Do andaluských hor na buddhistický kurz – Díl II.

Do andaluských hor na buddhistický kurz – Díl II.

Na konci května jsem se vypravila do Karma Guenu, retreatového centra Buddhismu Diamantové cesty ležícího ve španělské Andalusii. Vhorách za městem Vélez-Málaga se každoročně pořádá velký buddhistický kurz, kterého se účastní stovky (zejména mladých) lidí zcelé Evropy.

031

Ihned po příjezdu do Karma Guenu mě překvapilo velké horko a dusno, které vkvětnu vandaluských horách panují.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chvíli jsem si tedy nechala na aklimatizaci a poté už jsem se šla zaregistrovat mezi účastníky kurzu a postavit si stan na volné místečko na tvrdé hlíně, které se mi podařilo najít mezi ostatními stany obklopujícími budovy retreatového centra.

Odpoledne jsem se zúčastnila prvního meditačního sezení a přednášek vedených 17. Karmapou, Thinle Thaje Dordže, který je hlavním držitelem buddhistického odkazu linie Karma Kagjü.

030

Po meditačním sezení jsem si udělala výstup až na vrchol hory ke stúpě. Atmosféra u stúpy mě tak uchvátila, že jsem se rozhodla první noc místo ve stanu, strávit spolu sdalšími pár nadšenci jen ve spacáku přímo u stúpy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Noc to byla kouzelná, ale chladná. Ráno jsem se probudila celá promrzlá a po společné snídani spřáteli jsem se vydala na dopolední přednášku o buddhistickém učení. Další dny jsem pak každodenní tři bloky přednášek prokládala pěšími výlety do okolních hor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I když byl teprve konec května, hory už byly hodně vyprahlé. Vblízkém okolí Karma Guenu však kvetla spousta květin a nádherně voněly oleandry. Zvrcholků nejvyšších hor šlo vidět dokonce až na vzdálené moře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okouzlil mě pohled na usedlosti ležící vysoko vhorách. Musí to být romantické bydlet vtakto krásné přírodě a ještě ktomu kousek od moře!

026

Na vrcholku jednoho zkopců jsem objevila zachovalou věž z15 století Torre de la Atalaya vystavěnou Araby pro ochranu země před možnou námořní invazí.

023

Vypráví se legenda, že 9,5 m vysoká věž byla vystavěná během jedné noci zkamenů zokolí a zvody řeky Guaro.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po ukončení kurzu vKarma Guenu jsem se spolu spřáteli přepravila do města Benalmádena ležícího západně od Malagy, kde se za účasti 17. Karmapy Thinle Thaje Dordže, hlavního držitele odkazu buddhistické linie Karma Kagjü, konaly iniciace (obřad, při kterém je praktikující buddhista uveden do energetického pole určitého buddhovského aspektu).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jelikož jsme měli do začátku iniciací ještě dostatek času, vypravila jsem se spolu spřáteli na pláž a na prohlídku města Benalmádena.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Benalmádena je pěkné turistické městečko ležící na úpatí pohoří Sierra de Mijas. Patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější letoviska na španělské Costa del Sol. Na konci května už byla městská pláž zaplněná slunícími se lidmi, někteří se dokonce i koupali vmoři. Na můj vkus však bylo moře na koupání ještě příliš studené.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Původní obec Benalmádena Pueblo leží vhorách a uchovala si ráz andaluského městečka sbílými domy a poklidnou atmosférou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po prohlídce města jsme vystoupali kopec až ke Stúpě osvícení, kde se následně konaly za hojné účasti buddhistické iniciace. Stúpa vBenalmádeně dosahuje výšky 33 m a je největší stúpou vEvropě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oficiálně byla dokončena 5. října 2003. Oproti ostatním stúpám je neobvyklá vtom, že obsahuje meditační místnost a místnost sloužící kukázce kultury tibetského buddhismu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po ukončení iniciací jsem spolu ještě sdalšími přáteli zůstala vBenalmádeně přes noc. Karimatku a spacák jsem si ustlala na trávníku vedle stúpy. Po větrné noci jsem se pak příměstským vlakem přepravila do Málagy, odkud miodlétalo letadlo společnosti Ryanair (www.ryanair.com)do Bratislavy.