Časy, kdy stačilo vycestovat do zahraničí s dítětem zapsaným v pase rodiče, už dávno minuly. V dnešní době musí mít i teprve nedávno narozené miminko pro cesty do zahraničí vlastní cestovní doklad.

Cestujete-li do států Evropské unie, či do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Islandu, Makedonie, Norska, Srbska a Švýcarska může dítě cestovat i na občanský průkaz. Ten lze zřídit i pro děti mladší 15 let. Do všech ostatních zemí je vyžadován cestovní pas.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde >>

 

O vydání cestovního pasu pro dítě mladší 15 let může požádat jeho zákonný zástupce, popřípadě pěstoun, či osoba, které bylo dítě svěřeno do péče. Žádost o vydání cestovního pasu se podává u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v Praze pak u úřadů městských částí Praha 1 až 22. Děti se na úřad dostaví osobně spolu se svým zákonným zástupcem.

K žádosti o vydání cestovního pasu je třeba předložit originál rodného listu dítěte, předchozí cestovní pas (pokud jej dítě vlastní) a občanský průkaz zákonného zástupce. Fotografie dítěte se nepředkládá, jelikož focení proběhne přímo u přepážkového pracoviště na příslušném úřadě.

Lhůta pro vydání cestovního pasu je 30 dnů, lze jej vydat ale i ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů za zvýšený správní poplatek. Vydání cestovního pasu dětem mladším 15 let v běžné lhůtě 30 dnů Vás bude stát 100 Kč. Necháte-li svému dítěti zřídit pas „urychleně“ ve zkrácené lhůtě, připravte si 2 000 Kč. Tyto správní poplatky po Vás budou požadovány již při podání žádosti.

Až bude mít Vaše dítě cestovní pas hotový, je potřeba jej opět osobně přijít převzít. Tentokrát již není přítomnost dítěte vyžadována, převzít pas dítěti může jeho zákonný zástupce.

 

 

Cestovní pas vydaný ve lhůtě 30 dnů můžete převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého budete podávat žádost o jeho vydání, nebo u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který uvedete v žádosti o pas (za správní poplatek 100 Kč). Cestovní pas vydaný ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů budete moci převzít pouze u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého si požádáte o jeho vydání. Po převzetí pasu můžete požádat o ověření správnosti údajů v něm uvedených a o ověření funkčnosti nosiče dat (čipu).

Doba platnosti „dětského pasu“ je 5 let a nejde ji prodloužit. Před zahraniční cestou zkontrolujte, zda si je Vaše dítě stále ještě podobné s pasovou fotografií. V případě, že máte pochybnosti, nechejte už dítěti raději vystavit pas nový. Vyhnete se tak možným komplikacím při pasové kontrole (například na letišti).

Cestovní pasy pro děti – kam jsou potřeba, jak je zařídit a kolik to stojí?
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!