Eurovíkend Praha – Atény – Milán – Praha za 3690Kč (všechny letenky a hotely)

Eurovíkend Praha – Atény – Milán – Praha za 3690Kč (všechny letenky a hotely)

Nabídka last minute dovolených je v posledních dnech skvělá, ale byl bych nerad, aby čtenáři získali pocit, že se zaměřujeme pouze na ně :). Tento tip tedy bude směřovat k návštěvě dvou velmi zajímavých měst – Atén a Milána – v jednom výletě z Prahy. Odlet bude v pátek v poledne, návrat v neděli večer.

Výlet je naplánován tak, aby v obou městech byl dostatek času na prohlídku a hotely jsem vybíral levné, ale kvalitní (cenu by šlo ještě snížit vybrat ty nejlevnější, ale smyslem je odnést si skvělé zážitky, ne noční můry 🙂 ). Krom toho je výlet naplánován na advent, kdy jsou města nejkrásnější a můžete návštěvu využít i k nákupu vánočních dárků. I tak je ale nutné zakoupit letenky co nejdříve, ceny s obsazeností stoupají.

Nezmeškejte žádné naše akce a budte informováni i o tajných nabídkách!

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

Náš eurovíkend započne 11.12. v Praze, kdy si za 1530Kč koupíme letenku Praha – Atény na tomto odkazu >>

Alternativou je nákup přímo na stránkách Aegean, čímž ušetříte cca 100Kč (jde o stejnou letenku, jen přes Pelikán máte základní podporu v češtině)

Levné letenky

Na prozkoumání Athén budete mít odpoledne a večer. Nezdá se to moc, ale pokud nejste zarytým fanouškem muzeí, tak to na základní prohlídku bohatě stačí. Většina z toho, co stojí za návštěvu, se rozprostírá na poměrně malé ploše několika km2.  A musíme se vejít do jednoho víkendu :).

Ubytování kvůli času zvolíme přímo v centru, konkrétně v tomto hotelu za 250Kč/os/noc. Nečekejte žádný luxus, ale má velice dobrou polohu (sám jsem bydlel nedaleko) a na přespání bohatě stačí. Pokud chcete jiný hotel, srovnání všech hotelů naleznete zde >>

Athény těží z turistického ruchu především díky antickým památkám starým i tisíce let. Čtyřmilionová řecká metropole rozkládající se na poloostrově Attika sice mnohdy působí dojmem včelího hnízda, ale právě onen řecký životní styl v kombinaci s unikátními památkami je něco, co by měl každý cestovatel zažít.

Jak se dostat z letiště?

Autobusové spojení

Z letiště jezdí šest autobusových linek značených jako X92 až X97. Všechny autobusy odjíždějí z prostoru před terminálem pro přílety ze Schengenu mezi exity 4 a 5. Intervaly odjezdů se během dne pohybují mezi 10 a 30 minutami, v noci jsou pak intervaly většinou hodinové. Nejrychleji se do centra Athén dostanete linkou X95, která během 45 minut dojede na Syntagma Square, zatímco ostatním linkám jízda trvá cca hodinu. Za každý z následujících spojů zaplatíte 5€.

Železniční spojení a metro

Nejrychleji se z letiště dostanete metrem, do kterého se vstupuje přímo z terminálu. Během 30 minut se linkou 3 dostanete z letiště na Syntagmu, přičemž zaplatíte 8€, využít však můžete nějakou ze skupinových slev. Velice výhodný je pak balíček obsahující zpáteční jízdu z letiště a třídenní jízdenku veřejnou dopravou po Athénách za 20€. Tento typ jízdenky pořídíte ve stánku u metra na letišti.

Letiště je zrovna tak napojené na hlavní nádraží Larissis Station, ze kterého se dá pohodlně dostat nejen na předměstí, ale i do dalších řeckých měst. Vlaky jezdí zhruba po půl hodině a stojí o něco málo víc než metro, takže pro dopravu do Athén příliš praktické nejsou.

Jak se pohybovat po Athénách?

Nejrychleji se lze skrze Athény dostat metrem, které se skládá ze tří linek. Největší koncentrace stanic se nachází v centru města, kde se linky podobným způsobem jako v Praze jednotlivě protínají. Výhodou metra je, že skrze zeleně značenou linku 1 se lze pohodlně dostat až do přístavu Piraeus. Ve všední dny funguje metro zhruba od 5:30 do 24:00, o víkendech je pak provoz prodloužen do cca 2:00.

Athény se mohou chlubit velice moderními tramvajovými linkami, které v lecčems vypomáhají metru. V Athénách se nachází pouze tři linky, linka 1 značená červeně spojuje centrum města z náměstí Syntagma se západním pobřežím města. Zelená linka 2 spojuje náměstí Syntagma s východním pobřežím a linka 3 jezdí podél celého pobřeží. Tramvajové linky fungují zhruba od 5:00 do 2:30.

Kromě tramvají a metra je doprava z významné části zajišťována jednou z nejširších autobusových a trolejbusových sítí na světě. Výsledným efektem je však to, že doprava autobusy je dokonale nepřehledná, autobusy je tak praktické využívat spíše výjimečně. Na druhou stranu pro dopravu v noci je jejich využití nezbytné, k dispozici je několik nočních linek fungujících zhruba od 00:30 do 5:00, z nichž nejdůležitější jsou tyto:

  • 500 Peiraias – Kifisia (přes metro linky 1)

  • 790 Glyfada – Peristeri (přes metro linky 2)

  • X14 Syntagma – Kifisia

  • 040 Syntagma – Peiraias

Jízdenka s platností 70 min platná v autobusech, metru, tramvajích i trolejbusech vyjde na 1,20€, koupit si ale můžete i celodenní jízdenku za 4€ a pěti denní jízdenku za 10€ (tyto jízdenky neplatí na spoje na letiště). Kromě těchto variant je v nabídce i výše zmíněná 3 denní jízdenka obsahující i zpáteční cestu na letiště za 20€. Veškeré jízdenky včetně vícedenních je zapotřebí při nástupu do dopravního prostředku označit. Jízdenky lze koupit v automatech, které se nacházejí v každé stanici metra, nebo ve stáncích dopravního podniku.

Pohled na Acropolis v noci
Pohled na Acropolis v noci

Jak ušetřit na pobytu?

Athény na rozdíl od většiny turisticky atraktivních měst nenabízí městskou kartu na vstupy do památek v kombinaci s veřejnou dopravou. Místo toho je zde nutné zaplatit si dopravu zvlášť, pro návštěvu více památek jsou pak k dispozici levnější turistické balíčky.

Pokud plánujete návštěvu více muzeí, za 12€ si můžete koupit balíček, se kterým je volný vstup do Národního archeologického muzea, Muzea Byzance a křesťanství, Muzea numizmatiky a Muzea epigrafie. Velice podobné slevy poskytují i historické památky, za 12€ si můžete zakoupit balíček zahrnující vstupné do Akropole, Muzea Akropole, Agory a Kerameykosu. Balíčky se dají koupit vždy na některém z objektů týkající se obsahu balíčku.

Většina muzeí i památek nabízí vstupné zdarma při příležitosti různých státních i mezinárodních svátků, zdarma tedy můžete navštívit poměrně mnoho muzeí 6. března, 18. dubna, 18. května, 5. června, poslední týden v září, 28. října a také první neděle měsíce mimo sezonu od 1. listopadu do 31. března. Zdarma je většinou také vstupné pro studenty z EU a osoby mladší 18ti let.

Památky, které nesmíte vynechat

Akropolis

Akropolis je asi nejznámější a nejnavštěvovanější místo v Athénách. Právě zde se nachází slavný Parthenón zasvěcený bohyni Athéně, kde v minulosti stála monumentální socha Athény ze zlata a slonoviny, ale najdeme zde i další budovy jako chrám Athény Niké, Eleusinion, Erechtheion a mnoho dalších antických budov. Vstup do areálu stojí 12€, případné další prohlídky a návštěvy menších muzeí se platí zvlášť.

Agora

Starověká Agora byla v minulosti centrem veškerého dění v Řecku. Přestože slovo Agora znamená tržiště, v minulosti zde kromě obchodování vzkvétala i politika a náboženství. Přestože většinu Agory už přemohl čas, stále zde najdeme chrám Théseion-Héfaisteion z 5. století př. n l..

Chrám Dia Olympského

Tento kolosální chrám je považován za největší chrám v Řecku, přestože dnes již z něj stojí pouze 15 sloupů z původních 104. Prohlídka chrámu Vás vyjde na 2€, studenti EU a osoby po 18 let mají vstupné zdarma.

Náměstí Syntagma

Syntagma je nejznámější náměstí Athén, kde se odehrávají veškeré státní oslavy a také protesty. Nalezneme zde hrobku neznámého vojáka, kterou hlídá uniformovaná stráž a také fontány, sochy a parlament.

Národní archeologické muzeum

Milovníci historie nesmějí vynechat návštěvu archeologického muzea, které v sobě ukrývá exponáty i 9 000 let staré. Obdivovat můžete starodávné řecké vázy, šperky, sochy a další artefakty ze starověkého středomoří. Standardní vstupné pro dospělé činí 7€, studenti z EU a návštěvníci do 18 let mají vstupné zdarma.

Muzeum Benaki

Muzeum Benaki nabízí jednu z nejvzácnějších sbírek artefaktů z Helenistického období. Naleznete zde taktéž obrazy jednoho z nejznámějších malířů řeckého původu – El Greca.

Druhý den ráno nás čeká přelet do Milána. K tomu poslouží letenky Atény – Milán zakoupené na Ryanair.com za 23€, tedy cca 630Kč (nutno zadat ručně). Na přesun z hotelu na letišti si vymezte dostatek času, dodržování jízdných řádů (a vlastně jakýchkoliv řádů) není silná stránka jižních národů.

Levné letenky

V Miláně nás pak přes 30 hodin pobytu, odlet je až v 17:45 následující den.

Ubytování zvolíme v tomto hostelu za 550Kč/os/noc. Je dobře umístěn, cena je rozumná a vypadá stylově :). Pokud chcete jiný hotel, srovnání všech hotelů naleznete zde >>

Milán je dominantou bohaté severní Itálie, která láká miliony turistů především na neuvěřitelné množství významných katedrál a kostelů, ale také muzeí či galerií. Italská metropole nadchne nejen fotbalové fanoušky, své si tu najde milovník renesančních staveb i moderního umění.

Jak se dostat z letiště?

Autobusové spojení s Milánem zajišťuje dopravce Terravision, který jezdí v intervalech 20-30 minut od 4:05 do 1:00. Jízda trvá zhruba hodinu a za cestu zaplatíte 5€ (zpátečně za 9€). Alternativou je autobus ATB linky 1, který jezdí v intervalech od 15 do 30 min na hlavní nádraží i do centra města. Koupit si můžete 90 minutovou jízdenku za 2,30€, nebo rovnou 24h /72h jízdenku platnou do všech linek společnosti ATB, za kterou dáte 5€, nebo 7€.

Přímé vlakové spojení s letištěm neexistuje, můžete se ale za 2€ svést do nedalekého Bergama a poté za asi 5€ využít služby Trenitalia a dojet až do Milána.

Jak se pohybovat po Miláně?

Lístky na veřejnou dopravu se dají koupit ve stanicích metra, automatech, novinových stáncích a často i v běžných prodejnách označených logem ATM. Základní jízdenka na jízdu metrem nebo 90 minut jízdy v tramvaji stojí 1,50 €, balíček deseti takovýchto jízdenek se dá koupit za 13,80€. K dispozici je zákazníkům také 24 hodinová jízdenka za 4,50€ a 48 hodinová verze za 8,25€.

Milánské metro má tři linky – červenou M1, zelenou M2 a žlutou M3, nedokončené jsou pak ještě linky M4 a M5. Orientace v metru je jednoduchá, vše je barevně značeno a na každé stanici jsou plánky. Milánské metro jezdí zhruba od 6:00 po 24:00.

Tramvaje jsou v Miláně velice rozšířené a často budete využívat jejich služby. Zajímavostí je, že na tramvajových linkách č. 1, 5 a 33 jezdí historické tramvaje z 30. let, které rozhodně stojí za svezení. V tramvajích platí stejné lístky jako v metru. Kromě tramvají se můžete setkat i s autobusy či trolejbusy, ty však jezdí spíše na příměstských linkách. Standardně jezdí autobusy a tramvaje zhruba od 5:00 do 1:00, ale k dispozici jsou i linky 90 a 91, které jezdí i v noci. Aktuální informace o cenách jízdenek i konkrétních spojích naleznete na stránkách ATM.

Jak lze ušetřit na pobytu?

Pokud máte v plánu navštívit co nejvíc památek skrze veřejnou dopravu, určitě se Vám vyplatí Milano Card. Jedná se o kartu určenou pro turisty, se kterou získáváte neomezenou dopravu, poukázky na službu UBER, slevy do muzeí, galerií, opery, restaurací, mapu města s průvodcem a v neposlední řadě také nárok na lékařskou péči zdarma po dobu platnosti karty. Jednodenní karta vyjde na 6,50€ a třídenní verze na 13€. Kompletní seznam míst, kde můžete uplatnit slevy i další informace o kartě naleznete zde.

Pokud Vás láká návštěva i dalších okolních italských měst jako je Janov, Florencie, Pisa, nebo dokonce i Řím, můžete využít služby společnosti Megabus. Ta ve své nabídce nově nabízí i jízdenky po Itálii, hlavním tahákem je však to, že Megabus uvolňuje část jízdenek za akční ceny, výlet po okolí Vás tak může přijít i na 2€.

Památky, které nesmíte vynechat

Milánský Dóm (Duomo)

Jedna z největších katedrál na světě byla budována více než 500 let, a jsou na ní proto patrné gotické, renesanční i neorenesanční prvky. Katedrála obsahuje několik menších výstav, jejichž vstupy začínají na 2 a končí na 13€.

Zámek Castello Sforzesco

Renesanční zámek vyzdobený samotným Leonardem Da Vincim je pokladnicí architektury i malířství. Vstupné do zámku činí 5€, přičemž děti do 18 let mají vstup zdarma.

Kostel San Lorenzo Maggiore

Tento kostel ze 4. století láká nejen milovníky architektury, nachází se v něm také jedna z nejvýznamnějších sbírek raných římských vykopávek.

Bazilika Sant´Ambroggio

Malebné náměstí Sant´Ambroggio ukrývá jednu z nejstarší milánských budov, tamní bazilika byla postavena již v roce 379.

Klášter Santa Maria delle Grazie

Santa Maria delle Grazie je renesanční klášter, který zřejmě ze všeho nejvíce prospěl slavným obrazem Poslední večeře od Da Vinciho.

EXPO 2015

Zapomenout nesmíme ani na světovou výstavu, která se pro rok 2015 koná v Miláně. Projít si veškeré expozice je záležitostí minimálně na jeden celý den, přesto se však jistě vyplatí tuto atrakci z itineráře nevynechat. Vstupenka na předem určené datum vyjde na 34€.

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci

Toto muzeum představuje exponáty s vědeckou tématikou i kolekce z vynálezů Leonarda Da Vinciho.

V neděli nás pak čeká cesta do Prahy. Tu nám zajistí letenky Milán – Praha na 12.12., kterou nakoupíte na Wizzair za cca 830Kč. Pokud máte členství Wizz, zaplatíte o 270Kč méně. Pokud cestujete 2+, doporučoval bych vám ho zakoupit. Jestli patříte mezi naše pravidelné čtenáře, ještě bude spousta způsobů, jak ho uplatnit :).

Levné letenky

V ceně všech letenek je pouze příruční zavazadlo, což ničemu nevadí a letět na eurovíkend s odbaveným by byla šílenost. Pouze pokud plánujete tento tip jako nakupovací, tak bych zvážil možnost přikoupit si zavazadlo na závěrečný let z Milána do Prahy.

Závěrečná kalkulace:

Letenky Praha – Atény 1430Kč

Ubytování Atény 250Kč

Letenky Atény – Milán 630Kč

Ubytování Milán 550Kč

Letenky Milán – Praha 830Kč

—————

Celkem 3690Kč

Mějte na paměti, že letenky a hotely představují jen část nákladů. Za jídlo utratíte s rozumným výběrem to samé, co doma, ale další náklady představují případné vstupy, suvenýry, přesuny z letiště atd. Proto počítejte vždy s rezervou (at už cestujete kamkoliv).

Doufám, že se vám tip líbil a čas do článku vložený bude mít smysl :). Pokud ano, velice mě potěší, pokud se o nás zmíníte svým přátelům a dále nás budete navštěvovat. To je pro nás tou největší odměnou :).