Už se nemůžete dočkat letní dovolené, její výběr vás ale spíš stresuje? Cítíte se přetíženi všemi těmi informacemi, fotkami v katalozích i širokou nabídkou destinací? Nepodlehněte nesmyslným reklamním sloganům nebo mámení pochybných cestovních agentur. Připravili jsme pro vás průvodce, který vám usnadní výběr dovolené. 

 

Nejvýhodnější last minute zájezdy se slevou až 70% naleznete zde >>

Nejvýhodnější first minute zájezdy se slevou až 70% naleznete zde >>

Lyžařské zájezdy se slevou naleznete zde >>

Zájezdy se slevou pro seniory naleznete zde >>

Zájezdy s dětmi zdarma, nebo se slevou naleznete zde >>

 

Kdy vybírat dovolenou

Pokud je vaší prioritou co nejnižší cena dovolené, zajímat vás budou zejména tzv. last minute zájezdy. Jde o takové zájezdy, u kterých je odlet doslova za dveřmi, cestovní kancelář přesto stále eviduje nějaká volná místa. Dovolenou pak získáte až za polovinu původní ceny, nese to s sebou ale i určité nevýhody. Na trhu často zbývají hůře hodnocené hotely, které vás zrovna neoslní svou polohou nebo vzdáleností od moře. Jestli byste navíc rádi jeli v početné skupince přátel nebo širokém rodinném kruhu, CK pro vás už nemusí mít dostatečný počet míst. Pokud cestujete pouze ve dvou, nic takového vás pochopitelně trápit nemusí. 

 

Další oblíbenou variantou je nákup zájezdů s výrazným předstihem. Tzv. first minute obvykle můžete sehnat se slevou jdoucí až do výše desítky procent. Výhodou je také opravdu široká nabídka. 

 

Jako cenově nejméně výhodné se tedy jeví nakupování „v mezidobí“. 

 

Pokud chcete mít možnost výběr nebo máte striktní požadavky, nakupujte first minute zájezdy. Pokud je vaší prioritou zejména cena, počkejte si na last minute nabídky.

 

Domácí versus zahraniční cestovní kancelář

Každým rokem roste počet Čechů, kteří do zahraničí vyrážejí s německou, rakouskou či polskou cestovní kanceláří. Ptáte se, proč byste měli patřit mezi ně? 

Zájezdy přes zahraniční cestovní kanceláře naleznete zde >>

 

Pokud se na dovolenou vydáte se zahraniční cestovní kanceláří, mnohdy získáte nejen nižší cenu, ale také kvalitnější služby. Vůbec nejvíc pak ušetříte v případě zájezdů do exotických destinací. 

 

Odlétat však budete z letiště v zahraničí, nejčastěji se jedná o Vídeň, Mnichov či Katovice. K ceně zájezdu je proto třeba připočítat ještě výši nákladů na transfer na letiště. Někdy je to otázka stokoruny, jindy se tato částka může vyšplhat až na hranici několika tisíců. Obecně platí, že pokud bydlíte v okolí Prahy, nejvhodnější jsou pro vás odlety z německých letišť. Pro Brno je pak ideální Vídeň, pro Ostravu Katovice a další polská letiště. 

 

Nebojte se využít nabídky zahraničních kanceláří. Oproti českým kancelářím vám často nabídnou nižší ceny i kvalitnější služby například v podobě lepšího pokoje. K ceně zájezdu však vždy nezapomeňte připočítat cenu za dopravu na/z letiště. 

 

Slevy na dítě nebo dítě zdarma

Vyrážíte na rodinnou dovolenou s dětmi? Nenechte se nalákat na mnohdy nesmyslnou reklamu „dítě zdarma”. Představa, že dítě si celou dovolenou užije zcela zdarma, je sice krásná, bohužel ale nepříliš reálná. 

 

Cena se odvíjí především do věku dítěte. Vůbec nejvýhodnější je cestovat s batoletem do 2 let. To nemá nárok na vlastní sedadlo v letadle ani na postel v pokoji, tudíž se jej týkají pouze případné letištní poplatky. Jakmile však váš potomek přesáhne hranici 2 let (pozor, rozhodující je věk dítěte v době návratu), týkají se ho minimálně náklady na letenky. Jejich ceny se přitom pohybují až v řádech několika tisíců. 

 

Slogan dítě zdarma je tak pouhým marketingovým trikem. Dítě cestuje zcela zdarma jen zdánlivě, protože ceny za dospělé osoby u takové akce bývají výrazně nafouknuty. V součtu vás tak celá dovolená může vyjít i dráž. 

 

Levněji obvykle vychází procentní sleva na dítě. Ta se většinou odvíjí od věku dítěte, kdy platí, že čím mladší dítě, tím vyšší daná sleva je. 

 

Vyplatí se tedy vyhledávat spíše zájezdy se slevou na dítě než ty označené slovy dítě zdarma. Přesto za každé situace platí poučka: nenechte se nalákat klamavou reklamou a vždy sledujte konečnou cenu za zájezd pro celou rodinu.

 

Slevy pro seniory 50+ nebo 55+

Je vám více než 50 nebo 55 let a chystáte se na dovolenou? Dobrou zprávou je, že můžete využít nabídky tzv. dotovaných zájezdů, a cestovat tak ještě za lepší cenu. 

 

Podmínky jsou jednoduché. V den odletu musíte být starší 50 či 55 let (vždy je specifikováno u konkrétní nabídky). Pokud toto splňujete, můžete se na dotovaný zájezd za zvýhodněnou cenu vydat. A společně s vámi třeba syn či mladší kamarádka, u doprovodu totiž nezáleží na věku. 

 

I když je ale zájezd označený jako vhodný pro seniory, nemusí jim vždy být maximálně přizpůsoben. Zjistěte si proto co nejvíc informací o cílové destinaci i ubytování. Věnujte pozornost například tomu, zda hotel není postaven ve svahu nebo zda k pláži nemusíte sejít x desítek schodů. Zamyslete se i nad náročností výletů a reálně zhodnoťte své síly. 

 

Pokud jste starší 50 či 55 let, nebojte se využít nabídky zvýhodněných zájezdů. Vždy si však podrobně přečtěte informace o zájezdu, ať na místě nejste nemile překvapeni, že zájezd ve skutečnosti není přizpůsoben vaší věkové kategorii. 

 

Na co si dát pozor

Zjistěte si časy odletů a příletů. Nechcete být nemile překvapeni tím, že se na dovolenou vydáváte těsně před půlnocí, ale cestovní kancelář to už započítává jako den dovolené. Z 8denní dovolené pak reálně na místě můžete strávit jen 6 dní. 

 

Cestovní kanceláře se někdy skrývají za fráze „hotel poblíž centra“ nebo „obchod v dosahu“.  Chtějte přesné údaje. Nespokojte se s vědomím, že hotel leží blízko pláže, ale chtějte vědět přesný počet metrů. 

 

Samozřejmě obecně platí, že čím vyšší počet hvězdiček, tím lepší hotel. Úplně něco jiného je ale 3* hotel ve Španělsku a v Egyptě. Nesledujte proto jen počet hvězdiček, ale čtěte recenze


V katalozích cestovních kanceláří vidíte nádherné a téměř opuštěné pláže. Pokud se na dovolenou vydáte v hlavní sezóně, realita bude pravděpodobně trochu odlišná. Nemějte nereálná očekávání, že v červenci na místě budete úplně sami. Pokud se chcete vyhnout davům, cestujte mimo prázdniny.

 

Jak ušetřit při nákupu dovolené

Porovnejte pojištění

K dovolené je vám často nabízeno pojištění. To samo o sobě není problém, ale často není příliš výhodné. Můžete obě nabídky srovnat například zde.

Fakultativní výlety

Výlety od cestovní kanceláře bývají často dražší, než pokud si je zajistíte přímo na místě. Případně výlety podniknete pomocí místní dopravy, či zapůjčením auta.

Dobře si dovolenou naplánujte

Levná neznamená vždy nejvýhodnější. Velkou pozornost věnujte recenzím a celkové rozvaze.