Vyrazit na dovolenou k moři autem bývá pro spoustu Čechů nejpohodlnější způsob. V následujícím článku vám přinášíme aktuální informace o cestě do Itálie autem. Rady a tipy se týkají toho, jakou cestu máte na výběr, kolik na dálnicích zaplatíte, či na čem můžete ušetřit.

 

 

 

 

 

Kudy jet?

Jestliže jste se rozhodli vyrazit autem do Itálie, máte dvě možnosti. Pro Čechy přes Mnichov, Brenner do Trenta. Pro Moraváky se vyplatí jet přes Vídeň, Villach, Tarvisio a dále dle vašeho cíle. Trasy jsou na kilometry poměrně stejně dlouhé, každá má své klady a zápory. V každém případě počítejte s tím, že v Rakousku a Itálii budete na dálnicích platit mýtné. Vezměte si tedy s sebou dostatek financí. Plnému mýtnému se sice lze vyhnout tím, že z dálnice sjedete a použijete „okresky“, absolvujete-li však daný směr poprvé, radši zvolte tu nejjednodušší trasu.

 

 

Trasa přes Vídeň (Vídeň – Villach – Tarvisio)

Trasa přes Vídeň se vyplatí všem, kteří to mají sem blíže a míří na Jaderské pobřeží. Řidiči by se měli avšak obrnit trpělivostí. Vídeň totiž nemá žádný pořádný okruh a můžete zde narazit na dopravní zácpy. Cesta je skrze sérii radarů na 80km/h, takže doporučuji zvolnit a zařadit se třeba za nějakého Rakušáka, který často ví, kde číhá nebezpečí. Policie je v Rakousku naprosto striktní, dodržujte tedy předpisy. V opačném případě by vás pokuta mohla stát nemalou částku.

Pokud pokračujete podél Jaderského pobřeží dolů na jih, doporučuji sjet v Bologni na Rimini a jet po „adriatice“, která vede prakticky až do podpatku italské boty. Ušetříte za dálnici a cesta je poměrně pohodlná, většinou má 3-4 pruhy, takže se nikde nezaseknete.

 

 

Trasa přes Mnichov (Mnichov – Innsbruck – Brenner – Trento)

Trasa přes Mnichov má velkou výhodu v kvalitě silnic. Je zde více pruhů a kolem města vede okruh. Přejezd Rakouska je potom jen krátký. V Rakousku si musíte zakoupit dálniční známku. Riskovat zde přejezd bez známky by se vám nemuselo vyplatit. Cena 10 denní známky je 8,90 € (240,- Kč), nebo 260 Kč na pracovištích ÚAMK. Na Brenneru zaplatíte mýtné 8,50 € (225,- Kč).

 

 

Rakousko – poplatky a mýtné

Jak již bylo uvedeno, v Rakousku jsou zpoplatněny všechny dálniční úseky. Navíc existují i další části dálnic, kde si připlatíte, sem patří průjezdy tunely, mosty, apod.

Známky jsou vyráběny jako desetidenní, dvouměsíční nebo roční. Zakoupíte je na čerpacích stanicích. Označení platnosti známky provádí prodejce děrováním dne a měsíce, kdy jste si známku zakoupili a od tohoto data je platná.

 

 

Mýtné za průjezdy zvláštních úseků

Při cestě do Itálie se vás budou týkat poplatky za Tauernské tunely mezi Salzburgem a Villachem – tzv. A10 Tauern Katschberg a průjezd přes Brenner – tzv. A13 Brenner, který využívají turisté při trase přes Plzeň – Mnichov – Innsbruck. Na A10 vás bude jednosměrný průjezd stát 11,50 € (300,- Kč) a A13 9 € (240,- Kč).

 

 

 

 

Jak se vyhnout placení mýtného?

Pokud chcete ušetřit za průjezdy, je to možné. Pokud jedete na dálnici A 10 směr Tauern, je nutné odbočit na Rennweg/Katschberg. Trasa je ovšem o něco delší a také jízda bude pomalejší, vede přes horské středisko Katschberg.

Podobně lze objet i Brenner, kde sjedete u Innsbrucku a budete pokračovat po staré silnici č. 182 až do Itálie. I zde se vám cesta prodlouží zhruba o hodinu. Terén je v obou případech mnohem více kopcovitý, což se projeví i na spotřebě vozu.

 

Itálie – mýtné na dálnicích

Také v Itálii jsou zpoplatněny dálniční úseky. Nepotřebujete zde dálniční známku, ale zaplatíte tzv. mýto za projetý úsek. Prakticky to funguje tak, že při vjezdu na dálnici si u brány stisknutím tlačítka vezmete lístek z automatu a u sjezdu ho zase odevzdáte. Podle ujetého úseku je vám napočítána cena. Cesta z hranic s Rakouskem do Rimini vás vyjde zhruba na 1000,- Kč. V jižních regionech Itálie se platí pevné mýto a na Sicílii jsou dálnice zdarma.

 

O víkendu a v době dovolených počítejte se zdržením

Pokud chcete vyrazit do Itálie o víkendu, nebo v období dovolených, je nutné počítat se zácpami a dalšími komplikacemi. Vyhraďte si proto na cestu autem dostatek času. Cesta do Itálie může trvat 6 hodin, ale také 10 a více hodin.

 

Na co si dát pozor

Před dlouhou cestou do Itálie věnujte pozornost svému vozu, jeho technickému stavu. Nezapomeňte na kvalitní pojištění a vyhýbejte se dopravním přestupkům. Nedodržení předpisů by se vám nemuselo vyplatit – pokuty v eurech za překročenou rychlost nebo špatné parkování bývají dost vysoké.

 

V kolik hodin vyjet

Nejlepší cestování je na noc. Hlavně z důvodu mírného provozu a příjemného chladného počasí. Nejlepší čas je kolem jedné hodiny ranní z Prahy.

 

Tipy jak ušetřit

1. Plnou nádrž natankujte v ČR a v Rakousku. Ve městech je palivo levnější, než na dálnicích. V Itálii je jeden z nejdražších benzínů v Evropě.
2. Ušetřit můžete za poplatek Brennerským průsmykem, když jej objedete po neplacené silici, která vede údolím pod dálničním mostem.
3. Ubytování mějte zajištěné předem. Na místě zaplatíte za hotel vždy více.
4. Pokud se chystáte i na cestu trajektem, kupte lístky online s předstihem.

 

 

Cesta do Itálie autem v roce 2017
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!