velkolepou mešitu Al-Aksá) i další zajímavosti.

 

Jeruzalém

 

Koupání v Mrtvém moři

Koupání v Mrtvém moři je dalším obrovským zážitkem, který Izrael svým návštěvníkům nabízí. Jakmile se ponoříte do vod Mrtvého moře, ucítíte něco neuvěřitelného. Vysoká koncentrace soli zvyšuje hustotu vody, která vás udrží nad hladinou, aniž byste museli dělat jakékoliv pohyby. Můžete ve vodě hodiny jen tak ležet a odpočívat nebo si číst noviny. Neuvěřitelný zážitek, který je blahodárný pro vaši pokožku. Jestliže ho chcete také prožít, pospěšte si. Mrtvé moře totiž postupně vysychá a je pravděpodobné, že jednoho dne docela zmizí z povrchu zemského. Doporučuji vzít si sebou boty do vody, jelikož krystalky soli jsou poměrně ostré.

 

Mrtvé moře

 

Negevská poušť

Více než polovina území Izraele je pokrytá pouští Negev. Tato poušť není klasickou pouští plnou písečných dun, ale spíše směsicí skalnatých a prašných hornatin, které přerušují hluboké krátery. Díky tomu si člověk na poušti připadá jako v nějakém sci-fi filmu. Kilometry vyprahlé země, která se neustále zvedá a klesá v různých útvarech. Poušť byla historicky mořským dnem, díky čemuž zde můžete narazit na zkameněliny živočichů. A určitě v Negevu potkáte mnoho velbloudů stejně jako já. Výhodou je možnost projet si poušť autem, takže výlet do Negevu hravě zvládnou i méně zdatní cestovatelé. Můžete zde navštívit také bájnou pevnost Masadu postavenou Herodesem cca 30 let před naším letopočtem.

 

Terasovité zahrady Haifa

Terasovité zahrady v Haifě jsou často považovány za osmý div světa. Tyto zahrady se táhnou od haifského přístavu až k vrcholu hory Karmel. Zajděte si až na vyhlídku u vrcholu – pohled, který se pod vámi otevře, vám vyrazí dech. Spolu s Baháistickou svatyní (bahaimsus je náboženství, se kterým je zdejší místo spjato) jsou zahrady zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Terasovité zahrady v Haifě

 

Izraelská kuchyně

Jídlo neodmyslitelně patří k místní kultuře, takže by byl hřích neochutnat izraelskou kuchyni. Z důvodu velkého bohatství kultur, ze kterých pocházejí obyvatelé Izraele, je izraelská kuchyň jakousi směsicí různých kuchyní. Nejčastěji se v Izraeli potkáte s hummusem a falafelem – cizrnovou kaší se smaženými cizrnovými kuličkami. Tento pokrm je výtečný a při své návštěvě Izraele ho rozhodně musíte ochutnat, a to v jednom z místních bister – v tzv. chumusárnách. Pokrm se podává často s nakrájenou zeleninou. Dále vyzkoušejte šawarmu (gyros, který je zde však jinak kořeněný) s chlebovou plackou pita či lafa. V Izraeli samozřejmě narazíte také na židovské košer pokrmy. Já sama jsem ochutnala tradiční šabatovou polévku přímo od mých hostitelů, což byl společně s povídáním o židovských zvycích skvělý zážitek. Snad se vám něco podobného poštěstí i s vaším hostitelem. V obchodě si povšimněte, že na balených jídlech často najdete informaci, že jde o košer výrobek.

 

Hummus s falafelem a pita chlebem

 

Palestina

I Palestina má cestovatelům hodně co nabídnout. Na území Palestiny můžete navštívit místo narození Ježíše Krista – Betlém, posvátnou řeku Jordán nebo nejstarší město na planetě – Jericho. Předtím než zamíříte do Palestiny, se však informujte o aktuální bezpečností a politické situaci, jelikož jde o nestabilní území z hlediska bezpečnosti. Já sama jsem se tam cítila poměrně dobře, ale opatrnosti není nikdy dost. Dejte si pozor také z hlediska bezpečnosti jednotlivých míst. Do určitých míst se dostanete snadno a relativně bezpečně (např. do Betléma), do některých už vás budou z vaší cesty Izraelci odrazovat (např. do Jericha) a někam vám vstup vůbec nepovolí (např. na sever do Džanínu).

 

Tel Aviv

Tel Aviv je městem s velice specifickou atmosférou, díky níž se naprosto vymyká ostatním částem Izraele. Až si budete chtít odpočinout od starobylých měst a náboženských památek, zavítejte právě sem. Tel Aviv je město, které nikdy nespí. Zažijete zde atmosféru moderního rozvíjejícího se města plného obchodů, restaurací a barů s velkým množstvím mladých umělců a čilým nočním životem. Tel Aviv je lemován plážemi a charakterizuje ho architektura ve stylu tzv. Bauhausu – je místem s největší koncentrací budov v tomto stylu na světě a často je přezdíván „Bílé město“. Kromě moderních budov nabízí Tel Aviv svým návštěvníkům i historickou část kolem starobylého přístavu Jaffa.

 

 

 

IZRAEL navštivte nejposvátnější místa na planetě u Mrtvého moře
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *