Cestujete rádi na vlastní pěst a preferujete individuální turistiku před klasickou dovolenou? Lákají Vás rizikové destinace, kde nejsou výjimkou třeba i vládní nepokoje? Všichni příznivci tohoto druhu cestování by měli mít v první řadě na paměti vlastní bezpečí. V České republice Vám v tom může pomoci databáze DROZD neboli Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí.

 

 

Pro koho je projekt DROZD určen?

Projekt je k dispozici pro všechny turisty, kteří chtějí mít větší pocit bezpečí při cestování do zahraničí, alespoň v tom smyslu, že stát je informovaný o jejich zahraniční návštěvě. Mohou jej tedy využít jak cestovatele preferující individuální turistiku, tak i turisté, kteří si zakoupí zájezd s cestovní kanceláří, ale nejsou si třeba jisti bezpečím v dané lokalitě.

 

 

Proč se registrovat?

Nechcete-li vůči státu zůstat anonymními cestovateli, využijte projekt DROZD, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům při pobytu v zahraničí např. v případě přírodních katastrof či sociálních nepokojů. Ministerstvo zahraničí upozorní občany o takové situaci pomocí e-mailu či SMS zprávy. Pokud je v některé zemi v danou chvíli jen řádově pár Čechů, volá ministerstvo každému jednotlivě. Takový proces je ale spuštěn jen v ojedinělých případech krizové či mimořádné události velkého rozsahu, která může potenciálně ohrozit životy, zdraví či majetek občanů České republiky v zahraničí.

 

 

Jak se registrovat?

Databázi najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Vytvoříte si novou registraci, kde uvedete:

  • základní informace o Vás (jméno, příjmení, datum narození, telefonní číslo a e-mail, fakultativně jméno pojišťovny, u které máte zařízené zdravotní pojištění a číslo cestovního dokladu)
  • itinerář cesty (název země, datum příjezdu a odjezdu)
  • údaje o spolucestovatelích
  • údaje o kontaktní osobě v České republice (její jméno, e-mail a telefonní kontakt)

Celý formulář máte vyplněný během pár minut. Platnou registraci stvrdíte také souhlasem s prohlášením o ochraně osobních údajů.

 

Je potřeba se z databáze po skončení cesty odhlásit?

Pokud se neodhlásíte, budete po návratu z cesty upozorněny respektive dotázáni MZV, zda jste se v pořádku z cest vrátili. Svou registraci můžete stejně jednoduše jako při zadání zrušit. Vaše osobní údaje budou tak z databáze vymazány. Pokud tak neučiníte Vy, budou všechny Vaše údaje vymazány systémem automaticky po 4 týdnech po uvedeném datu návratu.

 

Kdo DROZD spravuje?

Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Slevu až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb můžete využít zde
100 Kč zdarma na jízdné v Uber - stáhněte si aplikaci a vložte do ní kód m97mxb88ue
100 Kč zdarma na jízdné v Liftago Taxi - stáhněte si aplikaci a vložte do ní kód JIRI8795

 

 

Další tipy či zajímavosti

Pokud se chystáte do zahraničí s cestovní kanceláří, nejprve si ověřte, zda již CK neprovedla též registraci, aby nedocházelo k duplicitním záznamům.

DROZD byl spuštěn v roce 2009. V roce 2015 se registrovalo celkem 18 308 cestovatelů. Počet registrací má i nadále vzrůstající tendenci.

Systém asistence není primárně určen k pátrání po osobách. Tyto kroky patří výhradně do kompetence policejních složek.

Zasílání varovných SMS a e-mailových zpráv je vždy aktivováno ojediněle. Do této doby se jednalo maximálně o 5 případů ročně.

Co je to DROZD a jak se registrovat?
Štítky:                

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!