Jste v jiném stavu a nejste si jistá, zda můžete letět na dovolenou? Existují nějaká pravidla pro nastávající maminky? Podívejme se, jak se k přepravě těhotných staví letecké společnosti. Na začátek je ale potřeba říci, že ať už jsou pravidla aerolinek jakákoliv, každá nastávající maminka by měla svou cestu nejprve pečlivě zvážit a zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem, a až poté se závazně rozhodnout, zda je pro ni cestování letadlem vhodné a bezpečné či nikoliv. Pokud z jakéhokoliv důvodu lékař těhotné ženě létání nedoporučí, měla by se řídit především těmito pokyny.

 

 

Kdy je nejvhodnější v těhotenství létat?
Obecně platí, že druhý trimestr (tj. mezi 18 – 24 týdnem těhotenství) je pro těhulky nejvíce bezpečný z pohledu jakýchkoliv komplikací. Nemělo by již hrozit riziko samovolného potratu či naopak předčasného porodu.

Potřebuji potvrzení od lékaře, že jsem těhotná?
Pokud jste se rozhodli i na základě kladného doporučení lékaře letět, určitě je vhodné si nejprve u letecké společnosti ověřit, jaká jsou jejich pravidla pro přepravu těhotných žen.
Řada z nich totiž např. vyžaduje po 28. týdnu těhotenství potvrzení od lékaře, že dotyčná může cestovat letadlem. Potvrzení nemůže být staršího data než 6 dní před začátkem odletem. 

 

 

 

Musím dopředu přepravci nahlásit své těhotenství?
Nemáte povinnost své těhotenství hlásit, ale v podstatě většina těhotných tak samy nevědomky činí, jelikož předem dost často zjišťují podmínky letu. Což je pochopitelně správně. Určitě je vždy lepší předejít jakémukoliv překvapení při odbavení.

Mohou letecké společnosti těhotnou ženu odmítnout?
Ano. Po uplynutí 36. týdne těhotenství vás již většina aerolinií odmítne přepravit. V případě vícečetného těhotenství vás většinou přepraví maximálně do 28. týdne těhotenství. V těchto případech může hrozit riziko předčasného porodu, případně i jiné komplikace.

 

 

 

 

Jak si létání v těhotenství zpříjemnit?
– Oblečte se do pohodlného spíše volnějšího oblečení, vybavte se zdravotními punčochy kvůli trombóze a obuv zvolte ideálně bez podpatku.
– Požádejte o sedadlo v uličce, kde si můžete lépe natáhnout nohy.
– Procházejte se během letu, protáhněte se a rozcvičte si nohy, stačí zakroužit s nimi v kotnících a propínat střídavě špičky a patu.
– Mějte od vašeho ošetřujícího lékaře po ruce léky kvůli případné nevolnost.
– Nejezte těžce stravitelná jídla, spíše si dopřejte lehčí stravu.
– Nezapomeňte na dostatek tekutin, omezte ale kofeinové nápoje.

 

 

Jaká rizika při letu mohou u těhotné nastat?

Sraženiny krve – projděte se pravidelně alespoň každou hodinu po palubě a pomozte tak cirkulaci krve v žilách.

Nižší tlak vzduchu v kabině – můžete pocítit zvýšení krevního tlaku a pulzu, ale na plod to nemá vliv.

Méně kyslíku v letadle – je vědecky dokázáno, že plod v děloze nedostatkem kyslíku netrpí. Pokud se vám bude hůře dýchat, zvyšte si přívod vzduchu nad sedadlem nebo o to samé požádejte letušku.

Turbulence a použití bezpečnostního pásu – jako nastávající maminka byste měla být po celý let připoutána kvůli nečekaným turbulencím.  Bezpečnostní pás zapínejte pod bříškem, aby vás netlačil.

Detektory na letišti – elektromagnetické pole, které se v rámech využívá, není pro lidi ani těhotné nebezpečné.

 

 

Jak na cestování letadlem během těhotenství?
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!