Ostrov pelikánů, větrných mlýnů i přístavů plných těch nejluxusnějších jachet – tak by šel ve zkratce charakterizovat řecký ostrov Mykonos. Tento ostro patřící do souostroví Kyklady je vyhledáván především skvělému až luxusnímu servisu vyhledávanému i řadou celebrit. Není proto divu, že nádherné a perfektně vybavené písečné pláže ostrova omývaného vodami Egejského moře jsou lemovány plejádou pěti hvězdičkových hotelů i luxusních letních residencí.

 

 

Základní informace Mykonos

 

Mykonos je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Mykonos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Mykonu

 

Mykonos je pro dovolenou s dětmi výjimečný v tom, že nabízí jedny z nejlepších služeb v celém Řecku. Kromě moderních hotelů oceníte i perfektně vybavené písečné pláže ideální pro dětské hrátky. Jistou nevýhodou ostrova Mykonos je však to, že zde stěží naleznete klidné letovisko s málo frekventovanými plážemi. Rozhodně se tedy nejedná o nejklidnější destinaci, o to lepší služby však Mykonos nabízí.

 

 

By: büys

 

 

Dovolená se psem na ostrově Mykonos

 

Mykonos je ostrov, jehož významnou část obyvatel tvoří movití lidé ze zahraničí, není tak třeba bát se žádných kulturních předsudků vůči psům. Zajisté tak nebude problém najít dog friendly ubytování či restaurace s venkovní terasou. Na druhou stranu je třeba počítat, že drtivá většina pláží na ostrově je spravována jednotlivými letovisky, která většinou nařizují zákaz vstupu se psy.

 
Klidná dovolená pro seniory na Mykonu

 

Mykonos je vyhlášený nádhernými a perfektně vybavenými písečnými plážemi i vysokou úrovní služeb, na druhou stranu se určitě nejedná o to nejklidnější místo v Řecku. Ideální destinací je tak pro cestovatele toužící si dopřát po dni stráveném na pláži i pár drinků v některém z mnoha plážových barů. Pokud očekáváte prázdné tiché pláže a klidná letoviska, Mykonos vás nejspíše nenadchne.

 

Noční život na ostrově Mykonos

 

Mykonos je jedním z vůbec nejživějších ostrovů v Řecku. Po setmění se řada pláží promění v jeden velký taneční parket, který žije až do ranních hodin. Zajímavostí Mykonu je také to, že svůj zábavní průmysl směřuje často také na homosexuální turisty, na Mykonu se rozhodně s žádnými předsudky nesetkáte.

Centra nočního života jsou především v hlavním městě Mykonos, které nabízí především diskotéky i divoké party v mnoha klubech. Mezi nejznámější podniky patří především Space Dance, Skandinavian Disco, Cavo Paradiso či La Notte.

Podobně jako Mykonos lze charakterizovat i další letoviska jako Psarrou, Elia či Paradise, na kterých se zábavní průmysl točí především kolem pláží.

 

Nákupy na Mykonu

 

Mykonos se orientuje především na movitou klientelu, a tak na ostrově najdete řadu obchodů s luxusními módními doplňky a šperky. Největší koncentrace obchodů je poté především v hlavním městě Mykonos.

Kromě poboček světových módních návrhářů zde však najdete i řadu malebných vinných sklípků se skvělým řeckým vínem, i zde je však podobně jako všude na Mykonu třeba počítat s vyššími cenami.

 

Ceny na ostrově Mykonos

 

Mykonos je obecně považován za jednu z nejluxusnějších, a tím pádem i nejdražších destinací v Řecku. Hlavní chod tak vyjma stánků stěží pořídíte pod 15€, významnou položkou je však také alkohol. Třetinka piva či sklenka vína v restauracích na Mykonu vyjde cca na 4€, v klubech pak i na dvojnásob. Vyšší jsou i ceny v supermarketech, vyjma ovoce pořídíte prakticky veškeré zboží o třetinu dráže nežli v Česku.

 

Ubytování na Mykonu

 

Především jihozápadní pobřeží ostrova Mykonos je doslova zastaveno řadou méně či více luxusních hotelů, apartmánových domů i letních vilek. Kvalita, ale i cena je přitom podstatně výše než ve zbytku Řecka. Cena za jednoduché studio na začátku sezony začíná na cca 1000 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Pokud sháníte levné ubytování na Mykonu, spíše než booking vám poslouží služba Airbnb, přes kterou lze pronajímat pokoje, apartmány či celé domy přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Mykonos?

 

Mykonos (Chora)

Mykonos neboli Chora je hlavním a největším městem ostrova. Historická část jinak moderního a komerčního města leží přímo u břehů moře, díky čemuž si vysloužila přezdívku Malé Benátky. Právě zde můžete také potkat maskota ostrova – právě se totiž nejčastěji vyskytuje plachý pelikán Petros. Cestou od Malých Benátek přes moderní a bílými fasádami typické centrum města se dostanete až k větrným mlýnům na kopci za městem, které jsou jedním z nejvíce fotografovaných míst Mykonu. Pro zájemce o historii budou z ostrova pravděpodobně nejzajímavější Starý přístav a Archeologické muzeum.

 

Délos

Délos je malý ostrůvek ležící nedaleko jihozápadního pobřeží Mykonu. Jedná se o jedno z nejposvátnějších míst v Řecku, dle pověstí se zde totiž narodili bohové Apollón a Artemis. Není proto divu, že zdejší antické skvosty jako Lví terasa, kamenné divadlo, amfiteátr či zbytky antických soch a sloupů se vyjímají na seznamu dědictví UNESCO. Velice oblíbené je také tamní Archeologické muzeum mapující bohaté dějiny jinak malého ostrova.

 

By: Trevor Owens

 

Ftelia

Ftelia je zřejmě vůbec nejstarším osídlením ostrova Mykonos. V této vesničce ležící na severním pobřeží ostrova se totiž nacházejí více než 7000 let staré artefakty a půdorysy budov, které dokazují lidské osídlení. Většina pozdějších antických budov však byla zničena sérií zemětřesení, takže jsou zde patrné pouze jejich půdorysy.

 

Maják Armenistis

Jedním z nejvíce fotogenických míst severní části ostrova je maják Armenistis. Ten se tyčí do výšky 19 metrů na nejsevernějším bodě ostrova a nabízí nádherný výhled na Egejské moře.

 

Ano Mera

Ano Mera je prakticky jediné větší osídlení ve vnitrozemí ostrova. Kromě řady hotelů je toto město zajímavé především klášterem Panagia Tourliani a hradem Gyzi, který se tyčí na kopci za městem. Přestože původně benátský hrad je již z velké části poničen, stále nabízí minimálně nádherný výhled na město i nedaleké pobřeží. Druhou historickou atrakcí Ano Mera je klášter Paleokastro, který již od 18. století slouží jako místo pro křtiny.

 

Jezero Marathi

Marathi je v srdci Mykonu ležící jezero zajímavé především vysokou betonovou hrází, tvořící z Marathi největší vodní nádrž a rezervu pitné vody na ostrově.

 

Tipy na jednodenní výlety po Mykonu

 

1.Den – hlavní město Mykonos

 

Prohlídku hlavního města ostrova Mykonos můžeme začít v Archeologickém muzeu, které odkrývá exponáty nejen z ostrova samotného, ale i z nedalekého Délu. Z muzea se přesuneme jižně ke Starému přístavu, u kterého začíná nejnavštěvovanější oblast města – Malé Benátky.

V Malých Benátkách si kromě prohlížení malebných domečků omývaných mořem rozhodně dopřejte i prohlídku kostela Paraportiani s pro Mykonos typicky jasně bílou fasádou. Na závěr dne svoji procházku napříč Mykonem protáhněte až k větrným mlýnům, od kterých se vám vyrýsuje nádherný výhled na město s přístavem.

 

By: Scott Anderson

 

 

2.Den – Ostrov Délos

 

Pro zájemce o bohatou řeckou historii bude největším lákadlem jistě ostrůvek Délos. Na něj se přepravíme v dopoledních hodinách trajektem pravidelně vyplouvajícím z přístavu v Mykonu.

Z přístavu v Délu pokračujeme severně k hlavní atrakci ostrova – Lví terase, u které začíná posvátná stezka do akropole. Od antického sousoší se přesuneme jižně přes italskou agoru až k Archeologickému muzeu. Odpoledne pak ještě stihnete obejít další antické památky, jako je amfiteátr, divadlo či zbytky sousoší a chrámů.

 

3.Den  – Krásy severu ostrova Mykonos

 

Výlet po zajímavostech severu ostrova Mykonos začneme v letovisku Ftelia. Nedaleko městečka totiž leží velice vzácné tisíce let staré půdorysy domů z dob prvotního osídlení ostrova. Z Ftelia se poté přesuneme k jezeru Marathi, kde se lze projít kolem hráze, ze které je skvělý výhled na vnitrozemskou vysočinu.

Po procházce kolem Marathi již míříme na nejsevernější bod ostrova k majáku Armenistis, od kterého je možno vychutnat si romantický západ slunce nad mořem.

 

4.Den – Ano Mera a Kalafati

 

Další perlou Mykonu, kterou ze svého itineráře nesmíte vypustit je město Ano Mera. Prohlídku města začneme u monumentálního kláštera Panagia Tourliani pocházejícího již z roku 1542. Poté pokračujeme přes křestní klášter Paleokastro až za samotnou hranici města ke hradu Gyzi, kde se můžete pokochat výhledem na Ano Mera i nedaleká letoviska.

Pokud vám po prohlídce Ano Mera zbude čas, vydejte se ještě jihovýchodně k letovisku Kalafati. Jedná se o malebné letovisko postavené na skalnatém svahu, které je typické domy s bílými fasádami a Karibik připomínající pláží, na které můžete celodenní výlet zakončit.

 

By: jjmusgrove

 

 

Pláže na Mykonu

 

Pláže jsou asi největší chloubou ostrova Mykonos, místní i turisté na nich totiž tráví nejen celé dny, ale díky množství plážových barů a diskoték i celé noci. Největší koncentraci veřejných pláží najdete na jihu, jihozápadě a jihovýchodě ostrova, kde mají pláže v drtivé většině případů písečný charakter.

Nejlépe vybavené pláže, které nabízejí noční zábavu jsou především Elia, Platis Yialos, Psarou, Paradise a její soused Super Paradise, jejíž bary a podniky velice často míří na gaye a lesbičky. Pokud spíše než po celodenním opalováním se mezi davy turistů následované několika drinky preferujete klidnější prostředí, můžete si zajet na pláže jako Panomos, Agios Ioannis, Agios Sostis či Kalafatis, které sice nejsou tak dobře vybavené, za to nabízejí o to větší soukromí.

 

Počasí na ostrově Mykonos

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Mykonu je i na řecké poměry poměrně teplé s denními teplotami mezi 9 a 13°C. Počítat však musíte i s ne tak intenzivními, ale o to vytrvalejšími dešti.

Počasí v lednu na ostrově Mykonos je opět typické vytrvalými dešti, denní teploty pak nepatrně klesnou v průměru na 6 až 12°C.

V únoru na Mykonu graduje období dešťů, přesto jsou však srážky spíše velice intenzivní a vytrvalé, nežli časté. Denní teploty se poté stejně jako v lednu pohybují mezi 6 a 12°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Mykonu je podstatně slunnější a již se vyskytují spíše přeháňky, nežli vytrvalejší deště. Teploty vzduchu v březnu rostou na 8 až 15°C, na koupání je tedy stále zima, ale pro poznávání kultury ostrova je počasí ideální.

Počasí v dubnu na Mykonu je již poměrně teplé s teplotami mezi 13 a 19°C. Opět však platí, že moře je na koupání stále chladné.

V květnu je počasí na ostrově Mykonos pro koupání s teplotami vzduchu mezi 14 až 23°C již poměrně přijatelné. Moře s v průměru 19°C je však stále není zcela ideální, na druhou stranu se vyhnete největším davům turistů.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Mykonu je s teplotami vzduchu mezi 18 a 27°C a teplotou moře v průměru 22°C již naprosto ideální pro dovolenou u moře.

V průběhu hlavní sezony v červenci a srpnu je počasí na Mykonu s vysokými teplotami mezi 21 a 30°C již ideální prakticky pouze pro cachtání se u vody. Moře navíc nabízí příjemných 25°C, je však třeba počítat s přeplněnými plážemi.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Mykonu je s teplotami mezi 18 a 27°C stále velice teplé, a tedy i ideální pro koupání v moři, které stále zůstává vyhřáté na 23°C.

V říjnu přichází na Mykonos opět období dešťů a v průměru prší 7 dní v měsíci. Přestože srážky mohou být vytrvalejší, teploty vzduchu mezi 15 a 22°C i teplota moře oscilující kolem 22°C stále ještě lákají turisty k dovolené u moře.

Počasí v listopadu je na Mykonu vůbec nejdeštivější v celém roce. Společně s denními teplotami klesajícími na 11 až 17°C tak končí počasí umožňující koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Mykonu naleznete zde.

Předpověď počasí na Mykonu  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Mykonu

 

V jižní části ostrova funguje několik autobusových spojů vypravovaných především z hlavního města Mykonos. V Mykonu se nacházejí dvě autobusová nádraží – severní a jižní. Ze severního nádraží vyjíždějí autobusy směr Ano Mera, Kalolivadi, Tourlos, Agios Stefanos, Elia a Kalafatis. Z jižního nádraží pak jezdí autobusy do Platis Gialos, Psarou, Paraga, Paradise, Ornos, Agios Ioannis a také na letiště.

Od června do září jezdí autobusy cca jednou do hodiny a fungují až do 01:00. Mimo sezonu sice všechny hlavní linky stále fungují, ale spoje již nejsou tak frekventované.

Nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem, jak za rozumnou dobu poznat co největší část ostrova je však stále vypůjčení si automobilu v půjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky na Mykonos

 

Letiště v Mykonu má oproti mnoha dalším řeckým ostrovům tu výhodu, že na něm lety krom tradičních dopravců zprostředkovává i nízko nákladový Ryanair vypravující lety do Athén. Zpáteční lety do Athén přitom mimo sezonu startují na částce okolo 400 Kč, takže s následným přípojem do Athén například z Hamburku či Berlína může zpáteční let vyjít i na částku kolem 2500 Kč, v létě však ceny rapidně vzrůstají.

Pro sledování levných letenek na Mykonos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Mykonu

 

Agia Anna

Agia Anna je malá pláž nedaleko slavnějšího letoviska Paraga. Oproti pláži Paraga je však Agia Anna podstatně klidnější, a tak je vyhledávána především rodinami s dětmi.

 

Ag. Ioanis

Agios Ioanis je malebná písečná pláž nedaleko města Chora. Oproti ostatním okolním plážím není Agios Ioanis tolik hlučná, a tak je vyhledávána i rodinami s dětmi.

 

Agios Sostis

Agios Sostis je letovisko ležící východně od hlavního města Mykonu. Jedná se o na Mykonos velice klidné letovisko s pěknou, ale skromněji vybavenou písečnou pláží.

 

Ag. Stefanos

Agios Stefanos je moderní letovisek nedaleko hlavního města Mykonos. Nachází se zde řada luxusních hotelů i dlouhá písečná pláž vybavená lehátky a slunečníky.

 

Ag. Lazaros

Agios Lazaros je malé letovisko ležící v turisticky nejatraktivnější oblast u pláží Mykonos, Platys Gialos, Psarou či Paraga.

 

Ano Mera

Ano Mera je druhé největší město ostrova a jediné větší vnitrozemské osídlení ostrova Mykonos. Přesto je to od města, co by kamenem dohodil od pobřeží s několika tichými plážemi. Město samotné je pak významné především slavným klášterem Panagia Tourliani.

 

Dilos

Dilos je malý ostrůvek nedaleko Mykonu. Ostrov Dilos byl za antiky obchodním a náboženským centrem, díky čemuž se zde dochovala řada antických památek včetně slavné Aleje lvů.

 

Dragonisi

Dragonisi je malý ostrůvek nedaleko Mykonu. Ostrov je turisticky atraktivní především mořskými jeskyněmi a podmořským životem, díky čemuž sem každodenně míří řada výletních lodí.

 

Elia

Elia je jedna z nejdelších a nejnavštěvovanějších pláží ostrova. Tato písečná pláž je oblíbená především mezi mladými lidmi, protože po setmění je zde provozována řada diskoték.

 

Ftelia

Ftelia je letovisko s malou pláží vyhledávanou především příznivci vodních sportů. Pobřeží je zde totiž vystaveno silným větrům ideálním pro windsurfing.

 

Glastros

Glastros je malé vesnička ležící nedaleko města Mykonos. Nachází se zde řada hotelů a letních domů, v nichž turisté i místní hledají větší klid, nežli v hlavním městě ostrova.

 

Kalafatis

Kalafatis je letovisko s malou písečnou pláží. Letovisko je vyhledávané především mezi příznivci vodních sportů, jelikož tamní pobřeží je bičováno silnými větry.

 

Kalo Livadi

Kalo Livadi je osídlení nedaleko hlavního města s několika hotely a především skvěle vybavenou písečnou pláží.

 

Korfos

Korfos je malý záliv nedaleko přístavu v Mykonu. Nachází se zde několik ukrytých pláží s kamenitým dnem, ideálních pro potápění i windsurfing.

 

Lia

Lia je oblast nedaleko Kalafatis s malou písečnou pláží a několika restauracemi a bary.

 

Lino

Lino je malá vesnička nedaleko Platis Gialos. Nachází se zde řada ubytovacích zařízení, které nabízejí přeci jen klidnější prostředí než nedaleké letovisko.

 

Mykonos (Chora)

Mykonos neboli Chora je největším a zřejmě i nejzajímavějším městem ostrova. Jedná se o velice kosmopolitní metropoli s bohatým nočním životem. Turisticky nejatraktivnější čtvrtí města jsou Malé Benátky, zajímavé jsou však i větrné mlýny ležící na kopci za městem.

 

Ornos

Ornos je zátoka a stejnojmenné letovisko ležící jižně od hlavního města Chora. V zátoce se nachází dlouhá písečná pláž, která je o něco klidnější než pláže u Hory, a proto ji vyhledávají především rodiny s dětmi.

 

Panormos

Panormos je klidné letovisko severně od Mykonu. Leží zde pěkná písečná pláž, kterou často navštěvují i nudisté.

 

Paradise

Paradise je jedna z nejslavnějších pláží ostrova. Pláž je pokryta jemným pískem a je vyhlášená především četnými plážovými diskotékami.

 

Paraga

Paraga je často navštěvovaná oblast se dvěma plážemi. Zatímco severní písečná pláž je perfektně vybavená, jižní pláž je podstatně klidnější.

 

Platis Gialos

Platis Gialos je moderní letovisko s písečnou pláží ležící nedaleko města Chora.

 

Psarrou

Psarrou je především mezi samotnými Řeky velice oblíbená písečná pláž ležící nedaleko Platis Gialos.

 

Super Paradise

Super Paradise je pláž ležící hned u známější pláže Paradise. Oproti slavnějšímu sousedu je však Super Paradise o trochu méně organizována, a tím pádem i nepatrně méně frekventovaná.

 

Tourlos

Tourlos je přístavní město ležící mezi městy Agios Stefanos a Mykonos. Jedná se o vůbec nejdůležitější přístav ostrova.

 

Jazyk a několik základních frází

Úředním jazykem na ostrově Mykonos je pochopitelně řečtina. Jedná se však o velice kosmopolitní destinaci, a tak obzvláště zde nebudete mít problémy domluvit se anglicky i německy.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Mykonu

Mykonos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!