Cestujete rádi na vlastní pěst a preferujete individuální turistiku před klasickou dovolenou? Lákají Vás rizikové destinace, kde nejsou výjimkou třeba i vládní nepokoje? Všichni příznivci tohoto druhu cestování by měli mít v první řadě na paměti vlastní bezpečí. V České republice Vám v tom může pomoci databáze DROZD neboli Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 

Pro koho je projekt DROZD určen?

Projekt je k dispozici pro všechny turisty, kteří chtějí mít větší pocit bezpečí při cestování do zahraničí, alespoň v tom smyslu, že stát je informovaný o jejich zahraniční návštěvě. Mohou jej tedy využít jak cestovatele preferující individuální turistiku, tak i turisté, kteří si zakoupí zájezd s cestovní kanceláří, ale nejsou si třeba jisti bezpečím v dané lokalitě.

 

 

Proč se registrovat?

Nechcete-li vůči státu zůstat anonymními cestovateli, využijte projekt DROZD, který umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům při pobytu v zahraničí např. v případě přírodních katastrof či sociálních nepokojů. Ministerstvo zahraničí upozorní občany o takové situaci pomocí e-mailu či SMS zprávy. Pokud je v některé zemi v danou chvíli jen řádově pár Čechů, volá ministerstvo každému jednotlivě. Takový proces je ale spuštěn jen v ojedinělých případech krizové či mimořádné události velkého rozsahu, která může potenciálně ohrozit životy, zdraví či majetek občanů České republiky v zahraničí.

 

 

Jak se registrovat?

Databázi najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Vytvoříte si novou registraci, kde uvedete:

  • základní informace o Vás (jméno, příjmení, datum narození, telefonní číslo a e-mail, fakultativně jméno pojišťovny, u které máte zařízené zdravotní pojištění a číslo cestovního dokladu)
  • itinerář cesty (název země, datum příjezdu a odjezdu)
  • údaje o spolucestovatelích
  • údaje o kontaktní osobě v České republice (její jméno, e-mail a telefonní kontakt)

Celý formulář máte vyplněný během pár minut. Platnou registraci stvrdíte také souhlasem s prohlášením o ochraně osobních údajů.

 

Je potřeba se z databáze po skončení cesty odhlásit?

Pokud se neodhlásíte, budete po návratu z cesty upozorněny respektive dotázáni MZV, zda jste se v pořádku z cest vrátili. Svou registraci můžete stejně jednoduše jako při zadání zrušit. Vaše osobní údaje budou tak z databáze vymazány. Pokud tak neučiníte Vy, budou všechny Vaše údaje vymazány systémem automaticky po 4 týdnech po uvedeném datu návratu.

 

Kdo DROZD spravuje?

Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

 

 

 

 

Další tipy či zajímavosti

Pokud se chystáte do zahraničí s cestovní kanceláří, nejprve si ověřte, zda již CK neprovedla též registraci, aby nedocházelo k duplicitním záznamům.

DROZD byl spuštěn v roce 2009. V roce 2015 se registrovalo celkem 18 308 cestovatelů. Počet registrací má i nadále vzrůstající tendenci.

Systém asistence není primárně určen k pátrání po osobách. Tyto kroky patří výhradně do kompetence policejních složek.

Zasílání varovných SMS a e-mailových zpráv je vždy aktivováno ojediněle. Do této doby se jednalo maximálně o 5 případů ročně.

Co je to DROZD a jak se registrovat?
Štítky:                

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!