Cestování po jižním pobřeží Kypru

Cestování po jižním pobřeží Kypru

Ráda bych se s Vámi podělila o zážitky z pobytu na samostatném ostrovním státě – na Kypru. Mimo užívání si sluníčka a pohody na tomto krásném ostrově, jsme se rozhodli poznat Kypr o trochu více a díky tomu mohl vzniknout tento cestopis. Cestování po Kypru má jednu velkou zvláštnost. Kypr je totiž bývalou kolonií Anglie, a tak se zde jezdí vlevo. Je jen na vás, jestli si troufnete půjčit si zde auto a zda zvládnete jezdit „obráceně“, nebo využijete raději autobusovou dopravu. Jelikož jsme měli na Kypru, v letovisku Protaras, strávit celé 2 týdny, v plánu jsme měli hned několik výletů za poznáváním ostrova

 

<

 

Delegátka cestovní kanceláře VTT nám při úvodní schůzce dala několik typů na výlety po okolí a také nám doporučila nejkrásnější pláž ostrova – Nissi beach. Na tu jsme se vydali hned další den místním autobusem ze zastávky v Protarasu směrem do Ayia Napa. Po výstupu z autobusu už to bylo na pláž kousek. Pláž to byla opravdu nádherná a nebylo pochyb, že její přezdívka, Karibik Kypru, je oprávněná. Z pláže se dá dostat přebroděním vodou po kolena na útesovitý ostůvek, ze kterého je rozhled na celou pláž a její okolí.

 

 

Poloostrov na Nissi beach

IMG_0455

 

 

Na další výlet jsme se vydali přes CK, a to na celodenní výlet do města Pafos, který se nachází téměř na nejjižnějším mysu ostrova a jako pomyslná třešnička na dortu pak měla být zastávka na Afroditině pláži, kde se tato bohyně podle bájí měla zrodit z mořské pěny. Ale hezky od začátku.

 

 

Ráno jsme vyrazili brzy ráno směrem k první zastávce ve městě Limassol. Zde se nachází pozůstatky antického města jménem Kourion. K vidění jsou základy antických lázní zasazené na kopci ze kterého je krásný výhled na moře a také půlkruhové antické divadlo, kde se v létě hojně pořádají různé festivaly.

 

 

Půlkruhové divadlo v Limassolu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po té jsme se přesunuli do města Pafos, do muzea Paphosských mozajek. Procházeli jsme několika antickými vilami ve kterých byly podlahy zdobené barevnými mozaikami, které často vyobrazovali události, které známe z pověstí. Celou dobu nám byla k dispozici česká průvodkyně a ta nám o každé mozaice řekla několik zajímavostí. Po projití celého archeologického parku jsme měli rozchod v přístavu s dlouhou promenádou, která je na procházku jako stvořená.

 

 

Promenáda ve městě Paphos

IMG_0407

 

 

Poslední zastávka, na kterou jsem se nejvíce těšila, byla po cestě zpět z Pafosu, na již zmiňované Afroditině pláži. Pláž je to oblázková s útesy v moři a opravdu má své kouzlo. Zde na tomto místě můžete vidět i několik malých útesů v moři připomínající ležící Afroditu.  K tomuto krásnému místu se váže pověst: Pokud se zde namočíte v moři, omladí vás to a budete krásnější :-). Poté už jsme se vrátili zpět do Protarasu.

 

 

Afroditina pláž, v dáli můžete vidět ležící Afroditu v moři 🙂

IMG_0424

 

 

Z Protarasu jezdí výletní lodě na mys Cape Greco, kde se nachází průzračná modrá laguna a tedy super podmínky pro koupání i šnorchlování. Podél místy skalnatého pobřeží vede také krásná promenáda stvořená pro krátkou i dlouhou procházku.

 

Za mě mohu Kypr doporučit všem, jelikož nabízí podmínky pro strávení klidné i aktivní dovolené v bezpečném prostředí a navíc s krásně průzračným mořem.