Na konci května jsem se vypravila do Karma Guenu, retreatového centra Buddhismu Diamantové cesty ležícího ve španělské Andalusii. V horách za městem Vélez-Málaga se každoročně pořádá velký buddhistický kurz, kterého se účastní stovky (zejména mladých) lidí z celé Evropy.

 

031

 

Ihned po příjezdu do Karma Guenu mě překvapilo velké horko a dusno, které v květnu v andaluských horách panují.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Chvíli jsem si tedy nechala na aklimatizaci a poté už jsem se šla zaregistrovat mezi účastníky kurzu a postavit si stan na volné místečko na tvrdé hlíně, které se mi podařilo najít mezi ostatními stany obklopujícími budovy retreatového centra.

Odpoledne jsem se zúčastnila prvního meditačního sezení a přednášek vedených 17. Karmapou, Thinle Thaje Dordže, který je hlavním držitelem buddhistického odkazu linie Karma Kagjü.

 

030

 

Po meditačním sezení jsem si udělala výstup až na vrchol hory ke stúpě. Atmosféra u stúpy mě tak uchvátila, že jsem se rozhodla první noc místo ve stanu, strávit spolu s dalšími pár nadšenci jen ve spacáku přímo u stúpy.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Noc to byla kouzelná, ale chladná. Ráno jsem se probudila celá promrzlá a po společné snídani s přáteli jsem se vydala na dopolední přednášku o buddhistickém učení. Další dny jsem pak každodenní tři bloky přednášek prokládala pěšími výlety do okolních hor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

I když byl teprve konec května, hory už byly hodně vyprahlé. V blízkém okolí Karma Guenu však kvetla spousta květin a nádherně voněly oleandry. Z vrcholků nejvyšších hor šlo vidět dokonce až na vzdálené moře.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Okouzlil mě pohled na usedlosti ležící vysoko v horách. Musí to být romantické bydlet v takto krásné přírodě a ještě k tomu kousek od moře!

 

026

 

Na vrcholku jednoho z kopců jsem objevila zachovalou věž z 15 století Torre de la Atalaya vystavěnou Araby pro ochranu země před možnou námořní invazí.

 

023

 

Vypráví se legenda, že 9,5 m vysoká věž byla vystavěná během jedné noci z kamenů z okolí a z vody řeky Guaro.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po ukončení kurzu v Karma Guenu jsem se spolu s přáteli přepravila do města Benalmádena ležícího západně od Malagy, kde se za účasti 17. Karmapy Thinle Thaje Dordže, hlavního držitele odkazu buddhistické linie Karma Kagjü, konaly iniciace (obřad, při kterém je praktikující buddhista uveden do energetického pole určitého buddhovského aspektu).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jelikož jsme měli do začátku iniciací ještě dostatek času, vypravila jsem se spolu s přáteli na pláž a na prohlídku města Benalmádena.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Benalmádena je pěkné turistické městečko ležící na úpatí pohoří Sierra de Mijas. Patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější letoviska na španělské Costa del Sol. Na konci května už byla městská pláž zaplněná slunícími se lidmi, někteří se dokonce i koupali v moři. Na můj vkus však bylo moře na koupání ještě příliš studené.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Původní obec Benalmádena Pueblo leží v horách a uchovala si ráz andaluského městečka s bílými domy a poklidnou atmosférou.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po prohlídce města jsme vystoupali kopec až ke Stúpě osvícení, kde se následně konaly za hojné účasti buddhistické iniciace. Stúpa v Benalmádeně dosahuje výšky 33 m a je největší stúpou v Evropě.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Oficiálně byla dokončena 5. října 2003. Oproti ostatním stúpám je neobvyklá v tom, že obsahuje meditační místnost a místnost sloužící k ukázce kultury tibetského buddhismu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po ukončení iniciací jsem spolu ještě s dalšími přáteli zůstala v Benalmádeně přes noc. Karimatku a spacák jsem si ustlala na trávníku vedle stúpy. Po větrné noci jsem se pak příměstským vlakem přepravila do Málagy, odkud mi odlétalo letadlo společnosti Ryanair (www.ryanair.com) do Bratislavy.

 

 

Do andaluských hor na buddhistický kurz – Díl II.
Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *