Statisíce Čechů míří v létě autem do Chorvatska. Cesta do Chorvatska není dlouhá a výhod cestování autem je hned několik. Třeba to, že jste páni svého času a můžete se přepravovat na různé pláže a výlety i na dovolené autem bez využití půjčovny. Další výhodou je určitě i to, že si můžete vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří plánují cestu k Jadranu, nebo o ní uvažujete, čtěte dále…

 

 

 

 

Jakou trasu zvolit?

Na výběr máte z několika možností. Buď pojedete rychlou a zpoplatněnou cestou dálničními úseky, nebo bez placených úseků různými objížďkami. Doporučuji zvolit první variantu. Nejoblíbenější cesty, jak se pohodlně dostat k Jadranu, jsou dvě:

 

1. Přes Rakousko a Slovinsko
2. Přes Slovensko a Maďarsko

 

Cestu přes Rakousko a Slovinsko volte v případě, že cestujete z Čech, nebo na sever Chorvatska (Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie). Přes Slovensko a Maďarsko tehdy, pokud vyjíždíte z Moravy, nebo míříte do Střední a Jižní Dalmácie. Pokud se tedy nechystáte přímo na Istrii, doporučuji zvolit cestu přes Maďarsko, která je levnější, časově stejná a delší pouze o 60 km (pokud budete vyjíždět z Prahy). Cesta potrvá cca 11 hod. bez přestávek. Ty jsou na každém z vás.

 

 

Poplatky v Rakousku

 

Ceny dálničních známek v Rakousku pro rok 2017:

10 denní – auto do 3,5t – 8,90 €
2 měsíční – auto do 3,5t – 25,90 €

 

Poplatky za průjezd tunely:

Při průjezdu Rakouskem musíte počítat s dalšími náklady. Cestovatelé jedoucí po dálnici A9 zaplatí za průjezd dvou tunelů. Projetí prvním tunelem Gleinalmtunnel je za 8,50 €. Druhý, o něco kratší, se jmenuje Bosrucktunnel a vpustí vás do něj za rovných 5 €.

 

 

 

Poplatky ve Slovinsku

 

Průjezd tunelem Karavanke (Karawanken) mezi Rakouskem a Slovinskem vás bude stát 7,20 € – cena pro auto do 3,5t.

 

Ceny dálničních známek ve Slovinsku na rok 2017:

Týdenní – auto do 3,5t -15,00 €
Měsíční – auto do 3,5t – 30,00 €

 

 

Trasy v Chorvatsku 

 

Dálnice A1: Záhřeb – Split – Dubrovník

V Chorvatsku zaplatíte za mýtné podle délky projetého úseku po dálnici (cca 40 kuna/100 km) a také podle typu vozidla.

 

Jadranská magistrála

Oblíbená, velmi pěkná trasa podél pobřeží Jadranu. Po cestě je množství serpentin, doporučuji jet opatrně. Na magistrále se dálniční poplatky neplatí.

 

 

Trasa přes Maďarsko

 

Brno – Bratislava – Czorna – Szombathely – Zalaegerszég – Zagreb

Trasa je dlouhá přibližně 525 km a je o něco delší, než ta přes Rakousko. Na dálničních poplatcích oproti přejezdu přes Rakousko a Slovinsko ušetříte. Nezapomeňte, že na slovenských dálnicích potřebujete zakoupit známku. Desetidenní dálniční známka na Slovensku stojí 10 €. V Maďarsku nekupujete klasickou známku, která se lepí na sklo ale tzv. „dálniční vinětu“. Jedná se o elektronický poplatek. Za desetidenní vinětu zaplatíte zhruba 12,90 €. Koupě obou známek je nutnost, často jej hned za hranicemi policisté kontrolují a pokuty za nekoupenou známku se pohybují kolem 100 €.

 

 

Co je potřeba na cestu autem do Chorvatska?

K cestě autem do Chorvatska potřebujete platný řidičský, technický průkaz a pojištění vozidla.

 

Bezpečnost na prvním místě

Nezapomeňte si při cestě dělat pravidelné přestávky na protáhnutí a odpočinek. Dodržujte pravidelný pitný režim.

 

Šťastnou cestu!

 

 

Cesta do Chorvatska autem v roce 2017

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!