Čeká nás přesun do města měst.Ráno odjíždíme super vlakem CC za 400Rs.,ve kterém dostaneme snídani i oběd.Jedeme pouhé 3 hodiny a jsme v AGŘE.

Toto město je v Indii pojmem.Ne že by vynikalo krásou nesmírnou,ale má na břehu řeky Jamuny….TAJ MAHAL

 

 

Pokud víte,že je to hrobka,tak si možná řeknete,co je na tom tak úžasného.JE TO ÚŽASNÉ.Indický básník Thakur jej nazval „slzou na tváři věčnosti“.Tato stavba je vrcholným dílem mughalské architektury a je to symbol romantické lásky.

 

 

Císař Šáhdžahán tuto hrobku nechal vybudovat pro svoji milovanou manželku Mumtázmahal,která zemřela po porodu 14 dítěte v roce 1631.

 

 

Práce na stavbě započaly hned v roce 1632 a dokončena byla v roce 1653.Mramor byl dovážen z Rádžastánu,drahé kameny-onyx,ametyst,lapis lazuli,tyrkys,jadeit,křišťál,korál,perleť z Persie(Írán),Ruska,Afghanistánu,Tibetu a Indického oceánu.

 

 

Asi je jasné,že tato stavba zcela zruinovala pokladnu.Podle pověsti se říká,že syn Šáhdžahána jej nechal zavřít do jedné z věží Červené pevnosti v Agře,která leží asi 2 km od Taj Mahalu.

 

 

Údajně zde měl dožít svá poslední léta s toužebně se upínajícím pohledem na vzdálený Taj Mahal.Pravda je o dost prozaičtější.Zemřel v roce 1666 ve věku 74 let v důsledku náruživého sexu a předávkování opiem a afrodisiaky.No,ono pro turisty zní lépe pohádka o věčné lásce.

 

 Naše cesta končí v hlavním městě DELHI.

 

Tady je spousta dalších zajímavostí.Já bych se ale chtěla zmínit hlavně o jednom,pro Indy opět posvátém místě.Nachází se v části,která má název OLD DELHI(Šáhdžahánábád).Ano,tuto starou část založil v roce 1638 stejný vládce,který nechal vybudovat Taj Mahal.Byl velmi zdatný architekt.

 

 

Nachází se zde místo s názvem RAJ GHAT(Rádžghát),kde byla zpopelněna těla tří nejuctívanějších osobností moderní Indie.

 Mahátma Gándhí(1948),Indiry Gándhíhové(1984) a jejího syna Rádživa Gándhí(1991).Všichni se staly obětí atentátu.

 Indira Gándhíhová byla indickou premiérkou 2x(1966-1977 a 1980-1984) s Mahátma Gándhím nebyla příbuzná.Pouhá shoda jmen.Byla dcerou Gándhího blízkého spolupracovníka Nehrúa,který byl prvním premiérem Indie.

 Po násilné smrti(zabil ji  vlastní sikhský strážce)se premiérem Indie stal její syn Radžív Gándhí(184-1989),který byl také násilně usmrcen.

 K černému náhrobku Mahátma Gándhího se téměř nepřetržitě chodí modlit zástupy návštěvníků.

 Naše cesta po dalším kousku Indie končí.Určitě se vrátíme.Rádi.

Milena

 

 

 

 

 

INDIE – Pouštní města Rádžasthánu III.
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!